Sitenin solunda giydirme reklamı denemesidir
Sitenin sağında bir giydirme reklam

Şiran’da Ekoloji konulu söyleşi gerçekleştirildi

ŞİRAN 16.01.2024 - 09:21, Güncelleme: 16.01.2024 - 09:21 5616+ kez okundu.
 

Şiran’da Ekoloji konulu söyleşi gerçekleştirildi

Gümüşhane Üniversitesi Şiran Dursun Keleş Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şükrü Gürler ile “Ekoloji” konulu bir söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.
Şiran Dursun Keleş Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çok Amaçlı Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Şükrü Gürler tarafından katılımcılara ekoloji ve ekosistem ile ilgili bilgiler verildi.  Dr. Öğr. Üyesi Fevziye Bekâr’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Gürler, “Hem özne hem nesne olduğumuz bir sistemin içerisinde yaşıyoruz. Türkiye farklılık ve çeşitlilik bakımından çok zengin bir ülkedir” diyerek, Tür Çeşitliliği (farklı türlerin çeşitliliği), Ekolojik Çeşitlilik (uyum içinde yaşayan canlıların ortamlarının farklılaşması), Genetik Çeşitlilik (aynı türden canlıların bireyler arasındaki genetik farklılıkları)  ve Ekosistem Çeşitliliği (tür ve gen çeşitliliği) başlıkları altında bilgiler sundu.   Türkiye’nin her bir yanının farklı, muazzam bir şekilde güzel potansiyele sahip olduğunu ifade eden Gürler, Şanlıurfa ilinde görev yaparken ceylanlar üzerine yürütmüş olduğu projelerden, nesli tükenmekte olan hayvanların korunmasına yönelik inceleme fırsatı bulduğu süreçlere de değindi.  Durağan bir dünyada yaşamadığımızı, doğanın değiştiğini, insan nüfusunun arttığını, yaşamdan beklentilerin farklılaştığına değinen Gürler, kaynakların sınırlı olduğunu, bizden sonrakilerin de var olmasını istiyorsak tüketim alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz konusunda rica da bulundu. Program sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtlanmasının ardından Prof. Dr. Gürler’e, Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Emre Sarı tarafından desteklerinden ve katkılarından dolayı “Teşekkür Belgesi” taktim edildi. Çevre bilinci ve ekosistem koruma konularında farkındalığı artırmaya yönelik gerçekleştirilen etkinlik hakkında Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise şunları söyledi: “Ekoloji, canlıların, birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini ve bu ilişkilerin ekosistemlerde nasıl çalıştığını inceleyen bir bilim dalıdır. Bu disiplin, canlıların bir arada yaşadığı ve birbirleriyle etkileşim içinde olduğu çeşitli çevresel ortamları anlamak için kullanılır. Tür çeşitliliği, ekolojik çeşitlilik, genetik çeşitlilik ve ekosistem çeşitliliği gibi konularda sağlanan bilgiler, doğal çevremizin ve biyolojik zenginliklerimizin korunması adına bizlere önemli görevler yüklemektedir. Prof. Dr. Gürler’in vurguladığı gibi, doğanın hızla değiştiği, nüfusun arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu noktada, sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarımıza odaklanmak, kaynaklarımızı bilinçli bir şekilde kullanmak büyük bir önem taşıyor. Böylesi etkinlikler, öğrencilerimizin dünya görüşlerini genişletmek, çeşitli bakış açıları kazandırmak ve toplumsal sorumluluk bilinci geliştirmek adına büyük bir öneme sahiptir. Bu vesileyle de etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutluyor, Prof. Dr. Şükrü Gürler hocamıza da sunumundan ve değerli bilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.”  
Gümüşhane Üniversitesi Şiran Dursun Keleş Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Şükrü Gürler ile “Ekoloji” konulu bir söyleşi etkinliği gerçekleştirildi.

Şiran Dursun Keleş Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çok Amaçlı Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Şükrü Gürler tarafından katılımcılara ekoloji ve ekosistem ile ilgili bilgiler verildi. 

Dr. Öğr. Üyesi Fevziye Bekâr’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Gürler, “Hem özne hem nesne olduğumuz bir sistemin içerisinde yaşıyoruz. Türkiye farklılık ve çeşitlilik bakımından çok zengin bir ülkedir” diyerek, Tür Çeşitliliği (farklı türlerin çeşitliliği), Ekolojik Çeşitlilik (uyum içinde yaşayan canlıların ortamlarının farklılaşması), Genetik Çeşitlilik (aynı türden canlıların bireyler arasındaki genetik farklılıkları)  ve Ekosistem Çeşitliliği (tür ve gen çeşitliliği) başlıkları altında bilgiler sundu.  

Türkiye’nin her bir yanının farklı, muazzam bir şekilde güzel potansiyele sahip olduğunu ifade eden Gürler, Şanlıurfa ilinde görev yaparken ceylanlar üzerine yürütmüş olduğu projelerden, nesli tükenmekte olan hayvanların korunmasına yönelik inceleme fırsatı bulduğu süreçlere de değindi. 

Durağan bir dünyada yaşamadığımızı, doğanın değiştiğini, insan nüfusunun arttığını, yaşamdan beklentilerin farklılaştığına değinen Gürler, kaynakların sınırlı olduğunu, bizden sonrakilerin de var olmasını istiyorsak tüketim alışkanlıklarımıza dikkat etmemiz konusunda rica da bulundu.

Program sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtlanmasının ardından Prof. Dr. Gürler’e, Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Emre Sarı tarafından desteklerinden ve katkılarından dolayı “Teşekkür Belgesi” taktim edildi.

Çevre bilinci ve ekosistem koruma konularında farkındalığı artırmaya yönelik gerçekleştirilen etkinlik hakkında Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek ise şunları söyledi: “Ekoloji, canlıların, birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini ve bu ilişkilerin ekosistemlerde nasıl çalıştığını inceleyen bir bilim dalıdır. Bu disiplin, canlıların bir arada yaşadığı ve birbirleriyle etkileşim içinde olduğu çeşitli çevresel ortamları anlamak için kullanılır. Tür çeşitliliği, ekolojik çeşitlilik, genetik çeşitlilik ve ekosistem çeşitliliği gibi konularda sağlanan bilgiler, doğal çevremizin ve biyolojik zenginliklerimizin korunması adına bizlere önemli görevler yüklemektedir. Prof. Dr. Gürler’in vurguladığı gibi, doğanın hızla değiştiği, nüfusun arttığı bir dönemde yaşıyoruz. Bu noktada, sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarımıza odaklanmak, kaynaklarımızı bilinçli bir şekilde kullanmak büyük bir önem taşıyor. Böylesi etkinlikler, öğrencilerimizin dünya görüşlerini genişletmek, çeşitli bakış açıları kazandırmak ve toplumsal sorumluluk bilinci geliştirmek adına büyük bir öneme sahiptir. Bu vesileyle de etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkesi kutluyor, Prof. Dr. Şükrü Gürler hocamıza da sunumundan ve değerli bilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

 

Gümüşhane HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve siranhaber.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.