• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Mon05042015

Last update04:09:46 AM GMT

Back Şiran

Şiran

Tarım Arazilerinin Miras Yoluyla Bölünmesi Sona Erdi

 • PDF

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi sona erdi. Türk tarımının geleceğini şekillendirecek reform niteliğindeki bu kanunla birlikte artık tarım arazileri miras yoluyla bölünemeyeceğini söyleyen Gümüşhane Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdür Hasan Irkın,  tarım arazilerinin mülkiyet dağılımı ve arazi tasarruf biçimi hisseli ve karmaşık bir yapıda olması, tarımsal alanların verimli olarak kullanılmasını engellediğini ifade etti.

Ülkemizin geleceğinin güvencesi ve tarımsal üretimin temeli olan topraklarımızın hatalı ve amaç dışı kullanımlarla elden çıkması, ülkemiz için böyle bir kanunun en süratli bir şekilde uygulamaya konmasını adeta zorunlu kıldığını kaydeden Irkın, küçük ve hisseli ölçek altı tarım arazilerinin varlığı, parçalılık, verasete iştirak ve benzeri nedenlerle tarım arazilerinin sahipleri tarafından giderek artan bir biçimde üretim dışında tutulmasının ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini belirtti.

Yürürlüğe giren kanunla birlikte, yeter gelirli tarımsal arazilerin asgari büyüklükleri bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak tespit edildiğine dikkat çeken İl Müdürü Irkın, “Tarımsal arazilerin niteliği şerh konulmak üzere Bakanlığımızca ilgili Tapu Müdürlüklerine bildirilecektir. Mirasa konu tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerde mülkiyetin devri esas olacaktır. Mirasçılar arasında anlaşma sağlanması halinde, mirasçılar, miras bırakanın ölümünden sonra terekede bulunan tarımsal arazi ve işletmenin mülkiyeti hakkında; bir mirasçıya veya yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerini karşılaması durumunda birden fazla mirasçıya, Türk Medeni Kanunu'na göre kuracakları aile malları ortaklığına veya kazanç paylı aile malları ortaklığına, mirasçılarının tamamının miras payı oranında hissedarı oldukları Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kuracakları bir limited şirkete ve mülkiyetin üçüncü kişilere devrine karar verebilecek.” dedi.

Mirasçılar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde, mirasçılardan her birinin yetkili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açabileceğini ifade eden Irkın, bu durumda sulh hukuk hakiminin tarımsal arazi veya işletmenin mülkiyetinin tespit edilen ehil mirasçıya devrine, birden çok ehil mirasçının bulunması halinde öncelikle asgari geçimini bu işletmeden sağlayan mirasçıya, bunun bulunmaması halinde bu mirasçılar arasından en yüksek bedeli teklif eden mirasçıya devrine, ehil mirasçı olmaması halinde mirasçılar arasından en yüksek bedeli teklif eden mirasçıya devrine karar verebileceğini söyledi.

Mirasa konu tarımsal arazi ve yeter gelirli tarım arazisi için mirasçılardan talepli olmaması durumunda sulh hukuk hakimi arazinin satışına karar verebileceğini dile getiren Irkın, kanunun uygulamaya girmesiyle birlikte, daha rasyonel bir arazi kullanımı gerçekleştirilecek ve oluşturulacak daha profesyonel işletmelerle tarım sektörünün rekabet gücünün arttırılacağını söyledi.

İl Müdürü Irkın, hepsinden önemlisinin daha sağlıklı politikalarla, yaşam için vazgeçilmez olan toprakların korunarak amacı doğrultusunda kullanımı ve bozulmadan, bölünmeden gelecek nesillere aktarılmasının sağlanacağını sözlerine ekledi.


ŞEKAV İstişare Edecek

 • PDF

ŞEKAV İstişare Edecek

Şiran Eğitim Ve Kalkınma Vakfı Genel Sekreteri Ramazan Kahveci, vakfın geniş kapsamlı istişare kurul toplantısının önümüzdeki günlerde yapılacağını söyledi

Vakfın önümüzdeki dönemde yapacak olduğu çalışmalar hakkında bilgiler veren Kahveci, ‘İstişare sonrası yeni çalışmalarımız ve yapacak olduğumuz faaliyetler masaya yatırılacaktır’ dedi.

Kahveci, istişare toplantısı sonrası Prof. Dr. Özkan Ateş, Em. Tuğgeneral Cihangir Kadakal’ın danışma kuruluna kabulünün de resmi olarak onaylanacağını bildirdi.

Kahveci ayrıca vakfın burs ödemelerini tamamladığını ve Türkiye’yi yasa boğan Soma Faciasında yaşamını kaybeden ve yaralanan işçilerin ailelerine yardım konusunu da gündeme alınacağını sözlerine ekledi.

İstiyorsak Hepimizin Yararına

 • PDF

İstiyorsak Hepimizin Yararına

Şiran ilçesinin gündeminden düşmeyen İkisu - Şiran karayolu büyük umutlarla tamamlanmayı bekliyor

MHP’den son yerel seçimde belediye başkanlığına aday olan İşadamı Ömer Yeniçeri, ‘Bu yolun yapılması, hizmete girmesiyle ilgili olarak geçmiş dönemde yaşanılan bazı tatsız gelişmeler farklı yorumlandı ancak biz Şiran halkı adına bu yolun bir an önce tamamlanmasını istiyorsak, hepimizin yararınadır.’ dedi.
Söz konusu güzergâhın kalan kısmıyla ilgili olarak tamamlanarak hizmete girileceği yönündeki ifadeleri de değerlendiren Yeniçeri, ‘Sayın Milletvekilimiz Kemalettin Aydın Tomara’ya 2014 yılında buradan geleceğini söyledi. Yol tamamlansa da kışın buradan geçiş zor, Karadeniz’i, İç Anadolu’ya bağlayacak önemli bir güzergahtan söz ediyoruz. İsteğimiz güzergâh üzerindeki tünel unsurunun unutulmaması, göz ardı edilmemesidir.’ İfadelerini kullandı.
MUTLAKA TÜNEL

İkisu, Şiran karayolunun üzerine mutlaka bir tünelin yapılmasının şart olduğunu kaydeden Yeniçeri, bu gerçeğin ilçenin hatırı sayılı isimleri tarafından da dile getirildiğini kaydetti.

A İSTERSE B  B  İSTERSE A OLMAZ DİYOR

Yeniçeri, tamamlanmayan güzergâhla ilgili olarak ilginç bir eleştiriyi de dile getirdi: ‘İlçe olarak sanki birazcık daha siyasi etken öne çıkıyor. Daha geçen yıl ihale edilen yollar çarçabuk bitirilirken neredeyse 20 yıldır tamamlanmayan bu güzergahın neden bitmediğini sormak istiyoruz. Sanki siyasetin de iyice belirgin olduğu ilçede ‘a’nın’ istediğini ‘b’; ‘b’nin’ istediğini ‘a’ istemiyor gibi bir görüntü ortaya çıkıyor’ diye konuştu.

Şiran Yolu Çile Yolu Olmasın

 • PDF

Şiran Yolu Çile Yolu Olmasın

Yıllardır Şiran halkının gündeminden düşmeyen Şiran- İkisu karayolu neden önemli?

Halk, yolun tamamlanmasıyla birlikte özellikle merkezle bağlantının daha kolay olacağı görüşünü dile getirirken, mesafenin de yarı yarıya kısalacağının altını çiziyorlar.

Şiran halkı bugüne kadar yapılan çalışmaları yeterli görmezken özellikle Kelkit istikametinde devam eden ve bir türlü tamamlanamayan çalışmalardan da oldukça oldukça şikâyetçi.

Başta sağlık olmak üzere ilçe merkezine ihtiyaçlarını görmek için gelen halk, yaklaşık 120 kilometre yol katediyor. Gün içerisinde sorununu çözemeyen halk, ne yazık ki aynı yolu bir kez daha geri dönmek zorunda kalıyor. Ücretin yüksek olması ve yeterli aracın bulunmaması da yolun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Yolun hizmete açılmasıyla birlikte bu mesafe yarı yarıya azalacak.  Bu gerçeğin altını ısrarla çizen halk sosyal medya başta olmak üzere üst yönleticiler bazında da görüş ve önerilerini dile getiriyor.
Kaynak: Gündoğumu Gazetesi

Serkan Kaya'nın Acı Günü

 • PDF

Serkan Kaya'nın Acı Günü

GİYAD Başkanı ve aynı zamanda Haber 29 Gazetemizin Genel Koordinatörlerinden Serkan Kaya'nın halası Kadriye Fırat vefat etti.

Sağlık problemlerinden dolayı uzunca süredir tedavi gören Kadriye Fırat (49)  15 Mayıs Perşembe akşamı hayatını kaybetti. 

Merhumenin cenazesi 16 Mayıs Cuma günü ikindi namazına mütakip  Esenyurt ilçesinde Hz. Ömer Camiinden kaldırılacaktır.

Merhumeye Allahtan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.

Haber 29 Gazetesi

Şahin'in Baba Acısı

 • PDF

Şahin'in Baba Acısı

İstanbul'dan yayın yapan www.haber29.net sitesi Genel Koordinatörü Timur Şahin'in babası vefat etti.

Bugün vefat eden 1952 doğumlu Sebahattin Şahin (62) Rize Devlet hastanesinde tedavi görüyordu. Merhumun cenazesi bugün Şiran'da toprağa verilecek.

Merhuma Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyoruz.

Taziye için Timur Şahin: 0 506 948 28 29
HaberKaynağı:www.haber29.net

Şiranlılar Şenol Ablak'a Ağlıyor

 • PDF

Şiranlılar Şenol Ablak'a Ağlıyor

Gümüşhane Şiran Günyüzü köylü hemşerimiz ve Galatasaray tirbünlerinin sevilen ismi Şenol Ablak (35) İstanbul Beylikdüzü'de geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti.

 Kaza, saat 04.00 sıralarında, Adnan Kahveci Mahallesi Yavuz Selim Bulvarı’nda meydana geldi. Şenol Ablak (35) yönetimindeki 34 ZL 0188 plakalı otomobil, kontrolden çıkarak yol kenarında park halindeki 34 GN 4710 plakalı hafriyat kamyonununa çarptı. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine polis, itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri, yaptıkları ilk incelemede araç içerisinde sıkışan Şenol Ablak’ın hayatını kaybettiğini belirledi. İtfaiye ekipleri, otomobil içinde sıkışan Albak’ın cesedini uzun uğraşlar sonucu çıkardı. Ablak’ın cesedi yapılan ilk incelemenin ardından İstanbul Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı. Polis ekipleri kazayla ilgili soruşturma başlattı.


Şenol Ablak'ın cenazesi Gümüşhane Şiran Günyüzü köyünde defnedildi.

Haber Kaynağı: Haber29.net

Fikri Işık: Kötü günler artık geride kaldı

 • PDF

Fikri Işık: Kötü günler artık geride kaldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye ekonomisi için kötü günlerin geride kaldığını belirterek, "Bundan sonra inancım, faiz aşağıya doğru inecek. Piyasa daha fazla hareketlenecek" dedi.Işık, Ankara Sanayi Odasının (ASO) nisan ayı meclis toplantısında, sanayicilerin uluslararası pazarlardaki rekabet gücünü yükseltebilmesi için Ar-Ge yatırımlarını artırması gerektiğini belirtti.

Küresel ekonomik krizin 'ekonominin önemli bir kısmı finanstır' anlayışını darmadağın ettiğini ifade eden Işık, "Üretimi güçlü olan ülkeler, krizden en az etkilenerek çıkan ülkeler oldu. Bunun en tipik örneği de Almanya. Almanya, adeta krizde kendi ayakları üstünde kalmadı, diğer ülkeleri sırtlayan konumda oldu. Bu krizden en az etkilenen ülkelerden biri de Türkiye" diye konuştu.

Türkiye'nin özellikle son 12 yılda büyük mesafe kat ettiğini kaydeden Işık, şöyle konuştu:

"Türkiye, geçmiş yıllardaki gecikmeleri telafi edecek bazı adımlar attı ve bir noktaya geldi. Türkiye, 2023 yılına yönelik önemli hedefler koydu. Bu noktada temel iki dezavantajımızın birisi, Türkiye maalesef tasarruf açığı olan ülke. Türkiye, kendi yatırımını destekleyecek tasarruflarasahip olmayan bir ülke. Bu noktada doğrudan yabancı yatırımın gelmesi gerekiyor. İkinci zaaf alanımız cari açık. Bu iki alanı dengeleyen, etkilerini minimize eden güçlü yanlarımız var. Türkiye, uyguladığı ekonomi politikaları ile sağlam bir altyapıya kavuştu. Bütçe açığı artık ekonomiyi tehdit etmiyor. Bu uluslararası yatırımcının güveni açısından çok önemli bir kriter. Artık devletin borcu, ülke ekonomisini tehdit eder boyuttan çıktı."

Üniversitelerin sanayilerle giderek daha fazla işbirliği yaptığına dikkati çeken Işık, bu durumun Türkiye açısından sevindirici olduğunu belirtti.- "Kötü günler geride kaldı"

Türkiye'nin son dönemde önemli badireler atlattığını hatırlatan Işık, şöyle devam etti:

"Faiz oranlarında bir yükselme var ama bunun temel sebebini çok iyi biliyorsunuz. (Türkiye) ağır bir operasyon geçirdi. Birileri Türkiye'nin gidişatını durdurmak için operasyon yapmak istedi.Gezi olaylarını, arkasından da 17 Aralık sürecini yaşadık. Bu ekonomi kalıcı bir hasar almadan kurtulduysa, bu, sanayicilerimizin ülkemize ne kadar güvendiğimizin bir göstergesi. Artık en kötü günler geride kaldı. Bundan sonra inancım, faiz aşağıya doğru inecek. Piyasa daha fazla hareketlenecek."

Türkiye'nin ihracatına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Işık, "2014, ihracat bazlı büyümenin yılı olacak diye bakıyoruz. Nisan ayı verilerinin daha iyi geleceğini düşünüyoruz. Her geçen ay üretim, istihdam, yatırım açısından daha iyi olacak . Çünkü Türkiye başarısız darbe girişimini geride bıraktı" ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Haber29.Net.