• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Thu07022015

Last update05:33:06 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Yemin ettiler

 • PDF

Yemin ettiler

7 Haziran 25.dönem Milletvekili seçimlerinin ardından Milletvekilleri Kemalettin Aydın ve Mustafa Canlı, TBMM’de uzun süren bir maratonla yemin etti.

En yaşlı üye sıfatıyla CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal tarafından yönetilen ilk oturumda Milletvekilleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da bir kısmına katıldığı törenle yemin ederek görevlerine resmen başladı.

Alfabetik sıraya göre isimlerinin okunmasının ardından kürsüye gelen 81 ilin 550 milletvekili tek tek yemin ederken, yemin töreni gecenin geç saatlerine kadar devam etti.

TBMM’de Gümüşhane’yi 3.kez temsil edecek olan AK Parti Milletvekili Doç.Dr. Kemalettin Aydın, “Gümüşhane’mizin erdemli, faziletli insanları TBMM’de üçüncü kez temsil etme yetkisini bana nasip etti. Bunun için Allah’a hamd ediyor, milletime şükranlarımı sunuyorum. İki dönemdir onların yüzünü yere baktırmayıp, başları dik, yüzleri ak bir şekilde vekilleri olarak huzurlarına geldim. Bu dönem de inşallah partimizle, hükümetimizle beraber Türkiye’nin hedefi olan 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine vazgeçmeden çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye’nin duraklama gibi bir şansı yok. ‘Durmak yok, yola devam mantığımızla Gümüşhane’mizi ve ülkemizi daha iyi yerlere getirme arzumuz devam ediyor. Tekrar milletime şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Gümüşhane’de 3 dönem Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra 7 Haziran’da MHP’den Milletvekili seçilen Mustafa Canlı ise eşi ve ailesiyle birlikte önceki gün TBMM’de kayıt yaptırmıştı. Eşi Müzeyyen Canlı’nın taktığı rozetin ardından 3 bin 36 numaralı odasına oturan Canlı, yemin töreninin ardından gazetemize yaptığı açıklamada “Allah utandırmasın. İnşallah memleketimiz, ülkemiz için güzel işlere imza atarız. Allah vatandaştan bizi hiçbir zaman uzaklaştırmasın” dedi.

Kaynak: gumushane.gen.tr

'Dokuz Canlı' Sahnelendi

 • PDF

'Dokuz Canlı' Sahnelendi

Gümüşhane’de Gençlik Merkezi tiyatro grubu tarafından ‘Dokuz Canlı’ oyun sahnelendi.

Gümüşhane Kültür Merkezi düzenlenen programa İl Genel Meclis Başkanı Şerif Bayraktar, Gençlik Merkezi ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Tayfun Türkili tarafından yazılan ve Mesut Budak tarafından yönetilen 2 perdelik komedi oyununda Gülsün Gerger, Bedirhan Kır, Saliha Dere, Aydın Şener, İlhan Ayık, Şakir Şafak Gökçe ve Osman Kılıç oyuncu olarak yer aldı.

İzleyenlerin tam not verdiği komedi oyununda Türkiye'de özellikle aile hayatının içerisinde yaşanan güncel konular ele alındı.

Kaynak:gumushane.gen.tr

Milletvekili Canlı basınla buluştu

 • PDF

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane Milletvekili Mustafa Canlı, 7 Haziran seçimlerinin ardından Ankara’ya gitmeden önce basın mensuplarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi.

Mahmut Usta tesislerinde düzenlenen iftar yemeğinde seçim sürecini değerlendiren Canlı, 3 dönem Belediye Başkanlığı yaptığı Gümüşhane’ye şimdi de Milletvekili olarak hizmet vereceğini, sadece kendisine oy verenlerin değil, toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir anlayışla temsil etmeye özen göstereceğini söyledi.

“HER ZAMAN ŞEFFAF VE AÇIK OLACAĞIZ”

Salı günü yemin edeceklerini hatırlatan Canlı, yeminine sadık bir şekilde çalışmanın boyunlarının borcu olacağını belirterek, “Her zaman şeffaf ve açık olacağız. Hiçbir arka planımız olmayacak. Sorunları, çözüm önerilerini sizlerle paylaşacağız. Eleştiriye her zaman açık olacağız. Bu şehirde 15 yıllık bir Belediye Başkanlığı dönemimiz var” dedi.

“BEN İNANIYORUM Kİ AK PARTİ MHP’YE GELDİĞİ ZAMAN BİR ORTAK NOKTADA BULUŞACAKLAR”

Önümüzdeki süreçte halkın oluşturduğu parlamento içerisinde bir hükümet çıkması temennisinde bulunan Canlı, “Bizde hükümetin kurulmasından yanayız. Vatandaşları gezerken daha soru sormadan halkın beklentilerini aldık. Bu beklentileri kısmen yukarıya ilettim. Halkın sesini dinlemek lazım. Partiler hükümeti kurarken sorumluluklarını unutmamalı. Burada en büyük sorumluluk AK Parti’ye düşüyor. Çünkü sayısal olarak en çok milletvekili çıkaran onlar. Ben inanıyorum ki AK Parti MHP’ye geldiği zaman bir ortak noktada buluşacaklar. Toplum gelinen noktada biz uzlaşma istedi” ifadelerini kullandı.

“UZLAŞMAYA DAYALI OLDUĞU İÇİN KOALİSYONLARDAN KORKULMAMASI GEREKİR”

Koalisyon hükümetlerinin uzlaşmaya dayalı olduğu için herkesin adımını atacağı zaman dengeli bir şekilde attığını ve koalisyondan korkulmaması gerektiğini belirten Canlı, “Uzlaşma kültürüne dayalı koalisyon hükümetlerinin çokta kötü olduğunu düşünmüyorum. İnşallah milletimiz ve memleketimiz için güzel olur. Önemli olan milletimizin birliği, beraberliği ve geleceği. Önümüzdeki süreçte parlamentoyu ve halkımızı biraz da zor günler bekliyor. Ama birlik beraberlik içerisinde olursak bu işlerin aşılacağından emin olabilirsiniz” diye konuştu.

“TBMM’DE BU DÖNEM GÜMÜŞHANE KÖKENLİ 11 MİLLETVEKİLİMİZ VAR”

Hizmet alma hakkına sahip olan herkesin kendilerine oy verip vermediğine bakmaksızın ona hizmet götürmenin boyunlarının borcu olduğunu vurgulayan Canlı, zor bir seçim sürecinden geçtiklerine de vurgu yaparak, “Toplumun sağduyusu galip geldi ve neticede tercihini kullandı. Diğer milletvekili arkadaşımıza da başarılar diliyorum. Üniversite yıllarından beri kendisini tanıyoruz. İnşallah Gümüşhane odaklı olan konularda omuz omuza vereceğiz. TBMM’de bu dönem Gümüşhane kökenli 11 milletvekilimiz var. Bunlardan birisi de HDP’li. 26 Haziran’da Ankara’da bir iftar yemeğinde bu arkadaşlarımızla da tanışacağız” dedi.

“GÜMÜŞHANE’DEKİ EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK”

Gazetecilerin bir sorusu üzerine Gümüşhane’deki en büyük sorunun işsizlik sorunu olduğunu kaydeden Canlı, “Diğer sorunlar bir şekilde absorbe edilebilir ama işsizlik sorunu bence en büyük sorun. Bunun çözümü noktasında çalışmalar yapacağız. Bu sorunu aşarsak gerisi ardından gelir. İşsizlik olunca göç oluyor. Yetişen beyin buradan gidiyor. Seçim döneminde bölgeyi tanıyan birisi olarak yaptığımız ziyaretlerde mesela Kürtün bölgesinde en büyük sorunun yaylaların elektrik sorunu olduğunu gördük. Kelkit ve Şiran tarafında da tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunlar ön plana çıkıyor. Uzun yıllar bölgede üst düzey yöneticilik yapmamız nedeniyle hangi bakanlığa hangi sorunu taşıyacağımızı biliyoruz” diyerek sözlerini sonlandırdı.

“ANKARA’DA KOALİSYON OLDUĞU ZAMAN İLDE DE KOALİSYON OLSUN DİYORUZ”

MHP İl Başkanı Ali Ateş ise güzel bir seçim süreci geçirdiklerini belirterek Gümüşhane teşkilatı olarak AK Parti ile koalisyona bakış açılarıyla ilgili bir soruya, “Koalisyon döneminde ben bu şehirde Merkez ilçe başkanlığı yaptım. Ankara’da koalisyon olduğu zaman ilde de koalisyon olsun diyoruz. İldeki il başkanları veya yöneticilerinin de Gümüşhane’nin sorunlarıyla hep beraber hareket etmesi en doğru olanıdır. Olursa bizim kimseyle bir husumetimiz yoktur” dedi.

Gümüşhaneli Başkanın Kulübü Avrupa Şampiyonu Oldu

 • PDF

Gümüşhaneli Başkanın Kulübü Avrupa Şampiyonu Oldu

Başkanlığını Gümüşhaneli hemşehrimiz Bülent Zent'in yaptığı Mecidiyeköy Spor Kulübü 3 bant Bilardo’da Avrupa Şampiyonu oldu. 

Almanya’nın Brandenburg eyaletinde düzenlenen Avrupa Bilardo Şampiyonası’nda milli sporcular katıldıkları her branşta ülkemize madalya kazandırdı. Millilerimiz turnuvada toplam 10 madalya kazandı.

Milli Takımımızın katıldığı turnuvalarda en çok madalya kazandığı turnuva olan şampiyonada bilardocularımız turnuvayı 4 altın, 1 gümüş ve 5 bronz madalyayla tamamladı.

Milli sporcularımızdan Serdar Gümüş artistik bilardo, Berkay Karakurt Gençler ve Arda Güngör U17 kategorilerinde şampiyon olurken, takımlar kategorisinde de Mecidiyeköy Spor Kulübü’nden Can Çapak ve Birol Uymaz Avrupa Şampiyonu oldu.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

Milletvekili Mustafa Canlı’dan Vali Yavuz’a Ziyaret

 • PDF

Milletvekili Mustafa Canlı'dan Vali Yavuz'a Ziyaret

7 Haziran’da yapılan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Gümüşhane Milletvekili seçilen Mustafa Canlı, beraberindeki heyetle birlikte Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz’u makamında ziyaret etti.

Milletvekili seçilmiş olması münasebetiyle Mustafa Canlı’yı tebrik eden Vali Yavuz, seçim sonuçlarının ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, Milletvekili Mustafa Canlı ve beraberindekilerle bir süre sohbet etti.

Aydın, mazbatasını aldı

 • PDF

Aydın, mazbatasını aldı

7 Haziran Genel Seçimlerinin ardından Milletvekili seçilen 25. Dönem AK Parti Gümüşhane milletvekili Doç.Dr. Kemalettin Aydın mazbatasını aldı.

Aydın, AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Hakkı Gündüz, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu, AK Parti Gümüşhane Merkez İlçe Başkanı Ömer Zor ve çok sayıda partiliyle birlikte Adalet Sarayında bulunan Seçim Kurulu Başkanlığına giderek mazbatasını İl Seçim Kurulu Başkanı ve Ağır Ceza Reisi Muhammed Zafer Terzi ve İl Seçim Müdürü Şengül Levent’ten aldı.

Partililer tarafından tebrikleri kabul eden Aydın, “Milletin AK Parti’ye ve şahsıma vermiş olduğu vekaletin mazbatasını almış olduğumuz bir gündür. Bunun mutluluğu içerisindeyiz” dedi. 

“BU MİLLET AK PARTİ KADROLARINA VEKALETİ HER ZAMAN BİRİNCİ PARTİ OLARAK VERMİŞTİR”

Milletin 13 yıldır AK Parti’nin kadrolarına vekaletini birinci parti olarak verdiğinin altını çizen Aydın, “Gümüşhane’nin şahsıma daha önce 8 yıllık vekaletini taşımış ve ben de milletin yüzlerini önlerine baktırmadan, alnımız ak şekilde siyasetimizi yaptım. Bugün de tekrar milletin vekaletini üzerimize almanın yüküyle Ankara’ya döneceğiz” diye konuştu.

“AK PARTİ TÜRKİYE’NİN HER TARAFINDA TEMSİL EDİLEN TEK PARTİDİR”

AK Parti iktidarlarının her zaman hizmet iktidarları olduğunu ifade eden Aydın, “AK Parti, 2015 seçimlerine girerken de hizmet talipli bir iktidar sözüyle yoluna çıkmıştır. Gümüşhane’den Allah razı olsun ki tüm ilçelerimizde AK Parti’ye yüzde 50’nin üzerinde oy vererek birinci parti, Türkiye’de ise yüzde 40’ın üzerinde oy vererek birinci parti yapmıştır. AK Parti dışındaki siyasi partilerin bir tanesi 30 ilde, diğeri 34 ilde, bir tanesi 54 ilde temsil edilmezken AK Parti, bugün Türkiye’nin her yerinde, her dağın tepesinde temsil edilen bir partidir. Tek başına iktidar olmasa da iktidarın en büyük alternatifidir” ifadelerini kullandı. 

Aydın, “İl Başkanlarımızdan İlçe Başkanlarımıza, Belediye Başkanlığından tüm teşkilatlarımıza kadar bütün kardeşlerimizin yoğun bir şekilde çalışarak AK Parti’yi birinci Parti yapması hasebiyle hepsine yürekten teşekkür ve tebriklerimi sundum. Milletin bize vermiş olduğu bu vekaleti ve teveccühü onların arzu ettiği şekilde onlara sunarak kendilerinde hizmet etme yolunda devam edeceğiz. AK Parti’de her zaman söylediğimiz gibi ‘Her şey Gümüşhane için. Her şey Türkiye için.’ Durmak yok yola devam mantığıyla bu günden itibaren yeni hizmet süreçlerine kaldığımız yerden devam edeceğiz” dedi. 

Aydın, “Bütün dava arkadaşlarımız şunu bilmeliler ki yüzde 15’lerde oy alıp 10 gün sevinen partilerin olduğu yerde, biz yüzde 40’ların üzerinde ve Gümüşhane’de yüzde 58 oy alarak erdemli faziletli ve vakur duruşumuzu sergileyip, ne oldum delisi olmayıp, milletten aldığımız vekaletin sorumluluğunu yerine getirip günü geldiğinde de millete vekaletimizi geri teslim edeceğiz. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun ülkenin her yerine hizmet götürme şiarından asla geri durmayarak Türkiye’deki hizmetlere şu anki bulunduğumuz yerden daha ileriye götürmek için geceli gündüzlü çalışarak 2023, 2053 ve 2071 vizyonunda vermiş olduğumuz sözü yerine getireceğiz” diye konuştu.

“HİZMET EDECEĞİMİZ TÜM ÇÖZÜMLERİN İÇERİSİNDE OLACAĞIZ”

AK Parti’nin çözüm partisi olduğunu söyleyen Aydın, “Çözümsüzlük umuduna bağlı olarak bir erken seçim kimsenin hayali olmasın. Hizmet edeceğimiz tüm çözümlerin içerisinde ve bu ülkenin geleceği için kendi nefislerimizden ve partimizin nefislerinden vazgeçerek ülkemizin gelecek neslini düşünerek hareket edecek bir partiyiz. O nedenle Türkiye’de milletin vekaletini almış bizler milleti kaosa asla sürüklemeyeceğiz. Onların bize vermiş olduğu vekaleti layıkıyla taşıyacağız” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane'de Gıda denetimlerine Ramazan ayarı

 • PDF

Gümüşhane'de Gıda denetimlerine Ramazan ayarı

Gümüşhane’de Ramazan ayıyla birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri ilde faaliyet gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerlerine yönelik denetimlerini yoğunlaştırdı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen vatandaşların daha temiz, daha sağlıklı ve daha güvenilir gıda tüketmesi amacıyla il genelindeki tüm gıda üretim, satış ve toplu tüketim noktalarının Ramazan ayı boyunca etkin şekilde denetleneceğini ifade etti.

Denetimleri en çok tüketilen ekmek ve ekmek çeşitleri, pastacılık ürünleri, şekerli mamuller ile gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde yoğunlaştırdıklarını kaydeden Birşen, denetimlerde Gıda Kontrol görevlilerinin işyerlerinin kayıt ve onay belgeleri, asgari teknik ve hijyen şartları, resmi evrakları, ürünlerin son kullanım tarihleri, gıda maddelerinin muhafaza durumları, etiket bilgileri ve satış koşullarını kontrol ettiklerini söyledi.

Denetimlerin amacının tüm halkın güvenilir gıda tüketmesini sağlamak olduğunu ifade eden Birşen, “Planlanan denetimlerin yanı sıra 174 Alo Gıda Hattı'na yapılan şikâyetlere bağlı olarak program dışı denetimler de gerçekleştirilmektedir. Denetimler sırasında, gıda kontrol görevlilerince eksik görülen hususlar tutanakla tespit edilerek, işletme sahiplerine uyarılar yapılmakta, gıda üretimi yada satışına uygun olmayan durumlarda yasal işlem uygulanmaktadır. Çiftlikten sofraya gıda güvenliğinin sağlanabilmesi için yapılan bu çalışmaların yanı sıra tüketicilerimize de büyük görev düşmektedir. Tüketicilerimizin aldıkları gıda maddelerinde seçici olmaları ve tüketim sürecinde özellikle hayvansal gıdalarda muhafaza koşullarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Gıdaları satın alırken etiketsiz ve ambalajsız ürün satın almamaları, son kullanma tarihlerine dikkat etmeleri, mutlaka seçici davranmaları gerekmekte” dedi.

Gümüşhane'de bu yaz 23 şenlik var

 • PDF

Karadeniz Bölgesinin Kadırga, Kazıkbeli, Güvende, Erikbeli, Cami Boğazı, Taşköprü gibi bilinirliği yüksek yaylaların bulunduğu Gümüşhane’de 2015 yılında Temmuz ayında 21, Ağustos ayında 2 olmak üzere toplam 23 şenlik ve yayla şenliği yapılacak.

Valilik, Kaymakamlıklar, Belediyeler ve yöre halkı tarafından gerçekleştirilecek olan şenlik ve festivaller için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından takvim hazırlanırken, 2015 yılının ilk şenliğinin Ramazan bayramıyla birlikte Şiran ilçesine bağlı İnözü köyünde yapılacak şenlikle başlayacağı öğrenildi.

En fazla şenliğin 11 ile Şiran ilçesinde gerçekleştirileceği Gümüşhane’de en az şenlik Merkez ilçe ve Torul ilçesinde 1’er adet ile gerçekleştirilecek. Kelkit ve Kürtün ilçelerinde 4’er, Köse ilçesinde de 2 şenlik icra edilecek olan Gümüşhane’de bu şenliklerin 2 tanesi hariç tamamı Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

Karadeniz Bölgesinde hem yayla sayısının fazla olması, hem bilinirliği yüksek yaylalarının fazla olması, hem de Yeşil Yol projesinin büyük bir bölümünün geçtiği Gümüşhane’de bazı önemli festival ve şenliklerin tarihleri şöyle: 22. Uluslararası Gümüşhane Kuşburnu-Pestil, Kültür ve Turizm Festivali 24-25-26 Temmuz, Kadırga şenliği 24 Temmuz, Harmancık Şenliği 19 Temmuz, Kazıkbeli şenliği 26 Temmuz, Güvende şenliği 24-25 Temmuz, Tomara Şelalesi Kültür ve Turizm Festivali 31 Temmuz-1 Ağustos, Organik Tarım ve Hayvancılık Festivali 26 Temmuz, Köse Dağı Kültür ve Sanat Festivali 25-26 Temmuz.