• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Thu07302015

Last update04:39:43 AM GMT

Back Şiran

Şiran

ŞEKAV Burs Başvuruları Başladı

 • PDF

alt

 

Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı  2014-2015 Eğitim ve Öğretim yılı burs başvuruları bugün itibari ile başladı 20 ekimde sona erecek. Burs başvuru evrakları son teslim tarihi 10,11,2014 bu tarihten sonra evrak alınmayacak. burs ödemeleri Aralık ayı içerisinde başlayacak. Burs formu buradan yayınlanacak.

Eksik evrak, yanlış belgeler dikkate alınmayacak. öğrenci belgesi  asıl olacak fotokopi değil. eksik ve yanlışlıktan dolayı geri arama olmayacak. öğrenciler doldurdukları evraklara dikkat etmeleri gerekiyor. okunaklı ve doğru olduğunu kontrol etmeliler aksi halde o evrak geçersiz kabul edilir.

Korku filmi gibi

 • PDF

Korku filmi gibi

İkisu - Şiran karayolunun Torul istikametinden başlayan güzergahı korku filmlerini aratmıyor

Yol güzergahı üzerinde bulunan keskin virajlar, derin vadiler, bölgeyi tanımayan sürücüler için tehlike saçıyor.

Gümüşhane adına getirdiklerini iddia eden şaşalı yatırımları dillerine dolayan siyasiler ise yıllardır çare bekleyen İkisu - Şiran karayolu için yeterli çabayı göstermediler.
Karayolunun Torul ilçesi istikametinden iç kesimlere doğru ilerleyen bölümünde seyahat etmek neredeyse güç.
SÖZDE BU YIL TAMAMLANACAKTI

İkisu -  Şiran karayolu ile ilgili olarak verilen sözler ise havada kaldı. Geçtiğimiz yıl Şiran ilçesinde düzenlenen festivalde siyasiler, yolun tamamlanacağı yönünde iddialı sözleri dile getirmişlerdi.

Haber kaynağı: http://www.gundogumu.com/

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Ekim’de Gümüşhane’de

 • PDF

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 Ekim'de Gümüşhane'de

Gümüşhane, bir yıl içerisinde ikinci kez Cumhurbaşkanı ağırlayacak.

Türkiye Cumhuriyeti’nin halk tarafından ilk seçilen Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan, seçimlerde kendisine Türkiye üçüncüsü olarak oy veren Gümüşhane’ye 12 Ekim’de teşekkür ziyaretine gelecek. 

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, 12 Ekim Pazar günü öğleden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Gümüşhane’yi teşrif edeceğini belirterek, en iyi şekilde karşılamak ve ağırlamak için Valilik ve Belediye olarak gerekli çalışmalara başladıklarını söyledi.

“GÜMÜŞHANE’NİN YAPISINDA OLAN EV SAHİPLİĞİ VE MİSAFİRPERVERLİK EN İYİ ŞEKİLDE TEZAHÜR EDECEKTİR”

Yaptığı açıklamada önümüzdeki hafta tüm kurum ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle bir araya gelerek bu konularda katkısı olacağı düşünülen veya katkıda bulunmak isteyen her kesimden temsilcilerle hazırlıklar, karşılama ve program akışına katkıda bulunmalarını Gümüşhane Valisi olarak isteyeceğini belirten Vali Yavuz, “Güzel bir karşılama olması Gümüşhanemiz için her yönüyle, hem bugün, hem gelecek için önemli. Zaten Gümüşhane’nin şiarında var olan ev sahipliği ve misafirperverliğin en iyi şekilde tezahür etmesi için her kesimden arkadaşımızın gayret göstermesini ve bu konuda fikir üretmesini, projeler üretmesini ve kendisini bu işe adamasını arzu ediyorum.” dedi.

“BU ZİYARET GÜMÜŞHANE İÇİN TARİHİ BİR FIRSATTIR”

Cumhurbaşkanının hem devletin hem de cumhurun başı olduğunu dile getiren Vali Yavuz, şöyle konuştu: “Sayın Cumhurbaşkanımızın Gümüşhane’de hem karşılama hem program akışı içerisinde memnun kalmaları, kendisiyle birlikte gelecek olan Bakanlarımızın, üst düzey bürokratlarımızın bir fırsat oluşturularak ilimizin meselelerini bizatihi yerinde görmek anlamında bir kazanç olarak değerlendirilmesini hep arzu etmişimdir. Gümüşhane için tarihi bir fırsattır. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor. Bu yüzden gerek Kaymakamlarımız, gerek Belediye Başkanlarımız gerek sivil toplum kuruluşu başkanlarımız, üyelerimiz, üniversitemiz ve herkes bu konuda topyekün olarak Gümüşhane’yi en iyi şekilde, Sayın Cumhurbaşkanımız ve beraberindeki heyeti karşılama anlamında özverili, gayretli ve heyecanlı bir çalışma temposuna davet ediyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın programında bir değişiklik olmaması halinde 12 Ekim Pazar günü öğleden önce Bayburt’a ardından da Gümüşhane’ye geleceğini ifada eden Vali Yavuz, yoğun olan ülke ve dünya gündemini de göz önüne alarak çok daha yoğun, çok daha istekli ve arzulu bir şekilde, çok candan, çok sıcak bir karşılama ve o manada hem ev sahipliği hem de Cumhurbaşkanına yakışır bir şekilde program akışının sağlanması halinde çok büyük bir onur vesilesi olacağını söyledi.

Herkesten karınca karacınca birşeyler düşünmesini isteyen Vali Yavuz, “Önümüzdeki hafta seri halde toplantılara başlayacağız. Kurban Bayramının ardından program gerçekleşecek. İnşallah hayırlısıyla güzel bir program ortaya koyarız. Valiliğimiz ve Belediye Başkanlığımız uhdesinde çalışmalara başladık.” diye konuştu.

Gümüşhane'yi Cumhurbaşkanı olarak geçtiğimiz Kasım ayında Abdullah Gül ziyaret etmişti. 

Kaynak: gumushane.gen.tr

Memleketimize Emek Verenleri Seviyoruz

 • PDF

Şiran’daki öğretmenlerimizin ve yöneticilerimizin yüreklerindeki terbiyeyi başarı ve emeği birleştirmiş olan Şiran’ın çocukları veya Şiran‘ın çocuğu gibi görevlerini yıllarca her dilim ekmeğini hak etmiş daha fazlasının nasıl hak ederim diye üç, beş damla terini fazladan dökmüş, şimdiye kadar her şeyi hak etmiş nerede hata yaptım diyemeyecek kadar şaşkın, bu insanlar kime ve neye karşı durdu da, bu cezaları aldılar. Yani kurumları olan millî eğitim ifadesi ile birlikte rayları bozulmuş bir trenin yükümü oldular. Bizlere bırakılan bu emanetler kutsal kelimelerde pekişen ifadeler yerine ve amacına uygun kullanılmadığı, zaman canımızı acıtan, varsayımlarla yaratılmış bir güç var. Vicdan kırıntıları bile olamayan zavallılar. Yarınlarınızı hiç düşündünüz mü? Sorulmaz mı ? sanırsınız? Hak Hukuk bunlar gelecek günlerimizi karartacak düşünmediniz mi? O zaman kendi kedinize bile acımayacaksınız çünkü zaman bitmiş olacak.

İçinde milli ifadesi bulunan her şeyin bir dokusu vardır, onlara emanet gibi bakılmadığında bırakanların kemikleri sızlar, onları sızlatan bizlerinde acıtır, canımızı yakar.

Bir rüzgâr ile birlikte bir nefeslik temiz kokmayan ve güneş ışığından bile nasip alamamış, bunların içene güneş bile az gelir bir gözü görmeyen, kulağı duymayan zavallılardan olursunuz.

Alın terindeki emeğin ve o emellerle kazanılan ekmeğin lezzetini alamayanlar, belki yarını görüp, duyarlar vicdanları kör ve sağırdır. Neyi sordular, hangi gerekçe yada kör sebeplerdir.

Şiran’da cezalandırılan milli eğitim personelleri şimdiye kadar başarılı olduysa, başarılar suç dur deyip, yanlışlık oldu denilen bu camiada gerçek başarıda değerleri yıpratılmak kimin işine yarayacak aksi halde düşürüldüğünde birilerinin işine yarar. Bu demek ki biz istersek tabanla tavanı yer değiştiririz. Bunun anlamda terse dönmektir, yani baş aşağı gelmektir.

Netice olarak ölçerken rakamlar yer değişmiş hak hukuk emek başarıda, işte o trene yüklenmiş. Ölçenlerde biçenlerde bir gün sıra bize de gelecek desinler. Mesleğine kendini adamış siz öğretmenler artılarınızı çoğaltarak onaylattınız.Bu eylemler öğretmenin kalitesini bozmaz, yolunuz açık olsun herkesin adı bir gün cenaze olacaktır. Sen hür yaşadın öğretmen sana kimse zincir vuramaz.

Zihinsel Engelliler Jandarmayı Yakından Tanıdılar

 • PDF

Şiran Özel Gülen Gökkuşağı Rehabilitasyon Merkezi Zihinsel Engelli Öğrencileri Şiran ilçe jandarma  Komutanlığını ziyaret ettiler.

Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri  ilçe jandarma komutanlığında, jandarma binasını gezerek jandarma mesleğini ve askerlik hakkında bilgi edindiler.

Askeri kıyafet giyen zihinsel engellilere bina içerisinde birimler hakkında bilgi verilirken, daha Sonra rütbeliler tarafından jandarma bahçesinde kısa bir eğitim verildi.

Şiran Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Kazım Karateke,  zihinsel engelli öğrencilerle odasında kısa bir sohbet ederek jandarma hakkında kısa bilgiler verdi.

Şiran Özel Gülen Gökkuşağı Rehabilitasyon Merkezi Arzu Duran Konuyla alakalı olarak “amacımız çocuklarımızın jandarma mesleğini daha yakından tanıtmak ve sevdirmektir amacımıza ulaştığımızı umuyorum. Bizi kabul eden ilçe jandarma komutanlığına teşekkür ediyorum.” Dedi.

Jandarma mesleğinin tanıtımından sonra ilçe jandarma komutanlığı bahçesinde öğrencilere ikramda bulunuldu.

Şiran İmamhatip Orta Okuluna Yogun İlgi

 • PDF

Şiran İmam Hatip Orta Okulunu çok sevdi.2011-2012 eğitim öğretim yılında 23 öğrenci ile açılan, ikinci senesinde 72 öğrenciye çıkan 20142015 eğitim öğretim yılında ise 141 öğrenciye ulaşan bir okul olmuştur.

İmam Hatip Okulları Dernek Başkanı Vedat Kılıç Yaptığı açılamada şu konulara değindi; İmam Hatip Ortaokuluna olan bu rağbeti bekliyorduk, fakat her senesinde yüzde yüz artış beklentilerimizi de geçmiş durumdadır. Bu kayıtlardaki artış oranı bizleri mutlu ederken bizi üzen tek nokta ise halen bir okulumuzun olmayışıdır. Mevcut öğrenci sayımız ile okulumuzun fiziki kapasitesini doldurmuş durumdadır. Bu yıl 5,6 ve 7. Sınıflardan oluşan okulumuz seneye iki sınıf artışı ile daha da sıkışık bir hale gelecektir.

Dernek olarak tek beklentimiz öğrencilerimizin bir an önce tüm donanımlara sahip okul, yurt, uygulama mescidi, spor salonu mevcut olan bir okul yaptırmaktır. Okul binası yaptırımı için girişimlerde bulunulup yapımı ile ilgili söz alınmıştır. Okul yapımını bağcılar belediyesi üslenmiş olup, projeleri belediyeye sunulmuştur. Bu aşamadaki sıkıntımız sürecin yavaş işlenmesidir.

Kurulalı 3 yıl olan bu okul hala temellerinin atılmaması öğrencilerimiz için büyük bir kayıp, bizim için ise büyük bir uhdedir. Bu isteğimizin bir an önce gerçekleştirilmesi için Şiran’ın ileri gelenlerimizden desteklerinin bekliyoruz.

Seydibaba Köyü Köprüsü Yapılıyor

 • PDF

Seydibaba Köyü Köprüsü Yapılıyor

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde 30 yıldır gündemde olan fakat bir türlü yapımı gerçekleşmeyen Tomara Şelalesi Seydibaba Köyü köprüsü Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün’ün özel takibiyle yapılıyor.

Gümüşhane programı sırasında Seydibaba Köyü’nü ziyaret ederek yapımına başlanan köprüyü yerinde inceleyen Milletvekili Üstün “Yıllardır yapılamamış olan bu köprünün yapılmasıyla bir çok köyün ulaşım sıkıntısı rahatlamış olacak. Bu köprü ile ilimizin en güzel turistik mekanlarından biri olan Tomara Şelalesine ziyaretler daha rahat ve güvenli bir şekilde olacak. Ayrıca Seydibaba Köyü, Başköy, Yal köyünü kapsamasıyla, Seydibaba Köyü ile Refahiye arasında da ulaşımı da kolaylaştıracak.” dedi. 


“AÇILIŞINI MİLLETVEKİLİMİZ FERAMUZ ÜSTÜN İLE BİRLİKTE YAPACAĞIZ”

Köprünün yapılmaya başlanması ile ilgili çok mutlu olduğunu ifade eden Seydibaba Köyü Muhtarı Celal Yalçın, “Bu köprü 30 yıldır yapılmıyordu. İlimizin en önemli turizm yeri olan Tomara Şelalesini daha çok kişiye tanıtmak için bu köprünün yapılması gerekiyordu. Şelaleye bölgeden yoğun ilgi var. Giresun, Suşehri, Alucra, Refahiye’den yoğun misafirlerimiz geliyor. Bu yüzden bu köprü ulaşımı Tomara Şelalesi’nin tanıtımını önemli oranda etkileyecek.” dedi.

Yalçın, “Bu köprünün yapılması için yakından ilgilenen, buraya kadar gelip yerinde incelemelerde bulunan Milletvekilimiz Feramuz Üstün’ e köylülerimiz ve şahsım adına teşekkür ediyoruz.” diyerek köprünün yapımının tamamlanmasıyla birlikte açılışını da Milletvekili Feramuz Üstün ile birlikte yapacaklarını söyledi.

İki Kardeş Bugün Toprağa Verilecek

 • PDF

İstanbul'un Şişli ilçesindeki inşaat şantiyesinde, asansörün düşmesi sonucu hayatını kaybeden 10 işçiden 2'sinin cenazesi, bugün memleketi Şiran’ın Konaklı Köyüne defnedilecek.

Gümüşhane'nin Şiran ilçesi Konaklı köyü Muhtarı Erdoğan Kara, yaptığı açıklamada, Şişli ilçesi Mecidiyeköy semtinde yer alan ve bir süre önce yıkılan Ali Sami Yen Stadyumu yerine yapılan rezidans inşaatında asansörün zemine düşmesi nedeniyle hayatını kaybeden 10 kişiden Tahir (25) ve kardeşi Ferdi Kara'nın (19), akrabası olduğunu anlattı.

Ölen 2 kardeşin, 17 yıl önce ekonomik sıkıntılardan dolayı ailece İstanbul'a göç ettiğini belirten Kara, ölen Kara kardeşlerin yaklaşık bir yıldır, iş kazasının yaşandığını inşaatta çalıştığını söyledi.

Muhtar Kara, bu tür kazaların olmaması için yetkililerin denetimlerini sıklaştırması gerektiğini vurgulayarak, "Böyle olaylarla son zamanlarda çok sık karşılaşıyoruz. Her olaydan, her ölümden sonra bunları konuşuyoruz ama hiç ders almıyoruz. Umarım bundan sonra böyle kazalar olmaz, böyle ailelerin evine acı düşmez. Hepimiz çok üzgünüz" dedi.

Hayatını kaybeden Tahir ve Ferdi Kara kardeşlerin bugün, Şiran ilçesi Konaklı köyünde toprağa verileceği belirtildi.