• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Mon07282014

Last update04:21:12 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Gümüşhane’ye Geliyor

 • PDF

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Gümüşhane’ye Geliyor

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Emrullah İşler, hazırlanan program kapsamında Gümüşhane'yi tüm ilçeleriyle birlikte ziyaret edecek.

Yarın Trabzon üzerinden saat 14.30’da Kürtün ilçesini ziyaret edecek olan Başbakan Yardımcısı İşler, Torul ilçesini de ziyaret ettikten sonra 16.45’te Gümüşhane Valiliğini ziyaret edecek.

Gümüşhane’nin ardından Köse’ye, oradan da Şiran’a geçerek buralarda temaslarda bulunacak olan Başbakan Yardımcısı İşler, Kelkit ilçesinde düzenlenen geniş katılımlı iftara konuk olduktan sonra, saat 21.50’de tekrar Gümüşhane’ye dönecek. Başbakan Yardımcısı İşler, 22.45’te vatandaşlarla Zafer Meydanında sohbet edecek.

Bir müddet dinlendikten sonra sahurunu da Kral Park Tesislerinde saat 02.00’da yapacak olan İşler, Gümüşhane’den tekrar Trabzon’a dönecek

İşkur'dan Kendi İşini Kurmak İsteyen Engellilere Hibe Desteği

 • PDF

İşkur'dan Kendi İşini Kurmak İsteyen Engellilere Hibe Desteği

İşgücü piyasasında dezavantajlı konumda yer alan engellilere yönelik olarak, girişimcilik eğitimi alan veya kuracağı meslekte eğitim almış engellilerden kendi işini kurmak isteyenlere 36 bin liraya kadar hibe desteği verilecek.

Engelli çalıştırmayan işverenlerden tahsil edilen idari para cezaları fonundan karşılanacak destek projesi için www.iskur.gov.tr adresinde bulunan başvuru rehberinde belirtilen kurallara uygun olarak hazırlanacak projelerin 12 Eylül 2014 tarihine kadar Gümüşhane Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne teslim edilmesi gerekiyor.

İkamet ettikleri il içinde uygulanmak üzere proje sunabilecek engelli bireylerin fiili olarak kendilerinin işbaşında olacakları projelerin destekleneceği, engelli birey adına vasi olanların kendi işini kurmasını amaçlayan projeler ile emekli olan engellilerin proje başvurularının da kabul edilmeyeceği bildirildi.

Proje ile destek verilecek konular şöyle sıralandı:

“Engellinin bir işyerinde iş bulmasını, işe uyumunu, etkin ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacak destek teknolojileri ile ilgili projelere, engelli bireylerin işe kabulü için hazırlanmasını, işe yerleşmesini, işe ve işyerine uyumunun sağlanmasını temin edecek projelere, engellilerin toplumsal entegrasyonuna ve rehabilitasyonuna hizmet eden, istihdam edilebilirliklerini artırmayı amaçlayan mesleki eğitim ve rehabilitasyon amaçlı projelere de finansal destek sunulabilecektir.”

18 Yaşın Altına Yolcu Bileti Yok

 • PDF

18 Yaşın Altına Yolcu Bileti Yok

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, 18 yaşından küçüklere şehirlerarası otobüs terminalinde bilet satışını yasaklayan yönergeyi imzaladı.

Gümüşhane Valiliğinin resmi internet sitesinde yayımlanan ve yürürlüğe giren yönergeyle birlikte il genelinde 18 yaşından küçüklere şehirlerarası yolcu bileti satışı yasaklanırken, yönergeye rağmen bilet satışı yapanlar hakkında da Kabahatler Kanununun ilgili maddesi gereğince cezai müeyyide uygulanacak.

Vali Yavuz, yönergenin amacını şu şekilde açıkladı: “Yarınlarımızı emanet edeceğimiz çocuklarımızın esenliği ve korunması adına tüm tedbirlerin alınması her şeyden önce insani bir vazife olmakla birlikte ulusal ve uluslararası hukuktan kaynaklı yükümlülüklerimizin bir gereğidir. Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ilgili kanun, yönetmelik ve genelgelere dayanılarak hazırlanan yönergeyle ailenin veya kurumun bilgisi dışında evden veya yurtlardan kaçan veya kayıp olan çocuk ve gençlerin başlarına gelebilecek ileride yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek olayların engellenmesi ve çocukların izinsiz seyahatlerinin önüne geçilmesi, ailelerde kayıp çocuk infiallerinin yaşanmasının engellenmesi amaçlanmaktadır.”

Kelebek Gözlemcisi Yalçın'dan Vali Yavuz'a Ziyaret

 • PDF

Kelebek Gözlemcisi Yalçın'dan Vali Yavuz'a Ziyaret

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Gümüşhane’nin 213 kelebek türü ile Türkiye’nin en zengin ili olduğunu tespit eden öğretmen ve kelebek gözlemcisi Vehbi Yalçın’ı makamında kabul etti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Emel Mazlum’un da hazır bulunduğu ziyarette Vali Yavuz, Yalçın’dan kelebekler ve yaptığı çalışmalarla ilgili çeşitli bilgiler aldı. 


Yalçın’ın yaptığı çalışmalar sonucunda Gümüşhane’nin 213 kelebek türü ile Türkiye’nin en fazla kelebek çeşitliliğine sahip ili olmasının gurur verici olduğunu belirten Vali Yavuz, Yalçın’a çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

"KELEBEK GÖZLEMCİLİĞİ ÖZEL İHTİSAS GEREKTİRİYOR"

Yalçın’ın öğretmen olmasının da etkisiyle boş durmadığını, sürekli üretmek için yeni arayışlar içerisinde olduğunu belirten Vali Yavuz, kelebek gözlemciliğinin zor ve meşakkatli bir iş olmasının yanında özel ihtisas gerektiren bir iş olduğunu kaydetti.

Gümüşhane’nin var olan zengin kelebek çeşitliliğinin yanında bu kadar çeşit varlığının nedenlerinin de uzmanlar tarafından araştırılması ve mutlak suretle korunması gerektiğini belirten Vali Yavuz, var olan bu zenginliğin ülke ve dünya gündemine taşınması gerektiğini söyledi.

"GÜMÜŞHANE'NİN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK TESPİTİ YAPILACAK"

Vali Yavuz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğü tarafından Gümüşhane’nin biyolojik çeşitlilik tespiti ihalesinin de en kısa zamanda yapılacağını sözlerine ekledi.

"DÜNYADAKİ 12 ÜLKEDEN DAHA FAZLA KELEBEK TÜRÜ GÜMÜŞHANE'DE VAR"

Gümüşhane’de 7 yıldan beri kelebek gözlemciliği yapan Vehbi Yalçın ise ellerindeki son bilimsel verilere göre Türkiye’de kelebek çeşitliliği açısından en zengin ilin 213 bilinen tür ile Gümüşhane olduğunu, Gümüşhane’nin ayrıca bu sayı ile dünyadaki 12 ülkeden daha fazla kelebek türüne sahip olduğunu söyledi.

Yalçın, fotoğraf çekerken başladığı bu çalışmayla Gümüşhane’de ki tür sayısının bilinenden çok daha fazla olduğunu söyledi. Okumayı ve araştırmayı çok sevdiğini dile getiren Yalçın, bugüne kadar kelebeklerle ilgili profesörler başta olmak üzere çok sayıda bilim adamı ve araştırmacıyı Gümüşhane’de ağırladığını belirterek, “Bu çalışma hobiyi geçerek hastalık seviyesine döndü artık. Bu konuyla ilgili yapılabilecek bir şey varsa şehrime, bölgeme ve ülkeme hizmet adına her türlü katkıyı sağlarım.” ifadelerini kullandı.

Gümüş'ün Hedefi İlk 5

 • PDF

Gümüş'ün Hedefi İlk 5

Spor Toto 2.lig, Kırmızı grupta mücadele eden temsilcimiz Gümüşhanespor Futbol Şube Sorumlusu Fazıl Ceylan, hedeflerine ve kalitelerine yakışır transferler yapacaklarını söyledi. 

İç transferi yüzde 90 tamamladıklarını belirten Ceylan, “Takımda kalmasını istediğimiz oyuncularla yeniden anlaştık. Hepsi kaliteli oyunculardı. Bu kaliteli oyuncuları tutmayı başarmakla da çok iyi bir iş başardığımızı düşünüyoruz. Geçtiğimiz sezon olduğu gibi yeni sezonda da takıma büyük güç katacaklardır. İç transferin ardından şimdi dış transferde çalışmalarımıza hız vereceğiz” dedi.

HEDEF İLK 5

Teknik heyetin kendilerine verdiği rapor doğrultusunda dış transferde çalışmalarını büyük bir titizlik içerisinde sürdüreceklerini belirten Ceylan, “Gereken tüm takviyeleri yapacağız. Kimse merak etmesin. Bunun için kaç oyuncu gerekiyorsa alacağız” dedi. Yeni sezonda hedeflerinin ilk 5 olduğunu da kaydeden Ceylan, sözlerini şöyle noktaladı: “İnşallah bu hedefimize ulaşacağız. Bunun için yönetim olarak üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Taraftarlarımız bize inanıp güvenmeye devam etsinler.” diye konuştu.

Gümüşhane'de Trafik Kazası: 1 Yaralı

 • PDF

Gümüşhane'de Trafik Kazası: 1 Yaralı

Gümüşhane’de bugün akşam saatlerinde meydana gelen trafik kazasında otomobiliyle 50 metrelik şarampole yuvarlanan 1 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre merkeze bağlı Şephane köyünde inşaat ustalığı yapan Kenan Gündüz (50), buradaki işinin tamamladıktan sonra 29 AH 127 plakalı otomobili ile kendi köyü olan Sarıçiçek köyüne gitmek için yola çıktı.

Saat 18.00 sıralarında yola çıkan Gündüz, köyün 300 metre yukarısında Kostan dağı eteklerindeki Molloğa mevkiinde bir anlık dalgınlık sonucu aracının kontrolünü kaybedince yaklaşık 50 metrelik şarampole yuvarlandı.

Aracıyla birlikte dereye yuvarlanan Gündüz’ün kaza yaptığı fark eden Şephane köylüleri muhtar Mustafa Gürbüz’le birlikte aracından çıkardıkları Gündüz’ü yaptıkları salla yaklaşık 200 metre boyunca taşıyarak karayoluna çıkardı.

112 Acil Servis ekipleri tarafından Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Gündüz’ün sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Milletvekili Üstün Almanya Temasları Sonrasında Türkiye'ye Döndü

 • PDF

Milletvekili Üstün Almanya Temasları Sonrasında Türkiye'ye Döndü

AK Parti Genel Merkezi tarafından Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları için görevlendirilen Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün yurda döndü. 

Milletvekili Üstün dönüş sonrası yaptığı açıklama üç gün boyunca Almanya’nın birçok bölgesinde hemşehri ve vatandaşlarla bir araya geldiklerini belirterek, “Esnaf ziyareti, ev ziyareti, STK ziyareti, camii ziyaretleri, iftar programları, sahur programları, hasta ve yaşlı ziyaretleri ve yapılan diğer organizasyonlar ile gurbetçi kardeşlerimizle birlikte olduk. Vatandaşlarımıza Cumhurbaşkanı adayımız ve Başbakanımız Sayın R. Tayyip Erdoğan’ın ülkemize kazandırdığı önemli hizmetleri, 12 yıldır yapılan bu büyük yatırımların baş mimarını anlatarak Cumhurbaşkanı adayımıza destek istedik.” dedi. 

“YURTİÇİ, YURTDIŞI GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞACAĞIZ”

10 Ağustos’ta tarihin yeniden yazılacağını, ilk defa Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçileceğini kaydeden Milletvekili Üstün, “Bu seçimde vekiller, temsilciler, atanmışlar, seçilmişler değil bizzat halkın iradesi tecelli edecek. 12 yıl boyunca Ak Parti olarak halkımızla sandıkta buluşmaktan hiçbir zaman çekinmedik. Millete rağmen hiçbir zaman zafer kazanma şansı yoktur. Milletimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı kendisi için bir fırsat görüyorken, bu sevdadan vazgeçmesi veya Cumhurbaşkanı yetkilerinin nasıl kullanılacağı umurunda olmamıştır. İşte bu yüzden bu seçim çok çok önemli. Başbakanımız Anayasa’nın verdiği bütün haklarını kullanan ilk Cumhurbaşkanı olacak. Millet cumhurbaşkanından ziyade başkan seçiyor. Bizler de bunun için yurtiçi yurtdışı, gece gündüz demeden bütün gücümüzle çalışacağız.” diye konuştu.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından karşılanan Üstün, dernek yöneticileri birlikte gezilerine devam etti. UETD yetkilileri ile bölge bölge esnaf ve ev ziyaretlerini gerçekleştirerek vatandaşlarla bir araya gelen Milletvekili Üstün, sıkıntıları ve talepleri olan vatandaşları da dinleyerek sorunlarının çözümü noktasında temasa geçtiklerini belirterek, “Gurbette ki vatandaşlarımızla mübarek Ramazan-ı Şerif ayında kucaklaşmanın, iftar sofrasında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadım. Vatanımızdan uzak yerlerde, böyle manevi günleri yaşamak zor olsa da, Dünyanın her yerinde bizler birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece o maneviyatı yaşayabileceğimizi anlıyoruz. Bende Almanya’da bunu gördüm. Ramazan ayı burada ki gibi heyecanlı ve istifadeli bir ay olarak geçiyor.” ifadelerini kullandı. 

“TÜRKİYE’DE ALMANCI ALMANYA’DA YABANCI OLMAZDIK”

Milletvekili Üstün, Almanya’nın geçmiş yıllarına ağlarken, zararın neresinden dönülürse kardır dediğini belirterek, “50 yıl önce böyle, kararlı, dirayetli, halkın derdini bilip, halkın istediği gibi yöneten bir lider Türkiye’ye gelmiş olsaydı, biz Türkiye’de Almancı Almanya’da yabancı olmazdık diyorlar, dolayısı ile yurt dışında yaşayan insanlarımız bizim değer verdiğimize bizden daha çok değer verdiğini hissediyoruz. Bu anlamda Almanya ziyareti bizim için hem amaç doğrultusunda güzel bir çalışma sahası, hemde iyice motive olduğumuz ilham ortamı oldu.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZA TAM DESTEK”

Üç gün boyunca vatandaşlarla gittikleri her yerde Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için destek istediklerini dile getiren Milletvekili Üstün, “Bizleri en iyi şekilde misafir eden vatandaşlarımızdan Cumhurbaşkanı Adayımız ve Başbakanımız için tam destek sözü aldık. Almanya tamam İnşallah.” şeklinde konuştu.

İşsizlikte Rekor Artış

 • PDF

İşsizlikte Rekor Artış

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı "İl Bazında Temel İşgücü Göstergeleri 2013" verilerine göre Gümüşhane’de bir önceki yıla göre işsizlik oranı yüzde 24 artarken, işgücüne katılım yüzde 7, istihdam ise yüzde 8 azaldı.

Kurumun açıkladığı 2013 yılı verilerine göre işsizlik oranı 7,2 çıkan Gümüşhane'de bu oran 2012 yılında 5,8 idi. 2011 yılında 6,1 olan bu orana göre Gümüşhane’de işsizlik bir önceki yıla göre yüzde 24, 2011 yılına göre yüzde 18 arttı.

Yine aynı verilere göre Gümüşhane'de işgücüne katılım oranında da ciddi bir düşüş yaşandı. Bir önceki yıla göre yüzde 7 azalan işgücüne katılım oranı, 2011 yılına göre ise yüzde 12 oranında azaldı.

İstihdam oranında da büyük bir düşüş yaşayan Gümüşhane'de 2013 yılı verisi 46,3 olarak gerçekleşmişti. Bir önceki yıla göre istihdamda yüzde 8'lik bir düşüş yaşanan Gümüşhane’de, 2011 yılına göre ise yüzde 13'lük bir düşüş yaşandı.

Bölgede Durum Ne?

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan illere bakıldığında ise işsizlik oranında en fazla artış yüzde 29 ile Bayburt'ta yaşanırken, Gümüşhane yüzde 24, Rize yüzde 16, Artvin yüzde 13, Ordu yüzde 9, Trabzon ve Giresun yüzde 7 olarak gerçekleşti.

İşgücüne katılma oranında ise en fazla düşüş yüzde 11 ile Artvin'de gerçekleşirken, Rize'de yüzde 10, Giresun ve Trabzon'da yüzde 8, Gümüşhane'de yüzde 7, Ordu'da yüzde 6, Bayburt'ta yüzde 1 oranında düşüş yaşandı.

İstihdam oranlarına bakıldığında ise en fazla düşüş yüzde 12 ile Artvin'de yaşanırken, Rize'de yüzde 12, Giresun'da yüzde 9, Gümüşhane ve Trabzon'da yüzde 8, Ordu'da yüzde 7, Bayburt'ta yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Son üç yılın verilerinin değerlendirildiği tabloya göre bölgede yer alan illerin tamamında işsizlikte artış, işgücüne katılım ve istihdam oranlarında da düşüş yaşandığı gözlendi. Bölgede verileri değerlendirilen 7 ilin işsizlik oranında ortalama yüzde 14'lük bir artış, işgücüne katılım ve istihdam oranlarında ise ortalama yüzde 8'lik bir düşüş yaşandığı anlaşıldı.

Kaynak:  gumushane.gen.tr