• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Wed10012014

Last update02:43:13 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Yüce Yeşil Yol Çalışmalarını Yerinde İnceledi

 • PDF

Yüce Yeşil Yol Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, Turizm Master Planı çerçevesindeki Yeşil Yol Projesi için gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.  

DOKAP Bölgesindeki 8 ilin, İl Özel İdareleri'ne aktarmış olduğu bütçe ile ivme kazanan projenin yol yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüdüğünü belirten DOKAP İdaresi Başkanı Ekrem Yüce bu çalışmaları yerinde incelediğini söyledi. 

Bu kapsamda yapımına devam eden Gümüşhane Kürtün Örümcek Ormanı hattı ve Kazıkbeli Yaylası DOKAP Yeşil Yol güzergahı etüt çalışmalarını takip eden Ekrem Yüce’ye Kürtün Kaymakamı Enver Özderin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan ve Genel Sekreter Yardımcısı Selahattin Kocaman eşlik etti. 

Çalışmalar hakkında bilgi veren DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, çalışmaların olumsuz hava şartlarına rağmen tüm hızıyla devam ettiğini belirterek Yeşil Yol Projesi'nin bölge turizmi için son derece önemli olduğunu ve bu projeyle yaylalara olan ilginin artacağını dile getirdi.

İtalya'da İlkleri Gerçekleştiren Gümüşhaneli

 • PDF

İtalya'da İlkleri Gerçekleştiren Gümüşhaneli

Gümüşhaneli Ressam Canan Aydoğan, İtalya’nın Capranica ve eski Roma şehri olan Surfi’de sergi açan ilk Türk ressam oldu.

Torul ilçesine bağlı Zigana köyünden olan Ressam Aydoğan, geçmişten günümüze İstanbul’un gizemlerini anlatan resimleri, özel İstanbul besteleriyle birlikte Vatikan’da açılacak sergide buluştu. Aydoğan, “İstanbul & Istanbul” isimli sergisinde günümüz yaşamında tutunmaya çalışan gizemlerini sanatseverlerle paylaşıyor.

Vatikan'da açılacak olan  sergi iki ayrı mekanda gerçekleştirilecek. Bir tarafta İstanbul’u anlatan yağlıboya tablolar, diğer tarafta ise Mevlana ve dervişlerin yer aldığı yağlıboya resimler ile bütünleşecek.

Cancelleria Sarayı Sergi salonunda ve Eski Roma şehri olan Sutri’de gerçekleştirilecek etkinlik, iki ayrı sergiden oluşuyor. 11 Eylül 2014 tarihinde Vatikan’da yapılacak ilk serginin ardından 13 Eylül 2014 tarihinde “ Ben V İstanbul” adıyla Sutrinin Kültür Müzesi'nde  farklı bir sergi açılacak. İki ayrı sergi salonunda farklı  eserler 20 gün boyunca sergilenecek.

RESİM, MÜZİK, DANS VE FİLM İSTANBUL İÇİN BULUŞUYOR”

Resim, dans, müzik ve filmlerin ruhundan İstanbul’u anlatan Vatikan sergisi için hazırlanan bu projeye özel  bestelenen  İstanbul Müzikleri Gitarist “Erkin Çavuş ve Reentko Dirks tarafından çalınacak ayrıca  İstanbul’u anlatan dans koreografisi ile Önder Çevik sergi açılışında gösterisini sunacak. Aynı zamanda Yönetmen Murad Zaloğlu’nun hazırlamış olduğu İstanbul’un tarih yolculuğunu anlatan  film de sergi boyunca gösterimde olacak. Kentin en eski sokaklarını anlatan tablolardan başlayan yolculuk, aynı sokağın bugünkü yaşamında devam edecek. 

İstanbul’un tüm kültürel ve mistik derinliklerini yansıtmak için hazırlanan proje T.C. Vatikan Büyükelçiliği himayelerinde gerçekleştirilecek.  Ayrıca, Vatikan Büyükelçisi tarafından, yabancı misyon şefleri, kardinaller, yabancı basın, Türk basın mensupları, Türk ve yabancı  kültür kuruluşlarından oluşan bir davet verilecek.

SURFİ’DE SERGİ AÇAN İLK TÜRK RESSAM

Ressam Canan Aydoğan 2 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi’nin davetiyle Roma’da muhteşem bir sergi gerçekleştirdi. Aynı zamanda İtalya'nın birçok şehrinden sergi teklifi alan Aydoğan’ın, Capranica'da gerçekleştirdiği sergide İstanbul ve Mevlevi tabloları İtalyan ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Aynı zamanda Capranica'da sergi açan ilk Türk ressam olarak İtalyan basını tarafından takip edildi. Yeni sergiyle de Eski Roma şehri olan Surfi'de de İlk sergi açan Türk ressam olacak. 

1.      Sergi  11-30 Eylül Vatikan - İSTANBUL&İSTANBUL
2.      Sergi 13- 30 eylül sutri /Viterbo/İtalya – BEN V  İSTANBUL

CANAN AYDOĞAN KİMDİR?
 
Daha önce Alman Der Spiegel dergisinde hakkında, "Canan’ın resimlerinin bıraktığı etki, çağdaş Türkiye’nin değişik yüzlerinin olağan üstü bir anlatımı gibi" yorumu yapılan Canan Aydoğan, Çalışmalarında cesur ve kendi dünyasının renklerini kullanan sanatçının resimleri empresyonizmi simgelemektedir. Eserlerinde düşünsel gelişimi yansıtma eğiliminde olan sanatçı, dışavurumcu fırça darbeleriyle insanları, kenti, gizli yüzleri, iç dünya gerçekliğini yansıtmaktadır. Portrelerin betimleyici değil temsili işlevini öne çıkaran bir anlatıma dönüştüren Aydoğan’ın eserlerindeki kimliksiz yüzler sanatçı duyarlılığının dağınık halinin kadına yansıtılan ve tanımsız bırakılan portreleridir. Belirgin bir şekle bürünmeyen portreler, dengelerin kırıldığı noktada beklenti ve düşe dönmektedir. Sanatı her alanda yaşam çizgisi  haline getiren  sanatçı  kendi atölyesinde  çalışmalarına devam etmektedir. AKBANK SANAT Merkezi’nde Organizasyon Yöneticisi olarak görevini sürdüren Aydoğan’ın resim çalışmalarındaki sezgisel ve özgür ruhu, sanatın her alanında (Müzik, Dans, Tiyatro, Film gibi)gerçekleştirdiği  projelere de yansıyor.
 
Karma ve  grup  olmak üzere birçok sergiye katılan sanatçı daha sonra yapmış olduğu sergilerde özel projelere yer verdi.  Bunların içinde,
 
1999 Akbank Bebek Sanat Galerisi Kişisel Resim Sergisi
2001 Akbank- Cinnah Sanat Galerisi Kişisel Resim Sergisi
2004 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Kişisel Resim Sergisi
2007 İstanbul Özel Saint Benoit Fransız Lisesi Sanat Galerisi (Kişisel Sergi)
2007-2011 -  Özel Proje Sergileri  (Yurtiçi-Yurtdışı)
2011 Cadde Bostan Kültür Merkezi (Kişisel Sergi)
2012 Cemal Reşit Rey Sergi Salonu (Kişisel Sergi)  yer almaktadır.
2012 İtalya Konsolosluğu Kültür Ateşeliği Roma (Kişisel Sergi)
2012 İtalya – Capranica Chiea San Francesco (Kişisel Sergi) yer almaktadır
2013 Cemal Reşit Rey Sergi Salonu (Kişisel Sergi)  yer almaktadır.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

Vali Yavuz'dan Gaziler Günü Mesajı

 • PDF

Vali Yavuz'dan Gaziler Günü Mesajı

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Gaziler Günü nedeniyle yayımladığı mesajında gaziliğin savaş alanlarında kazanılmış rütbelerin en büyüğü olan şehitlikten sonraki rütbe olduğunu söyledi.

Vali Yavuz’un mesajı şu şekilde:

“Türk milletinin gururla ve şerefle taşıdığı bir unvan olan gazilik, Savaş alanlarında kazanılmış rütbelerin en büyüğü olan şehitlikten sonraki rütbedir. Bu gün kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğünü korumak için, üstün bir cesaret ve feragat örneği göstererek hayatlarını ortaya koyan ve gazilik onuruna erişen kahraman vatan evlatlarını şükran ve minnetle andığımız bir gündür.

Şehitlik ve gazilik vatan sevgisini, milli ve manevi değerlerini her şeyden üstün tutan Türk milleti için ulaşılabilecek en yüce makamlardır. Bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşamamızın asli unsurlarından biri olan bu kahramanlar, Türk milletinin kalbinde her zaman müstesna bir yere sahiptir. Nitekim Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde Mareşallik rütbesiyle birlikte gazilik unvanının da verildiği günün "Gaziler Günü" olarak kabul edilmesi gazilerimize duyulan saygının bir göstergesi niteliğindedir.

Bu gün birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir gündür. Şehit ve gazilerimizi andığımız bu günlerin birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirmesini temenni ediyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, değerli ailelerine saygılar sunuyorum.”

Gümüş Çocuk, Öğrencileri Yalnız Bırakmadı

 • PDF

Gümüş Çocuk, Öğrencileri Yalnız Bırakmadı

Gümüşhane’de yeni başlayan okullarda yapılan İlköğretim Haftası kutlama programında Gümüşhane Emniyet Müdürlüğünün maskotu Gümüş Çocuk, öğrencileri yalnız bırakmadı.

Çocuk ve Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlükleri tarafından kurulan stantta Türk Polisinin tanıtımının yapıldığı programda ayrıca öğrencilere dikkat etmeleri gereken konularla ilgili broşürler dağıtıldı.

İl Emniyet Müdürlüğünün maskotu haline gelen Gümüş Çocuğun da yer aldığı programda öğrencilere çeşitli hediyeler de dağıtılırken, Gümüş Çocuk öğrencilerin büyük ilgisiyle karşılaştı. 


Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, zamanlarının önemli bir kısmını okul ve çevresinde geçiren öğrencilere bu zaman süresince çeşitli olumsuzluklarla karşılaşmalarının kaçınılmaz bir hal aldığını belirterek, “İl Emniyet Müdürlüğü olarak bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak ve öğrencilerin huzurlu bir eğitim öğretim dönemi geçirmeleri sağlamak öncelikli görevlerimizdendir. Bu sorumluluk duygusuyla etkinliklerde yer alarak çeşitli broşür ve afişlerle öğrencilerimiz ve ailelerine yönelik tehlikelere karşı bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır. Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğümüzün geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizi tehlikelerden uzak tutabilmeye yönelik çalışmaları aralıksız devam edecektir.” dedi.

Güsev Burs Müracaatları Başladı

 • PDF

Gümüşhane Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı (GÜSEV) tarafından Gümüşhaneli üniversite öğrencilerine yönelik yıl yapılan burslara müracaatlar başladı.

       GÜSEV Genel Sekreteri Avukat Hasan Karagöz sadece Gümüşhaneli lisans öğrencilere verilmesi planlanan burslar için öğrencilerin www.gumushanevakfi.com adresli internet sitesindeki başvuru formalarında yer alan kısımları eksiksiz, tam ve doğru bir biçimde doldurarak başvurularını 26 Eylül 2014 tarihine kadar tamamlamaları gerektiğini söyledi.

       Bugün itibariyle başlayan müracaatların tamamlanmasının akabinde başvuruların Vakıf Yönetim Kurulu tarafından incelendikten sonra yine vakfın internet sitesinden yapılacak açıklama ile burs başvurusunda bulunan öğrencilerin T.C. kimlik numaraları ile başvuru sonuçlarını öğrenebileceklerini dile getiren Karagöz, önce ki yıllarda olduğu gibi bu yıl da vakfın sadece lisans öğrencilerine burs imkanı sağlayacak sağlayacağını hatırlatarak, ön lisans bölümlerinde okuyan öğrencilerin ve aşağıda belirtilen kriterleri taşımayan öğrencilerin başvurularının değerlendirmeye alınmayacağını kaydetti.

       Karagöz, yeni eğitim yılının tüm öğrencilere, öğretmen ve akademisyenlere ve tüm Gümüşhane’ye hayırlı olmasını diledi.

       Başvuru Şartları

•    Gümüşhane Nüfusuna Kayıtlı Olmak (Anne-Baba Herhangi Birisinin Kayıtlı Olması yeterlidir)
•    Lisans Öğrencisi Olmak 
•    Vakıf Üniversitesinde Öğrenci İse 100% Burslu Olmak 
•    Başvuru Formunu Eksiksiz, Tam ve Doğru Olarak Doldurmak.

Gümüşhane'de Festival Coşkusu Final Konseri İle Sona Erdi

 • PDF

Gümüşhane'de Festival Coşkusu Final Konseri ile Sona Erdi

Gümüşhane Valiliği ve Belediye Başkanlığı tarafından organize edilen 21. Uluslararası Kuşburnu-Pestil, Kültür ve Turizm Festivali, düzenlenen final konserleriyle sona erdi.

Geçtiğimiz Cuma günü başlayan ve üç gün süren festivalin son gününde sünnet şöleni, animasyon gösterileri ve mahalli sanatçılar konserinin ardından final konserinde Gümüşhaneli sanatçı Onur Akgül ile Türk Pop Müziği sanatçısı Emre Aydın sahne aldı.

Festival boyunca etkinliklerin gerçekleştirdiği Atatürk Caddesi yerine eski Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilen konseri Vali Yücel Yavuz ve Belediye Başkanı Ercan Çimen başta olmak üzere binlerce vatandaş izledi.

Konserde sanatçılara plaket ve çiçeklerini takdim eden Belediye Başkanı Çimen, yaptığı konuşmada üç gün süren festivalin geceli gündüzlü coşku içerisinde geçtiğini söyledi. Festivalin planlandığı şekilde herhangi bir aksaklık ve üzücü olay yaşanmadan sona erdiğini dile getiren Başkan Çimen, “Etkinliklerimize büyük bir teveccühle katılım gösteren şehrimizin vefakar ve kadirşinas hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum. Festivalin yeni bir konsept üzerine yapılması gerektiği konusunda ki düşüncelerimiz devam ediyor. Önümüzdeki yıl bunun başlangıcını yeni bir anlayışla yapacağız. Yeni Türkiye vizyonuna uygun yeni Gümüşhane festivalini inşallah 2015 yılında gerçekleştireceğiz.” dedi.

Başkan Çimen ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türkiye üçüncüsü olarak rekor oy çıkaran Gümüşhane’ye Ekim ayı içerisinde teşekkür ziyareti gerçekleştireceğini de sözlerine ekledi. Başkan Çimen’in bu ifadeleri alanda bulunanlar tarafından uzun süre alkışlandı.

Öğrencilerden Vali Yücel Yavuz'a Ziyaret

 • PDF

Öğrencilerden Vali Yücel Yavuz'a Ziyaret

Gümüşhane İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri 15-19 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan İlköğretim Haftası nedeniyle Vali Yücel Yavuz’u makamında ziyaret etti.

Milli Eğitim Bakanlığı Erken Çocukluk Eğitimi Daire Başkanı Tuncay Morkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammet Şahinkaya, okul Müdürü Eyyüp Zengin ve öğretmenlerin katıldığı ziyarette konuşan Vali Yavuz , “Öğrencilerimiz yeni eğitim öğretim yılında çok güzel bilgilerlerle donanmalarını arzu ediyoruz. Eğitim sürecinde elde edilen kazanımların, bireylerin ve dolayısıyla da gelecekte milletimizin hayatını şekillendirecek” dedi.

Vali Yavuz, ziyaretin anısına öğrencilere hediye verdi.

Trafik Terörü Bir Can Daha Aldı

 • PDF

Trafik Terörü Bir Can Daha Aldı

Gümüşhane’de dün akşam meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanan 26 yaşındaki genç tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Edinilen bilgiye göre Akgedik köyünde bulunan şantiyelerine giden Fatih Koyun (26) yönetimindeki 25 CR 413 plakalı otomobil, Gümüşhane’ye dönerken Zimonaltı Şalğam Poğarı mevkiinde kontrolden çıkarak takla attı.

Kazada sürücü Koyun ile araçta bulunan Selim Çürük (17) ağır yaralı olarak ambulanslarla Gümüşhane Devlet Hastanesine kaldırılırken, ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra Trabzon’da hastanelere sevk edildiler.

Sürücü Koyun, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kaynak:  gumushane.gen.tr