• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Mon04272015

Last update04:50:05 AM GMT

Back Şiran

Şiran

Kelkit ve Şiran'da Kaza: 5 Yaralı

 • PDF

Kelkit ve Şiran'da Kaza: 5 Yaralı

Gümüşhane’nin Kelkit ve Şiran ilçelerinde meydana gelen iki ayrı trafik kazasında 5 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre ilk kaza Şiran-Kelkit karayolunun Doğanca köyü mevkiinde meydana geldi. Nimet Kurtuluş’un kullandığı 61 AN 878 plakalı otomobil, sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu şarampole yuvarlandı.

Kazada sürücü Kurtuluş ile araçta bulunan Celil Aslan ve Neriman Erdem yaralandı. Yaralılar Kelkit Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Bölgede ikinci kaza ise Kelkit ilçesinde gerçekleşti. Kılıçcı deresi yolunda E.G'nin kullandığı 29 AZ 878 plakalı motosiklet, sürücünün hakimiyetini kaybetmesi sonucu şarampole devrildi.  Kazada E.G. ve nişanlısı A.E yaralandı. Yaralılar Kelkit Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Eski Bakan Ateş Püskürdü

 • PDF

Eski Bakan Ateş Püskürdü

‘İki muhalefet partisi var. Allah aşkına çıkıp iki kelime etmezler mi?’

Diyarbakır’da üç bakanın katıldığı çözüm kurultayı Eski Bakan Baki Tuğ’u çileden çıkardı. Tuğ, ‘Bana göre Güneydoğu ve Doğu Türkiye’nin kontrolünden çıkmıştır’ dedi.

MUHALEFETE VERYANSIN

Diyarbakır’daki çözüm kurultayına adeta veryansın eden Eski Bakan Tuğ, ‘İki tane muhalefet partisi var. Ulusalcılar milliyetçiler hepsi hikaye, çıkıpta bir Allahın kulu iki kelime etmez mi?’ dedi.

Haber Kaynağı: http://www.gundogumu.com

Ümit Şeker: Sektördeki Başarımızın Sebebi Müşteri Memnuniyetini İlke Edinmek

 • PDF

Ümit Şeker: Sektördeki Başarımızın Sebebi Müşteri Memnuniyetini İlke Edinmek

Boğaziçi Boru Profil San. Tic. Ltd. Şti. Firma Sahibi Ümit Şeker ile imalat sektörü üzerine söyleşi yaptık.

Ümit Şeker'i tanıyabilir miyiz?


1971 yılında Gümüşhane'nin Şiran ilçesinin Seydibaba köyünde doğdum. 1977 yılında İstanbul'a taşındık. İstanbul Üniversitesi Elektrik-Elektronik Meslek Yüksek Okulu mezunuyum. Okul sonrası askerlik dönemim vardı. Vatan görevini yerine getirdikten sonra şu an yaptığım işe, boru profil işine başka bir yerde başlamıştım. 2001 yılında ise bu işin ticaret kısmına atılma kararı aldık. Ufak bir yerle başlamıştık. Yaklaşık 120 m² lik bir yerden bahsediyorum. Üç ortaklı bir şirketti. 2002 yılının sonunda ortaklığımız sona erdi. 2003 yılının Mart ayında ise Boğaziçi Boru Profil San. Tic. Ltd. Şti.'yi faaliyete geçirdik. Geride bıraktığımız 11 yılda ise firmamızı belirli bir kapasiteye getirdik. Şu an da 5.000 m²'si kapalı, 7.000 m²'lik bir alanda çalışmamızı yürütüyoruz.

Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Metal işleyip ürün yapan irili ufaklı imalatçılar, dayanıklı imalat sektörü ve inşaat sektörleri, bisiklet, çekyat, dekorasyon, başta olmak üzere birçok sektörden müşterilerimiz var.

Ürün yelpazenizden bahseder misiniz?

Dikdörtgen Profiller, Siyah Saçlar, NPI Profilleri, Kare Profiller, DKP Saçlar, NPU Profilleri, Sanayi Boruları, Baklavalı Saçlar, H Profilleri, Su ve Gaz Boruları, Baskılı Saçlar,IPE Profilleri, Özel Şekilli Profiller, UPE Profilleri, Çelik Yapı Profilleri, Eşitkenar Köşebentler, Çeşitkenar Köşebentler, T Demirleri ,Kare Demirleri,Lama Demirleri başlıca ürün çeşitlerimizdir.

Boğaziçi Boru Profil San. Tic. Ltd. Şti. 'nin sektördeki yeri nedir?  Ticaret hacminizden bahsedebilir misiniz?

Uluslararası bir ticaretimiz bulunmamakta. Tamamen yurtiçi ticaret yapmaktayız. Neredeyse '0' sermaye ile başladığımız bu işte, Türkiye’de içerisinde bulunduğu sektörde ilk 3 firma içerisinde yer almaktayız. Bu başarıda daha önce de söylediğim gibi çok çalışmak gerekiyor. Gece - gündüz çalıştık diyebilirim. İşçi arkadaşlarımızla sabahladık, ikili ilişkilerimizi kullandık. Kısa zamanda çok uzun yol katetmemizde, müşteri memnuniyetini ilke edinmemiz en önemli etken oldu. Müşteri memnuniyeti içerisinde kaliteli ürün, termin zamanında ürün teslimi ve uygun fiyat avantajlarımızın önemli etkileri vardır.

Şunu da söylemeliyim ki; bizim sektörde firmalar çok kolay zirve de yapabilir, dibi de görebilir. Biz ise yıllardır iş hacmimizi koruyarak belirli bir çizgide seyretmeye çalıştık.

Sektörde bu kadar hızlı bir büyüme kaydetmenizin sebebi nedir? Sektörde çok miktarda bu işi yapan köklü firma varken sizin bu hızlı büyümede ki sırlarınız nelerdi?

Şirketimizin sektörde ki büyüme hızının temeline bakacak olursak; 2002 yılında Türkiye krizden yeni yeni çıkmaktaydı. Bizde ekonomisi büyümekte olan ülkemizin ticaret alanına böyle bir giriş yapma kararı aldık. Doğru adımlar ve çok çalışma bize emeğimizin karşılığını verdi diyebilirim. Sektörde zaman içerisinde iyi seviyelere ulaştık.

Diğer firmalarla olan ticari rekabete değinecek olursak; sektör içindeki diğer firmaların müşteriye yaşattığı güven kaybı, bizim de güçlenmemize neden oldu diyebilirim. Biz ise tam tersine müşterilerimize güven aşıladık ve her sözümüzü, her görevimizi yerine getirdik. Bu durum da bizim büyümemize ve iş hacmimizin genişlemesine neden oldu.

 

Peki buradan Ümit Şeker'e keskin bir dönüş yapacak olursak, Ümit Şeker sosyal hayatta nasıl birisi?

Sosyal hayatım çok az diyebilirim. Çünkü az önce de söyledğim gibi çok çalışıyoruz ve sosyal hayat için pek ayıracak zamanı bulamıyoruz. Kısaca 'işkoliğim' diyebilirim. Yaşam kaynağımız işimiz olmuş aslında. Arkadaşlarımız veya hemşehrilerimiz, sağolsunlar farklı güzellikte organizasyonlara çağırmaktalar. Böyle bir durumda da aktivitelere icabet etmek zorlaşıyor haliyle.

İşlerimizden arta kalan zamanlarda, bazı değerli abilerimizin istekleri ve çağrıları doğrultusunda hareket ediyorum. Örneğin son olarak değerli Yüksel abimin ( Yüksel HAMZAOĞLU ) çağrısı ile ŞEKAV çatısı altında bir hayır işine başlamıştık. Kaymakamlıktan gelen proje kapsamında, Şiran da bir öğretmen evi yaptırdık. Bunun gibi bizim yapabileceğimiz, elimizden gelen ne olursa biz yapmaya hazırız zaten. Burs veya dernek-vakıf yardımları noktasında yapılması gerekenleri yapıyoruz aslında. İçerdeki faaliyet veya organizasyonlara ise maalesef zamanımız el vermiyor.

Son olarak okurlarımıza ve hemşerilerimize vermek istediğiniz mesaj veya söyleminiz var mı?

Tabii ki de biz her güzel şeyin başı eğitim diyoruz. Bir ülkenin kalkınmasında ve refah seviyesinin yükselmesin eğitim çok önemli. Ben son dönemde, özellikle de son 10 yıllık süreçte ülkemizin eğitim ve refah seviyesinin arttığını düşünüyorum. Buna bağlı olarak da ülkemizin büyüme hızı ve kalkınma oranı ortada. Ülkemizde ki eğitim seviyesinin daha da yükselmesi durumunda yaşanan bu karışıklar, çatışmalar vs. sona erecektir diye düşünüyorum. Konuyu toparlayacak olursak her şeyin başı eğitim demiştik. Fakat eğitimin ve öğrencinin finanse edilmesi noktasında işadamlarımıza büyük iş düşmekte. Umarım iş adamlarımız da yardımlaşma noktasında ellerinden geleni yaparlar.

Haber Kaynağı: http://www.haber29.net/

ŞİRANDA DOĞAYA KEKLİK SALINDI

 • PDF

Gümüşhane'de Doğaya Keklik Salındı,

Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğü ekipleri, kenelerle mücadele amacıyla Şiran ilçesinde doğaya 500 keklik bıraktı Şube Müdürü Emel Mazlum: "Kene, yaz aylarında Gümüşhane'nin büyük bir sorunu ve keneyle mücadelede keklik salımı etkili bir çalışma. Bu amaçla doğaya keklik salmaya gayret.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğünce Şiran ilçesinde doğaya keklik salındı.

İlçeye bağlı Babacan köyünde düzenlenen keklik salım programına, Kaymakam Murat Özdemir, Orman ve Su işleri Bakanlığı  Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürü Emel Mazlum, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kurtuluş Halep, Şiran Avcılar ve Yaban Hayatı Koruma Derneği Başkanı Ümit Özel, kurum görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Programda, Babacan, Sinanlı ve Arıtaş köylerini içine alan bin 700 hektarlık alana 500 keklik bırakıldı.

Emel Mazlum, AA muhabirine yaptığı açıklamada, il genelinde keneyle mücadele kapsamında keklik salım çalışmalarına devam ettiklerini belirterek, "Bu yıl, doğaya keklik salımına Babacan köyünde başladık. Keklikleri bin 700 hektarlık alanda homojen şekilde, 30 ile 50'li gruplar halinde doğaya yerleştiriyoruz. Keklik salımı çalışmalarımız devam edecek" dedi.

Son 10 yılda Gümüşhane'de 6 bin kanatlı hayvan salımı yaptıklarını ifade eden Mazlum, "Bunların bini Sülün, 5 bini ise keklik. Kene, yaz aylarında Gümüşhane'nin büyük bir sorunu ve keneyle mücadelede keklik salımı etkili bir çalışma. Bu amaçla doğaya keklik salmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, doğaya salınan keklikler, yırtıcı hayvanlar tarafından zarar görmemesi amacıyla Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Şiran Avcılar ve Yaban Hayatı Koruma Derneğince iki hafta boyunca takip edilerek alana adapte olmaları sağlanacak.

Üç yıl ava kapatılan alanda, kekliklerin korunması, Sinanlı, Arıtaş, Babacan köylüleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ile Şiran Avcılar ve Yaban Hayatı Koruma Derneğince gerçekleştirilecek.

Gümüşhane'de Yenilenen Seçim Sonuçları

 • PDF

Gümüşhane'de Yenilenen Seçim Sonuçları

Gümüşhane’de 30 Mart tarihinde yapılan ve itiraz üzerine yenilenmesine karar verilen 2 köyde muhtarlık seçimleri sonuçlandı.

Buna göre; Kürtün ilçesine bağlı Sapmaz köyünde yapılan seçim sonucunda, 122 seçmeni bulunan köyde 98 kişi oy kullanırken, 2 oyun geçersiz sayıldığı seçim sonucunda Mehmet Günay 46 oy, Ali Nuhoğlu 45 oy ve Nuri Kara 5 oy aldı.

Şiran ilçesine bağlı İnözü köyünde yapılan seçim sonucunda ise 49 seçmeni bulunan köyde 49 kişi oy kullanırken 1 oy geçersiz sayıldı. Seçim sonucunda Murat Kars 27 oy, Necmi Kar 21 oy aldı.

Söz verilmiş…

 • PDF

Şiran-İkisu Karayolunun 2-3 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan Tomara Festivaline yetişeceği sözü siyasilerce dile getirildi mi?

Geçtiğimiz yıl Şiran Tomara Festivalinde ifade edilen, ‘Bir dahaki şenliğe buradan geleceğiz’ sözünün gereğini Şiran halkı şimdi dört gözle bekliyor.

İşadamı Ömer Yeniçeri, konunun gündemden düşmesini istemediklerini ve Şiran-İkisu karayolundaki aksaklıkların bir an önce giderilerek hizmete açılmasını beklediklerini kaydetti.

Yeniçeri, ‘Geçen sene festivalde o sözü aldık, konu burada karayolunun sağlıklı bir şekilde hizmete açılmasıdır. En önemlisi bir tünel yapımı. Yol hizmete girecek ama kış mevsiminde çok rantabıl olacağını sanmıyoruz. Çağıl-Evren Köyleri arasında yapılacak bir tünelin sorunu çözeceğini düşünüyoruz. Daha da önemlisi burada kimin ne söylediği değil, yolun bir an önce söz edilen tünelinde yapılarak yıllardır beklendiği şekilde hizmete açılmasıdır.’ Diye konuştu.

Haber Kaynağı: http://www.gundogumu.com/

Yeşilbük Haber Yayın Hayatına Merhaba Dedi

 • PDF

Yeşilbük Haber Yayın Hayatına Merhaba Dedi

Yeşilbük, Konaklı, Beydere ve Akyayla İle ilgili haberlerin yer alacağı www.yesilbukhaber.com yayın hayatına başladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yeşilbük Haber Sitesi sahibi Mustafa Doğan yaptığı açıklamada; Yeşilbük, Konaklı, Beydere ve Akyayla ile ilgili haberlerin yer alacağı ve bölgemizde büyük bir boşluğu dolduracaktır. Gümüşhane, Şiran ile ilgili her türlü gelişmeyi takip edebileceginiz Yeşilbük Haber deneme yayina başladı.

Yetkililerden aldığımız bilgiye göre: Her ne şekilde olursa olsun,köylerin birleşmesinden ortaya çıkan tabloya sahip çıkılması gerektiği düşünüyoruz.

Yeşilbük, Konaklı, Beydere ve Akyayla ortak haber portalı sloganı ile yayinlanan bu haber portalı, yola devam edip etmeme vereceğiniz tepkiye bağlıdır.

Yapılan ortaklığın (Yeşilbük ile birleşmenin), artarak devam etmesi yönünde vereceğimiz katkı bizleri mutlu edecektir.El ele vermeli, omuz omuza vereceğimiz mücadele daha güçlü olacaktır.Geriye dönüp çeşitli dedikoduyu bir tarafa bırakarak önümüze bakmaliyiz. 

Belki bizler bu düşüncemizde yaniliyoruz ama gerçek olan bir şey varsa,bu birlikteliğin var olduğu. Ve var olmaya devam edeceği.

www.yesilbukhaber.com elimizden gelen gayreti göstermeye çalışacağız.Sizlerin vereceği maddi ve manevi destekle yayın hayatına devam edilecektir.Bu bir deneme yayını olup gelecek tepkiler doğrultusunda hareket edilecektir.

 

Bulunduğunuz bölgedeki gelişmeleri haber verecek gönüllü muabirlere ve Bölgeniz meselerini dile getirecek köşe yazarlarına ihtiyacımız vardır. Muhabirlerin isimleri Resimleriyle birlikte "KÜNYE" sayfasında yayimlacaktir.

Bizlerde yayın hayatında www.yesilbukhaber.com'a başarılar diliyoruz.

dedi...

HABER KAYNAĞI: http://www.haber29.net/

Tarım Arazilerinin Miras Yoluyla Bölünmesi Sona Erdi

 • PDF

Tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesi sona erdi. Türk tarımının geleceğini şekillendirecek reform niteliğindeki bu kanunla birlikte artık tarım arazileri miras yoluyla bölünemeyeceğini söyleyen Gümüşhane Gıda Tarım ve hayvancılık İl Müdür Hasan Irkın,  tarım arazilerinin mülkiyet dağılımı ve arazi tasarruf biçimi hisseli ve karmaşık bir yapıda olması, tarımsal alanların verimli olarak kullanılmasını engellediğini ifade etti.

Ülkemizin geleceğinin güvencesi ve tarımsal üretimin temeli olan topraklarımızın hatalı ve amaç dışı kullanımlarla elden çıkması, ülkemiz için böyle bir kanunun en süratli bir şekilde uygulamaya konmasını adeta zorunlu kıldığını kaydeden Irkın, küçük ve hisseli ölçek altı tarım arazilerinin varlığı, parçalılık, verasete iştirak ve benzeri nedenlerle tarım arazilerinin sahipleri tarafından giderek artan bir biçimde üretim dışında tutulmasının ülke ekonomisine büyük zarar verdiğini belirtti.

Yürürlüğe giren kanunla birlikte, yeter gelirli tarımsal arazilerin asgari büyüklükleri bölge farklılıkları göz önünde bulundurularak tespit edildiğine dikkat çeken İl Müdürü Irkın, “Tarımsal arazilerin niteliği şerh konulmak üzere Bakanlığımızca ilgili Tapu Müdürlüklerine bildirilecektir. Mirasa konu tarımsal arazi ve yeter gelirli tarımsal arazilerde mülkiyetin devri esas olacaktır. Mirasçılar arasında anlaşma sağlanması halinde, mirasçılar, miras bırakanın ölümünden sonra terekede bulunan tarımsal arazi ve işletmenin mülkiyeti hakkında; bir mirasçıya veya yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüklerini karşılaması durumunda birden fazla mirasçıya, Türk Medeni Kanunu'na göre kuracakları aile malları ortaklığına veya kazanç paylı aile malları ortaklığına, mirasçılarının tamamının miras payı oranında hissedarı oldukları Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre kuracakları bir limited şirkete ve mülkiyetin üçüncü kişilere devrine karar verebilecek.” dedi.

Mirasçılar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde, mirasçılardan her birinin yetkili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açabileceğini ifade eden Irkın, bu durumda sulh hukuk hakiminin tarımsal arazi veya işletmenin mülkiyetinin tespit edilen ehil mirasçıya devrine, birden çok ehil mirasçının bulunması halinde öncelikle asgari geçimini bu işletmeden sağlayan mirasçıya, bunun bulunmaması halinde bu mirasçılar arasından en yüksek bedeli teklif eden mirasçıya devrine, ehil mirasçı olmaması halinde mirasçılar arasından en yüksek bedeli teklif eden mirasçıya devrine karar verebileceğini söyledi.

Mirasa konu tarımsal arazi ve yeter gelirli tarım arazisi için mirasçılardan talepli olmaması durumunda sulh hukuk hakimi arazinin satışına karar verebileceğini dile getiren Irkın, kanunun uygulamaya girmesiyle birlikte, daha rasyonel bir arazi kullanımı gerçekleştirilecek ve oluşturulacak daha profesyonel işletmelerle tarım sektörünün rekabet gücünün arttırılacağını söyledi.

İl Müdürü Irkın, hepsinden önemlisinin daha sağlıklı politikalarla, yaşam için vazgeçilmez olan toprakların korunarak amacı doğrultusunda kullanımı ve bozulmadan, bölünmeden gelecek nesillere aktarılmasının sağlanacağını sözlerine ekledi.