• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Wed11252015

Last update05:06:54 AM GMT

Back Şiran

Şiran

AHMED-İ ŞİRANİ

 • PDF

Osmanlının son döneminden bu güne intikal eden, mahlaları şirani olan iki büyük Şiranlıdan daha az bilinen  Ahmed-i Şirani den bahsetmek isiyorum.Şiran la ilgili tarih yazılırken mutlak suretle bahsedilen Şirani nin kim olduğu aile bağları ve hayattaki taallukatını öğrenme isteğim enteresan bir yaşam öyküsüyle yüzleşmemize vesile oldu.

    Şirana ait son asrın canlı şahidi Eski belediye Başkanımız Sebahattin Güner bey in hafızası sayesinde iğne ile kuyu kazarcasına tapu müdürlüğünün arşivinden çıkardığımız bir evrakla soyadını,baba adını tesbit ettiğimiz Ahmedi Şirani hazretlerinin öyküsü, aslında rençperlikten mütefekkirliğe ve çileye uzanan yolu göstermesi sebebiyle benim açımdan son derece önemli ve ibretlikti..1881 doğumlu Şirani ilçe merkezinde eşraftan Mahmut Ağanın oğludur.Evin tek çocuğudur. Ağır rençperlik yapmaktadır.Geniş arazileri vardır.Öyle ki nüfus kayıtlarına ulaştığımız vekalet ziraat bankasının karşısındaki caddenin tamamının şirani ailesinin büyükçe bir tarlasından parsellendiğini göstermektedir.Eşi Ardahan doğumlu, muhtemelen 93 muhacirlerinden Şefik Efendinin kızıdır.Burada şu meseleyi de söylemeden geçmemek gerek;şiran 93 muhacirlerinden pek çok aileye yurtluk yapmıştır.Ayrıca gelen muhacir aileler son derece seçkin,eşraf ailelerden  müteşekkil, okuryazar, giyim kuşama dikkat eden insanlar imiş.Örneğin , eski milletvekilimiz Ekrem Saatçi bey de 93 muhaciri bir ailenin çocuğudur.

       Şirani 1909 da medrese tahsilini tamamlayıp müderris olduktan sonra,  1916 da fıkıh müderrisliğine, 1920 medrese-tül irşat müdürlüğüne atanmıştır. Her ne kadar mesleki yükselişi bilinse de Osmanlının son yıllarında İstanbul da İttihad ve Terakki içinde yuvalanmış dinsizlik akımları ve masonik çevrelere karşı  verdiği tek kişilik mücadele Üstad Bediüzzaman ın Kastamonu ve Emirdağ lahikalarında da kendisinden bahsedilmesine vesile olmuştur  ihtilal hükümeti ve cunta olan ittihat ve Terakki partisine karşı Hayrul kelam ve i tisam dergilerinde son derece sert yazılar yazmış divan-ı harpte yargılanmıştır.  O haza bir Şiranlı idi. dik kafalılığı elif gibi olmayı, eğilip bükülmemeyi İstanbulun iktidar satrançına işlemişti…..

      Cumhuriyet ilan edildiğinde de yeni rejimle başı pek hoş olmadığı için memuriyet hayatı sona ermiş, hayatının geri kalan kısmını Anadolu nun değişik şehirlerinde geçirdikten sonra 1945 yılında vefat etmiştir.

     Bu yazıyı yazmamın asıl sebebi; Ahmei Şirani nin üç kız, bir erkek evladından, nüfus kayıtlarına göre hala sağ olan, 1925 doğumlu son çocuğu Mensure Ganimet Okumuş Hanımefendiyi bulma arzusudur. Zira hikmet –i ilahi ailenin dünyada ki son temsilcisidir. Ailede hiçbir çocuğun evladı olmamıştır. 90 yaşında ki bu insan Konya Selçuklu ilçesinde ikamet etmektedir. Verilen adreste bulunamamıştır. Ama hala sağ olduğu kesindir. Acaba bu yazıyı okuyup hassasiyet gösterecek Konyada ikamet eden bir hemşehrimiz bu emanetimize ulaşıp bizi haberdar edebilecek midir?

Kadir Yıldız

Bakan Işık, Gümüşhaneliler Vakfı’nın yemeğine katıldı

 • PDF

Bakan Işık, Gümüşhaneliler Vakfı'nın yemeğine katıldı

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı hemşehrimiz Fikri Işık, Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı tarafından düzenlenen istişare yemeğine katıldı.

Programa Bakan Işık’ın yanısıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Danışmanı Muammer Duran, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek ve Kocaelinde ikamet eden Gümüşhaneli işadamları katıldı.

Vakfın kısa sürede tamamlanan binası için yetkililere teşekkür eden Bakan Işık, birlik ve beraberlik vurgusu yaparak, “Her ne kadar Gümüşhane’de doğsak ta Kocaelinde yaşıyoruz. Kocaeli’nin değerlerine sahip çıkıyoruz. Kocaeli’nin gelişmesi için Gümüşhaneliler olarak gayret gösteriyoruz. İnşallah bu binanın dükkanlarının kira gelirleriyle de Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı olarak üniversite öğrencilerimize burs verilmesi hususunu da Vakıf yönetimi dikkate alır.” dedi.

Gümüşhane’nin eski valilerinden Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da konuşmasında Gümüşhane’de görev yaptığını ve nereye giderse gitsin Gümüşhanelilerin kabul gören bir kesim olduğunu belirterek, Kocaeli de de yakın temas içerisinde olacağını söyledi.

Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı Başkanı Hamit Örgüç ise vakfın çok kısa sürede kurulmasına rağmen yapılan bu hizmet binasının şehir sakinleri tarafından takdirle karşılandığını belirterek, “İnşallah bu binada bundan sonra da hayırlı hizmetlerimiz devam edecektir. Bize her zaman ve her şartta destek olan Sayın Bakanımız Fikri Işık’a özellikle teşekkür ediyoruz.” dedi.

Aşağı Duruçay Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Köyü Derneği'nde Kan Değişimi

 • PDF

Aşağı Duruçay Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Köyü Derneği'nde Kan Değişimi

2012 yılında Ankara'da kurulan Aşağı Duruçay Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Köyü Derneği'nde kan değişimi oldu.

Dernek merkezi Ankara Sincan Plevne Mahallesi Yazı caddesinde bulunan Aşağı Duraçay Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nde yönetim kurulunda kan değişimi yaşandı.

Geçen hafta yapılan yönetim kurulu toplantısında yeni yönetim kurulu mevcut Başkan Coşkun Kara önderliginde kuruldu. Yönetim kurulundaevizyona gidilen isimler arasında Nejdet Kara, Alim Demirci ve Sebahattin Şahin  oldu. Yeni yönetimde Başkan yardımcısı Fuat Demirci, yönetim kurulu üyesi Şenol Şahin ve yönetim kurulu üyesi Yavuz Kara getirildi.

Yeni yönetim kurulu şöyle: 

Başkan Coşkun Kara 
Başkan yardımcıları Birol Demirci, Fuat Demirci 
Yönetim kurulu üyeleri Şenol Şahin, Orhan Yeniçeri, Beytullah Kara, Ramazan Kara Yavuz Kara

Ali İhsan Karakuş Şiran'a Veda Etti

 • PDF

Ali İhsan Karakuş Şiran'a Veda Etti

Görev süresi dolan Şiran Devlet Hastanesi Kurucu İdari Mali Müdür Ali İhsan Karakuş görevinden ayrılırken Şiranlılara veda etti.

Karakuş şöyle açıklama yaptı: 3 Kasım 2012 tarihinden bu yana görev ve kuruculuğunu yaptığım Şiran Devlet Hastanesi'nde görev sürem sona ermiş bulunmaktadır. Bu süre zarfında şahsıma  ve  ilçe devlet hastanemizın en iyi hizmet sunmasında katkı  sağlayan başta fedakar sağlık çalışanlarıma, doktorlarıma, Şiran Belediye Başkanı Sayın Yavuz ALTIPARMAK'a, Şiran Kaymakamı Sayın Murat ÖZDEMİR’e , İlçe Başkanıma , siyasi parti temsilcilerine, İlçe Müdürlerime, Jandarma Komutanıma, Gümüşhane Kamu Hastaneler Birliğinde görev alan uzmanlara, Şiran’ın her karış toprağına özlem duyan çok Değerli Şiran İş Adamlarına ve sağlık hizmetini en iyi şekilde almaya laik olan eli öpülesi Şiran Halkına sonsuz teşekkürlerimi sunar sağlıklı mutlu yıllar dilerim.

Aliihsan KARAKUŞ
Şiran  Devlet Hastanesi
Kurucu İdari Mali Müdürü

Ali İhsan Karakuş Kimdir

1967 Şiran Doğumlu İlköğretimini Şıranda Orta ve  lise öğrenimi İstanbul da yaptıktan sonra 1987-2001 Yılları arasında Dr. Siyami Ersek Kalp Damar Cerrahi Merkezinde,2001-2012 yıllarında Sinop Halk Sağlığı Müdürlüğün de göre aldı. Beykent Üniversitesi sağlık kurumlar İşletmeliği alanında yüksek lisans yaptı, Evli bir Çocuk babası.

Şiran İlçe Spor Güvenlik Kurulu toplantısı

 • PDF

Şiran İlçe Spor Güvenlik Kurulu toplantısı

Şiran ilçesinde Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı yapıldı.

Şiran Kaymakam Vekili ve Kelkit Kaymakamı Ozan Gazel başkanlığında, kaymakamlık makamında gerçekleştirilen toplantıda, spor müsabakalarında yaşanabilecek tatsız olayların önüne geçilmesi için alınacak tedbirler görüşüldü.

Toplantıda, ilçe stadındaki eksiklikler ve oyuncular açısından sıkıntı teşkil eden konular da görüşülerek çözüm yolları arandı.

Toplantıya, Şiran Belediye Başkanı Yavuz Altıparmak, İlçe Jandarma Komutanı Kazım Kareteke, İlçe Emniyet Müdürü Kazım Ejder ile spor kulübü başkanları ve basın mensupları katıldı.

ŞEKAV'ın Organize Ettiği STK Toplantısı Eyüp Sultan’da Yapıldı

 • PDF

ŞEKAV'ın Organize Ettiği STK Toplantısı Eyüp Sultan'da Yapıldı

Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı, İstanbul’un Eyüp Sultan ilçesinde sivil toplum kuruluşlarıyla bir araya geldi. Gümüşhane’nin sorunları için çalıştay yapılması fikrinde uzlaşıldı.

27 Aralık Cumartesi günü sabah namazı sonrası kahvaltıda biraraya gelen STK temsilcileri, Gümüşhane meseleleri konuştu. Eyüp Sultan Cami hocalarının da toplantıya katılmaları ve güzel Kur'an ziyafeti oldu. 

Toplantıya GÜSİAD,  GÜDEF, GÜMÜP, KÖSE VAKFI temsilcileri katıldı.

ŞEKAV Başkanı Ali Beyaz, GÜSİAD Başkanı Prof. Dr. Kenan Aydın, GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt, GÜMÜP Başkanı Yüksel Hamzaoğlu, KÖSEV Vakfı yönetim kurulu üyesi  ve Köse Derneği Başkanı Tuncay Kesler, ŞEKAV yönetim kurulu üyeleri  Av. Alaattin Kara, Abdullah Canan, Ramazan Kahveci katıldı.

ŞEKAV Genel Sekreteri Ramazan Kahveci; davete icabet edenlere teşekkür etti.

Kahveci konuşmasında mübarek bir mekanda sabah seherinde biraraya gelmişken, memleketimiz Gümüşhane ile ilgili meselelerinde değerlendirilmesini yapalım.  Bir Hadis ile konuya bağlama yapan Kahveci birlik beraberlik ve samimiyet için dua etti.

“Bir adam Re­sû­lul­lah’a gelerek, ‘Yâ Re­sû­lal­lah, bana veciz şekilde nasihat eder misin?’ dedi. Bunun üzerine Re­sû­lul­lah (a.s.m.), nasihat isteyen o adama şöyle dedi: ‘Namazını kıldığın zaman, sanki dünyaya veda ediyormuşsun gibi ol, yarın özür dileyeceğin bir sözü söyleme, insanların elindekinden ümidini kes…’”[10]

Daha öncede gündeme gelen STK ların genel sorunları ile bir çalıştay oluşturulması konusu gündem oldu. Sıra ile programa katılanlar söz aldılar.

Yüksel Hamzaoğlu; İstanbul dışındaki sivil toplum kuruluşları da bu işin içinde olmalı. Olabildiğince geniş katılımlı çalışmalar yapmalıyız. İstanbul’da yapılan toplantılar çok verimli olup, bu toplantıların Gümüşhane'de de, Ankara'da da yapılması gerekir. Oradaki insanların da bu çalışmalara katılması, bu konsensiyumun sağlanması gerekir. Gümüşhane’nin hepsini ilgilendiren konularda herkesin fikrini almak gerekir, dedi.

Avukat Alaattin Kara; Çalıştay bir çalışma biçimidir. İnsanların sorunlarını tespit etmek ve kısa sürede çözüm üretmek için yapılan çalışmalardır. Üç unsur var. Birincisi moderatör, ikincisi katılımcılar ve üçüncüsü de sonuç bildirisi. Sonuç almak için yapılacak çalıştayların tekrar edilmesinde fayda vardır, dedi.

Prof. Dr. Kenan Aydın; 20 Yıldır siyasetten uzak durduk ve tarafsız olduk. Ben çalıştay fikrine katılıyorum. Somut olarak Gümüşhane'nin sorunlarının kısa sürede tespit edilip, çözülmesinde etkili bir yoldur. Ancak bu hususun yeterince tartışılması ve olgunlaştırılması gerekir. Gümüşhane'nin her sorunu bir çalıştay konusudur. Demiryolu, İkisu yolu, Köse Havaalanı, organik tarım v.s. projelerinin hepsi bir çalışma konusudur.

Tuncay Kesler; Benim önerim her ilçe, her belde öncelikle sorunlarını kendi içerisinde tartışmalı ve sorunlarını tespit etmeli. Daha sonra tespit edilen sorunlar oluşturulacak üst kurulda tartışılmalı. Örneğin Köse Havaalanı 30 yıldır gündemde olan ancak şimdiye kadar gerçekleşmeyen bir projedir. Bu proje neden gerçekleşmiyor, gerekli problemi tespit edip çalışma yapılmalıdır.

Ali Beyaz;  Her işte olduğu gibi, memleketimizin sorunları ile hasbihal olan gönüllü insanlarımızın biraraya gelmesi gerekir. Allah rızası için, sivil toplum Örgütleri olarak memleketimizin sorunları çözmeliyiz. En önemli sorun yıkıcılıktır. Öncelikli amacımız insanımızı bir araya getirmek olmalı. Aramızdaki güven ve samimiyet ortamını tesis etmeliyiz.

Tahsin Söğüt; Yapılacak Çalışmalara ve toplantılara en geniş manada sivil toplum örgütlerinin katılması gerekir. Bu konuyu vekillerimizle, belediye başkanlarımızda, valimizde ve STK’larımıza da istişare ederek, GÜMÜŞHANE de toplantı yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Toplantı sonucunda; Gümüşhane’nin sorunlarının tespit edilmesi için gerekirse arama, tarama konferansı ve anket çalışması da dahil daha çok insanımıza ulaşarak çalışmalara devam edilmesi istişare edildi. Gümüşhane'de de toplantı yapılması ve sorunların konuşulduğu Kent Konseyi yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Gümüşhane’nin sorunlarının tespit edilmesi ve en uygun çalışma yönteminin yapılması ve tespit edilmesi konusunda mutabakata varıldı.

Boğazyayla'da Seçim Kılıç Dönemi

 • PDF

Boğazyayla'da Seçim Kılıç Dönemi

Gümüşhane Şiran Boğazyayla Köyü Derneği yeni başkanını ve yönetimini belirledi. Boğazyayla Köyü Derneği yeni başkanını ve yönetimini belirledi. Elbeyi CELEP in bıraktığı Dernek Başkanlığına Seçim KILIÇ seçildi. Yönetimde Şenol CELEP ve Serkan CELEP Başkan Yardımcılığı, Emrah CELEP Genel Sekreterliğe, Gökmen CELEP, Fikri KILIÇ ise muhasip üye olarak görev yapacaklardır. Ayrıca Ayhan KELEŞ, Salim YILDIZ, Fuzuli CELEP, Cahit CELEP, Tahsin CELEP, Hakan CELEP, Bayram CELEP, Bümyanin CELEP, Metin KELEŞ, Metin CELEP ise yedek olarak yer alıyorlar. Boğazyayla Derneği olarak zor bir süreçten geçtiğimizi ve önlerinde bir çok sorunun olduğunu söyleyen yeni başkan Seçim KILIÇ köylülerimizin desteği ile bu sorunları çözmek için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Derneğin birikmiş 10 milyarlık kira borcu ve 5000 tl ye yakın vergi borcu olduğunu söyleyen Başkan KILIÇ Kendisinden önce görev yapan yöneticilere de hizmetleri için teşekkür etti. Başkan KILIÇ Yılbaşı için Köy takvimi hazırlamayı düşündüklerini takvim üzerinde reklam vermek isteyen köylülerinde kendilerine ulaşmasını rica etti. Başkanımız Ayrıca Köy tarlaları için önümüzdeki günlerde acil toplantı yapılacağı bilgisini köylülerimizle paylaşmamızı istemiştir. Bizlerde dernek açıldığı günden bu yana derneğimizde aktif görev yapan Seçim beye yeni görevinde başarılar diliyoruz. Yapacakları her organizasyonda köy sitesi olarak yanlarındayız.

Haber 29 ailesi olarak Seçim Kılıç ve ekibine başarılar dileriz.

Kaynak: www.bogazyayla.com--http://www.haber29.net/

Dikkat! Sağ tarafta 20 yıllık çile var

 • PDF

Dikkat! Sağ tarafta 20 yıllık çile var

Bu görüntü Şiran İkisu (Torul) yol ayrımı. Sol tarafta son dönemde yapılan çalışmalarla nispeten daha iyi olan Gümüşhane şehrine doğru ilerleyen karayolu görülüyor. Sağ tarafta ok işaretinin Şiran tarafını gösteren bölümü ise hala çözüm bekliyor. Şiran İkisu karayolu yıllardır yapılmadı. Festivalde kavga konusu olan neredeyse siyasetçi ile halkı karşı karşıya getiren bir polemik konusu yaratıldı. Sözler verildi, yolun yapılacağından dem vuruldu. Eski siyasetçiler seçimden seçime bir kamyon çakıl, asfaltın döküldüğünden söz etti. Şimdiki siyasetçiler ise Gümüşhane’nin geliştiğini, 2015 yılının atılım yılı olacağını ifade etti. Hiçbir söz Şiran-İkisu karayolunun kaderini değiştirmedi. Yolun bugünkü durumunu gösteren fotoğraflar tabii ki ifade etmeye çalıştığımız tüm sorunları kanıtlar gibiydi. Şiran İkisu karayolu yepyeni yıl 2015’e de yapılmayarak giriyor. Şimdi siyasetçiler 2015 yılında yapılacak genel seçimler için bu karayolunu yine pembe sözlerle koz olarak kullanacak. Haber Kaynağı: http://www.gundogumu.com