• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Wed11252015

Last update05:33:59 AM GMT

Back Şiran

Şiran

İmam Hatip Ortaokulunda Bilgi Yarışması

 • PDF

Şiran İmam Hatip Ortaokulunda sınıflar arası bilgi yarışması düzenlendi. Şiran imam hatip ortaokulu Müdürlüğü tarafından organize edilen sınıflar arası bilgi yarışması İmam Hatip Ortaokulu konferans Salonunda yapıldı. Yarışmaya okul müdürleri, öğretmenler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İlçemizde bilgi paylaşımının yaygınlaştırılması, öğrencilerin teşvik edilmesi, öğrencilere yarışma kültürünün kazandırılması ve öğrencilerin sınavlara hazırlanmasına yardımcı olmak amacıyla bilgi yarışması düzenlediklerini dile getiren öğretim görevlileri, öğrenci velilerinin de yapılan etkinliklerden ilgili olmasından dolayı mutluluklarını dile getirdiler.

Şiran İmam Hatip Ortaokulu Müdürü Ömer Kara açıklamasında; “Okulumuzda iki şube 5. Sınıf iki şube 6. Sınıf iki şube 7. Sınıf olmak üzere toplam 6 şube bulunmaktadır. Okulumuzun sosyal etkinlik kapsamında 1. Dönem 2. Dönem iki kez olmak üzere toplam, yılda dört kez bilgi yarışması planlanmıştır. Yarışma soruları altı branştan olup, ders öğretmenleri tarafından hazırlanmaktadır. Yarışmalar sonucunda birinci olan guruba spor ayakkabısı, eşofman, kitap, kalem vb. hediyeler verilecektir.”

GİYAD Başkanı Kaya Keleş inşaatı ziyaret etti

 • PDF

GİYAD Başkanı Kaya Keleş inşaatı ziyaret etti

GİYAD Gümüşhane İktisadi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Serkan Kaya, Keleş İnşaat’ı ziyaret etti

GİYAD Gümüşhane İktisadi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Serkan Kaya, Keleş İnşaat’ı ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş’in ofisinde gerçekleşen görüşme  yaklaşık  45 dakika sürdü Görüşmede Esenyurt’ta inşaatına  devam edilen çok amaçlı dernek binası  ve güncel  konular ele alındı.

GİYAD Başkanı Kaya, Keleş İnşaat’ın İstanbul’da yaptığı projelerin dikkatle takip edildiğini söyledi.

Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Soner Keleş’te GİYAD Başkanı Kaya’ya ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Cumhurbaşkanı mı? Cumhuriyet Başsavcısı mı?

 • PDF

Cumhurbaşkanı mı? Cumhuriyet Başsavcısı mı?

MHP Ankara Milletvekili Prof. Dr. Özcan Yeniçeri TBMM’nde basına baskı ve Öcalan’ın serbest bırakılması girişimleri ilgili olarak basın toplantısı düzenledi

AKP Hesap Verecektir!

AKP iktidar gibi değil kullanılan edilgen bir yapı olarak yaşananlardan yakınıyor. Her türlü kötülüğün kaynağı olan Paralel Yapı adlı bir güç, devletin derinliklerinde AKP’nin yetki alanına müdahale etmiş ve AKP’ye darbe yapmış. 

Söylenenler gerçekse AKP yönetimi ve denetimi altındaki devleti yönetememiş demektir. Devletin derinliklerine paralel, dinleyici, yargılayıcı casuslar sızıyor. AKP hükümetinin haberi olmuyor. 

Bu nasıl bir gaflet, saflık ve basiretsizliktir anlaşılır gibi değildir. Paralel yapı yargıya, TÜBİTAK’a emniyete her önüne gelen yere sızıyor AKP’li yetkililer de bu durumdan sızlanıyor. 

Devleti ve kurumlarını ağzına kadar casus, ajan ve istihbaratçıyla dolduran bir iktidarın bu ülkeye yapacağı en büyük iyilik istifa etmektir. 

AKP iktidarı on iki yıldır iş başındadır ve iktidarda olduğu dönemde devleti iki paralel yapı arasında paylaştırmıştır. 

Birisi Güneydoğu’da KCK adlı somut paralel yapı ki bu yapı yargı yapıp, vergi topluyor, yol kesip özerklik ilan ediyor. 

İkincisi de Ankara’daki paralel yapı hükümeti izleyip, dinleyip, şantaj yapıyor! Bununla da yetinmiyor bir de darbe yapıyor. 

Kahraman AKP ise bu darbeye ayakkabı kutularını, kasaları, çikolata kutularındaki dolarları ve faillerini koruma altına alarak karşı koyuyor.

AKP, kendisine karşı yapılanların darbe olduğunu söyleyerek paralel yapıdan hesap sorduğunu söylüyor. Gerçekte ise AKP, yolsuzluğun ve hırsızlığın üzerini kapatmak için bütün bunları gerçekleştiriyor. 

AKP’li yetkililerin söyledikleri doğruysa, AKP milletten aldığı egemenlik hakkını paralelle paylaştığı ya da onları ortak ettiği için hesap sormadan önce hesap vermelidir!

Basına Baskı!

İktidar kumpasçı olarak nitelendirdiği gazeteci ve senaristleri terör örgütü bağlamında sorguluyor. İktidarın azat kabul etmez kalemlerinin söylediklerinin tamamı çalınan minareye kılıf bulma faaliyetleridir.

Kimse, gazeteciler de dâhil olmak üzere, soruşturmadan istisna değildir. Ancak siz, hükümetin doğrudan hedef ilan ettiği ve sürtüşme halinde olduğu bir gazetenin genel yayın müdürünü gözaltına alırsanız eğer, bu açıkça bir susturma çabası olduğu için başka bir gerekçe aramaya gerek yoktur. Bu durumda hiçbir hükümet, hazırlanması yılları bulacak bir iddianamenin açıklanmasını bekleyin diyemez. Gazetecilere yönelik suçlamaların ve delillerinin neler olduğunu kamu vicdanını rahatlatacak şekilde açıklanmalıdır.

 Kaldı ki AKP, “paralel yapı” adı altında yürütülen soruşturmalarla savaşa hazırlanır bir tavır içinde görülüyor. Özel yasaların, özel yargıçlıkların, özel birimlerin kurulduğu bir sürecin sonunda soruşturmalar gerçekleşiyor. Basın ve ifade özgürlüğünün, kişinin temel hak ve özgürlükler yok sayılıyor. Basın ve İfade özgürlüğüne yönelik olarak AB’den ya da ABD’den gelen eleştirilere de adamlarını korumak amaçlı deyip geçiştiriyorlar. 

Bütün bunları AKP, terör örgütü ve paralelle mücadele kılıfı altında yürütüyor. Hâlbuki AKP’nin lügatinde terörle mücadele yoktur. AKP gerçek bir terör örgütü bulsa onunla derhal müzakereye başlar. AKP için terörle mücadele değil müzakere esastır. 

Zira Güneydoğu’da sanal değil somut bir terör örgütü var. Yargı yapan, yol kesen, vergi toplayan, özerklik ilan eden, adı da KCK olan gerçek bir paralel devlet ve silahlı terör örgütü var. Her gün meydan okuyor, tehdit ediyor ve eylem yapıyor! 

Kısaca AKP ülkenin birliğini ve bütünlüğünü tehdit eden gerçek terör örgütünü ve eylemlerini görmezlikten geliyor. Buna karşın gazetede köşe yazan, elinde kamera ile dizi çeken ve  senaryo yazan insanları terör örgütü mensubu olarak ilan ediyor. İnsan aklıyla alay ederek bunları yapıyor. Kurgulanmış sanal bir terör örgütüyle Türkiye karşı karşıyadır.

Darbe ya da örgütün failleri olarak Gezi’nin ağacını, Çarşı’nın futbol topunu, Dumanlı’nın köşe yazısı, dizinin senaryosunu ilan etmek akıl alacak bir iş değildir. 

Futbol topuyla, köşe yazısıyla, dizi ve senaryoyla darbe yapmak AKP zekâsının kavrayabileceği bir gerçek olsa gerek!

Ağaç ile darağacı, futbol topu ile 105 milimetrik topu AKP’nin kurmayları birbirine karıştırmıştır.

AKP Kumpası arıyorsa Ergenekon, Oda Tv., Şike, Balyoz vb. davalara bakmalıdır. Gerçek kumpas oradadır ve o kumpasın içinde o davaların savcısı olduğunu söyleyen şahıs da vardır. 
Cumhurbaşkanı mı Cumhuriyet Başsavcısı mı?

Erdoğan, başbakandan çok konuşuyor. Bakanlardan daha fazla yürütmenin içinde görünüyor. Cumhuriyet savcılarından çok yargıyla ve yargılananlar ilgili kanaat bildiriyor. Bütün bunları kitlelerin önünde yapıyor. İktidar bir yana yaşamın her alanına ayar veriyor. Asıyor, kesiyor, suçluyor, tehdit ediyor, hakaret ediyor, yol gösteriyor. Ve şöyle diyor: “Bu ülkeyi uluslararası çevrelerin taşeronu olan ihanet şebekelerine, paralel devlet yapılanmalarına, hoca görüntüsü altında şaklabanlara asla teslim etmeyeceğiz”. Cumhurbaşkanının taraf olduğu, cumhuriyet başsavcısı gibi konuştuğu bir yerde adalet aramak abesle iştigaldir.

Bu şartlar altında muhtemelen savcılar da belki seslendirerek değil ama davranışlarıyla bir zamanlar Yassıada’nın hakiminin söylediği gibi Dumanlı ve Karaca’ya “Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor” mesajını vereceklerdir.   

İmralı Canisinin İmajını Düzeltmek!

Bu arada Paralel yapı, doların yükselişi, basın ve ifade özgürlüğü, yolsuzluk ve yozluk derken AKP’nin çözüm ortağıyla ciddi hazırlıkları gözden kaçırılıyor. 

6/7 Ekim olayları esasen Öcalan’ın serbest bırakılmasıyla ilgili takvimde AKP/İmralı hattındaki itilaftan kaynaklanmıştı. Bu yüzden İmralı’daki bebek katili sabrının son aşamasına geldiğini açıklamıştı. AKP hükümeti başından bu yana aşamalı bir biçimde Öcalan’ı serbest bırakacak bir çalışmayı uygulamaya sokmuştu. Bunu şöyle özetlemek mümkündür:

Milletin gözlerinin içine baka baka Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç: Öcalan için bir zamanlar ‘namazında niyazında bir adam’ olduğunu söylemişti. O zaman MHP hariç ciddi biçimde ahalinin ve siyasetin diğer yelpazelerinden tepki gelmemişti. 

PKK’lıların masumiyetini ve zorunluluklarını vurgulayan, sözde empati yapan Arınç sosyal psikolojiyi bir kez daha yokladı. Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları dağa çıkması için gerekçe yapanlara karşı “ben de  olsa dağa çıkardım” diyerek dağa çıkanlara belli şartlar altında hak vermiş oldu. 

Arınç bu defa “Dağda ölen PKK’lılara ağlamayan insan değildir” türünden bir açıklamaya destek verdi. İtirazlar oldu ama bir süre sonra unutuldu.

Yalçın Akdoğan, 6/7 Ekim olaylarını Öcalan'ın tahrik ettiğini ve gücünü test etmek için eylem emri verdiğini belirtirken Arınç yeniden Öcalan lehine devreye girerek HDP’yi Öcalan’ı zor durumda bırakmakla suçluyor ve şöyle diyor: “Siz kimin sözcülüğünü yapıyorsunuz da Öcalan’ı itibarsız hale getirmek istiyorsunuz?” 

Başbakanın başdanışmanı Etyen Mahçupyan tam da Arınç’a yakışır bir tarzda Öcalan’ın itibarlı hale getiren şu açıklamayı yapıyor: “Öcalan gerçekten ideolojik olarak bir rehber ve lider. O dünya çapında bir problemin taşıyıcısı, lideri ve bu sorunu çözerse tarihe geçecek bir insan''.

Bu arada ünlü aktör Kadir İnanır, bir yandan Akil Adamların “barış akademisi” olarak örgütlenmesini önerirken diğer yandan Öcalan için “çözüm süreci boyunca aldığı tutumla gerçekten halkının lideri" olduğunu gösterdiğini söylüyor. 

Meğerse Öcalan, Güneşin Oğluymuş! 


Bebek Katilinin Ağırlığı!

Bu arada bebek katili Öcalan da bir görüşme sırasında kendi konumu ve durumuyla ilgili olarak şunları söylüyor. “Ben İmralı’ya getirilmeden önce benim bu kadar ağırlığım yoktu. Ben İmralı’da daha fazla etkili ve güçlü bir lider oldum. Buradaki mücadelem, duruşum bunu sağladı. Beni İmralı’ya getirenler herhalde böyle bir sonuç beklemiyorlardı” diyor. 

Öcalan’ı İmralı’da “daha fazla etkili ve güçlü” hale gelmesinde açılımın, sürecin, Arınç’ın, Erdoğan’ın, AKP’nin rolü nedir? Sorusunu sormadan yazılanları izlemeye devam edelim!‘Öcalan’ı Serbest Bırak’

AKP’nin akredite gazetecilerinden Hüseyin Yayman, önce “çözüm sürecinde Öcalan'ın eli güçlendirilmeli” diyor. Sonra da "Kalıcı bir barış için Öcalan dahi dışarı çıkacaksa toplum buna hazır" diyerek, AKP’ye ne duruyorsunuz, çıkarın şunu dışarı mesajını vermiş oluyor.

Emekli Mit mensuplarından Mehmet Eymür de bu arada duruma vaziyet etmekte geç kalmamak için "Cesur olsunlar, Öcalan'ı serbest bıraksınlar" çıkışını yapıyor.

Daha önce de makbul medyanın önde gelen kalemi Abdülkadar Selvi, “Öcalan’ın konumu tartışılmalı” diyerek yeni gündem başlığı açmak istemişti. Onun ardından da Yeni Akit yazarı Ersoy Dede, “Öcalan’ın serbest bırakılması da dahil olmak üzere her konu” tartışılsın diye yazmıştı.

İmralı’daki eli kanlı teröristi normalleştiren, meşrulaştıran, makbulleştiren bu açıklamaların tesadüf olmadığı açıktır. 

Öcalan 6/7 Ekimde düğmeye basan kişidir. Öcalan bir işaretiyle sokakların nasıl karıştığını AKP’ye göstermiştir. Bu durum AKP’nin nefesini kesmiştir. AKP Öcalan’ı Serbest Bırakmak İçin Kamuoyunu Hazırlıyor!

AKP, iktidarının Öcalan’ı İmralı’dan çıkarmaya ve süreci umut olarak halka pazarlamaya bağlı olduğunu düşünüyor. Hükümet bağlı yazarlar, görevliler, aktörler ve bakanlar Öcalan’ın serbest bırakılmasına kamuoyunu hazırlıyor! 

Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Yardımcısı, Danışmanı, emekli olanı ve halen görevde bulunanıyla, MİT’i, sanatçısı ve gazetecisiyle Öcalan’ın İmralı’dan çıkması için halkı hazırladıkları açıktır!

Bu arada HDP ile AKP elleri birbirlerinin ve İmralı’nın elinde, gözleri kamuoyu üzerinde “bul karayı al parayı” oyununu oynayan dolandırıcılara benziyor. Onları izleyenler de boş gözlerle işin nereye varacağını gözlüyor. 

Son sözü Türk halkı söyleyecek de nasıl söyleyecek? Mesele budur!

Kaymakam Özdemir’ den Geçmiş Olsun Ziyareti

 • PDF

Şiran Kaymakamı Murat Özdemir, İlçe Emniyet Müdürü Hakkı Salık ve İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Kazım Karateke ile birlikte Kozağaç karakol komutanlığına giderek Karakol Komutanı J.Kd Bçvş Serkan İrez ’e annesinin rahatsızlığı nedeni ile geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Ardından Kozağaç jandarma karakolunda incelemelerde bulunan Özdemir, karakolun ihtiyaç ve talepleri hakkında karakol komutanından bilgi aldı.  Vatani görevini yapan askerler ile birlikte öğle yemeği de yiyen Kaymakam Özdemir, burada görev yapan askerler ile bir süre sohbet etti.  Kaymakamımız ve beraberindekiler, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Karakol Komutanı J.Kd Bçvş Serkan İrez  tarafından uğurlandı.

ŞEHİT HAKAN MAHALLESİ DERNEK AÇILIŞI

 • PDF

Şehit Hakan Mahallesi Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği kuruldu. Mahalle sakinlerinin katılımıyla gerçekleşen dernek kurulumunda Mevlut Çolak oy birliği ile dernek başkanı seçildi.

Dernek Kurul Başkanı olan Halit Ertürk dernek açılışında şu sözlere yer verdi;  Şehit Hakan Mahallesi eskiden beri ayrıcalığa sahip olan bir mahalledir. Şimdi yeni nesil bu ayrıcalığı, çok değişime uğrattı. Şimdiki ayrıcalık mahallemize gurur ve huzur vermektedir. Bizler eskileri görmüş yenilerle gurur duyar hale geldik. Gençlerimizin birlik beraberliği ve duruşu bizleri çok memnun etmekte olup, bizlerinde bu birlik beraberliğe katkımız olması halinde daha da iyi olacağını düşünerek Şehit Hakan Mahallesi adına yakışır biçimde derneğimizle şekillendirmek istedik. Mahallemizde çok azınlıkta da olsa istisnalar hariç gençlerimizin bir birine duruşları çok güzel, ifadeleri beraberinde getirmektedir. Bir oluşum, bir dernek kuralım söylemi herkesin bu oluşuma hazırmışçasına söylemlerimizin eyleme dönüştürülmesi de çok hızlı ve kolay oldu. Herkese teşekkür eder hayırlı olmasını dilerim.

MHP Şiran İlçe Kongresi Yapıldı

 • PDF

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ilçe kongresi yapıldı. 

Güven Kapucu’nun tek aday olduğu kongrede Divan başkanlığını MYK Üyesi Musa Küçük “ün yaptığı Şiran MHP ilçe kongresi coşkulu ve olgun havada gerçekleşti.
MHP Gümüşhane İl Başkanı Orhan Mazman, Eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Yeşilbük Belediye Başkanı Ziya Yılmaz, Şiran Belediye Başkan Adayı Ömer Yeniçeri, Diş Hekimi Çetin Işık ile birlikte teşkilat yöneticileri ve birçok davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Kongrede 56 delege oy kullandı. Tek aday olan Güven Kapucu Şiran MHP İlçe Başkanı seçildi.
Kapucu’nun yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: “Vedat Mallı, Ali Kaya, Börtekin Taştan, Kenan Turan, Behzat Özel, Mahin Şahin, Yalçın Polat, Aydın Karagöz, Oğuzhan Çolak, Halit Ertürk, M. Kürşat Karabıçak, Murat Kalaycı, Turgut Yeniçeri, İlhan Oğuz”

Şiran Araköy derneğinde yeni dönem

 • PDF

Şiran Araköy derneğinde yeni dönem

İstanbul Ümraniye’de 1999 yılında kurulan Araköy Kalkındırma ve Dayanışma Derneğinde tamamı gençlerden oluşan yeni yönetim oluşturuldu.

Kurulduğu günden bu güne kadar faaliyetlerine kurucu Başkan Selçuk Balta ve akabinde Selçuk Kaya, Tayyar Balta, Ahmet Balta, Enver Yılmaz, İsmail Balta ve Sabri Balta'yla aralıksız devam eden dernekte, bu görevi farklı bir yönetim anlayışı ile Fatih Balta devraldı.

Dernek merkezinde gerçekleştirilen olağan kurul sonucu göreve gelen Fatih Balta yaptığı konuşmada, yeni bir yönetim anlayışı ile hizmete devam edeceklerini belirterek, “Değerli köylülerimiz bugüne kadar görev alan dernek başkanlarımıza ve yönetimde görev alan arkadaşlarımıza ve büyüklerimize öncelikle teşekkür ediyorum. Yönetim listemizde yer alan arkadaşlarımız daha önce görev almamış genç arkadaşlarımızdan oluşuyor. Her evden seçtiğimiz farklı isimler ve genç arkadaşlarımızdan oluşan yeni yönetimimiz hayırlara vesile olsun. Hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz. Bugüne kadar olağanüstü işlere imza atan derneğimizi Gümüşhanemizin parlayan yıldızı haline getireceğiz. Önemli olan birlik ve beraberliğimizin daim olması, Araköy’lü her bireyimize aynı mesafede eşit hizmetler sunmaktır. İlerleyen günlerde gerçekleştireceğimiz faaliyet ve etkinliklerimiz ile sesimizi duyurmaya köyünden uzak köylülerimize sıladan hizmete devam edeceğiz. Bu hizmet yarışında gençlerimizi yalnız bırakmamanızı temenni ediyorum.” dedi.

Burası Şiran – İkisu karayolu

 • PDF

Burası Şiran – İkisu karayolu

Gümüşhane Şiran ilçesinin gündeminden düşmeyen Şiran İkisu karayolu. Fotoğrafta görüleceği üzere karlar altında. Gümüşhanenin hr sorununu çözmekle övünen siyasilerin yada yetkililerin öncelikli olarak önem vermesi gerekn bir yol. Şiran ilçesi kamuoyu bugüne kadar mevcut yolun hizmete açılmasıyla ilgili olarak yıllarca savaş verdi. Şiran İkisu karayolunun sadece bir güzergah ya da irtibat kurulan bir mesafe olarak algılanmaması isteyen Şiran halkı, ilçenin Gümüşhane merkezli bağlantısının da buradan sağlanacak kısa mesafeyle düzene gireceğini sıklıkla dile getiriyorlar. Gümüşhanenin merkezden bir hayli ırak bölgesi Şiran İkisu karayolunun yapımını bir bakıma ilçenin kaderinin değişimi olarak görüyor.