• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Sun02142016

Last update05:24:17 AM GMT

Back Şiran

Şiran

Kore Gazisi Son Yolculuğuna Uğurlandı

 • PDF

Kore Gazisi Son Yolculuğuna Uğurlandı

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde hayatını kaybeden 85 yaşındaki Kore Gazisi Mehmet Taştan, son yolculuğuna uğurlandı.

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle vefat eden Kore Gazisi Taştan’ın cenazesi, Akbulak Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından Akbulak Köyü mezarlığına defnedildi.

Cenaze törenine Vali Yücel Yavuz, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Erdal Eren, Kelkit Kaymakamı Ozan Gazel, Şiran Kaymakamı Murat Özdemir ve Gazinin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Yücel Yavuz, cenaze töreninin ardından Kore Gazisi Mehmet Taştan’ın yakınlarına başsağlığı diledi.

İkisu-Şiran Yolu 27 Mart’ta ihale ediliyor

 • PDF

İkisu-Şiran Yolu 27 Mart'ta ihale ediliyor

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ve AK Parti İl Başkanı Hakkı Gündüz’ün İkisu-Şiran yolu ile ilgili temasları sonrasında ihale tarihi belli oldu. 

Milletvekili Üstün ve İl Başkanı Gündüz’ün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan ve Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan ziyaretleri neticesinde İkisu- Şiran yolunun geriye kalan ikmal işleri ile ilgili ihale talimatı verilmişti. Bugün itibariyle de ihale tarihi belli oldu.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Milletvekili Üstün, “18 yıldır bölgenin gündeminde olan ve bir türlü yapılamayan İkisu-Şiran yolunun 2011 yılı sonrasında özel takiplerimizle yüzde 80’ini çok şükür bitirdik. Bu Konuda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanımız Hemşerimiz Binali Yıldırım Beye de İlimiz adına Teşekkür ediyorum. İkisu – Şiran Yolunun Kalan işlerinin ihalesi 27 Mart Cuma günü saat 10.00’da yapılarak, yapım işlemleri tamamlanacaktır. Özellikle bölgedeki hemşerilerime ve Gümüşhane ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Milletvekili Üstün, “Gümüşhane ilimizle  ilgili götürdüğümüz her konuda bize gereken desteği sağlayan Başta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfi Elvan beye Karayolları Genel Müdürü M.Cahit Turhan Beye, Gümüşhane Valimiz Yücel Yavuz Beye, Karayolları Trabzon Bölge Müdürümüz Selahattin Bayramçavuş’a, Karayolları çalışanlarına, bu Konunun her aşamada takibini yapan AK Parti İl Başkanımız Hakkı Gündüz ve Ak Parti Teşkilatlarımıza, Samimi bir şekilde İl Genelinde ve İl dışında konuyla ilgili platformlar oluşturan, maksadı ‘’bağcıyı dövmek değil üzüm yemek olan’’ Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, basın mensuplarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yeni bir Opilionid (Otbiçen) türü keşfedildi

 • PDF

Gümüşhane Üniversitesi Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu Öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Kemal KURT dünyada ilk kez Artvin’de bulunan yeni bir opilionid (otbiçen) türü keşfetti. Dünyada ilk kez tanımlanan bu türe, ilk tanımlandığı yer olan Artvin ilinin adı verildi. Bu sayede Artvin adı artık bilim dünyasında‘Rilaena artvinensis’ adıyla bu otbiçen türünde yaşatılacaktır. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda Artvin Cankurtaran geçidinde toplanan örneklerin değerlendirilmesi sonucu bilim dünyası için yeni olduğu anlaşılan Rilaena artvinensis Kurt, 2015 türü, hayvan sistematiği konusunda dünyanın sayılı dergilerinde birinde yayımlandı. Daha önce yapılan sınıflandırma çalışmalarına bakıldığında ya Avrupa’dan bir şehir ismi ya da yabancı bir kişinin ismine yer verilmiştir. Öğretim üyemiz Yrd. Doç. Dr. Kemal Kurt’un gerçekleştirdiği çalışma bu yönüyle de büyük önem arz etmektedir. Bu zenginliği artırmak için otbiçenler gibi az bilinen hayvan grupları üzerinde çalışmaların daha da yoğunlaştırılması gerekmektedir. Bu doğrultuda yeni keşfedilen hayvan türlerine Türkçe isimlerin verilmesi ülkemiz kültürüne ve tanıtımına önemli katkılar sağlayacaktır.

İlçemizde İmmünopatoloji Laboratuvarı Hizmet Vermeye Başlamıştır

 • PDF

Meslek Yüksekokulumuz öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Güngör Çağdaş DİNÇEL tarafından kurulmuş olan İmmünopatoloji Laboratuvarında moleküler düzeydeki araştırmalar aynı zamanda birim sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Güngör Çağdaş DİNÇEL tarafından yapılarak aktif olarak ileri teknolojik görüntüleme sistemleriyle hizmet sunmaya başlamıştır.

Kurulan Laboratuvarda öncelikle Şiran ve Gümüşhane için hayvan ve insan sağlığı açısından önem teşkil eden numunelerin değerlendirilmesine başlanmıştır. Talep edilen sonuçlar ilgili birimlere hizmet satımı şeklinde incelenip raporları sunulmaktadır. 

Verilen Hizmetler

1.      Single-Staining Immunohistochemistry (Tekli İmmünohistokimya)

2.      Double-staining Immunohistochemistry (Çiftli İmmünohistokimya)

3.      Histomorphometric Analyses (Histomorfometrik Analiz)

İletişim: (0456) 233 10 32 / 3603

Tekçe aday adaylığını açıkladı

 • PDF

Mühendis ve eğitimci Erol Tekçe, AK Parti’den Gümüşhane milletvekili aday adayı olduğunu düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı.

Teras Restaurantta düzenlenen toplantıda özgeçmişinin okunmasının ardından söz alan Tekçe, muhafazakar kodlarıyla yerel değerleri koruyup, demokrat kimliğiyle de evrensel değerleri buluşturup yeniden büyük Türkiye projeksiyonunda modern bir Gümüşhane ve modern bir Türkiye hedefiyle yola çıktığını söyledi.

Cenab-ı Allah’tan millete kimler daha güzel hizmetler sunacaksa bu makamları onlara nasip etmesini dileyen Tekçe, Haziran ayında yapılacak seçimde verilecek doğru kararla Türkiye ve Gümüşhane’nin geleceğinin şekillendirileceğini kaydetti.

AK Partinin kurulduğu günlerdeki heyecanı ve Balgat’taki eski Genel Merkez binası önündeki açılış  merasimini dün gibi hatırladığını, orada olduğunu ve en heyecanlı günü yaşadıklarını belirten Tekçe, “İşte o günden beri gençlik yıllarımızdan bu yana doğal liderimiz olan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye sevdasıyla yola çıkışına şahitlik etmiş, O‘nunla birlikte aynı duygu ve heyecanla Ak Partimizin gönüllü neferleri olmuş, gemiyi hiç bir zaman terk etmeden hep içeride yer almış ve bütün varlığımızla Yeni Türkiye'nin inşasında karınca misali elimizden geleni yapmıştık. Ve hamdolsun heyecan ve  iştiyakımızdan bu gün hiç bir şey kaybetmeden yolumuza devam etmekteyiz. Muhafazakâr kodlarımızla yerel değerleri koruyup, demokrat kimliğimizle de evrensel değerleri buluşturup YENİDEN BÜYÜK TÜRKİYE projeksiyonunda modern bir Gümüşhane ve modern bir Türkiye hedefiyle, Ak Parti  Gümüşhane Milletvekilliği adaylığı için bu günden itibaren yola çıkmış bulunuyoruz.” dedi.

Niçin AK Parti’den aday adayı olduğunu da açıklayan Tekçe, şunları söyledi: “Çünkü Ak Parti Çözüm Odaklı bir parti, Çünkü Ak Parti kendisini sürekli güncelleyen bir parti, Çünkü Ak Parti milleti merkeze alan bir parti ve denenmeyenleri deneyen bir parti, çünkü değişimin ve gelişimin öncülüğünü yaptığı için Ak Parti, Çünkü birlik ve beraberliğimizin teminatı olduğu için AK Parti.”

Yarım asra yakın hayat tecrübesinde hep Gümüşhane ve hep Gümüşhane sevdası olduğunu dile getiren Tekçe, “Gümüşhane’nin her karesinde ayak izlerimiz vardır çok şükür. Gerek cemiyet başkanlıklarım zamanında, gerek Milletvekilliği danışmanlığı yaptığım dönemlerde, gerek sendika başkanlıklarım zamanında ve gerekse bürokratik hayatımın her döneminde, Gümüşhane öncelikli bir hayat tarzımız olmuştur. Buradaki her kardeşimizde olan memleket sevdası bizde de temerküz etmiş bir durumdur, hamdolsun. İşte doğduğum, yaşadığım bildiğim bu şehre ve dilini bildiğim, büyük bir ailem olarak kabul ettiğim insanımıza, bürokrat ve Sivil Toplum Kuruluşlarındaki tecrübelerimle, Türkiye'nin yönetildiği şehirden, Ankara’dan Bürokratların ve Milletvekillerinin çeyrek asırdır hangi alanlarda hangi taktik ve ilişkilerle şehirlerine nasıl katkı sunduklarını gören ve birçoğumuzun adını bile duymadığı kaynak metotlarıyla şehirlerini nasıl ihya ettiklerini bilen birisi olarak, Gümüşhane’mizin aydınlık yarınlara daha hızlı ulaşması için sizlerle beraber, memleketime hizmet etmek istiyorum. İşte bu yüzden Gümüşhane’mizin TBMM sinde temsilcisi olabilmek gayesiyle, sizlerin kefaletinde sizlere vekâlet için AK Partimizden Milletvekili Aday Adayı olmaya karar verdim. Niyet hayr akıbet hayr.” diye konuştu.

Erol Tekçe kimdir?

Gümüşhane’nin Kelkit ve Şiran İlçeleri arasında yer alan Şiran’a bağlı Kavakpınarı (Keradam) Köyü’nde 1968 yılında dünyaya gelen Tekçe, aslen Torul Bostanlar Sülalesindendir.

EĞİTİM
1974-1982: İlk ve Ortaokul
1982-1985: Ankara Gazi Lisesi
1986-1990: KTÜ - Jeofizik Mühendisliği Bölümü
1991-1992: Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi
1992-1993: Zırhlı Birlikler Eğt. Tümen Komutanlığı
1993-1995: Atatürk Endüstri Meslek Lisesi -Öğretmen
1995-1999: Beypazarı İmam- Hatip Lisesi-Öğretmen Askerlik
1992-1993: Bitlis-Hizan Komando Asteğmen-Tim Komutanı

MEDYA
2000-2005: Gümüşhanenin Sesi Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Yazarı
2005-2007: GÜDEF Dergisi İmtiyaz Sahibi ve Yazarı Spor

SPOR
1990-2006: Taekwando, Masa Tenisi, Askispor Güreş Sorumlusu Ticaret

BÜROKRASİ
1996-1997: Mimtaş A.Ş. ve Er-Me Mobilya Ltd. Şti. Kuruculuğu Bürokrasi
1994-1995: Petrol İşleri Genel Müdürlüğü-Mühendis
1999-2006: Ank.Büyükşehir Bel. - ASKİ Genel Müd. Müdür - D. Başkanı
2006-2008: Bayındırlık ve İskan Bakanlığı - TAU Genel Müdürlüğü
2008-2010: TBMM Milletvekili Danışmanı (Prof. Dr. Yahya Doğan)
2010-2011: Bayındırlık ve İskân Bakanlığı - Yapı İşleri Genel Müdürlüğü
2011-2012: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı - Kentsel Dönüşüm Gn. Müd.
2012- ....... : Çevre ve Şehircilik Bakanlığı - Mekânsal Planlama Gn. Müd.

STK
1987-1990: Trabzon Gümüşhaneliler Derneği Gençlik Kolları Üyesi
1990-2002: Ankara Gümüşhaneliler Derneğinde Gençlik Kolları Üyesi
2002-2005: Gümüşhaneliler Derneği Başkanı
2003-2005: Türk Yerel Hizmet-Sen Ankara Başkanı
2005-2007: GÜDEF Genel Başkanı
2010- ....... : Gümüşhaneli Bürokratlar ve Akademisyenler Der. Başkanı
2011- ....... : Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevî Platformu Başkanı
2014- ....... : GGA Gümüş Gelişim Akademisi Yürütme Kurulu Başkanı
2014- ....... : Bayındır MEMUR-SEN Ankara Başkanı
2014- ....... : Yavuz Selim Vakfı Ankara Şube Yön. Krl. Üyesi, Pozitif Siyaset Platform Sözcüsü, Kastop, Karder ve Tüm-Karder Yön. Kurulu Üyelikleri

SİYASET
Refah Partisi Trabzon ve Altındağ Gençlik Kolları, RP Beypazarı İlçe Yönetim Kurulu Eğitim Başkanı

İkisu-Şiran yolu ulaşıma açıldı

 • PDF

İkisu-Şiran yolu ulaşıma açıldı

Gümüşhane ile Şiran ilçesi arasındaki İkisu-Şiran karayolunda bulunan ve kar nedeniyle 36 gün boyunca kapalı kalan Tersun dağı geçidi ulaşıma açıldı.

Sosyal medya üzerinden örgütlenen vatandaşların yolda çalışma yapılmayınca kendi imkanları ile ve kiraladıkları traktör ile yol açma çalışmalarına başladığının yerel ve ulusal medyaya yansımasının ardından Karayolları tarafından bölgeye gönderilen iş makineleri ile 2 günlük çalışma sonucunda yol ulaşıma açıldı.

Toplam iki iş makinesiyle yapılan ve önceki gün tamamlanan çalışmanın ardından yol tamamen kardan temizlenirken, ilginç eylemi yapan vatandaşlar hedeflerine ulaştıklarını ve yollarının açıldığını söyledi.

18 Yılda Tamamlanamayan İkisu Şiran Yolu 4 Yılda Tamamlanıyor

 • PDF

18 Yılda Tamamlanamayan İkisu Şiran Yolu 4 Yılda Tamamlanıyor

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ve AK Parti İl Başkanı Hakkı Gündüz, İkisu Şiran yolu ile ilgili Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan ile görüştü.

İl Başkanı Hakkı Gündüz ve Milletvekili Üstün’ün Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan’ı ziyareti sonrasında İkisu-Şiran karayolunun geriye kalan köprü, alttemel ve temel yapılması ile sathi kaplama mıcırı temini ikmal işi için Genel Müdür tarafından ödenek harcama yetkisi verildi.

18 yıldır bölgenin gündeminde olan ve bir türlü yapılamayan İkisu-Şiran yolunun 2011 yılı sonrasında kendi girişimleriyle yüzde 80’inin tamamlandığını kaydeden Milletvekili Üstün, geriye kalan ikmal işlerinin de bitirilmesi için Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan’ı makamında ziyaret ettikten sonra konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Üstün, “2011 ‘de göreve geldiğimizde bölgeye ziyaretlerimde bizlere aktarılan ve en çok talep edilen konu İkisu-Şiran yolunun biran önce bitirilmesi olmuştur. Bu talepler doğrultusunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza ve Karayolları Genel Müdürlüğümüze uyguladığımız yoğun temaslar neticesinde çok şükür sona yaklaştık. İkisu-Şiran yolu 1997 yılında başlanılmış fakat 2011 yılına kadar önemli gelişmeler sağlanamamış. 2011 yılı sonrasında ise yaklaşık yüzde seksenini bitirerek çok şükür işin sonuna geldik. Konu ile ilgili son olarak Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Lütfi Elvan bey ile de görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Sayın bakanımızın talimatı doğrultusunda, Karayolları Genel Müdürümüz, Trabzon Bölge Müdürlüğünü talimatlandırarak işin tamamlanması hususunda ödenek harcama yetkisi verildi. Gümüşhane ile ilgili götürdüğümüz her konuda bize gereken desteği sağlayan Başta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfi Elvan beye Karayolları Genel Müdürü M.Cahit Turhan’a Karayolları Trabzon Bölge Müdürümüze, çalışanlarına ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.” dedi.

Gümüşhane beyaz gelinliğini giydi

 • PDF

Gümüşhane’de dün akşam başlayan kar yağışının ardından kent merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaşırken, 25 köy yolu da ulaşıma kapandı.

Gece yarısı başlayan kar yağışının sabaha kadar etkisini sürdürdüğü şehir merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaşırken, gece en düşük sıcaklık ise sıfırın altında 1,8 derece olarak ölçüldü.

Karla karışık yağmurlu hava dalgasının hafta sonuna kadar devam etmesi beklenen Gümüşhane’de yağışın ardından 25 köy yolu da ulaşıma kapandı. İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, yağışın ardından merkez ilçede 14, Şiran ilçesinde de 11 olmak üzere toplam 25 köy yolunun ulaşıma kapandığını, 7 ekiple birlikte karla mücadele çalışmalarını sabahın erken saatlerinden itibaren başlattıklarını söyledi.

Karayolları yetkilileri ise görev sahaları içerisinde ki yol ve geçitlerde herhangi bir problem olmadığını fakat sürücülerin yanlarında mutlaka zincir ve çekme halatı bulundurmaları gerektiğini vurguladı.