• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Sat04192014

Last update03:08:09 AM GMT

Back Şiran

Şiran

Gümüşhane’de Orman İçindeki 4 Alan Yayla İlan Edildi

 • PDF

Gümüşhane’de Orman İçindeki 4 Alan Yayla İlan Edildi

Ülke genelinde Devlet ormanları içerisinde yer alan bazı alanlar 'yayla alanı' olarak düzenlendi. Gümüşhane’den de Kürtün ilçesinden 2, merkez ve Şiran ilçelerinden de birer olmak üzere toplam 4 alan yayla alanı ilan edildi.

Bakanlar Kurulunun Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan karar ile yapılan düzenleme sonucu halen yayla olarak kullanılan alanlar ‘yayla alanı’ ilan edildi. Düzenlemenin, mevcut durumun hukuki zeminini oluşturmaya yönelik olduğu belirtildi.

Karara göre Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Beytarla köyü sınırlarında bulunan 1,71 hektarlık Ayıbeli yaylası, Sapmaz köyü sınırlarında yer alan 5,58 hektarlık Hacılı yaylası, merkeze bağlı Avşarbeyli köyünde bulunan 11,99 hektarlık Avşarbeyli yaylası ve Şiran ilçesine bağlı Konaklı köyünde bulunan 3,8 hektarlık Konaklı yaylası "yayla alanı" olarak ilan edildi.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

25 Yıldır Çalınan Çocuğunu Arıyor

 • PDF

25 Yıldır Çalınan Çocuğunu Arıyor

İlçemizde oturan Gül çifti, 25 yıldır doğum esnasında kaybettikleri ikiz çocuklarından birini arıyor.  

Mehmet Ali (70) ve Esma Gül (66) çiftinin, 25 yıl önce 7 Temmuz 1988 tarihinde ikiz çocukları oldu. Bir çocuklarının doğumu Şiran’da gerçekleştikten sonra bir takım doğum sıkıntıları çıkması nedeniyle ikinci doğum için Erzincan Devlet Hastanesi'ne anne sevk edildi. Anne, burada ikinci doğum gerçekleştikten sonra çalınan çocuklarını arıyor.

YAŞLI ANNENİN GÖZÜ HÂLA YOLLARDA

25 yıldır hiçbir haber alınamayan çocuklarının bulunmasını isteyen anne Esma Gül, doğum esnasında komşusunun da orada olduğunu ve doğumdan sonra çocuğu sağ olarak gördüğünü ve sonra çocuğun ortadan yok olduğunu iddia ederek, çocuğunun çalındığını savundu. 25 yıl önce doğumdan sonra görevliler tarafından neden bu kadar çok çocuk yapıyorsun diye azarlandığını anlatan Gül, kaybolan çocuğunun sıkıntısı ile 10 kez ameliyat olduğunu, çocuğunun rüyalarına girdiğini, artık belli bir zaman sonra maddi imkansızlıklardan dolayı çocuğunu arayamadığını ve çocuğunu bir kez olsun ölü ya da diri görmek istediğini söyledi.

"ÇOCUK ERZİNCAN’DA YAŞIYOR OLABİLİR"

Anne Esma Gül, dört beş yıl öncesinde  bir komşusunun Erzincan’a alışverişe gittiği esnada oğlu Burhan Gül’e benzer bir çocuk görerek akşam geri döndüğünde "Sizin çocuk bugün Erzincan’da mıydı?" dediğini söyledi. Esma Gül, bunun üzerine kendilerinde çocuğun Erzincan’da çalınıp burada yaşıyor olabileceği şüphesinin daha da arttığını sözlerine ekledi.

"İKİZ KARDEŞİMİ GÖRMEK İSTİYORUM"

İkiz kardeş Burhan Gül (25), hiç görmediği kardeşini eğer hayattaysa görmek istediğini, ailesinin ikiz kardeşinin bulunması için Erzincan Cumhuriyet Savcılığı'na başvurduklarını, 1995 yılında ise olayın zaman aşımına uğradığını ve olayla ilgili ilerleyen gelişmeler sonrasında yargı yolunun da kapandığını dile getirdi. Gül ayrıca, 25 yıldır ailesi ve kendisinin verdikleri mücadelelere rağmen çaresiz kaldıklarını, kardeşinin bulunmasını istediğini, kardeşini hep merak ettiğini ve yardım edebilecek kişilerden yardım beklediğini anlattı.

Gül ailesi kayıp çocuklarının bulunması konusunda onlara yardım edecek, destek verecek birileri olursa çok mutlu olacaklarını, arayışlarını bırakmayacaklarına dikkat çekti. Mehmet Ali Gül ve Esma Gül çiftinin kayıp çocuklarından hariç dokuz çocuğu daha bulunuyor.

Şiran Yeşilbük Derneği'nden Anlamlı Yardım !

 • PDF

Gümüşhane Şiran Yeşilbük Beldesi Gençlik ve Yardımlaşma Derneği Ramazan ayı münasebetiyle Yeşilbük ve çevre köylerinde yardıma muhtaç kişilere yardım paketi yolladı.

Konu ile alakalı açıklama yapan Dernek Yönetim Kurulu üyesi Kamil Koç;”Ramazan ayının yardımlaşma ve dayanışma ayı olması bilinci ve sorumluluğuyla hareket eden Gümüşhane ŞiranYeşilbük Beldesi  Gençlik ve Yardımlaşma Derneği , bu mübarek ayda fakir ve fukaranın gözetilmesi ihtiyaç sahiplerinin en objektif şekilde belirlenmezine titizlikle özen göstererek geçen ramazanda olduğu gibi bu ramazandada bu çalışmasını siz değerli üyelerimizin ve dostlarımızın desteğiyle gerçekleştirmenin mutluluğu içerisindedir. Peygamber Efendimizin Ramazan ayında daha çok yardımda bulunduğu gerçeğiyle hareket eden derneğimiz , Ramazan ayının yardımlaşma ve dayanışma açısından diğer aylara göre daha önemli olduğu bilinciyle hareket etmektededir. Bu kapsamda Yeşilbük Gençlik Yardımlaşma Derneğimiz toplam 150 adet ramazan kumanya paketi dağıtımı gerçekleştirmiştir” dedi.YEŞİLBÜK BELDESİ: 90 ADET
KONAKLI MAHALLESİ:20
BEYDERE MAHALLESİ:13
AKYAYLA MAHALLESİ:12
ARA KÖYÜ:10
YOLBİLEN(CENDER):5 adet yardım paketi gönderilmiştir.

TEBRİKLER YUNUS EMRE ORTAOKULU

 • PDF

Hem SBS puanına göre hem OYP puanına göre İlçe Birincisi ve İkincisi Yunus Emre Ortaokulu’ndan çıktı.SBS sınav sonuçlarına göre İlçemiz Yunus Emre Ortaokulu Öğrencisi Halil TAŞTAN 657.551 puan alarak rakiplerini geride bırakarak İlçe birincisi oldu.Yine aynı okulumuz öğrencilerinden Dilara BALYEMEZ SBS sınav sonuçlarına göre 654.34 puan alarak rakiplerini geride bırakarak İlçe ikincisi olmuştur.OYP puanına göre ise yine aynı okulumuz öğrencilerinden Dilara BALYEMEZ  473.126 OYP puanı ile İlçe birincisi ve İl dokuzuncusu olmuştur.OYP puanına göre ise yine aynı okulumuz öğrencilerinden Halil TAŞTAN 470.071 OYP puanı ile İlçe İkincisi ve İl on ikincisi olmuştur.Okul Müdürü Mustafa TUĞ bu başarıların okul olarak özverili, planlı, düzenli, disiplinli ve ekip çalışması prensibiyle Şiran’da geleceğin mimarlarını yetiştirmeye devam edeceklerini söyledi.
“Şiran’ın Zirve Okulu”

Okullarında başarının artık bir gelenek halini aldığını belirten TUĞ, her yıl yapılan SBS’de üstün başarılara imza atan okulumuzun 2013’te yapılan sınavda da zirvede yerini koruduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
“Açıklanan 2013 SBS sonuçlarına göre okulumuzun şampiyon öğrencileri yaptıkları netlerle ve aldıkları puanlarla okulumuzu yine zirvede tutmayı başarmışlardır. İlçe genelindeki sıralamaya göre hem SBS puanına göre hem de OYP puanına göre ilçe birincisi ve ikincisi okulumuzdan çıkmıştır.Ayrıca İl dokuzuncusu ve on ikincisi de yine okulumuz öğrencileri olmuştur. Öğrencilerimizin bu başarısı ile haklı bir gurur yaşıyoruz. Bu yıl mezun ettiğimiz öğrencimizden 87’si sınava girdi ve bunlardan 83’ü 8. sınıflar SBS’de baraj puanını aşarak başarı gösterdi. Eğitimin tüm aşamalarında hedefledikleri ‘en iyi olma’ ilkesini, başarılı bir süreçle, gelenek haline getirmeyi başardıklarını kaydeden Okul Müdürü Mustafa TUĞ “Öğrencilerimizin SBS’ye hazırlanmasında başta onları yetiştiren fedakâr öğretmenlerimizin desteği ile öğrencilerimiz, yoğun bir tempoda çok ciddi çalışma kaydettiler. Başarıya giden yol azimdir. Edison diyor ki; “Başarı, yüzde 1 yetenekse, yüzde 99 terdir”. Her fırsatta bu başarılarımızın ödüllendirilmesini istiyoruz. Hem kitlesel hem de bireysel alanda öğrencilerimiz geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da önemli başarılara imza attılar. Bu başarıda emeği geçen öğretmenlerime ve bizlere güvenerek her zaman destekçimiz olan velilerimize teşekkür ediyor, sevgili öğrencilerimizin de başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

YAZI YAZMA ORTAMI

 • PDF

 

Dr. Hüseyin Yeniçeri

 

Türkiye'nin ekseni kaymıştır. Gezi Parkı Olayları ve MHP Mitinglerinin topladığı kalabalıklar bu ekseni yerli yerine oturtamamıştır. Türkiye, Türk Milleti'nin yurdu olmaktan uzaklaşmış, Türkiye'yi yönetenler, Türk Milleti için kıllarını kıpırdatmamaktadırlar. Varsa yoksa Mursi, olmayan çözüm süreci, Esed aleytarlığı, faiz lobisi, Türkiye'yi parçalama anayasası... konuşulan konular. Bunların hiçbirinin bu millete bir faydası yoktur. Ve bu millet kendisi için hiçbir şey yapılmadığını anlayamayacak kadar saf.

 

Eksen kayınca bütün değerler alt üst oluyor. Ne Ramazan ayının tadı var, ne teravih namazlarının. Ezan bile heyecan vermiyor iftarı bekleyenlere. Çünkü iftar sofralarının üstündeki kara bulut, sokağa da yansıyor, camiye de, hocaya daş. Dün bir mevlitteydik. Hoca dua ederken Mısır, Suriye, Filistin ve Arakan Müslümanlarının çektikleri sıkıntıları gidermesi için Allah'a yakarışta bulundu. Çok güzel! Ama yeterli değil! Sabredemedim bütün hocaların Doğu Türkistan ve Kerkük Türklerinden habersizliğine. Dedim ki "Bu Ramazan'da oruç tutmalarına bile izin verilmeyen Uygur Türkleri için neden dua etmezsiniz, gözlerimizin önünde kırıma uğrayan Türkmenlerin neden çığlığını duymazsınız. Siz din adamısınız, kimseden korkmadan dua edemiyor musunuz? Allah sizin için yeterli değil mi? Diyanet İşleri'nin ülkenin eksenini kaydıranlara göre hareket ettiği ortada. Allah için Müslüman Türkleri görmezlikten gelmeyin!" Hoca demesin mi öteki Müslümanlar için de dua ettim ya. Yani Araplar ismen sayılıyor, soydaşlarımız ötekiler oluyor. İşte eksen kayması bu.

 

Eksen kayınca sanat ve edebiyat konularına giremiyor insan. Rahmetli Nihat Sami Banarlı, Türklerin neden bir değil de birden çok destanı var sorusuna şu karşılığı vermişti: Türkler destan yaratmaktan destan yazmaya (özlemeye) fırsat bulamadılar. Hatta şu soruyu da kendime sık sık sormuşumdur: On birinci yüz yılda Anadolu'ya yerleşen Türkler neden ilk yazılı ürünleri vermek için iki asır beklediler? Demek ki eksen kayması zamanları yazı yazmaya, düşünmeye, okumaya, araştırmaya, incelemeye elverişli değil. Yüz yıllık Cumhuriyet'in kazanımları ezber bozmak hinoğlu hinliği ile har vurulup harman savrulmuş, ordusundan eğitimine, ülke bütünlüğünden millet tekliğine, dil birliğinden din ve tarih birliğine kadar her şey, ama her şey tartışılır duruma getirilmiş, Akif'in deyimiyle tam bir herc ü merc ortamı yaratılmıştır.

 

Demek ki gündem yaratmakla böbürlenenler, bu ülkenin irfanının da gelişmesini engellemektedirler. Eksen kaydırarak Siyasal İslamcı bir devlet kurmak hayali ülkeyi giderek germekte insanlar canlarından bezer hale gelmektedir. Güzel şeyler düşünmek imkansız hale gelmiştir. İhalelere bakıyoruz pis kokular geliyor. Özelleştirmelere bakıyoruz birileri devlet eliyle zengin ediliyor. İşsizlere bakıyoruz alfabenin bütün harfleri ile dolu sınavlara girip çıkıyorlar, girip çıkıyorlar ve başka bir gelişme yok. Dünya başbakanlığı sıfatını kendine yakıştırmayı bilen ve ayakları yere basmayan, bırakın küçük tepeleri en yüksek dağları bile yarattığını sanan Başbakan, devlet herkese iş bulmak zorunda değil kolaycılığına sığınarak hiçleşiyor. Halbuki iş ortamı yaratmak bırakın dünya başbakanlığını sıradan bir başbakanın temel görevi. Öyleyse ekonomik göstergelerle şişine şişine gezen Başbakan, ekonominin temel sorunu olan işsizliği önleme çabasında değil.

 

Dış politika tam bir tutarsızlıklar yumağı, iç güvenlik bölücülerin inisiyatifinde, sınırlar kurşun ablukası ile karşı karşıya. İşsizlik başını almış gitmiş, birileri kolayca işe girerken birileri durmadan, bıkmadan, her yıl KPSS'ye para yatırma telaşında. Böyle bir ortamda sanattan, edebiyattan, tiyatrodan gel de söz et. Bu yönetim Cumhuriyet'in bir çok kazanımlarını yok ettiği gibi ülkenin irfan hayatını da mahvetti. İnsan hiç bu kadar değersizleşmemişti. Ve 4X4'ler hiç bu kadar çoğalmamıştı.

Şiranlı Vatandaştan İnsanlık Dersi

 • PDF

Şiranlı Vatandaştan İnsanlık Dersi

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde bir vatandaş cami yolunda bulduğu anahtarın sahibine ulaşamayınca, aynı yol üzerindeki traktörünün römorkuna yazdığı yazıyla bir haftadır anahtarın sahibini arıyor.

Öğlen namazını kılmak için camiye giden İsmet Seyhan (72) yolda bulduğu anahtarın sahibini bulamayınca, camii yolu üzerinde bulunan kendine ait bir römork’un üzerine “Bu anahtar bulundu. Sahibi alsın.” yazısıyla beraber bulduğu anahtarı astı.

Yaklaşık bir haftadır önüne gelene anahtar kaybedip kaybetmediğini soran Şiranlı vatandaş İsmet Seyhan, bulduğu anahtarı sahibine ulaştırmak adına izlediği bu yol için “İçinde bulunduğumuz bu ramazan ayı kardeşlik ve yardımlaşma ayıdır. Belki de bu anahtarı kaybeden bu mübarek günde dışarıda kalacak ya da önemli işleri aksayacak, kendimizi bu insanın yerine koyarsak insaniyet namına herkesin yapması gereken bir durumdur. Biraz çevremizde sorduk soruşturduk sahibi çıkmayınca da buraya astım. İnşallah sahibini bulur.” dedi.

Seyhan, herkese örnek bir davranış sergileyerek çevresindekilere insanlık dersi verdi.

Haber Kaynağı: Fatih Yeniçeri

İzmir'den Gümüşhane'ye Bir Gemi Granit

 • PDF

İzmir'den Gümüşhane'ye Bir Gemi Granit

Gümüşhane Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan cadde ve kaldırım düzenleme ve yenileme çalışmaları devam ediyor. 

Düzenlemelerde kullanılmak üzere İzmir-Bergama’dan bir gemi dolusu kaldırım malzemesi deniz yoluyla Trabzon’a oradan karayoluyla Gümüşhane’ye getirildi. Bordür, oluklu taş, görme engelli kaldırım taşı ve diğer kaplama taşlarından oluşan 30 tır malzeme şehirde kullanılacağı merkezlere yakın noktalara yerleştirildi.

Şehirde devam eden doğalgaz çalışmaları ardından kısım kısım cadde düzenlemelerine devam ettiklerini dile getiren Belediye Başkanı Mustafa Canlı, çalışmaları Ramazan Bayramına yetiştirmeye gayret ettiklerini söyledi. Şehrin en önemli caddeleri olan Atatürk Caddesi ve Cumhuriyet Caddelerinin yapılan yeni düzenlemeler ile modern bir görüntüye kavuşacağının altının çizen Başkan Canlı, yağmur suları için düşündükleri su oluklarının birikintileri yok edeceğini anlattı.

Çalışmalardan dolayı ortaya çıkacak rahatsızlıklar için vatandaşlardan sabır beklediğini anlatan Başkan Canlı şöyle dedi: “Gümüşhane, doğup büyüdüğümüz, yaşadığımız, gözbebeğimiz, vatanımızdır. Bu şehrin her yönüyle güzelleşmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Bu anlamda şehrimiz için çok büyük öneme sahip olan doğalgaz çalışmaları ardından cadde ve kaldırım yenileme çalışmalarına hız verdik. Şu anda Cumhuriyet Caddesi kaldırım ve cadde yenilemeleri son aşamaya gelmektedir. Özellikle kaldırımlarımıza döşeyeceğimiz taşları İzmir Bergama’dan getirttik. Bu malzemeler Bergama’da üretilen gri granit taşlardan elde edilmektedir. Kaldırımlarda görme engelliler için uyarı yolları ve su birikintilerini azaltacak su olukları ve bordürler yeteri kadar getirildi. Şimdi önümüzdeki günlerde seri bir şekilde çalışarak bayrama kadar çalışmalarımızı sonlandırmak arzusundayız. Bu arada meydana gelecek yoğunluk ve rahatsızlıklar için vatandaşlarımızdan sabır diliyorum” dedi.

Yapımı tamamlanarak yakın bir zaman sonra hizmet vermeye başlayacak olan yeni belediye hizmet binasının çevresi ve Fatih Parkı düzenlemesinin de aralıksız sürdürüldüğünü kaydeden Belediye Başkanı Mustafa Canlı, bölgenin yeni görünümüyle şehrin vitrini olmaya aday olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan vatandaşlar Gümüşhane Belediyesi’nin bu taşları taş cenneti olarak bilinen Gümüşhane’den değil de neden İzmir’den getirttiği konusunda şaşkınlıklarını ifade etti.

Kaynak:| gumushane.gen.tr

Şiran'da Yaz Kur'an Kursları Yoğun İlgi Görüyor

 • PDF

Şiran'da Yaz Kur'an Kursları Yoğun İlgi Görüyor

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde Diyanet İşleri Başkanlığı koordinasyonuyla başlatılan ‘Gel bu yaz, Kur’an’ı gönlüne Yaz’ adlı Kur’an-ı Kerim öğrenme kursları yoğun ilgi görüyor.

İlk ve orta öğretim düzeyindeki öğrencilerin katıldığı kurslar, Şiran’da cami ve dersliklerde toplamda 3 sınıfta uygulanıyor.

Merkez Camii Müezzini Sebahattin Çelik katılımın iyi olduğunu ifade ederek, “4 yaş üzerindeki herkesi, camilerde ve dersliklerde açılan yaz Kur'an kurslarına bekliyoruz. Ailelerin çocuklarını mutlaka camilerle buluşturmalarını temenni ediyoruz. Yaz Kur'an kurslarına katılan öğrencilerin almış oldukları dini bilgiler ile vatan ve millet sevgileri gelişiyor. Kurslarımız, çocuklarımızın camileri ve bizleri tanıması açısından çok önemli. Kur'an kurslarının çocukların sosyal hayatlarına büyük katkıları oluyor. Kurslar sayesinde öğrenciler, cami, imam ve müezzinleri yakından tanıyor. Kurslarımızda öğrencilerimizi sıkmadan dini bilgiler veriyoruz. Çocuklarımız hem eğleniyor, hem de bilgi sahibi oluyor.” dedi.

Kurslarda, Kur'an-ı Kerim’in yanında Peygamber efendimizin hayatı, ahlakı, vatan, millet sevgisi ve manevi değerler de öğretiliyor.

Kaynak:gumushane.gen.tr