• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Fri10312014

Last update07:56:33 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Aydın: Dış Güçlerin İç Siyasetteki Planları Karşılıksız Kalacak

 • PDF

Aydın: Dış Güçlerin İç Siyasetteki Planları Karşılıksız Kalacak

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç.Dr. Kemalettin Aydın, son günlerde IŞİD terör örgütünün Kobani saldırısını bahane ederek Türkiye'de bir kaos oluşturulmaya çalışıldığını belirtti.

AK Parti Gümüşhane Milletvekili ve AR-GE Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Kemalettin Aydın,  konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin birlik, beraberlik ve dayanışma içinde yoluna devam edeceğini, bu milletin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini Allah'ın izniyle kimse bozamayacağını belirterek, “Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Türkiye üzerine oyunlar oynayan, dengeler kurmaya çalışan dış güçlerin iç siyasetteki planları karşılıksız kalacaktır.” dedi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ BÜYÜKTÜR VE GÜÇLÜDÜR”

Kobani olaylarının bahane edilerek çözüm sürecinin sekteye uğratılmaya çalışıldığını kaydeden Aydın, “Türkiye 30 sene terör belasından çok çekti. Ülkemizin insanı, zamanı ve kaynakları heba oldu. Türkiye'nin kanını emen terör belası AK Parti iktidarı döneminde yapılan girişimler sayesinde ‘Çözüm süreciyle’ durduruldu. Türkiye'nin büyümesinden, bölgesel bir güç olmasından endişe eden bazı güçler, terör belasının yeniden hortlaması için ellerinden geleni yapıyor. Ancak Türkiye Cumhuriyeti devleti büyüktür ve güçlüdür. Kimsenin bu süreci bozmasına müsaade etmez.” diye konuştu. 

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun akil insanlar heyeti ile yaptığı toplantıda aynı mesajları verdiğini dile getiren Milletvekili Aydın, çözüm sürecinin milli, yerli ve özgün olduğunu kaydeden Başbakan Davutoğlu’nun Kobani'nin bahane edilerek Türkiye’de olay çıkarmaya çalışanlara müsamaha gösterilmeyeceğini kaydettiğini söyledi.

“GEZİ'DE DE AYNI OYUN SAHNEYE KONDU !”

Türkiye üzerine birçok oyun oynandığını ifade eden Milletvekili Aydın, şunları söyledi: “Gezi olayları esnasında da aynı olaylar sahnelendi. İstanbul Gezi Parkındaki olaylar bahane edilerek algı operasyonları yapıldı. Halk sokaklara dökülmeye çalışıldı. Burada şuna dikkat çekmek istiyorum. Büyüyen Türkiye, 3. boğaz köprüsü ve Dünya'nın en büyük havaalanını İstanbul'a inşaa ederek buranın bir Dünya Ticaret Merkezi olmasını hedefleyen Türkiye bazı güçlerin korkulu rüyası oldu. IMF'yi Türkiye'den gönderen AK Parti iktidarı faiz lobisinin saldırılarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Türk halkı bu oyuna gelmeyerek devletine sahip çıktı.” 

“17 VE 25 ARALIK YARGI VE POLİS DARBESİ”

Türkiye'de 12 yıllık AK Parti iktidarı döneminde çok şeyin değiştiğini belirten Aydın, “Maalesef ki dünyanın göz bebeği konumunda bulunan güzel ülkemiz üzerine oynanan oyunlar bir türlü bitmiyor. Eskiden askeri vesayet sistemi vardı. 1960'tan 1980 yılına kadar ülkemiz 3 askeri darbeye maruz kaldı. Demokrasimiz geri kaldı ve ülkemiz büyüyen Avrupa karşısında kendi kabuğuna kapanan bir üçüncü dünya ülkesi konumuna getirildi. 28 Şubat Post Modern darbesi ve sonrasında gelen 27 Nisan Muhtırası Türkiye'de demokrasiye balans ayarının son örneklerini oluşturdu. Ancak AK Parti'nin dirayetli duruşu neticesinde 27 Nisan'dan sonra askeri vesayet sistemi yok olmaya yüz tuttu. Türkiye'de artık askeri darbe olmayacağını gören karanlık güçler, 17 ve 25 Aralık'ta yargı ve polis darbesi yapmaya çalıştılar ancak, ülkemiz bu paralel yapının da hain planlarını gördü ve bu girişim de başarısızlıkla sonuçlandı.” diye konuştu.

“HALKIMIZ BU MİLLETİN BİRLİĞİNİ, BERABERLİĞİNİ, KARDEŞLİĞİNİ ALLAH'IN İZNİYLE KİMSEYE BOZDURMAYACAKTIR”

Milletvekili Aydın, şöyle konuştu: “Bugün oynanan oyunda farklı değil. Amaç büyüyen, ekonomisi gelişen, üreten, bölgesel güç olan, dünya siyasetinde etkili bir konuma gelen, kendi yerli silah teknolojisini üreten Türkiye'nin önüne geçmek. Bu ülkeyi kendi kabuğuna kapatarak gereksiz iç siyaset malzemeleriyle uğraşmasını sağlamak. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve halkı bu milletin birliğini, beraberliğini, kardeşliğini Allah'ın izniyle kimseye bozdurmayacaktır, bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

Ülkü Ocaklarından'‘Bir Ölür, Bin Diriliriz' Konseri

 • PDF

Ülkü Ocaklarından'‘Bir Ölür, Bin Diriliriz' Konseri

Gümüşhane Ülkü Ocakları, orta öğretim teşkilatına yönelik olarak ‘Bir Ölür, Bin Diriliriz’ isimli konser düzenledi.

Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konsere Ülkü Ocakları Genel Merkez sanatçılarından Rahmet safa ve Ozan Arif Atılgan katıldı.

Programa MHP İl Başkanı Orhan Mazman, Merkez İlçe Başkanı Nurgül Özener, Gümüşhane Belediye Başkan Yardımcısı Şevki Aşkın, Gümüşhane eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı, MHP il ve merkez ilçe yöneticileri, Kelkit Ülkü Ocakları İlçe Başkanı, Eski Ülkü Ocakları İl Başkanları ve çok sayıda liseli öğrenci katıldı.

Programda konuşan Ülkü Ocakları Gümüşhane İl Başkanı Fatih Vakur Kara, ülkücülüğün, Türklük onur ve şuuru, İslam ahlak ve fazileti, zalime karşı yavuz, mazluma karşı yunus olmak, kula kul olmayı reddeden, Allah’tan başkasına boyun eğmeyen inanç ve imanın amele dökülen yüzü, İlah’i Kelimetullah nizamı alem yolu, Allah’ın kelamını tüm dünyaya yaymak ve Allah’ın kelamı ile tüm dünyaya hükmetme ülküsü olduğunu söyledi. 

Ülkücülerin Allah yolu üzerinde inançla yürüdüklerini kaydeden Kara, hiçbir dünyevi güç, otoriter baskı, makam ve mevki, kişi veya kimse, kişisel menfaat ve çıkar teklifi ve tehdidin inandıkları davadan vazgeçiremeyeceğini belirterek, “Sırf Ülkücü ve MHP’li olduğu için Belediyelerden çıkartılan, çıkartılmakla tehdit edilen Ülkücüleri siz bu baskı ve dayatma ile inandıkları davadan vaz geçirebileceğinizi mi zannediyorsunuz? Sırf Ülkücü oldukları için mevcut pozisyonlarını değiştirdiğiniz Okul Müdürlerini, Kurum Amirlerini siz bu davadan vazgeçireceğinizi mi düşünüyorsunuz? Sırf Ülkücü oldukları için sürgünlere gönderilen, sırf ülkücü oldukları için iş başvuruları kabul edilmeyen ülkücüleri siz inandıkları davadan vazgeçireceğinizi mi zannediyorsunuz? Siz ülkücü hareketi bir mevzi kaybedildi diye yok oldu bitti olarak nasıl nitelendirebilirsiniz? Güneş görmez zindanlara hapsedilen, yağlı urganlardan geçirilen, tarifi mümkün olmayan işkence ve eziyetlere maruz kalan Ülkücü Hareket bitirilebilmiş midir ki? Siz şimdi bir mevzi düştü diye bu hareketi bitmiş olarak gösterme cüretini gösteriyorsunuz?” dedi. 

Gümüşhane’de gençlik için Ülkü Ocakları kadar sosyal, kültürel, eğitim alanlarda faaliyet gösteren başka bir gençlik hareketi olmadığını ifade eden Kara, “Gençliği önemsediklerini söyleyenlere sesleniyoruz. Bizler konser, şiir gecesi, eğitim seminerleri, kermes, spor etkinlikleri, konferans, burs, barınma sorunu, gençlik çalıştayı, tarihi mekanlara geziler, yemekler, gençlik şölenleri, gibi onlarca faaliyeti yaparken siz nerelerdeydiniz? Şimdi gençliği biz değil de sizler mi düşünüyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Gümüş Lidere Direnemedi: 1-3

 • PDF

 

Spor Toto 2.Lig Kırmızı Grupta mücadele eden temsilcimiz Gümüşhanespor, lider Bandırmaspor ile deplasmanda karşı karşıya geldiği mücadeleden 3-1 mağlup ayrılarak haftayı puansız kapattı.

Karşılaşmaya oldukça tempolu ve istekli başlayan taraf, kırmızı beyazlı temsilcimiz Gümüşhanespor oldu. Hakemin düdüğüyle birlikte rakip kaleye yüklenmeye başlayan temsilcimiz, henüz dakikalar 4’ü gösterirken son haftaların formda ismi Tekin Adar ile 1-0 öne geçti.

Golün sevincini yaşayamadan bu defa ev sahibi ekip, 6.dakikada Muharrem Ozan ile 1-1’lik eşitliği yakaladı. Beraberlik golünden sonra da temposunu düşürmeyen temsilcimiz, beraberlik golünden hemen sonra yine Tekin’le gole yaklaştı ama top direkten geri geldi.

Her iki ekibinde tempolu başladığı ilk yarının ortalarından itibaren ev sahibi ekip oyunun kontrolünü eline aldı ve taraftarının da desteği ile kalemize yüklenmeye başladı. Dakikalar 42’yi gösterirken, Mustafa Karabulut ile bir gol daha bulan lider Bandırmaspor, soyunma odasına 2-1’lik üstünlükle gitti.

İkinci yarıya kontrollü başlayan ev sahibi, atak başlayan taraf ise temsilcimiz Gümüşhanespor oldu. Bilal-Samet değişikliği ile ikinci yarıya başlayan kırmızı beyazlı temsilcimiz, tamamen risk alarak beraberlik golünü aramaya başladığı dakikalarda, Celal Aras ikinci sarı karttan oyundan atılınca ev sahibi ekip tamamen oyunu kendi yarı sahasında kabul etmeye başladı.

Her geçen dakika baskısını artıran kırmızı beyazlı temsilcimiz, aradığı golü bulamadığı her dakika daha fazla risk alınca, karşılaşmanın uzatma dakikalarında ev sahibi Bandırmaspor yakaladığı kontra atakta Doğan Karakuş ile bulduğu golle farkı ikiye çıkardı. 

Yenik duruma düştüğü ve 10 kişi kaldığı mücadeleyi 3-1 kazanan ev sahibi ekip liderliğini devam ettirirken temsilcimiz Gümüşhanespor iki basamak gerileyerek haftayı 8. sırada tamamladı.

Gümüşhane’ye Yılın İlk Karı Yağdı

 • PDF

Gümüşhane'ye Yılın İlk Karı Yağdı

Gümüşhane’de son günlerde etkili olan yağışlı hava dün gece şehrin yüksek kesimlerini beyaza bürüdü. Gece yarısı gerçekleşen kar yağışının ardından Zigana Dağında kar kalınlığı 15 santimetreye ulaştı.

Yaklaşık bir haftadan beri yağmur yağışının hakim olduğu Gümüşhane’de meteorolojik tahminler doğrultusunda yağışın ardından dün gece hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte yüksek kesimlerde kar yağışı gerçekleşti.

Gümüşhane-Trabzon karayolunda yer alan 2 bin 50 metre rakımlı Zigana Dağı zirvesi yağıştan en fazla etkilenen bölge olurken, buradaki kar kalınlığı 15 santimetre olarak gerçekleşti. Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında yer alan Zigana Dağının beyaza bürünmesinin ardından çok sayıda vatandaş yılın ilk karını görmek ve gezmek için bölgeye akın ederken bölgedeki işletmeciler gördükleri ilgiden oldukça memnun olduklarını ifade etti.

Trabzon’dan eşi ve çocuklarıyla birlikte Zigana Dağı Gümüş Kayak merkezi ve zirveleri gezmeye gelen Murat Çakıroğlu, çocukların yılın ilk karını görünce dayanamayıp kendilerini karın üstüne attıklarını belirterek, “Seviyoruz doğayı. Hemen hemen her hafta bu bölgeye geliyoruz.” dedi.

Zigana dağında uzun yıllardan beri işletmecilik yapan Hüseyin Eroğlu ise 2 bin 50 metre yüksekliğinde ki zirvede yılın ilk karının dün gece saat 02.00’dan sonra yağdığını ve yaklaşık 15 santimetreye ulaştığını söyledi. Yağışın ardından çok sayıda vatandaşın aradığını belirten Eroğlu, “Kar yağınca bizim de işlerimiz iyi oluyor. Çok yoğunluk oluyor. Zigana da kar olacak, yağmur olacak, soğuk olacak ki zevkli olsun.” diye konuştu. 

Meteorolojik tahminlere göre kar yağışının bu akşam da devam etmesi, yarından itibaren de güneşli havanın şehir genelinde hüküm sürmesi bekleniyor.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Kurban Bayramı Mesajları

 • PDF

Kurban Bayramı Mesajları

Gümüşhane’de Kurban Bayramı nedeniyle yayımlanan kutlama mesajları.

GÜMÜŞHANE VALİSİ YÜCEL YAVUZ

“Yüce dinimiz İslam’ın; sosyal alanda yardımlaşma ve dayanışmayı pekiştirme ve yaygınlaştırmayı teminen koyduğu temel prensiplerin önemine vurgu yapılan dini bayramlarımızdan olan Kurban Bayramını 4-7 Ekim 2014 tarihlerinde idrak edeceğiz.

Bayramımızın vatandaşlarımız tarafından en iyi şekilde ve anlamına uygun olarak idrak edilebilmesini sağlamak amacıyla, Valiliğimiz tarafından İlimiz genelinde her türlü tedbir alınmış, kamu kurum ve kuruluşlarımıza gerekli talimatlar verilmiştir. Bütün bu tedbirlere rağmen, özellikle araçla seyahat edecek olan vatandaşlarımızın trafik kurallarına titizlikle uymaları, kurban kesim kurallarına ve çevre temizliğine riayet etmeleri büyük önem arz etmektedir.
 
Dini bayramlarımız; millet olarak birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, kırgınlık ve dargınlıkların sonlandırıldığı, sıla-i rahim gereği gurbetteki akrabaların hatırlarının sorulduğu ve ziyaret edildiği, milli ve manevi değerlerimizin idrakine varıldığı, sonsuz rahmet ve bereketin sunulduğu günlerdir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, başta vatanımızın varlığı ve bağımsızlığı uğruna, bizlerin huzur ve güven ortamı içerisinde bu güzel günleri idrak edebilmemize imkân sağlamak için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anarken, onların yokluğunu her an hisseden kederli ailelerinin, gazilerimizin, Gümüşhaneli hemşehrilerimin, aziz milletimizin bayramlarını tebrik ediyor, bu mübarek günlerin tüm insanlığa sevgi, saygı, barış ve huzur getirmesini, bilhassa İslam coğrafyasında acı ve umutsuzluk içinde yaşamak durumunda olan din kardeşlerimizin yaralarına merhem olmasını temenni ediyorum.”

AK PARTİ GÜMÜŞHANE MİLLETVEKİLİ DOÇ.DR. KEMALETTİN AYDIN

Kurban Bayramını Gümüşhane'de geçireceğini belirten AK Parti Gümüşhane Milletvekili Doç. Dr. Kemalettin Aydın, "Şimdiye kadar tüm bayramlarımı Gümüşhane'de geçirmiş bir kardeşiniz olarak bu bayram da köyde, mahallede, sokakta, çay ocağında, camide, restoranda, esnafla, vatandaşla ve tüm Gümüşhaneli hemşehrilerimle birlikte olacağım" ifadelerini kullandı.

Milletvekili Aydın'ın bayramlaşma programı şu şekilde olacak: 
Bayramın İkinci Günü: Saat 11:00' da Ak Parti İl Binasında Bayramlaşma...
İkinci Gün: Öğleden sonra Saat  14:00 Torul'da, saat  16:00'da Kürtün'de bayramlaşma...    
Üçüncü Gün  :  Saat  11:00'da Köse'de, saat  13:00'da Kelkit'te, saat  15:00'da Şiran'da bayramlaşma.
  
AYDIN CUMHURBAŞKANI'MIZ ERDOĞAN'I KARŞILAYACAK

Milletvekili Aydın, Kurban Bayramı sonrasında da Gümüşhane'deki programına devam edecek. Gümüşhane'nin tüm ilçelerini, belde, köy ve mahallelerini gezerek hemşehrileriyle bir araya geleceğini kaydeden Aydın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 12 Ekim Pazar günü yapacağı Gümüşhane ziyaretine kadar memlekette olacağını kaydetti.

Mübarek Kurban Bayramı nedeniyle bir mesaj da yayınlayan Aydın şunları söyledi: 

“Yüreklerde kurulan gönül köprüleri ile uzağı yakın eden bayramlar, dostluğu,  barışı, huzuru, geleceği, soframızı, mutluluğumuzu, hüznümüzü, yalnızlığımızı paylaştığımız, birlik ve beraberliğimizi artıran, kardeşliğimizin en sıcak haliyle hissedilmesini sağlayan mübarek ve mukaddes günlerdir.

Kurban bayramı Rahmet ve şefkat dolu günlerin en değerlilerindendir özellikle bu günlerde bir sıcak tebessümünüz ile içlerini ısıtabileceğiniz ve hayır dualarına her zaman muhtaç olduğumuz anne ve babamızı, aile büyüklerimizi, akraba ve komşularımızı ziyaret etmeli, çocukları sevindirmeliyiz. Hastalarımızı, huzurevindeki yaşlılarımızı öksüz ve yetim kardeşlerimizi unutmamalıyız. 
        
Bu duygu ve düşüncelerle; şefkat ellerimizi birbirimize uzattığımız, kardeşliğimizin artarak daim olduğu, huzur, sağlık, barış dolu günler diliyor, Gümüşhaneli hemşerilerimin, Tüm milletimizin ve  İslam Âleminin kurban bayramını kutluyorum.”

AK PARTİ GÜMÜŞHANE MİLLETVEKİLİ FERAMUZ ÜSTÜN

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Kurban Bayramı nedeniyle mesaj yayınladı.

Milletvekili Üstün. “Ruhunda, Yüce Yaratıcıya yakınlık ve yaratılana fedakarlık anlayışını taşıyan bir Kurban Bayramının kucaklayıcı iklimine, 4 Ekim Cumartesi günü sabah kılınacak Bayram Namazıyla adım atmış olacağız. 

Akıllı, hür, mukim ve dini ölçülere göre zengin sayılan her müminin yerine getirdiği Kurban, simgelediği yüce değerler açısından sosyal dokumuza nakış nakış işlemiş, asırlardan beri özellikle milletimizin dini ve kültürel hayatıyla bütünleşmiştir. 

Toplumda kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma ruhunu canlı tutan Kurban, sosyal adaletin gerçekleşmesine katkıda bulunarak, zengine, malını Allah rızası için harcama alışkanlığını kazandırarak, paylaşma kültürünü geliştirerek, fakirlerinde kendilerini yaşadıkları toplumun bir üyesi olarak görmesine vesile olur.

Dayanışma ve sevgi dostluğun direği, insanlığın gereğidir. Sahip olduğumuz imkanları ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak bizim örfümüzün temel şiarlarındandır. İdrak edeceğimiz Kurban Bayramının ülkemize birlik, beraberlik, sevgi, barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle Kurban Bayramının İslam dünyası için hayırlara vesile olmasını diler, yakın coğrafyamız başta olmak üzere yaşanan acıların sona ermesini Cenabı Allah’tan niyaz ederim.”

GÜMÜŞHANE BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

“Millet olarak hep birlikte yardımlaşma duygularının en yoğun yaşandığı bir bayrama daha kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bayramlar, dostluk, kardeşlik ve sosyal dayanışmanın en yoğun olarak yaşandığı özel ve önemli günlerdendir. Birey ve toplum yaşamında çok önemli bir yeri bulunan bayramlar, anlamına uygun biçimde yaşatılmalı, sevgi, saygı ve dostluk bağlarının güçlenmesi amacıyla en iyi biçimde değerlendirilmelidir. Böyle günlerde kırgınlıklar ve dargınlıklara son vermeliyiz. Bayramlar ayrıca milleti kaynaştıran en önemli gün ve unsurların başında yer alır. 

Bu vesileyle, idrak ettiğimiz bu güzel Kurban Bayramını fırsat bilerek, milletçe kardeşliğimizi pekiştirip, dargınlıkları ve kırgınlıkları bir tarafa bırakarak, huzur içerisinde yaşamaya özen göstermeli, bu güzel vatan için şehit düşmüş ecdadımızın şanına yakışan sorumluluk duygusunu üzerimizde hissederek, sergilediğimiz bu birlik ve beraberliği her zaman göstermeliyiz. Hayatımızın her döneminde bu düşüncelere bağlı olarak yaşamımızı devam ettirilmesi dileğiyle Kurban Bayramı’nın ülkemize, İslam alemine ve dünyada yaşayan tüm toplumlara huzur, barış ve mutluluklar getirmesini, diliyorum.

Yurt içinde ve yurt dışındaki bütün Gümüşhaneli hemşerilerimizin de bayramlarını tebrik ederken, sevincin hüzne dönüşmemesi için bayram sevincini paylaşma adına yollara düşen halkımızın da trafikte dikkatli olmalarını, dikkatsiz ve tedbirsiz davranmamalarını istirham ediyorum.”

Pirahmet Kavşağında Yine Kaza: 4 Yaralı

 • PDF

Pirahmet Kavşağında Yine Kaza: 4 Yaralı

Gümüşhane’nin sayılı kaza kara noktalarından birisi olan Pirahmet kavşağında dün akşam meydana gelen trafik kazasında Salı pazarında sergi açmak için Gümüşhane’ye gelen 4 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre dün gece yarısı Salı günleri kurulan halk pazarında sergi açmak için Gümüşhane’ye gelen Metin Kurt (33) yönetimindeki 61 TP 995 plakalı minibüs Pirahmet kavşağı girişinde henüz bilinmeyen bir nedenle kontrolden çıkarak yan yattı.

Kazada araçta bulunan İlker Polat (13), Nazan Kurt (21) ve Yeter Yavuz yaralı olarak 112 Acil Servis ambulansları ile Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alındılar.

Gümüşhane-Erzincan-Bayburt karayollarının kesiştiği ve sürekli ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının gerçekleşmesi nedeniyle sürücülerin korkulu rüyasına dönen Pirahmet kavşağında herhangi bir uyarıcı işaret bulunmadığı iddia edilirken, bölünmüş yol çalışmaları devam eden bölgede yıllardan beri yapılamayan kavşağa kamulaştırma sorunu nedeniyle bir türlü başlanamadığı öğrenildi.

Vatandaşlar özellikle yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle yolda artacak olan trafik nedeniyle üzücü kazaların, ölüm ve yaralanmaların yaşanmaması için en azından gerekli uyarıcı levha, ışık ve sinyalizasyon sistemi ile gerekli teknik ve fiziki önlemlerin alınmasını istedi.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

Gümüşhane'de Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı Düzenlendi

 • PDF

Gümüşhane'de Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı Düzenlendi

Gümüşhane’de Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV)  ve Türk Kadınlar Birliği Gümüşhane Şubesi işbirliğiyle Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda farklı kentlerde başarıyla uygulanan modeller Gümüşhane’de ki STK temsilcilerine tanıtıldı.

Tarihi Özdenoğlu Konağı'nda gerçekleştiren ve sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ile kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin bir araya getiren etkinlikte Gümüşhane için en faydalı olabilecek modellerin hayata geçmesi gençlik, yerel barışçılık ve kırsal kalkınma alanlarına özel çalışma grupları oluşturularak, kentin sorunlarına çözüm arandı.  

Etkinlikte konuşan TÜSEV Sosyal Yatırım Direktörü Sevda Kılıçalp, TÜSEV olarak bugüne kadar sivil toplumun gelişimi için birçok çalışma yürüttüklerini belirtti. Kılıçalp, "Yerel kalkınma, ekonomik büyüme kadar sosyal gelişim de demektir. Sosyal gelişim için çeşitli grupların güçlendirilmesi ve toplumsal yaşama katılımını sağlayacak farklı toplum temelli kalkınma projelerine ihtiyaç vardır.” dedi.

Hüsnü Özyeğin Vakfı Kırsal Kalkınma Projeleri Koordinatörü Murat Bayramoğlu ise, çalışmaların hak temelli, insan odaklı olması gerektiğini belirterek, “Kırsalın sorunlarının çeşitliliği, farklı sektörlerin işbirliği ile entegre çözümleri gerekli kılmaktadır. Sivil toplum, kamu ve özel sektör bu çerçevede işbirliği içinde olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Toplum Gönülleri Vakfı Gençbank Programı Koordinatörü Can Ercebe de konuşmasında gençlerin toplumsal yaşama katılımının nasıl sağlanacağı konusunda bilgi aktardı. Ercebe, Gençbank programının hem gençlerin yaşadıkları çevreye fayda sağlayacak değerler üretmelerine olanak verdiğini hem de gençlerin projelerini hayata geçirirken pek çok alanda kişisel gelişimlerine destek olduğunu söyledi.

Ercebe, "GençBank programı kapsamında, gençler başrolde yer alırlar, projelerin uygulanmasından yerel aktörlerin seferber edilmesine kadar tüm süreçleri gençler kendileri kurgularlar" dedi.


Ankara Gümüşhane Tanıtım Günleri Şubat Ayında

 • PDF

Ankara Gümüşhane Tanıtım Günleri Şubat Ayında

Ankara Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) olağan yönetim kurulu toplantısı GÜDEF Yönetim Kurulu Üyesi ve Gölbaşı Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Gökhan Demir’in organizasyonunda Gölbaşı Şekerli Kahve Bistro’da yapıldı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Ankara Gümüşhane Tanıtım Günlerinin ağırlıklı olarak görüşüldüğü toplantıda tanıtım günlerinin Şubat ayında yapılması oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Tanıtım Günleri’nin organizasyonu için Proje Koordinasyon Komisyonu oluşturularak çalışmalara başlanması kararının alındığı toplantıda konuşan GÜDEF Başkanı Hamdi Arslan, Ankara’da Şubat ayı içerisinde dört gün boyunca Gümüşhane rüzgarı estireceklerini belirterek, “İnşallah Şubat ayı içerisinde Kültür, Turizm, Sanat, Yeraltı ve Yerüstü zenginliklerimizi ülkemizin ve ilimizin her noktasından gelen hemşerilerimize ve misafirlerimize Ankara’da dört gün Gümüşhane rüzgarı estireceğiz.” dedi. Arslan, tanıtım günlerinin içeriği ile ilgili talep ve fikirler ile görüş alışverişinde bulunmak isteyenlerin gerek posta gerekse mail olarak beklediklerini söyledi.

BAYRAMLAŞMA 4.GÜN

Her bayram düzenledikleri bayramlaşma törenini Kurban Bayramında da dördüncü gün düzenlemek için karar aldıklarını dile getiren Arslan, “İnşallah bayramın manevi duygu ve havasını hemşerilerimizle birlikte olarak bu bayramda yaşayacağız. Ayrıca kısa bir süre yayın hayatına ara veren Federasyonumuzun yayın organı Gümüşhane Dergisi adı altında Gümüş Çizgi gazetemiz tekrardan ayda bir olmaz üzere Gümüşkent, Gurbette Sıla Özlemi ve Hanem konulu ekleriyle yayın hayatına girecek. Ayrıca federasyon binamızda saz kursu ve eğitim kursları düzenlenmeye başladık. Hemşerilerimizi mesleki anlamda geliştirecek seminerler düzenleyerek, konuyla ilgili uzmanlar ile Gerek gençlik kollarımız gerekse diğer üyelerimize ve bütün Gümüşhanelilerimize açık olan tüm hemşerilerimizi etkinliklerimize bekliyoruz.” dedi.

GENÇLİK KOLLARININ KAHVALTISI BAYRAMDAN SONRA

GÜDEF Gençlik Kolları Başkanı Enes Olgun ise Ankara’da Gümüşhaneli gençler olarak birliktelik sağlayarak, etkinliklere başladıklarını belirterek, her yıl iki defa düzenledikleri geleneksel GÜDEF gençlik kolları tanışma kahvaltısını bayramdan sonra üniversiteyi yeni kazanan ve eğitimine devam eden Gümüşhaneli öğrencilerle birlikte bu yıl da yapacaklarını dile getirdi.

“GÜMÜŞHANE’Yİ ANKARA’DA YAŞAYACAĞIZ”

Bu etkinlik ile Ankara’ya yeni gelen Gümüşhanelilerle tanışarak, Ankara’da yalnız olmadıklarını, her zaman çalacakları bir kapının olduğunu anlatacaklarını dile getiren Olgun, “Ayrıca kişisel gelişim kursları ve kariyer günleri seminerlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kültürel anlamda yapmış olduğumuz “Gümüşhane’yi Gümüşhane’de Tanıyoruz” konulu gezilerimizi bu yılda düzenleyeceğiz. Öte yandan geçen yıl düzenlediğimiz Ahmet Ziyaüddin Hazretlerini tanımak ve manevi havasını solumak için İstanbul’a düzenlediğimiz gezimizi bu yılda düzenleyerek o manevi atmosferi tekrar yaşayacağız. Üniversiteyi kazanarak Ankara’ya gelen tüm öğrenci arkadaşlarımızın yanında olarak, onlarla Gümüşhane’yi ve kültürel değerlerimizi Ankara’da yaşayacağız.” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Gölbaşı Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Gökhan Demir ise tüm yönetim kurulu üyelerine Gölbaşı’nda sağlanan birliktelikten dolayı teşekkür etti.