• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Sun09212014

Last update07:05:44 AM GMT

Back Şiran

Şiran

Kurt, Yarışta Bende Varım Dedi

 • PDF

 

AK Parti’den Yeni bir İl Genel Meclis Üyesi aday adaylığını açıkladı. İlçemiz Akbulak köyü doğumlu olan Yusuf Şakir Kurt, İl Genel Meclisi üyeliği için AK Parti’den aday adayı oldu.


Dosyasını AK Parti ilçe yönetimine teslim ettikten sonra açıklama yapan Kurt, “1975 Şiran Akbulak Köyü doğumluyum İlk, ortaokul ve lise eğitimini Şiran’da aldıktan sonra, Dumlupınar Üniversitesi İ.İ.B.F. Kamu Yönetim bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. Çeşitli şirketlerde koordinatör ve müdürlükler yaptım. İlçeme ekonomik ve istihdama yönelik katkı sunmak düşüncesi ile Ankara’daki şirket merkezlerimi Şiran’a taşıdım, Adalet ve Kalkınma Partisinin ülkemize açtığı hizmet vizyonuna Şiran’dan katkı sağlamak için il genel meclis üyeliğine aday adaylığı müracaatında bulundum. Tüm aday adayı arkadaşlarıma başarılar diliyorum” dedi.


Son başvuruyla beraber İl Genel Meclis Üyeliğine başvuru yapan aday adayları beşe çıktı.

Şiran'da Vatandaşa Aşure Dağıtıldı

 • PDF

İlçemizde Belediye Başkanlığı tarafından İslam aleminin en önemli günlerinden olan Muharrem ayının 10.gününde vatandaşa aşure dağıtıldı. İlçe meydanında ki Atatürk büstü önünde gerçekleştirilen etkinliğe İlçe Kaymakamı Murat Özdemir, Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, MHP Belediye Başkan Adayı Ömer Yeniçeri, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Her yıl geleneksel olarak Muharrem ayının 10.gününde ilçede aşure dağıttıklarını ifade eden Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, böle bir etkinliğin olmasının kendilerini sevindirdiğini belirterek,  düzenledikleri etkinlikte bu ayın ruhuna uygun bir şekilde vatandaşların bir araya gelmesi ve kaynaşmasını hedeflediklerini söyledi.

ŞİRAN’DA SEÇİMLERE DAİR…..

 • PDF

2014’te yapılacak olan yerel seçimler yaklaştıkça Şiran’da hava şimdilik sakin gidiyor. Bu mevsimde havaların günlük güneşliğine tenasüp içinde olan siyasette de sükûnet hâkim. Bu sükûnet fırtına öncesinin bir habercimisi ki, acaba? Hani atalarımız derki, “Yumuşak huylu atın tekmesi yavuz olur”, “Adamın yere bakanından, suyun sessiz akanından kork.” Yani bu sakinliğin ve sessizliğin arkasından farklı, hareketli olayların yaşanması muhtemel midir ki? Ancak gelişebilecek farklı ve hareketli olayların olumsuzluğundan daha ziyade güzelliklerin yaşanmasıdır. Yani bu sessizliğin arkasından güzelliklerin, hoşlukların yaşanması da farklılık ve harekettir. Dilek ve temennilerimizde bu yöndedir. Ne var ki, önceki yıllarda öylemi idi ki? Daha seçimlere 1 yıl kala seçim atmosferine girilir ve siyaset kazanları kaynatılmaya başlanırdı. Kendi seçim dönemimden hatırlıyorum 6 ay kala aday olduğumda genç kaldığım söyleniyordu. Şimdilere bakıyorum da….

Bunun nedenini, beklentilerin azalmasın daha ziyade 11 yıllık iktidar Türk Milletini, her alanda olduğu gibi siyasette de atalete sevk etmiş ve üzerine ölü toprağı serpmiştir adeta.  Çünkü bu 11 yıllık zaman içinde tek parti iktidarının her şeyde önce “ben” zihniyetli uydu siyaseti; siyasetin çap ve boyut açısından değişime uğratılarak deforme olması sağlanmış ve kamuoyunda oluşturulan sanal gücün gerçekmiş gibi insanların beynine zerk edilmesiyle de toplumun vücut kimyası bozulmuştur. Dolayısıyla insanlarımızın var olmanın ideallerinden ve değerlerinden uzaklaştırılmasıyla da hizmete talip olma melekeleri dumura uğratılmıştır. Ve kurtuluşun, sadece iktidar partisinin paçalarına sarılmakta olabileceği gibi çarpık zihniyetin oluşmasında aranmıştır. Ve dahi, insanlarımız en kısa zamanda, çalışmadan nasıl köşe dönerizin hafifliği içine sürüklenmiştir. Daha vahimi ise insanlarımız, dini inancımız İslam’da da olmayan “kula kul olma” haline getirilmiştir. Benden değilsin(i) geçtik “bana kulluk yapmıyorsan” her şeyden mahrum duruma getirilmekten öte sana yapılacak her türlü tacizde mubahtır gibi hallerin yaşanır olmasına tanıklık ediyoruz artık. Hal böyle olunca da insanların mücadele azminin kırılmış ve bunun tabii sonucu olarak ta genç nüfusa sahip olan ülkemizin her alanda olduğu gibi siyasette de durağanlaşması kaçınılmaz olmuştur.

İşte bu ahval ve şeraitin oluşması ile de sürpriz olabilecek bir şeyi açıkçası beklenmemekle birlikte “sürpriz” olarak karşımıza mevcut belediye başkanı varken aynı partiden aday adayların çıkması ve bununda kabul görmesidir.

Bu davranışın algılanma biçimi ise, “mevcut belediye başkanının doğru işler yapamadığını ve işi bilmediğini” zaten yapabilse ve bilebilseydi başka aday adayların çıkması hiç mümkün olmayacaktı” şeklindedir sanırım. Eğer bu davranış biçimi olmasaydı diğer siyasi partiler aday bulma noktasında bir hayli sıkıntı çekecek ve belki de göstermelik adaylarla işi geçiştireceklerdi, diye düşünmekle birlikte görülen o ki, mevcut başkanın çalışmalarını yeterli görmeyenler hem de iktidar partisinden aday adayı oluyorlar. Bu halin yaşanmasına iktidarın il başkanlığı seviyesinde de “oy rantı” uğruna, siyaset uğruna çanak tutulmakdır.

Evet, aday olmak herkesin en demokratik hakkı olmakla birlikte bu durumun il başkanlığı düzeyinde kabul görmesi ise, her ne kadar demokratik hak gibi görülse de mevcut başkana karşı haksızlık olacağı gibi etik olmadığını düşünmekteyim. Ayrıca bu durumun rakip adayların elini bir hayli güçlendireceği de bir realitedir.

Buda gösteriyor ki bu seçimlerde partilerden ziyade kişilerin ön plana çıkacağıdır. Öyleyse partiler arasındaki güç dengesizliğini özelliklede muhalefet partiler bu açıklarını kişilere endeksli bir çalışma ile kapatacakları varsayımı ortaya çıkmaktadır. Zaten doğru olanda budur.

Bu değerlendirmelerimize Şiran çerçevesinde ele aldığımızda bu durumu en iyi değerlendirecek olan da MHP adayı Sayın Ömer Yeniçeri’dir. Ve öylede olmalıdır. Çünkü Şiran’da iktidar partisinin en güçlü rakibi ve en büyük alternatifi MHP’dir. Aslında Şiran bazında MHP alternatif olmaktan çok öte kazanabilme ölçütünü şuan % 50’lerin üzerine taşımış bir konumdadır. Dolayısıyla da Sayın Ömer Yeniçeri kazanma noktasında hiç de zorlanmayacak gibi görünmektedir. Çünkü Sayın Ömer Yeniçeri MHP Şiran İlçe teşkilatının tüm desteğini almış ve Şiran halkı ile bir bütün haline gelmiştir. Ve bu alanda emeği geçen yıllarca hizmet verenlerle birlikte halkında katılımı sağlanarak yağacağı istişareler neticesinde, Şiran’ın analizini iyi yapabilen, meselelerin çözümlenmesinde pratik zekâlı, bilgi, beceri ve ikna kabiliyeti yüksek, halkın sevdiği isimlerden oluşan bir belediye meclis üyesi listesi oluşturulmasıyla da yarışın önde tamamlanmaması için ortada hiçbir sebep kalmayacaktır.

Diye düşünmekteyim.

Ahval ve şeraitin Şiran konjektürde benim analizim böyle…..

Bu bir bayrak ve hizmet yarışıdır…. 

İlerleyen gün ve zamanlarda değişik düşüncelerle karşınızda olmaya devam edeceğiz….. 

İsa Yılmaz

ŞARTLI VATANSEVERLİK

 • PDF

         Dünkü açık hava toplantısında Dr. Devlet Bahçeli'nin bir üslup harikası olan ve gerçekleri olduğu gibi yansıtan konuşması şartlı vatanseverleri ürkütmüştür. Değirmen sele giderken şakşak arayan bir bakış açısı ile konuşmayı değerlendiren şartlı vatanseverler şunu bilmelidir ki ülke yarını belirsiz bir mecraya sürüklenmektedir. Şartı kaldırarak tek vücut olunmadıkça ülkenin birliği ve bütünlüğü sağlanamaz. Önce memleket demek en büyük erdem olacaktır.

         Şartlı vatanseverler, bana hep "Kızım Olmadan Asla!" filmini çağrıştırır. Biz vatanseveriz; ama vatan sevdalılarının başında şu adam olmamalı, bu adam olmalı, hatta ben olmalıyım diyenlerdir şartlı vatanseverler. Halbuki Türk Milletine son yüzyılda Allah'ın nasip ettiği dehayı bile istemeyenler olmuştur. Ama hiç olmazsa Mustafa Kemal'i beğenmeyenler, Kurtuluş Savaşı'na şartsız destek vermişlerdir. Eğer birlik sağlanmasaydı ortada ne Türk kalacaktı, ne Türkiye. Atatürk'ün Amasya Tamimi'ni yayınlatması, Erzurum ve Sivas Kongreleri'ni toplamasının altında yatan gerçek; hep birlik, bütünlük sağlamak düşüncesidir. Çünkü değirmen sele giderken şakşak aranmazdı. Bugün üzerinde yaşadığımız topraklarda bayrağımız dalgalanıyorsa bunu, şartlı vatanseverlerin şartı kaldırmalarına borçluyuz.

          Neden şartlı vatanseverlik üzerinde duruyorum? 9 Kasım'da gerçekleşen 9. Açık Hava Toplantısı'nda MHP lideri Dr. Devlet Bahçeli, konuşmasının başında "mahşeri kalabalık"  ifadesini şöyle kullanmıştır: Bu muhteşem tablodan, bu heyecan ve heybet dolu mahşeri kalabalıktan tek kelimeyle gurur duyuyorum.Maşallah, Türkiye tüm haşmetiyle, tüm görkemiyle Ankara Tandoğan’a sığmıştır. Allah nazardan saklasın, Türk milleti bugün bu meydana mührünü vurmuş, imzasını atmış, özlemlerini taşımıştır.7 bölge, 81 vilayet, 76 milyon sanki buraya akmış, sanki burada toplanmıştır.  Biz bu sözlerden esinlenerek genel ağda bir paylaşım yayımladık:

            Milliyetçi hareket şahlandı. MHP, kurulduğundan beri böyle bir açık hava toplantısı yapamadı. Yer gök "ne mutlu türküm diyene!" sözleri ile inledi. Ülkücüler dört caddenin kesiştiği tandoğan meydanına sığmadı. İlk kez alanın tıklım tıklım dolduğu, polis noktalarının zorlanmaması gerektiği katılımcılara mikrofonla duyuruldu. Göz gözü görmedi. Arkadaşlarımızı toplantıdan sonra görebildik. Galiba mahşer böyle bir şeydir.

             MHP'nin iktidar ortağı olduğu dönemde önemli görevlerde bulunmuş bir arkadaşımız, bu sözlerin altına "Sizin avcı olduğunuzu bilmiyordum." cümlesini yazabilmiştir. Belki de bu arkadaşımız avcıların palavracı olduğunu bizim anlattığımız fıkralardan öğrenmişlerdir. 

             Bir başka arkadaşımız, Bahçeli'nin Atatürk'ten söz etmediğini söyleyebilmiştir. Konuşma metnine baktığımızda iki yerde Atatürk'ün adının geçtiği görülür: Birincisi şöyle: Bankalar ve valilikler yetmezmiş gibi, Devlet Madalya ve Nişan Yönetmeliği’nden Atatürk’ü ve TC’yi çıkarma cürümünün tarafı bu Başbakan’dır.Diyarbakır’da paslanmış ve eskimiş diyerek vinçlerle “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazılı tabelayı kaynakla kesme haysiyetsizliği bu Başbakan’ın son icraatıdır. İkincisi de şöyle: ...Ve birimiz Mustafa Kemal olur Samsun’dan Bismillah der, bağımsızlığın peşine düşer, yurdumuzu düşman emellerinden silip süpürürüz. Şimdi gerçeğin ters yüz edilmesinin altında ne olduğunu ister istemez düşünmek zorunda kalıyoruz. Niye MHP lideri karalanıyor? Benim vardığım sonuç şartlı vatanseverliktir.

           Şartlı vatanseverlik ya da Kızım Olmadan Asla düşüncesi bir ülkücünün ruhunu kaplayınca kılı kırk yaran ya da öküzün altında buzağı arayan bahaneler ileri sürülmeye başlanıyor. Biz, MHP kurulduğundan beri böyle bir açık hava toplantısı yapamadı dedik ya efendim 1978-2005-2009 toplantıları da muhteşem geçmişti. Nasıl böyle bir cümle kurarsınız diyen biri de çıktı. Ama anlamadığı şey 1978 veya 2005'in ihtişamının 2014  Yerel Seçimlerde hiçbir işe yarayamayacağı idi. Seçim bir rüzgar meselesidir. O rüzgarı da en son hava akımı oluşturur. Geçmişteki başarıların da elbet katkısı olabilir. Ancak yeni seçmene eski ihtişamı anlatmanın pek yararı olmaz.

           Görülüyor ki bir ve bütün olmadan başarı kucaklanamaz. Öyleyse "Önce memlektim!" ilkesiyle hareket etmeyi benimseyelim. Ülke selamete çıktıktan sonra şartlarınızı görüşelim. Gelin bu ülkeye en büyük hizmeti verelim: Kalbinizi, engin yurtseverlik duyguları ile örülü kalbinizi dinleyin! Değirmen sele gitmesin! Şakşak devede kulak!

Dr. Hüseyin Yeniçeri

BÜYÜK YARIŞ BAŞLADI

 • PDF

  

Yaklaşan yerel seçimler öncesinde Ak Parti encümen adayları belli oldu. Bulundukları yörelere hizmet etmek adına ilçe encümen adaylığını açıklayan isimler de birer birer kamuoyunda konuşulmaya başlandı. İşte ilçemizde, İl Genel Meclisi üyeliği adaylığı için konuşulan ve gündemde olan isimler şunlar;

Gümüşhane İl Genel Meclisi’nin 14 sandalyesinden 2 tanesine sahip olan Şiran’da ilçe encümen adayları açıklandı. Şiran’ a düşen 2 koltuk için yalnızca Ak Parti’den 4 aday başvuru yaptı. Seçimlerinin yapılacağı Mart ayı öncesi İl Genel Meclisi üyeliğine tek partiden başvuran adayların çokluğu ilçede büyük bir hareketliliğe neden oldu.

Ak Parti’den Şahbender Polat, Sefer Cansız, Hüsamettin Şahin ve Bünyamin Yaşar’ın encümenlik görevine talip olduğu seçim öncesi, isimlere bakılacak olursa ilçede encümen seçimlerinin büyük çekişme içerisinde olacağı görünüyor.

Şimdi gözler mart ayında yapılacak seçimlerde iken diğer partilerin adayları ise merak konusu.

BİR TÜRLÜ BİTİRİLEMEYEN KÖPRÜ VATANDAŞI BEZDİRDİ

 • PDF

Şiran’da dere ıslah projesi kapsamında yapımı devam eden ve Şiran deresi üzerinden ilçenin iki mahallesini bağlayan Köprü’nün yapımı durdurulmuş durumda.

Pazar yerinde yaya ve araç trafiği için önem arz eden köprünün yenilenmesi için başlatılan çalışma ile mevcut köprü yıkıldı. Aradan aylar geçmesine rağmen köprü yapım çalışması halen tamamlamamış ayrıca tamamlanmayan köprü için vatandaşalar sitemde bulundular.

Aylar öncesi dere ıslah projesi nedeniyle köylerin ve merkez mahallelerinin ulaşımını sağlayan Pazar yerindeki köprü yıkılınca yaya ve araç ulaşımında aksaklıklara yol açtı. Yaklaşık üç aydır köprünün olmadığını ve bugüne kadar defalarca dile getirmelerine rağmen köprünün yapılamadığını söyleyen vatandaşlar, aylardır mağdur olduklarını belirtti. Eski köprünün yıkıldıktan sonraki süre içerisinde bir tek çivi dahi çakılmadığını  belirterek, her Perşembe İlçemizde Pazar kuruluyor ve aşırı kalabalık oluyor, herkes evine gitmek için aynı köprüyü kullanıyor. Buda trafiğin aksamasına ve halkın çile çekmesine yetiyor, bir an önce çözüm bekliyoruz” diye konuştular.

Öte yandan vatandaşlar yıllardır kullandıkları Pazar yerindeki yolu artık kullanamamanın sıkıntısını dile getirirken, köprünün karşı tarafına geçmek için fazladan bir sürü yol kat etmek zorunda kaldıklarına dikkat çektiler.

ŞİRAN ÜLKÜ OCAKLARINDAN MYO ÖĞRENCİLERİNE BÜYÜK JEST

 • PDF

Şiran ülkü ocakları tarafından üniversite öğrencilerine yönelik hem sınav öncesi stres atmak hem de yakın çevredeki tarihi daha yakından tanımak amacıyla gezi düzenlendi.

Şiran Belediye Başkan Adayı Ömer Yeniçeri ve Şiran Ülkü Ocakları tarafından Pazar Günü düzenlenen geziye 185 kişilik bir öğrenci grubu katıldı. Yapılan gezi kapsamında Şiran MYO öğrencileri Trabzon ili içerisinde bulunan tarihi yapıları yakından tanıma fırsatı buldu. Gezide Sümela manastırını gezen öğrenciler Zigana’da da piknik yapma fırsatı buldu.

Düzenlenen geziyle alakalı olarak Şiran Belediye Başkan Adayı Ömer Yeniçeri, “öncelikle bu yıl ilçemize gelen 1 sınıf öğrencileri hoş geldiniz, önümüzdeki haftalarda yoğun sınav temposu olacağından ülkü ocakları ve üniversite öğrencilerimizden bazı arkadaşalar bizle görüşerek sınav öncesi bir gezi programı yapılmasını istediler. Bizde arkadaşlarla Sümela manastırına bir gezi programı yapılmasını kararlaştırdık. İnşallah yapılan bu organizasyondan memnun kalmışsınızdır, sınav öncesi motive olmanız açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Katılımda sınırlama yapmadan bütün arkadaşların katılabileceğini duyurduk. 185 arkadaş  4 tane otobüsle gezi gerçekleştirildi.” dedi. Ayrıca Yeniçeri, Bu tür etkinliklerin öğrenciler açısından farklılık olacağına da değindi.

Öğrenciler ise vize sınavları öncesi katıldıkları bu gezide görmedikleri yerleri görmenin keyfini çıkarırken, hem eğlendiklerini hem de sınav öncesi stres attıklarını söyleyerek, böylesine güzel bir organizasyonu düzenleyen Şiran Belediye Başkan Adayı Ömer Yeniçeri’ye teşekkürlerini dile getirdiler.

İlçe Jandarma Komutanlığından Örnek Davranış

 • PDF

Şiran İlçemiz girişinde bulunan Zahit Üsteğmen Anıtı, bakım ve temizlik çalışmaları İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından yapıldı.

Çanakkale Savaşlarında kahramanlık gösteren jandarma personelinden biri olan, Zahit Üsteğmen anısına yapılan anıtın etrafının çöp ve ot yığınları ile kaplanmış durumda, sahipsiz bir mekan görünümünde idi. Anıtın temizliği, boyası ve çeşitli şekillerde korozyona uğraması, nedeniyle bakıma ihtiyacı vardı.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından Zahit Üsteğmen Anıtı’nın gerekli bakım ve temizliği yapılarak, daha iyi bir görünüme getirilmesi sağlandı.