• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Thu07312014

Last update08:22:54 AM GMT

Back Şiran

Şiran

Şiran Kaymakamının Kurban Bayramı Mesajı

 • PDF

Şiran Kaymakamı Murat ÖZDEMİR Kurban Bayramı Kutlama Mesajı yayınladı.

Şiran Kaymakamı Özdemir, bayramların, kırılan gönüllerin onarıldığı, dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu günler olması bakımından toplumsal açıdan çok önemli günler olduğunu bildirdi. Özdemir, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, insanları birbirine yaklaştıran, sevgi ve dostluk bağlarını güçlendiren bayrama bir kez daha kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

 

            "Bayramlar insanı insan yapan değerlerin yoğun olarak yaşandığı, güzel duygu ve düşüncelerin en üst seviyeye çıktığı, dargınlıkların unutulduğu, sevgi ve saygının katmerleştiği, herkesin birbirine hoşgörüyle baktığı en müstesna günlerdir. Bizler de birlik ve beraberliğimizin pekişmesine, gelenek ve göreneklerimizin nesilden nesile aktarılmasına vesile olan bir Kurban Bayramını daha milletçe karşılamanın mutluluğu içerisindeyiz.

Manevi zenginliklerimizin en üst seviyede yaşandığı bu kutsal bayram günlerini akrabalarımızı, büyüklerimizi ve hastalarımızı ziyaret etmeye; fakir-fukarayı arayıp gözetmeye; muhtaçlara yardım elini uzatmaya; çocuklarımızı sevindirmeye; dargınlık ve kırgınlıkları gidermeye vesile yapalım.

            Bu duygu ve düşüncelerle bütün Şiranlı hemşerilerimin, kamu görevlilerinin, gurbette bulunan vatandaşlarımızın, gazilerimizin ve şehit ailelerimizin mübarek Kurban  Bayramını kutluyor, yardımlaşma ve dayanışmayı esas alan nice bayramlara erişmek dileğiyle selam ve saygılarımı sunuyorum.”

Şiran’da 100 Bin Liralık Kaçak Sigara Yakalandı

 • PDF

Şiran’da 100 Bin Liralık Kaçak Sigara Yakalandı

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde bugün akşam saatlerinde düzenlenen kaçakçılık operasyonunda piyasa değeri 100 bin lira olan 22 bin 100 paket gümrük kaçağı sigara gele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre Şiran Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler bugün akşam saatlerinde yaptıkları yol asayiş denetimlerinde şüphe üzerine D-040-02 karayolu üzerinde durdukları kapalı kasa kamyonetin bagajında gizlenmiş halde 22 bin 100 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirdi.

Araçta bulunan C.T. ve S.K. isimli şahısların sigaraları Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden İstanbul’a götürmek üzere oldukları öğrenilirken, araçta bulunan şahıslar gözaltına alındıktan sonra Cumhuriyet Savcılığına sevk edildi.

Şiran İlçe Emniyet Müdür Vekili Orhan Uyar yaptığı açıklamada yol asayiş denetlemelerinde şüphe üzerine durdurdukları araçta sigaraları yakaladıklarına dikkat çekerek, “Geçtiğimiz hafta Şiran Emniyet Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz operasyonda ele geçirilen 6 bin 300 paket kaçak sigaranın yaklaşık dört katı gümrük kaçağı sigarayı ele geçirdik. Kaçakçılığın devlet ekonomisine verdiği zarar karşısında çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Polis’in soruşturma başlattığı olayda, yakalanan sigaraların piyasa değerinin yaklaşık 100 bin lira olduğu öğrenildi.

Kaynak:gumushane.gen.tr

Genç Mühendis, Trafik Kazası'nda Vefat Etti !

 • PDF

Genç Mühendis, Trafik Kazası'nda Vefat Etti !

Konya  Cihanbeyli ilçesinde otomobille tırın çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı. 

30 Eylül günü Zihni Yılmaz (68) idaresindeki 06 UZ 240 plakalı otomobil, Cihanbeyli-Konya karayolunun 28. kilometresinde tali yoldan çıkan Hasan Koşucu (39) yönetimindeki 42 R 9643 plakalı tırla çarpıştı. 

Kazada, her iki aracın sürücüsü ile otomobilde bulunan Mustafa Polat (33) ve Yavuz Mehmet Cavlaz (58) yaralanmıştı.

Hastane'de 3 gün yaşam mücadelesi genç Mühendis Mustafa Polat  vefat etti. Polat'ın cenazesi Ankara'da defnedildi. 1 çocuk babası olan Polat Şiran ilçesi Evren Köy nüfusuna kayıtlı idi. 

Merhum'a Allah'dan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı dileriz.

Şekav, Burs Başvuruları Devam Ediyor

 • PDF

alt

Her yıl olduğu gibi Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılında da karşılıksız burs vermeyi sürdürüyor.

Burs başvuruları 25 Ekim 2013 tarihine kadar kabul edilecek olup Burs Başvuru Formu www.sekav.org adresinden temin edilecektir. Başvuru yapacak öğrenciler Burs Başvuru Formunu, istenen belgelerle birlikte vakıf adresine elden teslim edecek veya posta yoluyla gönderecektir. Belirtilen süre içerisinde vakfa eksiksiz ve doğru bilgilerle yapılan başvurular Vakıf Mütevelli Heyeti tarafından değerlendirilecek. 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılında burs verilecek öğrenciler bu süreçte Mütevelli Heyetce belirlenip sitede duyurulacak.

Kaymakam Özdemir Köyleri Ziyaret Etti

 • PDF

Şiran ilçe Kaymakamı Murat Özdemir hız kesmeden, köy ziyaretlerinde ve köylere yapılan hizmetleri denetliyor. İlçe Kaymakamımız ÖZDEMİR köy ziyaretleri kapsamında  Seydibaba Köyünde Şelale Yolu İstinat Duvarı, Çakırkaya Köyünde Köy İçi Parke Yapımı, Bolluk Köyü ve Telme Köyünde Köy Konağı, Dilekyolu Köy içi Parke Yapımı, Gökçeler Köyü köye giriş yolu viraj düzenlemesi ile ilgili  yerinde incelemeler de bulundu.

İlçeye bağlı köylerden 6  köye ziyaret gerçekleştiren İlçemiz Kaymakamı Sayın Murat Özdemir, köy muhtarlıklarında yaptığı incelemelerde muhtarlardan köylerinin genel durumu hakkında bilgiler aldı. Muhtarların istek ve taleplerini de alan ilçemiz kaymakamı acil çözülmesi gereken sorunların hemen giderileceğini belirtti.

Köy gezilerinde köylüler ile de bir araya gelen Kaymakam Özdemir, halkın sıkıntılarını dinleyerek köylülerin istek ve taleplerini de aldı. İlçemiz Kaymakamı Sayın Murat Özdemir köyleri tanımak ve ihtiyaçlarını yerinde görmek için burada olduklarını ifade ederek, devletin tüm birimleri ile birlikte köylülerin yanında olduklarını, bu tür ziyaretler ile vatandaşın sorunlarını yerinde gördüklerini ve çözümü konusunda da çaba sarf edeceğini kaydetti. Köylüler de Kaymakamın köylerine yapmış olduğu ziyaretten büyük mutluluk duyduklarını dile getirerek, devleti yanlarında görmekten büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını belirttiler.

Şiran’da Fiziksel Aktivite ve Sağlık Günü Etkinliği

 • PDF

Şiran'da Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği

İlçemizde, 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi.

Şiran Toplum Sağlığı Merkezi tarafından Dünya Yürüyüş Günü nedeniyle “Fiziksel Aktivite ve Sağlık” konulu bilinçlendirme broşürü dağıtılarak insanlara fiziksel aktivitenin önemi açıklandı.

Sağlık Grup Başkanı Derya Bekar ve Toplum Sağlığı Merkezi personelleri tarafından gerçekleştirilen etkinlikte fiziksel aktivitenin önemi, düzenli fiziksel aktivitenin yararları, obezite ve egzersiz konuları anlatıldı.

Sağlık Grup Başkanı Derya Bekar yapmış olduğu açıklama da, sağlık kalitesinin artması adına halkı bilinçlendirdiklerini, düzenli fiziksel aktivitenin kalp damar hastalıkları gibi bir çok hastalık riskini azaltlığını belirtti.

Ayrıca obeziteye karşı alınması gereken önlemlerden de bahseden Bekar, "Fiziksel hareketliliğin sağlığa katkısından yararlanmak için herhangi bir hastalık durumu yoksa yetişkinlerin haftada en az 3-5 kez azami 30 dakika, genç yaştaki bireylerin ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite önerilmektedir. Uzun süre hareketsiz kalmış kişiler egzersize başlamadan önce sağlık kontrolünden geçmelidir. Sağlığınız için günlük hayatınızda mümkünse uzun süreli televizyon, bilgisayar karşısında zaman geçirmemeyi, asansör yerine merdiveni, kısa mesafelerde otomobil yerine yürümeyi tercih ediniz" diye belirtti.

Türk Eğitim-Sen Şiran İlçe Temsilciliği İl Delegelerini Belirledi

 • PDF

         Türk Eğitim-Sen Şiran İlçe Temsilciliği delege seçimlerini yapmak üzere bir araya geldi. Kamu-Sen’e bağlı Milli Eğitim kollarında hizmet veren Türk Eğitim-Sen üyeleri il delegelerini belirlemek üzere yemekli toplantısını yaparak delegelerini seçti.

     Toplantı Türk Eğitim-Sen Şiran İlçe Temsilcisi Nevzat Gündoğan’ın konuşmasıyla başladı.

Nevzat Gündoğan:

“Temsilciliğimize ayrılmış delegelerimizi seçmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Delegelerin belirlenmesine geçmeden evvel belirtmek istediğim bazı hususlar var.  İlçe Temsilciliğini büyük bir onur ve gururla yürüttüğüm 7 yıl içerisinde bizlere ve Türk Milli Eğitiminin dik duruşlu davasına gösterdiğiniz teveccühten dolayı hepinize sonsuz şükranlarımı arz ediyorum.

    Sizler bu ülkenin milli ve manevi değerlerini yaşatmayı, geleceğimizi teminat altına alacak imanlı, ahlaklı, çağın gereksinimlerini özümsemiş bilgi ve becerileri kazanım olarak dimağına ve yüreğine kazımış nesiller yetiştirmek ülküsüne iman etmiş eğitim çalışanlarısınız. Her ne kadar mensubu bulunduğunuz Türk Milli Eğitiminin yanlış stratejileri haksız ve hukuksuz uygulamaları dolayısıyla mağduriyet yaşasanız da öğretmenlik mesleğini sıradanlaştırma eğilimlerine maruz kalsanız da unutmayınız ki sizler; yeryüzünün en şerefli en kutsal ve zor mesleğini icra ediyorsunuz. Bütün olumsuzluklara rağmen asla yılmayacağınıza, vazgeçmeyeceğinize, Türk Milleti ve Devletinin sonsuza kadar yaşayabilmesi için onun teminatı gençleri büyük bir özveri ile yetiştirmeye azami hassasiyet göstereceğinize inancımın sonsuz olduğunu arz etmek istiyorum.  Bu duygu ve düşüncelerimle bu yolda bizlerle beraber yürüdüğünüz ve memleketimin çocuklarına hizmet ettiğiniz için hepinize teşekkürü borç bildiğimi belirtmek istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerle delege seçimlerimizin ülkemize ve sendikamıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

 Daha sonra üyelerin ortak kararıyla toplantıya katılan eğitim kurumlarından birer kişi delege olarak seçildi.
Bizler de Şiran Gündem Gazetesi olarak seçilen delegelere ve bütün öğretmenlerimize başarılar dileriz.

TERSUN DAĞINA İKİ TÜNEL ALTERNATİFİ

 • PDF

İkisu Şiran Yolu Yüzde 80'e Ulaştı

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, 1998 yılında yapımına başlanan İkisu-Şiran karayoluyla ilgili kalabalık bir grupla bilgilendirme toplantısı yaptı.

Yolun yapımını üstlenen firmanın Şiran ilçesine bağlı Gökçeler köyünde bulunan şantiye sahasında düzenlenen toplantıda önemli açıklamalarda bulunan Milletvekili Aydın, daha sonra toplantıya katılan köy muhtarlarının sorularını cevaplandırdı ve yapımı devam eden yoldan köyleri de ziyaret ederek Gümüşhane’ye döndü.

Toplam 65 kilometre uzunluğundaki yolun büyük bir bölümünün tamamlandığını ifade eden Milletvekili Aydın, İkisu-Şiran karayolunun 1997 yılının sonunda ihale edildiğini, 1998 yılında da başlandığını söyledi. Aydın, “O zaman Karayolları’nın bağlı olduğu Bakanlık hangi partiye bağlıydı? 1998 yılından 2002’ye kadar harcanan para 4,5 milyon lira yapılan yol 5 kilometre. Bugün ise yapılan yol 50 kilometreye ulaştı. Şuan bu yolda 75 iş makinesi ve 250’ye yakın personel çalışıyor.” diye konuştu.

Kalan 15 kilometrelik kısma havaların böyle gitmesi halinde 6 kilometresinin daha tamamlanacağını ifade eden Milletvekili Aydın, Tersun Dağı geçidine kadar 2 kilometre kalacak şekilde mevsim sonuna kadar planlama yaptıklarını dile getirdi. Milletvekili Aydın, kalan kısmın da asfalt hariç altyapısının tamamlanacağını kaydederek, 12 metre genişliğinde yapılan yolda ki Tersun Dağı geçidi için iki alternatif tünelin yer aldığını, uygun olan tünelin de yapılacağını sözlerine ekledi.

Bölge halkının en büyük beklentilerinden birisi olan Tersun Barajının ilginç hikayesini de anlatan Milletvekili Aydın, “Bu baraj 1997’de herşeyiyle ihaleye hazır hale getirilmişti. Ama kimse ilgilenmemiş. Yeniden herşeyi baştan alındı. 7 yıllık bu planlama sürecini büyük uğraşlarla 4-4,5 yıla düşürdük. Seneye bugünlerde yatırım programına alınıp, ihalesi yapılır.” dedi.

Şiran’a yapılan ve yapılacak olan dere ıslahı, eğitim, spor, karayolu, köy altyapı yatırımları hakkında yaklaşık 1 saat boyunca vatandaşlara seslenen Milletvekili Aydın, Şiran’a 12 gölet daha yapıldığını, Şiran Devlet Hastanesinin 5 yıldızlı otel gibi yapıldığını sözlerine ekledi.

AK Parti teşkilatlarının amacının unutulmuş, mağdur edilmiş, ötekileştirilmiş, istediğini devletten alamayan ilçe ve köye adil bir şekilde hizmet etmek olduğunu ifade eden Milletvekili Aydın, “Ne istiyorsanız tüm kadrolarımızla bu hizmeti getirine getirmek için gece gündüz çalışıyoruz. AK Parti olarak şehrimizin bir başından diğer başına kadar hangi köy olursa olsun ne eksiği varsa gidermek için çabalıyoruz. Her yerde hizmet var. Biz hizmet erbabıyız. Biz AK Parti olarak siyasetçi değiliz. Bizim nefes alıp verme nedenimiz hizmet etmektir. Başka bir amacımız yoktur. Halka hizmet bir aşk, bir sevdadır. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında ki bu AK kadrolar da hizmet ederken hiç yorulmayan bir kadrodur.” dedi.

Toplantıda konuşan Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak ise ilçesinde yaptığı çalışmalardan bahsetti. AK Parti İl Başkanı Ercan Çimen de yıllardır bitmeyen İkisu-Şiran yolunun bu yılsonuna kadar tamamlanması için çalıştıklarını belirterek, hiçbir ilçe ayrımı yapmadan problemlerin çözümü için çaba gösterdiklerini söyledi. Gümüşhane’nin her tarafının şantiyeye döndüğünü vurgulayan Çimen, hizmetin her ilçeye, her noktaya ayrım yapılmaksızın gittiğini dile getirdi.

Milletvekili Aydın, AK Parti İl Başkanı Ercan Çimen ve heyetiyle birlikte muhtarlardan gelen soruları cevaplandırdıktan sonra Tersun Dağı üzerinden İkisu-Şiran yolu yüklenici firma yetkilisi Mehmet Alemdar ile yol güzergahında incelemelerde bulunarak yolun başlangıç noktası olan İkisu mevkiine döndü.

Toplantıya Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Ercan Çimen, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mihdat Uçan, AK Parti Şiran İlçe Başkanı Bekir Kara, köy muhtarları, partililer ve yöre halkı katıldı.