Thu05282015

Last update07:19:28 AM GMT

Back Şiran

Şiran

Şiran'da Ölçe, Değerlendirme ve Farkındalık Semineri

  • PDF

Şiran'da Ölçe, Değerlendirme ve Farkındalık Semineri

Gümüşhane Valiliği, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gümüşhane Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezince ortaokullarda görev yapan öğretmenlere yönelik eğitimde ölçme, değerlendirme ve farkındalık semineri düzenlendi.

Gümüşhane Üniversitesi Şiran Mustafa Beyaz Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Necmiye Bahar tarafından verilen seminerde, alternatif ölçme tekniklerinden proje ve performans ödevlerine ve bunları değerlendirme kriterlerine örnek teşkil edecek uygulamalar anlatıldı. Öğretim Görevlisi Emre Tekçe ise yüksekokul öğrencilerince yapılan poster, canlı hayvan dolguları, iskelet ve çiftlik projelerinden örnekler sundu.

Yol yapılsın sebep olanı başımızın üzerine koyarız

  • PDF

Tartışmalara sebep olduğu günden bu tarafa Şiran-İkisu karayolu ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden İşadamı Ömer Yeniçeri, ‘Bu yol tamamlansın, sebep olanı başımızın üzerine koyarız’ dedi.

Karayolu ile ilgili olarak son gelişmeleri yerinde incelediğini ve bir değişikliğin olmadığını ifade eden Yeniçeri, şunları kaydetti:

‘Şiran-ikisu karayolu ile ilgili bazı haberleri bende yerel basından takip ediyorum. Son yapılan çalışmaları yerinde tespit ve gözlem için bölgede bulundum. Hala bitirilemeyen 10 kilometrelik bir kısım var. İşin bir başka yönü Şiran tarafında yapılan herhangi bir çalışma da yok. Örneğin Tersun Dağı Barutçu Köyü kesimiyle Tersun Dağının Şiran tarafında yer alan bölümler çok farklı görüntüler içeriyor. Özellikle oradaki çalışmaları yakınen izledim ve yanlış bir ifade kullanmama adına bizzat bölgeye gittim. Hakikaten ifade edilen aman aman bir çalışma yok. Şiran-İkisu karayolu ile ilgili olarak festivale kadar yapılacağı söylenen güzergâhta ise net bir tablo yok. Açıklıkla ifade edelim bu bölgedeki yolun hizmete açılmasıyla ilgili olarak kim ne yapıyorsa Allah razı olsun ama görünürde bi şey yok. Tamamlandığında sebep olanı başımızda taşırız. Bir gerçek var ki bu yol festival zamanına kadar tamamlanmaz. Bizde işittiğimiz muhatap olduğumuz haksız sözcüklerle kalırız’ dedi.

Seydibaba Köyü Köprüye Kavuşuyor

  • PDF

Seydibaba Köyü Köprüye Kavuşuyor

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde 30 yıldır gündemde olan fakat bir türlü yapımı gerçekleşmeyen Tomara Şelalesi Seydibaba Köyü köprüsü Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün’ün özel takibiyle yapılacak.

Hafta sonu köprü yerinde inceleme yapan Üstün, Gümüşhane’nin önemli turistik yerlerinden olan Tomara Şelalesi’ne ulaşımı kolaylaştırmak için bu köprünün önemli olduğunu vurgulayarak, yapımı için çalışmaların başladığını söyledi.

Yıllardır yapılamamış olan bu köprünün yapılmasıyla birçok köyün ulaşımının rahatlayacağını dile getiren Milletvekili Üstün, köprünün Tomara Şelalesini, Seydibaba Köyü, Başköy, Yal köyünü kapsadığını ve Seydibaba Köyü ile Refahiye arasında da ulaşımı kolaylaştıracağını belirtti.

Köprüyle alakalı açıklama yapan Seydibaba Köyü Muhtarı Celal Yalçın, “Bu köprü 30 yıldır yapılmıyor. İlimizin en önemli turizm yeri olan Tomara Şelalesini daha çok kişiye tanıtmak için bu köprünün yapılması gerekir. Şelaleye bölgeden yoğun ilgi var. Giresun, Suşehri, Alucra, Refahiye’den yoğun misafirlerimiz geliyor. Bu yüzden yapılacak olan köprü ulaşımı önemli anlamda etkileyecek.” dedi.
Yalçın, “Bu köprünün yapılması için yakından ilgilenen, buraya kadar gelip yerinde incelemelerde bulunan Milletvekilimiz Feramuz Üstün’ e köylülerimiz ve şahsım adına teşekkür ediyoruz.” diyerek köprünün en yakın zamanda yapılması arzu ettiğini söyledi. 

Milletvekili Üstün ise Valilik ve Özel İdare yıllık bütçelerinden birçok köyün ihtiyaçlarının karşılandığını belirterek, 2014 yılı yatırımında olmayan fakat yapılması gerekli olan ihtiyaçların yapılabilmesi için bir çalışma başlattıklarını söyledi. Üstün, “Bu çalışma neticesinde her ilçeden ve Gümüşhane Merkez köylerinden acil durumda olan ve kendisine iletilen veya birebir gözlemlediği eksikliklerinden özel yatırım bütçelerinden ihtiyaçları karşılayarak insanlarımızın beklentilerini kısa bir süre içerisinde karşılamış olacağız.” dedi.

Milletvekili Üstün, genel ödenek dışında özel çalışmalar neticesinde Şiran Seydibaba köprüsü dışında Kürtün Üçtaş Köyü beton yol yapımı ve Gümüşhane Merkez Bahçecik Köyü kanalizasyonu yapımının da gerçekleşeceğini belirterek, şimdiden hayırlı olması temennisinde bulundu.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Milletvekili Üstün'ün Yoğun Haftasonu Programı

  • PDF

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Üstün, Meclisin yoğun gündemine rağmen hafta sonu Gümüşhane’de bir takım açılışlar ve incelemelerde bulundu. 

Milletvekili Üstün ilk olarak Şiran’da Tomara Şelalesi’nde muhtarlar ve köylülerle kahvaltılı toplantı yaparak muhtarların taleplerini ve sıkıntıları dinledi. Tomara Şelalesi’nin yol yapımı ile ilgili çalışmaları yerinde görerek ilçe Kaymakamından bilgi alan Milletvekili Üstün, Şiran ilçe merkezinde esnaf ve halkevi ziyaretinde bulunduktan sonra Kelkit’te yapılan Meydan Otel’in açılışını yaptı. Açılış sonrası Kelkit AK Parti yeni binasını ziyaret ederek hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Üstün Kelkit’te son olarak Sadak Barajına uğrayarak yerinde incelemelerde bulundu.

Kelkit’ten Köse Akbaba ve Bizgili köylerine geçen Üstün, köylere yapılan ve yapılacak olan yatırımlarla ilgili talepleri dinledi. Köse programından sonra Gümüşhane’ye hareket ederek, gençlik kolları yönetim kurulu üyesi Cemil Yalçın’ın düğününe katılarak genç çiftlere bir ömür boyu mutluluklar diledi.

ŞEKAV Gençlere büyük önem veriyor

  • PDF

ŞEKAV Gençlere büyük önem veriyor

Genel Sekreter Ramazan Kahveci, ‘Vakfın geleceği için bu adım önemi bir yer teşkil ediyor’ dedi

Vakıf çalışmaları hakkında bilgiler veren Kahveci, olağan istişare kurulu toplantısını yaptıklarını ve vakfın üzerinde önemle durduğu burs konusu başarıyla tamamladıklarını kaydetti.

Kahveci vakfın çalışmalarının yayınlandığı bir bülten çalışması içerisinde olduklarını kaydederken, ‘Esas önem verdiğimiz ve üzerinde durduğumuz konu gençler. Biz bu kesime büyük önem veriyoruz. Onarlı önemsiyoruz. Bu vakfın sağlam temeller üzerinde durması adına gençlerin önemli roller üstlenmesi gerektiğini de biliyoruz. Bu nedenle onların eğitimleri ve geleceğe dönük bakış açıları bizler için çok büyük bir önem arz ediyor, dileğimiz gençlerimizin bu çatı altında yaşama atılarak vakfımıza büyük hizmetler sunmasıdır’ dedi

Köylülerin Yayla Sorunu Çözülemiyor

  • PDF

Gümüşhane'deki İncigöl Yaylası'nın kullanım hakkına ilişkin köylüler arasında 50 yıldır tartışmalara neden olan sorunun çözülmesi için çeşitli yöntemler deneniyor Kelkit ve Şiran Kaymakamının, köy muhtarları ile bir araya gelerek çözüm yolu bulma çabası da sonuçsuz kaldı.

Gümüşhane'nin Şiran ilçesine bağlı İnözü köyü ile Kelkit ilçesine bağlı Gürleyik köyü arasında kalan İncigöl Yaylası'nın bir bölümünün kullanım hakkına ilişkin köylüler arasında yaklaşık 50 yıldır süren sorunun çözülmesi için çeşitli yollar deneniyor.

İncigöl Yaylası'nın yaklaşık 200 dönümlük mera alanının ve su kaynaklarının hangi köyün sakinleri tarafından kullanılacağına dair yıllardır süren sorun, 16 yıl önce mahkemeye taşınmasına rağmen halen çözüme kavuşturulamadı.

Taraflar, Şiran Kaymakamı Murat Özdemir ve Kelkit Kaymakamı Ozan Gazel'in çabası ile yaylanın kullanımına ilişkin uzlaşma sağlanması amacıyla biraraya getirildi.

Özdemir ve Gazel, beraberindeki  Şiran Garnizon Komutanı Kazım Karateke, Kelkit Garnizon Komutanı Serdar Kaya, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Irkın, Şiran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kurtuluş Halep, Kelkit Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüsamettin Meral, İnözü köyü muhtarı Murat Kars ve Gürleyik köyü muhtarı Selahattin Daştan ile Şiran ilçesindeki bir restoranda görüştü.

"Herkesin güvenli ve huzurlu yaşamasını istiyoruz"

Özdemir, burada yaptığı konuşmada, her yıl yayla mevsiminde yaşanan tartışmaların ortadan kalkmasını amaçladıklarını söyledi.

Sorunun ortadan kalkması için uzlaşma sağlanması gerektiğini ifade eden Özdemir, "Her iki tarafı memnun edecek bağlayıcı bir sonuca ulaşmaya çalışıyoruz. Herkesin güvenli ve huzurlu yaşamasını istiyoruz" dedi.

Gazel, herkesin düşüncesini aracılar olmadan paylaşmasını istediklerini dile getirerek, "Bundan sonra meraların kiralanması söz konusu. Dolayısıyla artık mülkiyetin kime ait olduğu önemli değil. Mera kullanım hakkı ihaleyi alanın olacaktır. Uygulamalar devreye girinceye kadar geçici kararlar alıp uzlaşmanın sağlanmasını istiyoruz" diye konuştu.

Irkın ise Mera Kanunu'nda yapılacak yeni düzenlemeler uygulamaya girdiği taktirde sorunun biteceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İsteğimiz kendi aranızda anlaşmanız, fakat asayişi gerektiren durum olursa tabi ki ilgili birimler gerekeni yapacak. Aslında geçinilemeyecek bir durum yok. Hayvan otlatılmasıyla ilgili de bir sıkıntı yok. Sadece ortak kullanımla alakalı sıkıntı mevcut. Komşu köylerin birbirleriyle uyuşmazlık yaşamasına gerek yok. Birincil isteğimiz iki köy halkı arasında anlaşma sağlanmasıdır."

Muhtarlar Kars ve Daştan, zaman zaman birbirlerine sitem ederek, mahkemenin vereceği kararı beklemek istediklerini belirttiler.

Görüşmede, Mera Kanunu'nda yapılacak yeni düzenleme ve mahkemeden çıkacak kararın beklenmesi, bu süre zarfında tartışmaya neden olan alanın iki köy halkı tarafından da kullanılmamasına karar verildi.

Ünal, Şiran'a Başhekim Oldu

  • PDF

Ünal, Şiran'a Başhekim Oldu

Gümüşhane Sağlık Müdürlüğü Şube Müdürü Dr. Emrah Ünal, Şiran Devlet Hastanesi başhekimi olarak atandı.

Gümüşhane Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Şiran Devlet Hastanesi’ne yeni başhekim ataması yapıldı.

Uzm. Dr. Mustafa Kaya'nın Başhekimlik görevinden ayrılması üzerine Gümüşhane İl Sağlık Müdürlüğü’nde Şube Müdürlüğü görevini yürüten Dr. Emrah Ünal  başhekim olarak atandı.

Dr. Emrah ÜNAL Kimdir?

Dr. Emrah Ünal, 1988 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. İlköğrenimini Merkez Fevzi Paşa İlköğretim Okulu’nda, lise öğrenimini ise Erzincan Nevzat Ayaz Fen Lisesi’nde tamamladı. 2007 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde başladığı tıp eğitimini 2013 yılında tamamladı. Dr. Ünal, 2013 yılında Gümüşhane Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı İl Ambulans Servisi 112 Komuta Kontrol Merkezi’nde göreve başlamış olup ilerleyen dönemde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü olarak görev yapmıştır. Dr. Ünal evlidir.

Bölge halkı müjde bekliyor

  • PDF

Bölge halkı müjde bekliyor

Festival zamanı yaklaşıyor

İkisu-Şiran karayolu ne zaman bitecek?

Bölge saknleri geçtiğimiz yıl Şiran Tomara Festivalinde söz verilen ‘Geecek yl festivale buradan geleceğiz’ sözünün tutulmasını bekliyor.

Söz konusu güzergahta yetkililer ve idareciler tarafından bir çok kez ifade edilen 10 kilometrelik bitirilmeyen mesafenin tamamlanacağı ve yolun hizmete gireceği yönündeki açıklamaların ise gerçeği yansıtmadığı dile getirildi.

ZİGANA PEKÜN DERKEN
Bölge sakinleri Bölgenin sahile yakın ve iç merkezlerdeki yerleşim alanlarıyla ilgili Zigana Tüneli ve Pekün Dağı tüneli ile ilgili haberlerin sık sık basında yer almasına dikkat çekerken, ‘Tersun Dağı ve bu güzergaha istediğimiz tünellerle ilgili olarak herhangi bir gelişmenin olmaması da gerçekten üzüntü vericidir’ şeklinde yakındılar

Haber Kynağı: http://www.gundogumu.com/