• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Sat09052015

Last update06:57:18 AM GMT

Back Şiran

Şiran

İşte Gümüşhane'nin Örnek İşadamı

 • PDF

İşte Gümüşhane'nin Örnek İşadamı

Gümüşhane’nin Şiran ilçesine bağlı Yukarı Kulaca Köyünden işadamı Hasan Kulaksız, köyünü Gümüşhane’nin örnek köyü yapacağını söyledi.

Gümüşhane doğumlu ve Konya’nın tanınmış işadamlarından Hasan Kulaksız Gümüşhane Valiliği’nin de destek verdiği Örnek Köy Projesi’ni doğduğu köy olan Yukarı Kulaca Köyü’nde uygulamaya geçirdi.

İşadamı Kulaksız tarafından Yukarı Kulaca köyünde yapılacak olan köy konağı ve sosyal tesisler için temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, İl Jandarma Komutanı Albay Erdal Eren, Şiran Kaymakamı Murat Özdemir, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak hayırsever işadamı Hasan Kulaksız ve köylüler katıldı.

Temel atma töreninde konuşan Kulaksız, annesinin vefat etmeden on gün önce kendisine nasihat ederken söylediği ‘Oğlum sen bu toprakların çocuğusun buradaki kardeşlerini unutma, onlara destek ol, bu toprakları sahipsiz bırakma’ sözlerini annesinin vasiyeti olarak kabul ettiğine vurgu yaparak, bu nedenle köyüme sıla-i rahimin gereği olarak bu projeleri hayata geçirdiğini kaydetti.

Kulaksız konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bendeniz Hasan Kulaksız içinizden çıkmış bir kardeşiniz olarak yıllardır kısmetimizi rızkımızı gurbette aradık ama hiçbir zaman memleketimizle bağımızı çok şükür koparmadık. Rabbime şükürler olsun ki bugün Konya ve İç Anadolu bölgesinde saygın bir noktaya gelmiş şirketimizi yönetmeye çalışıyoruz. Kazandığımız bu helal parayı da memleketimize bir hayra kullanıyor olmaktan da huzurluyuz. Rahmetli annemin vasiyetini yerine getirmenin mutluluğu ve huzurunu yaşıyorum. Köyümüze yaptığımız sosyal tesislerin içinde aşevi, köy konağı, yurt, çeşme, taziye evi vb. tesisler yapmayı planlıyoruz. Projenin temel süreçleri tamamlandıktan sonra sayın valime yapılacakları sunduğum zaman sağ olsunlar çok yakından ilgilendiler. Kendilerine bu konakla bu işin kalmayacağını ve köyümüzün Gümüşhane’mizin 322 konakla köyü içerisinde örnek köy olması için var gücümüzle çalışacağımızı belirttim. Köyümüzün sadece Gümüşhane değil, tüm Türkiye’ye örnek bir köy olacağını ifade ettik. Kendilerinden ‘Örnek Köy’ tescili noktasında destek istedik. Bu gün hep birlikte ilk harcı koymanın heyecanını hissediyoruz. Bu projelerin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ayrıca tüm ahrete intikal etmiş Yukarı Kulaca Köyü anne ve babaları rahat uyuyun. Yukarı Kulaca Köyü emin ellerde, tüm köy halkı olarak hatıralarınızı yaşatacağız. Yeriniz cennet olsun ruhunuz şad olsun.”

“HAYIRSEVER İŞADAMLARI HER KÖYE LAZIM”

Temel atma töreninde konuşan Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz ise Türk milletinin yapısında ve kültüründe yardımlaşma, dayanışma ve hayırseverliğin olduğuna vurgu yaparak, “İşte bu anlayışa sahip işadamının bu köyden çıktı. Buradaki katılımın bu kadar olacağını beklemiyordum ama güzel olduğu için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Devlet ve vatandaş bu faaliyetlerde elini taşın altına birlikte koymalı. Bunun en tipik örneği Hasan Kulaksız’ın yaptığı projedir. Annesinin vasiyetini çok kısa sürede hayata geçirmesi takdire şayan bir davranıştır. Allah her köye Hasan Kulaksız gibi hayırsever bir işadamları nasip etsin.” diye konuştu.

Başkan Ve Beraberindeki Heyet Yeşikbük’e Hayran Kaldı

 • PDF

Erzincan CHP Milletvekili Dr. Muharrem Işık birlikte İstanbul Kartal ilçe Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve Başkan Yardımcıları Meclis üyeleriyle birlikte, Yeşilbük belediye Başkanlığını ve Belediyeye ziyaret gerçekleştirdi.

YEŞİLBÜK Beldeye Başkanının Ziyaretçileri vardı. Erzincan CHP Milletvekili Dr. Muharrem Işık birlikte İstanbul Kartal ilçe Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve Başkan Yardımcıları Meclis üyeleriyle birlikte, Yeşilbük belediye Başkanlığını ve Belediyeye ziyaret gerçekleştirdi. Erzincan CHP İl Başkanı Süleyman Aslan, Şiran Ak yayladan İstanbul Kartal’da İş yeri Olan İşkadını Yüksek İnşaat Mühendisi Suzan Çayır, Gümüşhane İl Başkanı Sait Özdamar hazır bulundular.

24 Eylül 2014 Çarşamba günü gerçekleşen Ziyaret esnasında Yeşilbük Belediye Başkanı Ziya Yılmaz, Belediye meclis üyeleri; Sefa Direk, Bayer Doğan, Mehmet Kara, Adem Kara, Şakır Sarı, İlhan Çayır, Murat Kaya, Adem Kutun, Mustafa Bölükbaş ve Mahalle Muhtarları; Yeşilkent Muhtarı Abdullah Kör, Yeşilyurt Muhtarı Mehmet Turhan, Konaklı Muhtarı Erdoğan Kara Akyayla Muhtarı İsmail Yılmaz, Beydere Muhtarı Mehmet Kaya ve Yeşilbük Halkından çak sayıda vatandaş Karşılayanlar arasında yer aldılar.

Yeşilbük belediye Başkanı Zıya Yılmaz’ı makamında ziyaret eden heyet daha sonra Yeşilbük Yaylasında incelemelerde ve ziyaret de bulundular.

Daha sonra Konaklı Muhtarı Erdoğan Kara’nın Konaklı Ziyaret etme isteğini Yerine Getiren Erzincan CHP Milletvekili Dr. Muharrem Işık ve Kartal ilçe Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve Yanındaki heyet Konaklı Halkı tarafından karşılandı. Konaklı Hizmet binasını Gezerek yetkililerden bilgi alan Erzincan CHP Milletvekili Dr. Muharrem Işık ve Kartal ilçe Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz Hizmet Binasının Mükemmel olduğunu belirterek hayranlıklarını dile getirdiler.

Yeşilbük Belediye Başkanı Ziya Yılmaz’ın evinin bahçesinde ziyaretçilere yemek ikram edildi. Yöresel yemeklerde oluşan yemekler sunuldu. Ziyaretçiler yöresel ev yemeklerini çok beğendiklerini söylediler.

Yenilen Yöresel ev yemeklerin yenmesinden sonra ev Sahibi olan Yeşilbük belediye başkanı Ziya Yılmaz Misafirlere hitaben; ‘’Değerli Misafirler Sayın Milletvekilim ve Belediye Başkanım ve Onun Sevgili eşleri Muhterem Hanımefendi, Yapmış olduğunuz bu Ziyaret bizleri ziyadesi ile memnunetmiştir. Elimizden geldiği kadar sizleri ağırlamaya çalıştık. Değerli başkanım yöremizle ilgili görüşleri ve duygularını belirtirse memnun olurum’’. Diyerek Sözü Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e bıraktılar. ‘’Değerli başkan, Göstermiş olduğunuz bu Misafirperverliğe çok teşekkür ederim. Şimdiye kadar ziyaret ettiğim ender yerlerden birisi Yeşilbük beldesi. Bu buluşmayı ve Ziyareti Gerçekleştirmemize sebep olan Bölgeniz Halkıdan olan İş Kadını Yüksek İnşaat Mühendisi Suzan Çayır Hanımefendiye şükranlarımı sunuyorum. Allah size her şeyin en mükemmelini vermiş. Sizler bunun işlenmesinde ve uygulanmasında eksikleriniz var. Bizler pratikte ve Uygulamada elimizden gelen bilgileri sizlerle paylaşacağız. Sizin bölgenizde Ceviz ve Kiraz ağacını geliştirmeniz lazım. Özellikle Ceviz ağacını geliştirerek bilinçli bir şekilde uygularsınız sizler için iyi bir gelir kaynağı olur düşüncesindeyim. Tekrar bu sıcak ilginize alakanıza teşekkür ediyorum.’’ Diyerek sözlerini bitirdiler. Daha sonra Erzincan CHP Milletvekili Dr. Muharrem Işık kısa bir konuşma yaparak, ‘’Değerli Başkan ve Bölgenin Güzel insanları; Yapmış olduğunuz bu güzel ikrama teşekkür ediyorum. Göstermiş olduğunuz bu sıcak ilgi ve alakaya Ayrıca teşekkür ediyorum. Başkandan istekleriniz ve Beklentileriniz bir bina veya Araç, gereç olmamalı, bunun yanında Bilgi daha faydalı olacağını düşünüyorum.’’ Diyerek sözlerini tamamladı. Kartal ilçe Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün Eşi Hanımefendi Söz alarak, ‘’Müsade ederseniz ben de bir şeyler söylemek istiyorum. Şimdiye kadar gezdiğim yerlerden en iyi ve en mükemmel bir belde. Her şeyiyle mükemmel bir beldeniz var. Nasip olursa bir daha gelmek ve Kalmak isterim. Suzan Çayır Hanımefendilerde yatılıya kalarak daha fazla zaman geçirmek isterim. Bende yapılan ikramı ve misafirperverliğinizi söylemeden geçemicem. Her şey için teşekkür ederim.’’ Diyerek bölge halkına hayranlığını dile getirdiler.

Hoş söhbetten sonra misafirler Bayburt'a gitmek için Yeşilbük beldesinden ayrıldılar.

İnanılmaz tuzak! Buna aman dikkat

 • PDF

İnanılmaz tuzak! Buna aman dikkat

Sosyal medya şifresini ele geçirdiği kullanıcının hareketlerini bir süre takip eden dolandırıcılar, kullanıcının sosyal medyada iletişim halinde olduğu kişileri tespit ediyor.

Hesabın gerçek sahibi gibi hareket ederek, gözüne kestirdiği kullanıcılarla bir süre yazışıyor. Dolandırıcılar, hedefine aldığı kişilerin güvenini kazandıktan sonra "yardım, Oyun isteği, Yarışma veya hediye çeki kazandırma" gibi bahanelerle cep telefonu numarasını istiyor. Cep telefonlarına yollanan mobil ödemeye dair mesajı, bir anlık dalgınlıkla okumadan onaylayan kullanıcıların cep telefonu faturalarından 60 liradan başlayan ücretler kesiliyor. Bu yöntemi çok sayıda kişiye uygulayan dolandırıcılar büyük maddi kazanç elde ediyor.

"En çok dolandırıcılık Facebook'ta"

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) Başkanı Said Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dolandırıcıların yeni mekanının sosyal medya olduğunu söyledi. Ercan, Türkiye'de sosyal medya kullanımının ARTmasından dolayı dolandırıcılık suçlarının hızla arttığına dikkati çekerek, "Sosyal ağlar içerisinde en çok dolandırıcılık faaliyeti Facebook'ta görülüyor. Burası Türkiye'de 37 milyon üyesi olan bir platform. Aileler, akrabalar, arkadaşlar yani hemen hemen bütün tanıdıklarımız, güvendiklerimizin hesabı var" diye konuştu. Ercan, sosyal medya dolandırıcılığıyla ilgili şunları kaydetti: "Sosyal medyada tanışıklığı bir avantaj olduğu gibi bir dezavantaja da dönüşebiliyor. Facebook hesabının çalınma vakaları her geçen gün artıyor. Bunun sonucunda dolandırıcılık ve suistimaller de yeni mağdurlar oluşturuyor. Daha önce sosyal medyadan kontör istenmesi gibi durumlara alışmıştık ama artık direkt olarak sizin cep telefonu hattınızdan para topluyorlar. Bu paranın miktarı düşük de olabiliyor çok yüksek de. Dolandırıcılar bir akrabanız arkadaşınız ya da tanıdığınızmış gibi size yazıyor. Onun gibi konuşuyor. Böylece siz inanıyorsunuz. Dolandırıcılar, tanıdığınızın sizinle olan mesajlaşma geçmişinizden hitap şeklinizi öğreniyor. Son dönemde sosyal medya 'messenger' uygulamalarında cep telefonunuzu vermek mecburiyetinden dolayı böyle mağduriyetlerle sıklıkla karşılaşabiliriz."

"Şifreniz en az 8 haneli olmalı"

Dijital Marka Stratejisti ve Sosyal Medya Uzmanı Kalust Şalcıoğlu ise sosyal medyada dolandırıcılığın hızla arttığını söyledi. Şalcıoğlu, sosyal medya şifrelerini ele geçirmenin birçok yolunun olduğunu dile getirerek, "Burada şifre kırıcı yani alternatifleri art arda on binlerce kez sıralayarak bulmaya çalışan bazı programlar var. Şifreniz 'BCDE3456' gibiyse bu size güvenli ve tahmin edilemez geliyor olabilir. Ama sıralı şifreler ve alternatifleri yazılımlar için çantada keklik" diye konuştu. Şifre seçmenin bazı püf noktaları olduğunu kaydeden Şalcıoğlu, kullanıcılara şu tavsiyelerde bulundu:

"Şifrenizi en az 8 haneli olarak seçin. İçinde mutlaka küçük harf, büyük harf ve sayı barındırsın. Ayrıca Facebook, Twitter ve Instagram başta olmak üzere bazı sosyal medya mecralarında, hayatınızı kolaylaştırdığını zannettiğiniz bir yazılım ya da size eğlenceli gelen, kaynağını bilmediğiniz bir oyunu yüklediğinizde uygulama sizden bazı izinler ister. Bu izinler sosyal medyada genelde üç kategoride yetkilendirilir. "Sizi kimler takipten çıkardı?", "Facebook profilinizi kimler takip ediyor?" ya da "Instagram'da fotoğraflarınızı en çok kimler beğeniyor?" gibi uygulamalar özellikle de ücretsizse genelde sizden aleyhinizde olabilecek izinler ister. Bu izinleri iyice okuyup anlamadan onaylamanız, ileride bir dolandırıcılığa maruz kalmamıza ya da sosyal medya hesabımızın elinizden alınmasına neden olabilir."

Kalust Şalcıoğlu, dolandırıcılığı önleyebilmek için kullanıcılardan sosyal medyadaki "Ayarlar" ve "Uygulamalar" bölümünü seçerek, tanımadığını uygulamaların izinlerini kaldırmalarını ve mevcut şifrelerini değiştirmelerini istedi. 

Haber kaynağı: http://www.gundogumu.com/

Gümüşhane Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Bekliyor

 • PDF

Gümüşhane Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Bekliyor

Vali Yücel Yavuz, ‘Ziyareti En İyi Şekilde Değerlendirmek İstiyoruz’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Ekim’de gerçekleştirilmesi planlanan Gümüşhane ziyareti öncesinde kentte hazırlıklar hızlı bir şekilde devam ediyor.

Ziyaret öncesinde ildeki kurum yöneticileri, mülki idareciler, belediye başkanları, sivil toplum örgütleri ile farklı görüş ve düşünceleri dinleme anlamında çeşitli bilgilendirme toplantıları düzenleyen Vali Yücel Yavuz, bugün de il genelinde yayın yapan gazete sahipleri, gazeteci ve muhabirlerle bir araya geldi.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 12 Ekim’de öngörülen ziyaretinin bir aksilik olmaması halinde öğleden sonra gerçekleştirileceğini kaydeden Vali Yavuz, ağırlıklı olarak toplu açılış ve halka hitap programlarının yer almasının beklendiğini söyledi.

“ZİYARETİ EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gümüşhane’ye özel bir önem verdiğini ve onda ayrı bir yeri olduğunu dile getiren Vali Yavuz, teşekkür ziyareti şeklinde gerçekleşmesi beklenen programı Gümüşhane açısından en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirtti.

Ev sahipliği ve misafirperverlik noktasında herkese bir takım vazifeler düştüğüne vurgu yapan Vali Yavuz, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve beraberinde gelecek Bakanlarımıza ihtiyaçlarımızı aktarmamız ve Gümüşhane’nin tanıtımı için bu ziyaret iyi bir fırsat. En iyi şekilde ev sahipliği yaparak misafirperverliğimizi göstereceğiz.” dedi.

Gümüşhane’de toplumun her kesiminin görüşlerini almak için toplantılar silsilesi düzenlediklerini ifade eden Vali Yavuz, tüm katılımcıların görüş ve önerilerini alarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temsilcisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Gümüşhane’de en iyi şekilde ağırlayacaklarını kaydetti.

Toplantıda daha sonra katılımcılar ziyaretle ilgili görüşleri ve yapılabilecek konusundaki fikirlerini katılımcılarla paylaştı.

Toplantıda katılımcılar tarafından aktarılan konu ve başlıklar şu şekilde:

Köse havaalanı, Zigana Tüneli, Erzincan-Gümüşhane demiryolu, yeşil yol projesi, İkisu-Şiran yolu, Süleymaniye, Çakırgöl kayak merkezleri, dünyaca ünlü Gümüşhane elmaları ve meyveciliğin geliştirilmesi, üniversitenin yurt meselesi, çarpık yapılaşma ve kentsel dönüşüm, etnografya müzesi, maden ve orman bölge müdürlüklerinin Gümüşhane’ye alınması, ilçelere fakülte verilmesi, eko turizmin geliştirilmesi, acemi birliğinin kazandırılması, gümüş çarşısı. Bezendi barajı, pekün tüneli, Kelkit tarım enstitüsü, Kelkit-Erzincan bölünmüş yolu, gerektiğinde içme suyu amaçlı kullanılabilecek göletler yapımı.

Musul'da Kaçırılan Gümüşhaneli Polis Memuru Ailesine Kavuştu

 • PDF

Suriye'de IŞİD terör örgütü kaçırılan Gümüşhaneli özel harekat polisi Zafer Yıldız, 101 gün sonra ailesine kavuşmanın sevincini yaşadı.

Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğu'na düzenlenen baskında konsolosluğu korumakla görevli özel harekat polisi Gümüşhane Şiranlı Zafer Yıldız, dün akşam Trabzon'da ki ailesine kavuştu.

Trabzon'da görev yapan polis memuru Yıldız, dün akşam eşi, çocukları, anne ve babası başta olmak üzere aile bireyleriyle hasret giderirken, anne ve babası bugün Şiran'a döndü.

Baba Şükrü Yıldız, oğullarına kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek,Şiran'daki evlerinde geç saatlerde yakınlarının geçmiş olsun ziyaretlerini kabul etti.

Baba Yıldız, "Oğlum dün gece saat 00.30'da uçaktan indi, karşıladık eve getirdik. Çok güzel bir karşılama oldu. Dedikleri gibi evlatlarımızı kurtarıp getirdiler. Allah devletimize zeval vermesin. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarımız Hakan Fidan'a teşekkür ederim. Bütün polis teşkilatına da bize gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ederim" dedi.

Anne Gülcihan Yıldız ise duygularını yaklaşan kurban bayramıyla birlikte çifte bayram yaşadıklarını belirterek, "Çok sevinçliyiz. Büyüklerimizden Allah razı olsun. 101 gündür neler hissetmedim ki. Kanlı yaşlar döktüm ama şu anda çok mutluyum. Çocuğuma kavuştum." diye konuştu.

Trabzon'dan geçici görevle Musul'a giden polis memuru Zafer Yıldız'ın Trabzon'da biraz daha zaman geçirdikten sonra önümüzdeki Kurban Bayramında Şiran ilçesine geleceği ifade edildi.

 

Şiran İlçe Emniyet Müdürü Kazım Ejder Görevine Başladı

 • PDF

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi ile Gümüşhane Şiran İlçe Emniyet Müdürlüğüne atanan Kazım Ejder göreve başladı.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde uzun yıllardır görev yapan 4. Sınıf Emniyet Müdürü Kazım Ejder Şiran’a atamasının yapılmasının ardından geçtiğimiz hafta yeni görevine başladı.

Şiran’daki görevi boyunca Şiranlıların huzuru için çalışacaklarına dikkat çeken Ejder “ Şiran’daki huzurlu ve güvenli ortamın devam etmesi için emniyet çalışanlarımız ve halkla bir bütün olarak ilçemizin huzur seviyesini en üst seviyelere çekmek için yoğun bir mesai harcayacağız. Şiran’a yenilikler ve Şiran halkına da kolaylıklar getirme gayretinde olacağız” dedi.

ŞEKAV Burs Başvuruları Başladı

 • PDF

alt

 

Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı  2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılı burs başvuruları bugün itibari ile başladı 20 ekimde sona erecek. Burs başvuru evrakları son teslim tarihi 10,11,2014 bu tarihten sonra evrak alınmayacak. burs ödemeleri Aralık ayı içerisinde başlayacak. Burs formu buradan yayınlanacak.

Eksik evrak, yanlış belgeler dikkate alınmayacak. öğrenci belgesi  asıl olacak fotokopi değil. eksik ve yanlışlıktan dolayı geri arama olmayacak. öğrenciler doldurdukları evraklara dikkat etmeleri gerekiyor. okunaklı ve doğru olduğunu kontrol etmeliler aksi halde o evrak geçersiz kabul edilir.

Korku filmi gibi

 • PDF

Korku filmi gibi

İkisu - Şiran karayolunun Torul istikametinden başlayan güzergahı korku filmlerini aratmıyor

Yol güzergahı üzerinde bulunan keskin virajlar, derin vadiler, bölgeyi tanımayan sürücüler için tehlike saçıyor.

Gümüşhane adına getirdiklerini iddia eden şaşalı yatırımları dillerine dolayan siyasiler ise yıllardır çare bekleyen İkisu - Şiran karayolu için yeterli çabayı göstermediler.
Karayolunun Torul ilçesi istikametinden iç kesimlere doğru ilerleyen bölümünde seyahat etmek neredeyse güç.
SÖZDE BU YIL TAMAMLANACAKTI

İkisu -  Şiran karayolu ile ilgili olarak verilen sözler ise havada kaldı. Geçtiğimiz yıl Şiran ilçesinde düzenlenen festivalde siyasiler, yolun tamamlanacağı yönünde iddialı sözleri dile getirmişlerdi.

Haber kaynağı: http://www.gundogumu.com/