Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam
Hakime Zal
Köşe Yazarı
Hakime Zal
 

YAYLA YOLLARI TAŞLI

Alternatif turizm etkinliklerinden birini de yayla turizmi oluşturuyor. Nispeten az bozulmuş doğal yapısı, geleneksel yaşam kültürü ve sessiz bir ortam sunmaları, ülkemiz yaylalarını her geçen gün turistik cazibe merkezleri haline getirmektedir. Özellikle yaz mevsiminde orta yükseklikteki dağlık alanların ılıman iklimi, geleneksel yaylacılık faaliyetine hız kazandırmıştır. Yayla, Türkiye’de çok yaygın olan dönemlik bir yerleşmedir. Gümüşhane’nin de bulunduğu Doğu Karadeniz Kıyı Dağları, ülkemizde geleneksel yaylacılık faaliyetinin sürdürüldüğü alanların başında gelir. Örneğin ilimizde bulunan Taşköprü yaylası turistlik işlevleri gelişmiş yaylalardan sayılmakta. Gümüşhane 430 ile Doğu Karadeniz'in en fazla yaylaya sahip ili. Kadırga, Taşköprü, Güvende, Zigana, Camiboğazı, Kazıkbeli, köyün zirvesinde iki doğal gölün ortasında Edire yaylası gibi meşhur yaylalara ev sahipliği yapıyor. Tabi bu güzellikte, doğa harikası, soğuk suları ve temiz havası ile yaylalarımız yeterince çeşitli platformlarda yerini alamıyor. Yerel basında turizm çalışmaları ile ilgili konular zaman zaman sadece salon konuşmaları ile dile getiriliyor. Bu konuşulanları sahada görmek arzusundayız. Demiryolu projesi ve Süleymaniye Kayak Merkezi projelerinden umudu kestik. Buna karşın yaylaları ile övündüğümüz şehrimizde maalesef yeterince turizm potansiyelini yakalayamamış durumdayız. İlin elinde en büyük potansiyeli olan yayla turizmi bir türlü hak ettiği rağbete ulaşamıyor. Konuyu ele aldığımız da birçok temel sorunlarının çözüm beklediğini görmekteyiz. Bunun birçok nedenleri var. Burada ki yazımda tespit edebildiğim önemli sorunları dile getirmek istedim. -Yolların ulaşıma elverişsiz olması -Özellikle yaylası bulunan köy yollarının bozuk olması -Yaylaların doğal ortamını bozan düzensiz yapılaşmaların yapılması - Yerel nüfusun turizm aktivitesine entegre edilememesi Ne yapılmalı noktasında; -İl bazında turizm komitesi oluşturulması -Acilen yolların ulaşıma elverişli duruma getirilmesi -Düzensiz yapılaşmaya son verilmesi -Yaylaların sürekli denetlenmesi -Yayla turizmi potansiyelinin ortaya konulması ve yayla turizminin doğal/kültürel çevreyle uyumlu bir şekilde geliştirilebilmesi için çalışma yapılması -Rekreasyon alanların planlanması -Etkili tanıtım yapılması(yazılı ve görsel basında) -Haritalarda konum bulunması Yaşanmış bir örnek: Gümüşhane merkez Yağlıdere köyünde bulunan krom vadisi ve Camiboğazı yaylası ile Olucak Köyünde bulunan İmera manastırını görmeye yönlendirdiğim misafirlerim, Yağlıdere köy yolunda cehennem deresi mevkiinde yolun kenarına dağlık alandan düşen kayalardan kılpayı kurtularak geziyi tamamlamış olsalar da günün korku ve stresinden kurtulamamışlardı. Beni arayarak gezilecek yerleri çok beğenmelerine rağmen ancak günün daha ilk saatlerinde yaşadıkları korku seslerinden gitmemişti. Doğa harikası yaylalarımızı hep birlikte el ele vererek turizme kazandıralım.
Ekleme Tarihi: 24 Nisan 2024 - Çarşamba

YAYLA YOLLARI TAŞLI

Alternatif turizm etkinliklerinden birini de yayla turizmi oluşturuyor. Nispeten az bozulmuş doğal yapısı, geleneksel yaşam kültürü ve sessiz bir ortam sunmaları, ülkemiz yaylalarını her geçen gün turistik cazibe merkezleri haline getirmektedir.

Özellikle yaz mevsiminde orta yükseklikteki dağlık alanların ılıman iklimi, geleneksel yaylacılık faaliyetine hız kazandırmıştır.

Yayla, Türkiye’de çok yaygın olan dönemlik bir yerleşmedir.

Gümüşhane’nin de bulunduğu Doğu Karadeniz Kıyı Dağları, ülkemizde geleneksel yaylacılık faaliyetinin sürdürüldüğü alanların başında gelir.

Örneğin ilimizde bulunan Taşköprü yaylası turistlik işlevleri gelişmiş yaylalardan sayılmakta.

Gümüşhane 430 ile Doğu Karadeniz'in en fazla yaylaya sahip ili.

Kadırga, Taşköprü, Güvende, Zigana, Camiboğazı, Kazıkbeli, köyün zirvesinde iki doğal gölün ortasında Edire yaylası gibi meşhur yaylalara ev sahipliği yapıyor.

Tabi bu güzellikte, doğa harikası, soğuk suları ve temiz havası ile yaylalarımız yeterince çeşitli platformlarda yerini alamıyor.

Yerel basında turizm çalışmaları ile ilgili konular zaman zaman sadece salon konuşmaları ile dile getiriliyor. Bu konuşulanları sahada görmek arzusundayız.

Demiryolu projesi ve Süleymaniye Kayak Merkezi projelerinden umudu kestik. Buna karşın yaylaları ile övündüğümüz şehrimizde maalesef yeterince turizm potansiyelini yakalayamamış durumdayız.

İlin elinde en büyük potansiyeli olan yayla turizmi bir türlü hak ettiği rağbete ulaşamıyor.

Konuyu ele aldığımız da birçok temel sorunlarının çözüm beklediğini görmekteyiz.

Bunun birçok nedenleri var. Burada ki yazımda tespit edebildiğim önemli sorunları dile getirmek istedim.

-Yolların ulaşıma elverişsiz olması

-Özellikle yaylası bulunan köy yollarının bozuk olması

-Yaylaların doğal ortamını bozan düzensiz yapılaşmaların yapılması

- Yerel nüfusun turizm aktivitesine entegre edilememesi

Ne yapılmalı noktasında;

-İl bazında turizm komitesi oluşturulması

-Acilen yolların ulaşıma elverişli duruma getirilmesi

-Düzensiz yapılaşmaya son verilmesi

-Yaylaların sürekli denetlenmesi

-Yayla turizmi potansiyelinin ortaya konulması ve yayla turizminin doğal/kültürel çevreyle uyumlu bir şekilde geliştirilebilmesi için çalışma yapılması

-Rekreasyon alanların planlanması

-Etkili tanıtım yapılması(yazılı ve görsel basında)

-Haritalarda konum bulunması

Yaşanmış bir örnek:

Gümüşhane merkez Yağlıdere köyünde bulunan krom vadisi ve Camiboğazı yaylası ile Olucak Köyünde bulunan İmera manastırını görmeye yönlendirdiğim misafirlerim, Yağlıdere köy yolunda cehennem deresi mevkiinde yolun kenarına dağlık alandan düşen kayalardan kılpayı kurtularak geziyi tamamlamış olsalar da günün korku ve stresinden kurtulamamışlardı. Beni arayarak gezilecek yerleri çok beğenmelerine rağmen ancak günün daha ilk saatlerinde yaşadıkları korku seslerinden gitmemişti.

Doğa harikası yaylalarımızı hep birlikte el ele vererek turizme kazandıralım.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve siranhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.