Sat03282015

Last update08:40:02 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Yazıcıoğlu’nun vefat yıldönümü

  • PDF

Yazıcıoğlunun vefat yıldönümü

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane İl Başkanı Ali Ateş, Büyük Birlik Partisi (BBP) merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatının 6.yıldönümü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Açıklamasında, merhum Yazıcıoğlu’nun hayatının son anına kadar yüreği ülkesi ve milleti için çarpan, inançlı ve ilkeli siyasi mücadelesini sabırla ve kararlılıkla sürdürdüğünü kaydeden Ateş, “Merhum Yazıcıoğlu'nun vefatının üzerinden altı yıl geçmesine rağmen, kaza üzerindeki sır perdesi aralanamamıştır. Bu elim kaza ile Türk milleti çok değerli bir evladını, siyasetimiz ise büyük bir Türk Milliyetçisini kaybetmiştir. Milletimizin beka sorunu yaşadığı dönemlerde aldığı yüksek sorumluluk ve inisiyatif; ülkü ve kader birliği yaptığı dava arkadaşıyla beraber verdiği eşsiz mücadele ile meşakkat, çile ve şerefle dolu aziz hatıraları gönüllerimizde ilelebet yaşayacaktır. Kazada hayatlarını kaybeden dava arkadaşımız Muhsin Yazıcıoğlu'na, BBP Sivas İl Başkanı Erhan Üstündağ'a, İl Başkan Yardımcısı Yüksel Yancı'ya, Murat Çetinkaya'ya, İHA muhabiri İsmail Güneş'e ve pilot Kaya İstektepe'ye Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyorum. Büyük bir sevdalısını ve gönül adamını Hakka uğurlayan aziz Türk milletine, Büyük Birlik Partisi mensuplarına ve kederli ailelerine sabır, metanet ve başsağlığı diliyoruz. Mekânları Cennet olsun, nur içinde yatsınlar.” dedi.

Gümüş Kızlar Play-Off’a veda etti

  • PDF

Gümüş Kızlar Play-Off'a veda etti

Bayanlar Voleybol 3.lig, 5.grupta mücadele eden ve grubunu ikinci sırada tamamlayarak 2.lige yükselme yarı final müsabakalarına Tokat’a giden temsilcimiz Gümüşhane Gençlerbirliği, play-offlara veda etti.

Bu yıl çıktığı üçüncü ligde kısıtlı imkanlarla mücadele eden ve play-off oynama başarısı gösteren temsilcimiz,  yarı final müsabakalarında D grubunda 19-21 Mart tarihleri arasında Mersin Pamukspor, Elazığ Özel İdare ve Ankara Numune DSİ Spor’la mücadele etti. 

Yeni kurulmasına rağmen şehirde oluşturduğu sinerji ile taraflı tarafsız herkesin beğenisini ve takdirini kazanan Gümüş Kızlar, play-off müsabakalarında güçlü rakiplerine karşı 3 mağlubiyet alarak sezonu tamamladı ve tatile girdi.

Kulüp Başkanı Nizamettin Yılmazer, güzel bir sezon geçirdiklerini belirterek amaçlarının ligdeki ilk yıllarında play-off oynamak olduğunu ve bu amaca ulaştıklarını söyledi.

Acısıyla tatlısıyla bir sezonu tamamladıklarını kaydeden Yılmazer, Gümüşhane’ye güzelliklerle dolu bir sezon yaşattıklarını belirterek, “Sezon boyu hemşehrilerimizin büyük desteğini gördük. Bu vesile ile kulübümüze her platformda desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz Yücel Yavuz beye, Belediye Başkanımız Ercan Çimen’e, her türlü katkıyı sağlayan İl Genel Meclisi Başkanımız Şerif Bayraktar’a ve İl Genel Meclis üyelerimize, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan’a, Belediye Meclisi üyelerimize, desteklerini esirgemeyen işadamlarımıza, bürokratlarımızda, bizleri her maçta tribünleri doldurarak destekleyen hemşehrilerimize, yönetim kurulumuzun değerli üyelerine, Diriliş 29 ve Gümüşhane Üni-TS taraftar gruplarımıza, gerek maçlarımızda gerekse antrenmanlarımıza bizzat katılarak hem fotoğraflarıyla hem de metinleriyle takımımızı motive eden, kamuoyuna adımızı duyuran basınımızın güzide mensuplarına teşekkür ediyorum. Bu sezonun güzelliklerini bize yaşatan, özveriyle mücadele eden başarının asıl sahipleri gururumuz gümüş kızlarımıza ve Saynur Topal hocamıza sonsuz teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

TEMA'dan dünya su günü mesajı

  • PDF

TEMA'dan dünya su günü mesajı

TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilcisi Yusuf Oral, 22 Mart dünya su günü nedeniyle yaptığı açıklamada Gümüşhane genelinde yapılan ve yapılması planlanan Hidro Elektrik Santrallerin (HES) hem bireylerin hem de canlı türlerinin temiz suya ulaşımını engelleyen nitelikte olduğunu söyledi.

Oral, evsel atıkların da en büyük su kirleticileri olduğunu belirterek, Gümüşhane halkından suları kirletici faaliyetlerden uzak durmaları tavsiyesinde bulundu. Oral, “Özellikle evlerimizde kullandığımız deterjan miktarını azaltma yoluna gitmek yapılabilecek en kolay yöntemlerden biridir. Örneğin Bulaşık makinelerinde deterjan yerine Limon Tuzu, Parlatıcı yerine Sirke ve Tuz yerine de normal yemek tuzu kullanmak basit yöntemlerden bir kaçıdır. Benzer şekilde kireç sökücü ve tuz ruhu yerine limon tuzu kullanılabilir. Türetilebilecek bu yöntemler ile geleceğimiz olan suyu kurtarmak adına bir adımda biz atabiliriz. Atık yağlar konusunda da toplum olarak Belediyemize ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne yapabileceğimiz başvurulardan sonuç alabilir ve biriktirdiğimiz yağların toplanmasını sağlayabiliriz. Su tasarrufu konusunda da biraz dikkat etmemiz gerekmektedir. 4 kişilik bir ailenin biraz dikkat etmesi ile yılda 120 ton su tasarrufu edilebileceği yapılan çalışmalar ile gösterilmektedir.  Gümüşhane Valiliği tarafından yürütülen Etkin Su Platformu çalışmalarının sonuç vermesi durumunda suyu daha ekonomik kullanmak adına yapılabilecek halk bilinçlendirmeleri işe yarayacak ve fayda sağlayacaktır.”

Gümüşhane’de 260 faal dernek, 8 bin 959 üye var

  • PDF

Gümüşhane'de 260 faal dernek, 8 bin 959 üye var

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı'nın geçtiğimiz hafta güncellediği istatistiklere göre Gümüşhane'de toplam 260 faal dernek bulunuyor. İstatistiklere göre il genelinde bu derneklere üye olan vatandaş sayısı 8 bin 959.

Kurumun web sitesinde yer alan verilere göre göre il genelinde 59 adetle en fazla dernek sayısı mesleki ve dayanışma dernekleri kategorisinde yer alırken, bunu 57 adet ile dini hizmetlerin gerçekleştirilmesine yönelik faaliyet gösteren dernekler kategorisi izledi.

Gümüşhane'de ki dernek kategorileri şu şekilde: 

Mesleki ve dayanışma dernekleri: 59
Dini hizmetlerin gerçekleştirilmesine yönelik faaliyet gösteren dernekler: 57
Spor ve spor ile ilgili dernekleri: 42
Eğitim araştırma dernekleri: 29
Kültür, sanat ve turizm dernekleri: 15
Hak ve savunuculuk dernekleri: 13
İnsani yardım dernekleri: 10
Çevre doğal hayat hayvanları koruma dernekleri: 9
Engelli dernekleri: 4
İmar, şehircilik ve kalkındırma dernekleri: 4
Kamu kurumları ve personelini destekleyen dernekler: 4
Bireysel öğreti ve toplumsal gelişim dernekleri: 3
Düşünce temelli dernekler: 3
Toplumsal değerleri yaşatma dernekleri: 3
Gıda, tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren dernekler: 2
Sağlık alanında faaliyet gösteren dernekler: 1
Şehit yakını ve gazi dernekleri: 1
Yaşlı ve çocuklara yönelik dernekler: 1

Bölge illerinin aktif dernek sayısı ise şu şekilde: Gümüşhane 260, Trabzon bin 438, Giresun 703, Bayburt 180, Rize 682 Artvin 396 Ordu bin 48,

Derneklerin üyelerinin istatistiklerine bakıldığında ise toplam 8 bin 959 kişinin dernek üyesi olduğu Gümüşhane’de bu üye sayısının 8 bin 437’inin erkek üye (%93,92), 522’sinin kadın üye (%5,81) olduğu anlaşıldı.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

Nevruz Gümüşhane’de de kutlandı

  • PDF

Gümüşhane'de Nevruz Bayramı Kutlandı

Gümüşhane’de Bahar Bayramı (Nevruz) nedeniyle kutlama programı tertip edildi.

Bağlarbaşı Mahallesi'nde Köprü Kafe tarafından düzenlenen Nevruz etkinliğine Vali Yücel Yavuz, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlikte yaptığı konuşmada, Orta Asya’dan Balkanlara kadar, Türk geleneğinde ve göreneğinde kutlanan belirli günlerden birisinin de Nevruz olduğunu belirten Vali Yavuz, toplumdaki birlik ve beraberliğin her zaman canlı tutulması gerektiğini ifade etti. 

Nevruz’un yeni bir gün anlamına geldiğini ve yeni bir başlangıcın sembolü olduğunu belirterek, geleceğin teminatı olan çocukların ve gençlerin bu etkinliklerden haberdar edilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Yavuz, “Bu etkinlikler, birlik ve beraberliğimize bir vesiledir. Bu nevruz, inşallah birlik ve beraberliğimiz sağlanacağı, bütün dünya üzerindeki sıkıntıların ve haksızlıkların son bulacağı günlerin başlangıcı olur, mazlum milletlerin sıkıntıları ve dertleri biter, ülkemiz genelinde ve coğrafyamızda her zaman barış egemen olur." dedi.

Konuşmaların ardından temsili Nevruz ateşi yakıldı. Vali  Yavuz ve Emniyet Müdürü  Kar demir dövdü. Bir çocukla yumurta tokuşturan Vali Yavuz, daha sonra etkinliğe katılan çocuklara satranç takımı hediye etti.

Ankara GİAD kurum ziyaretlerine devam ediyor

  • PDF

Ankara GİAD kurum ziyaretlerine devam ediyor

Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Gümüşhaneli İş Adamları ve Girişimcileri Derneği (GİAD) son dönemde yaptığı faaliyetlerle hemşeri dayanışmasına güç katıyor.

Geçtiğimiz ay Ankara Gümüşhane Günleri içerisinde gerçekleştirdiği ‘Ustalara Saygı’ programı ile Başkent gündemine oturan GİAD, son haftalarda bürokraside görev alan hemşerilerimizin ziyaretleri ile yeni dönem hazırlıklarına ağırlık veriyor.

Ankara’da yarım asrı aşkın süredir Gümüşhane kültürel kimliğini taşıyan hemşerilerimize coşkulu bir programla onur plaketlerinin takdim edildiği Ustalara Saygı gecesinin olumlu yankıları sürerken, yeni dönem hazırlıklarını yapmakta olan GİAD yönetim kurulu, Mutlu Gürler başkanlığında bürokrasi ziyaretlerine başladı.

Kelkit Belediye Başkanlığı görevinden sonra Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müşavirliği’ne atanan hemşerimiz Muammer Duran’ı makamında ziyaret eden GİAD heyeti, yeni görevinden dolayı Duran’ı kutlayarak çalışmaları hakkında bilgi alış verişinde bulundu. 

Ziyarete GİAD Başkanlık Divanı üyeleri Yılmaz Safel, İbrahim Demirel, Türker Yeniçeri, Emre Aydın ve İsa Mallı da eşlik etti.

GİAD bünyesindeki gelişmelerin de görüşüldüğü ziyaret, yeni dönemde hemşeri dayanışması sayesinde el birliği ile yapılabilecek faaliyetler hakkında karşılıklı görüşlerin de paylaşıldığı bir açık istişare toplantısı havasında geçti.  

Belediye Başkanlığı döneminde ve siyaset yaşamı boyunca karşılaştığı deneyimlerini GİAD heyeti ile samimi bir atmosferde paylaşan Duran, GİAD öncülüğünde yapılan etkinliklerin Ankara’daki hemşeri dayanışması konusunda önemli bir farkındalık oluşturduğunu belirtti.

GİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mutlu Gürler, ziyaret programı konusunda yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ankara’da yaşayan tüm hemşerilerimizin, özellikle iş dünyasında ve bürokrasi kademelerinde başarılı çalışmalara imza atmış örnek kişiliğe sahip öncü hemşerilerimizle yakınlaşıp kaynaşmalarını çok önemsiyoruz. Başarı hikayelerine imza atmış faaliyet alanlarında hak ettikleri kariyerlerini korumayı bilen hemşerilerimizin, yeni kuşaklara örnek ve yardımcı olmaları için, daha sık bir araya gelmek ve birbirimizi daha yakından tanımak ihtiyacı duyuyoruz. Bürokrasi ve siyaset dünyasında haklı emekleri ile yer bulabilmiş hemşerilerimizle gurur duyuyor ve onların bu başarılarının kalıcı olması ve şehrimize hizmet için daha aktif hale getirilmesi için, üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz.”

Gümüşhaneliler Haldun Alagaş'ta buluşacak

  • PDF

Gümüşhaneliler Haldun Alagaş'ta buluşacak

İstanbul Gümüşhane İli ve İlçeleri Yardımlaşma ve Kalkındırma Derneği (GÜYAD) tarafından geleneksel hale getirilen 'Gümüşhaneliler Şöleni' 21 Mart'ta gerçekleştirilecek.

Ümraniye Haldun Alagaş Spor Salonunda gerçekleştirilecek olan ve saat 18.00'da başlayacak olan program saat 20.00'dan itibaren Çay TV'den canlı olarak yayınlanacak.

GÜYAD Başkanı Tahsin Söğüt, geleneksel Gümüşhaneliler şöleni programının Gümüşhane tanıtım gösterimiyle başlayacağını, programda Aşık Kul Nuri, Aşık Murat Piroğlu, Seçil Yavuz, Kemençeci Ali Şaş, Cumali GÜnay, Ersin Yılmaz, Serpil Sarı'nın sahne alacağını belirterek ücretsiz olan programa tüm hemşehrilerini davet etti.

Ümraniye Belediye Başkanlığı ve Mutlu İnşaat-Yüksel Hamzaoğlu sponsorluğunda gerçekleştirilecek programda ayrıca halk oyunları gösterileri de yer alacak.

GİYAD, Kuruluşunun 8. Yılında Şehitlerimizi Dualarla Andı

  • PDF

GİYAD, Kuruluşunun 8. Yılında Şehitlerimizi Dualarla Andı

İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde 18 Mart 2007 tarihinde kurulan Gümüşhane İktisadi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (GİYAD) Çanakkale şehitlerini dualarla andı.

Gümüşhaneli hemşerilerimiz yoğun ilgisiyle gerçekleşen programda dernekte adım atacak yer kalmadı. Kuran-ı Kerim ve Duaların yapıldığı programda Çanakkale Şehitlerini anlatan bir sinevizyon gösterisi de seyredildi.

Dernek Başkanı Serkan Kaya yaptığı konuşmada, “Derneğimiz, 18 Mart 2007 tarihinde Çanakkale Şehitlerimizin maneviyatını hissederek kuruldu. Bizlerde bu hissiyatımızı kaybetmeden memleketimize, hemşerilerimize ve ülkemize hizmet etmeye çalışıyoruz. Çanakkale Şehitlerimizin ruhunu geçmişimizde yaşadığımız gibi geleceğimize de aktarmalıyız.” dedi.

Başkan Kaya ayrıca, derneğin kurulmasında ve dernek yerinin satın alınmasında emek veren hemşerilerimize de teşekkürlerini yeniledi.

Kaya konuşmasında ayrıca dernek merkezi yanında bulunan alana Küçükçekmece Belediyesi tarafından Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretlerinin isminin konulacağı belirtti. Küçükçekmece Belediyesi ve AK Parti Küçükçekmece İlçe Başkanı hemşerimiz Mustafa Korkut’a teşekkür etti.
Programda söz alan GİYAD Kurucu Başkanı Yüksel Yalçın ise “GİYAD’ı kurarken milli ve manevi duygularımızla, çok yoğun emek vererek kurduk. GİYAD üyelerimizle Çanakkale gezileri düzenledik. Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren faaliyetler yaptık. GİYAD olarak bu değerleri her zaman taşımaya gayret edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Gümüşhaneli Şair Güngör Celep’in söylediği Çanakkale Şehitleri şiiri büyük beğeni toplarken, programa çok sayıda hemşerimizin yanı sıra Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri ve AK Parti Küçükçekmece İlçe Başkanı Mustafa Korkut ta katıldı.