• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Tue07292014

Last update04:21:12 AM GMT

Back Şiran

Şiran

Şiran'da, Şafak Operasyonu !

 • PDF

Şiran'da, Şafak Operasyonu !

Şiran ilçesi Seydibaba köyü Tar-Üveng mevki kırsalındaki arazide uyuşturucu ham maddesi ekilip satıldığı yönünde operasyon düzenleyen Narkotik ekipleri, bazı kişileri şafak operasyonu kapsamında gözaltına aldı. Gözaltındakilerin Perşembe günü mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Yapılan operasyonun 1 ay evvel Şiran ilçe sınırlarında yapılan uyuşturucu operasyonu ile bağlantılı olduğu tahmin ediliyor.

Haber kaynağı: Haber29.NET

Demiryolu Bayburt'a mı gidiyor?

 • PDF

Demiryolu Bayburt'a mı gidiyor?

Trabzon Kent Konseyi Başkanı ve Demiryolu Platformu Dönem Sözcüsü İMO Başkanı Mustafa Yaylalı, Erzincan-Trabzon Demiryolu yapımı için 2014 beklentisinin boşa çıktığını söyledi. 2014 yılı bütçesine konacak göstermelik bir ödenekle somut adım beklendiğini kaydeden Yaylalı, “İhale 2016-2017 yılı bütçesine bırakıldı” dedi.

Demiryolları Genel Müdürlüğü Daire Başkanı’nın bayram için Trabzon’a geldiğini kaydeden Yaylalı, “Kendisiyle uzun süre demiryolu görüşmesi yaptık. Biz takvimi olabildiğince erkene almak istiyorduk. Yapım ihale aşamasına gelmiş olmasına rağmen bir ödenekle ihalenin bir yerden başlatılabileceğini düşündük. Ancak bize 2016-2017 yılında ihale edileceği söylendi. 2023’te de projenin tamamen bitmiş olacağını ifade etti. Bizim sıkıntımız bu takvimin olabildiğince erkene almak yönündeydi. 2014’te ihale yapılabilseydi 2019-2020 yılları arasında epeyce bir yol alınmış olacaktı. Bizim temennimiz bu yöndeydi ama olmadı. Böyle olunca 2016 2017 diye bir tarih zikretti. Artık beklentimiz projenin yapım ihale aşamasına gelinmiş olmasıdır. Bilindiği üzere proje üç aşamalı. Erzincan Torul birinci aşaması, ikinci aşama Torul Trabzon, üçüncüsü de Torul Tirebolu’dur. Öncelikli olarak Erzincan Torul yapılacak. Biz bu aşamaların hızlı bir şekilde geçilmesi gerektiğini defalarca gündeme getirdik. Bu yönüyle ısrarımızı sürdürüyoruz. Yatırım programına girmesini arzuluyoruz. Projenin 2023’e kadar tamamlanacağı ifade ediliyor ama biz ne kadar erken olursa o kadar iyi olacağı kanaatindeyiz” ifadelerini kullandı.

Demiryolu’nun Trabzon Lojistik Merkezi Projesi’ne göre yapılacağını ifade den Yaylalı, “Endişemiz odur ki, demiryolunu da lojistik merkez eksenine kaydıracaklar. Trabzon tamamen ticaret merkezi projesinin dışında bırakılacak. Biz güzergahı netleşen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu yapım ihalesinin daha erkene alınması için gayretimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.
Haber Kaynağı: Gümüşkoza Gazetesi

Seydibaba'da Çeşme Çok Ama Su Yok !

 • PDF

Seydibaba'da Çeşme Çok Ama Su Yok !

Gümüşhane Şiran Seydibaba köyünde bulunan Seydibaba türbesinin çeşmelerinden su akmaması ziyaretçileri hayal kırıklığına uğrattı.

Ünlü Tomara Şelalesininde bulunduğu köy Şiran ilçesinin en çok ziyaretçi ağırlayan köyü konumunda  bulunmaktadır.  Köyün girişinde bulunan Seydibaba türbesine uğrayıp abdest almak ve  namaz kılmak  isteyenler için hayırsever iş adamlarının yaptırdığı 5 adet çeşme bulunmaktadır.  Fakat Kurban bayramı nedeniyle türbeyi ziyaret etmek isteyenler çeşmelerden su akmadığı görünce hem şaşırdı hem üzüldüler.

Ankara’dan  35 yıl sonra ilk kez memleketine  gelen Şiranlı gurbetçi;” Seydibaba köyü ilçemizin meşhur köyüdür. Şelaleden ötürü en çok suyun olduğu köydür. Ancak Kurban bayramı münasebetiyle ziyaret etmek istediğimiz Seydibaba türbesinde, türbe önünde bulunan 5 muslukdanda su akmadığını görünce çok üzüldüm. Bu mübarek zatın türbesini ziyaret edip namaz kılmak isteyenler, su içmek isteyenler suyu nereden nasıl tedarik edecekler. Heleki Kurban Bayramı  gibi yoğun ziyaretçinin uğrayacağı zaman diliminde suyun olmayışı Seydibaba köyüne yakışmamıştır. İnşallah yetkililer bu sorunu bir an önce giderirler” dedi.

Çimen'de, Şiran-İkisu Yoluna, “Kanayan Yara“ Dedi

 • PDF

Çimen'de, Şiran-İkisu Yoluna, “Kanayan Yara“ Dedi

Ak Parti Gümüşhane İl Başkanı Ercan Çimen, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a Gümüşhane ziyaretinde sunduğu dosyada yapımı yıllardır tamamlanmayan İkisu-Şiran yolu için; “Kanayan Yara” dedi.

İlimizi ziyaret eden her bakana ilimizin öncelikli sorun ve taleplerini içeren dosya sunan Ak Parti İl Başkanı Ercan Çimen,  ilimizi ziyaret eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a da ilimizin öncelikli taleplerini içeren dosya sundu. Çimen , Bakan Yıldırım’a yıllardır tamamlanmayan Şiran ile Gümüşhane arasını yaklaşık 50 km kısaltacak İkisu-Şiran yolunun tünelli yapılmasını isteyerek;” Şehrimiz için kanayan bir yaraya dönüşen, yıllardır tamamlanamayan ve ilçemizi şehrimize yakınlaştıracak olan İkisu-Şiran yolunun tamamlanması ve ayrıca bu yolun Tersun Dağı kısmına tünel yapının sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Şiran-İkisu yolunun  bitirilmesi için bu sene Şiran festivalinde açılan “Şiran-İkisu yolu Yılan hikayesi” adlı pankarta Gümüşhane Milletvekili Doç.Dr. Kemalettin Aydın Paçavra benzetmesi yapmıştı.

Ak Parti Gümüşhane İl Başkanı Ercan Çimen’in Ulaştırma Bakanı’na sunduğu dosyada İkisu-Şiran yoluna” Kanayan Yara” demesi yolun,tünelin yapım hızını ve etkisini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Şiran'da Korkutan Yangın

 • PDF

Şiran'da Korkutan Yangın

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde  gece geç saatlerde meydana gelen yangın ağır hasara yol açtı. Yangında, 2 katlı bina kül oldu.

İlçeye bağlı Şehit Hakan Mahallesinde kimsenin oturmadığı 2 katlı binada gece saat 23.00 sıralarında yangın çıktı.  Geçen yıl eşini kaybeden ve geçtiğimiz hafta torunlarının yanına tatile giden Kudret isimli bir kadına ait olan evde çıkan yangının, soba bacasından ya da elektrik kontağından çıktığı tahmin ediliyor.

Komşularının, yangını fark etmesi üzerine itfaiye ve polise haber vermelerinin ardından olay yerine gelen ekipler olaya hızla müdahale ettiler. İtfaiye erleri olası daha büyük bir tehlikeye karşın evde bulunan tüpleri dışarı çıkarırken, polisler ise güvenlik önlemleri alarak vatandaşı olay yerinden uzaklaştırmaya çalıştı. 

Yangında binanın tavan ve tabanlarının çökmesi herkese korku dolu anlar yaşattı. Gece yarısından sonra zorlukla durdurulan yangında iki katlı ev tamamen kül oldu. Yangında herhangi bir ölüm ve yaralanma olayı olmazken ciddi derecede maddi hasar meydana geldi. 

Öte yandan yangının kesin çıkış sebebi halen araştırılıyor.

Yeniçeri’den Kurban Bayramı Mesajı

 • PDF

Şiran Belediye Başkan Adayı Ömer Yeniçeri, Kurban Bayramı vesilesiyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Kurban Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınlayan Şiran Belediye Başkan Adayı Sayın Ömer Yeniçeri, Sevgi, saygı ve hoşgörü atmosferinin yaşandığı; güzelliklerin ve dostlukların tazelendiği; toplum hayatımızda müstesna bir yere sahip Kurban Bayramına Beş gün kaldı. Bilindiği üzere Bayramlar; iyilik ve güzelliklerin harmanlandığı, sevinç ve mutlulukların paylaşıldığı müstesna günlerimiz; diğer yandan da, kin, nefret ve düşmanlık gibi kötü duyguların köreltildiği, dostluk ve kardeşlik bağlarının pekiştirildiği ortamlardır. İnsanlar arasında kardeşliğin canlanmasına, birlik ve beraberliğin pekişmesine, sevinç ve kederlerin paylaşılarak milletçe el ele, gönül gönüle, dirlik ve düzenliğimizin devamına vesiledir. Kısacası Bayramlarımız millet olma şuurumuzun şekillendiği, kuvvetlendiği günlerdir. Gelenek ve göreneklerimizin kuşaktan kuşağa aktarılmasına vesile olan bu özel günlerin sevincini, coşkusunu, yardımlaşma ve dayanışma duygularını hayatımızın her gününe taşıyabilmek için daha çok çaba göstermemiz gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; milli birlik ve dayanışma duyguları içerisinde coşku ve sevincimizin artarak devam etmesi dileklerimle, tüm Müslüman aleminin Kurban Bayramını kutlar, selam ve saygılar sunarım dedi.

Şiran Kaymakamının Kurban Bayramı Mesajı

 • PDF

Şiran Kaymakamı Murat ÖZDEMİR Kurban Bayramı Kutlama Mesajı yayınladı.

Şiran Kaymakamı Özdemir, bayramların, kırılan gönüllerin onarıldığı, dargınlıkların ve kırgınlıkların unutulduğu günler olması bakımından toplumsal açıdan çok önemli günler olduğunu bildirdi. Özdemir, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda, insanları birbirine yaklaştıran, sevgi ve dostluk bağlarını güçlendiren bayrama bir kez daha kavuşmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

 

            "Bayramlar insanı insan yapan değerlerin yoğun olarak yaşandığı, güzel duygu ve düşüncelerin en üst seviyeye çıktığı, dargınlıkların unutulduğu, sevgi ve saygının katmerleştiği, herkesin birbirine hoşgörüyle baktığı en müstesna günlerdir. Bizler de birlik ve beraberliğimizin pekişmesine, gelenek ve göreneklerimizin nesilden nesile aktarılmasına vesile olan bir Kurban Bayramını daha milletçe karşılamanın mutluluğu içerisindeyiz.

Manevi zenginliklerimizin en üst seviyede yaşandığı bu kutsal bayram günlerini akrabalarımızı, büyüklerimizi ve hastalarımızı ziyaret etmeye; fakir-fukarayı arayıp gözetmeye; muhtaçlara yardım elini uzatmaya; çocuklarımızı sevindirmeye; dargınlık ve kırgınlıkları gidermeye vesile yapalım.

            Bu duygu ve düşüncelerle bütün Şiranlı hemşerilerimin, kamu görevlilerinin, gurbette bulunan vatandaşlarımızın, gazilerimizin ve şehit ailelerimizin mübarek Kurban  Bayramını kutluyor, yardımlaşma ve dayanışmayı esas alan nice bayramlara erişmek dileğiyle selam ve saygılarımı sunuyorum.”

Şiran’da 100 Bin Liralık Kaçak Sigara Yakalandı

 • PDF

Şiran’da 100 Bin Liralık Kaçak Sigara Yakalandı

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinde bugün akşam saatlerinde düzenlenen kaçakçılık operasyonunda piyasa değeri 100 bin lira olan 22 bin 100 paket gümrük kaçağı sigara gele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre Şiran Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler bugün akşam saatlerinde yaptıkları yol asayiş denetimlerinde şüphe üzerine D-040-02 karayolu üzerinde durdukları kapalı kasa kamyonetin bagajında gizlenmiş halde 22 bin 100 paket gümrük kaçağı sigara ele geçirdi.

Araçta bulunan C.T. ve S.K. isimli şahısların sigaraları Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinden İstanbul’a götürmek üzere oldukları öğrenilirken, araçta bulunan şahıslar gözaltına alındıktan sonra Cumhuriyet Savcılığına sevk edildi.

Şiran İlçe Emniyet Müdür Vekili Orhan Uyar yaptığı açıklamada yol asayiş denetlemelerinde şüphe üzerine durdurdukları araçta sigaraları yakaladıklarına dikkat çekerek, “Geçtiğimiz hafta Şiran Emniyet Müdürlüğü olarak yapmış olduğumuz operasyonda ele geçirilen 6 bin 300 paket kaçak sigaranın yaklaşık dört katı gümrük kaçağı sigarayı ele geçirdik. Kaçakçılığın devlet ekonomisine verdiği zarar karşısında çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Polis’in soruşturma başlattığı olayda, yakalanan sigaraların piyasa değerinin yaklaşık 100 bin lira olduğu öğrenildi.

Kaynak:gumushane.gen.tr