• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Tue10212014

Last update04:08:45 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Ankara Gümüşhane Tanıtım Günleri Şubat Ayında

 • PDF

Ankara Gümüşhane Tanıtım Günleri Şubat Ayında

Ankara Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) olağan yönetim kurulu toplantısı GÜDEF Yönetim Kurulu Üyesi ve Gölbaşı Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Gökhan Demir’in organizasyonunda Gölbaşı Şekerli Kahve Bistro’da yapıldı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Ankara Gümüşhane Tanıtım Günlerinin ağırlıklı olarak görüşüldüğü toplantıda tanıtım günlerinin Şubat ayında yapılması oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Tanıtım Günleri’nin organizasyonu için Proje Koordinasyon Komisyonu oluşturularak çalışmalara başlanması kararının alındığı toplantıda konuşan GÜDEF Başkanı Hamdi Arslan, Ankara’da Şubat ayı içerisinde dört gün boyunca Gümüşhane rüzgarı estireceklerini belirterek, “İnşallah Şubat ayı içerisinde Kültür, Turizm, Sanat, Yeraltı ve Yerüstü zenginliklerimizi ülkemizin ve ilimizin her noktasından gelen hemşerilerimize ve misafirlerimize Ankara’da dört gün Gümüşhane rüzgarı estireceğiz.” dedi. Arslan, tanıtım günlerinin içeriği ile ilgili talep ve fikirler ile görüş alışverişinde bulunmak isteyenlerin gerek posta gerekse mail olarak beklediklerini söyledi.

BAYRAMLAŞMA 4.GÜN

Her bayram düzenledikleri bayramlaşma törenini Kurban Bayramında da dördüncü gün düzenlemek için karar aldıklarını dile getiren Arslan, “İnşallah bayramın manevi duygu ve havasını hemşerilerimizle birlikte olarak bu bayramda yaşayacağız. Ayrıca kısa bir süre yayın hayatına ara veren Federasyonumuzun yayın organı Gümüşhane Dergisi adı altında Gümüş Çizgi gazetemiz tekrardan ayda bir olmaz üzere Gümüşkent, Gurbette Sıla Özlemi ve Hanem konulu ekleriyle yayın hayatına girecek. Ayrıca federasyon binamızda saz kursu ve eğitim kursları düzenlenmeye başladık. Hemşerilerimizi mesleki anlamda geliştirecek seminerler düzenleyerek, konuyla ilgili uzmanlar ile Gerek gençlik kollarımız gerekse diğer üyelerimize ve bütün Gümüşhanelilerimize açık olan tüm hemşerilerimizi etkinliklerimize bekliyoruz.” dedi.

GENÇLİK KOLLARININ KAHVALTISI BAYRAMDAN SONRA

GÜDEF Gençlik Kolları Başkanı Enes Olgun ise Ankara’da Gümüşhaneli gençler olarak birliktelik sağlayarak, etkinliklere başladıklarını belirterek, her yıl iki defa düzenledikleri geleneksel GÜDEF gençlik kolları tanışma kahvaltısını bayramdan sonra üniversiteyi yeni kazanan ve eğitimine devam eden Gümüşhaneli öğrencilerle birlikte bu yıl da yapacaklarını dile getirdi.

“GÜMÜŞHANE’Yİ ANKARA’DA YAŞAYACAĞIZ”

Bu etkinlik ile Ankara’ya yeni gelen Gümüşhanelilerle tanışarak, Ankara’da yalnız olmadıklarını, her zaman çalacakları bir kapının olduğunu anlatacaklarını dile getiren Olgun, “Ayrıca kişisel gelişim kursları ve kariyer günleri seminerlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kültürel anlamda yapmış olduğumuz “Gümüşhane’yi Gümüşhane’de Tanıyoruz” konulu gezilerimizi bu yılda düzenleyeceğiz. Öte yandan geçen yıl düzenlediğimiz Ahmet Ziyaüddin Hazretlerini tanımak ve manevi havasını solumak için İstanbul’a düzenlediğimiz gezimizi bu yılda düzenleyerek o manevi atmosferi tekrar yaşayacağız. Üniversiteyi kazanarak Ankara’ya gelen tüm öğrenci arkadaşlarımızın yanında olarak, onlarla Gümüşhane’yi ve kültürel değerlerimizi Ankara’da yaşayacağız.” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Gölbaşı Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Gökhan Demir ise tüm yönetim kurulu üyelerine Gölbaşı’nda sağlanan birliktelikten dolayı teşekkür etti.

Dünyanın Bileğini MESUT Büktü

 • PDF

Dünyanın Bileğini MESUT Büktü

Gümüşhaneli milli sporcu Mesut Yılmaz, 36.Dünya Bilek Güreşi şampiyonasında beşinci oldu.

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonun 2014 Faaliyet Programında yer alan 36. Dünya bilek güreşi şampiyonası 14-21 Eylül 2014 tarihleri arasında Litvanya’nın Vilnius Şehrinde yapıldı.

Gümüşhane’de 55 kilogramda Avrupa 3.sü sporcumuz Mesut Yılmaz ile Milli Takım Antrenörü Davut Altuntaş’ın katıldığı şampiyonada milli sporcumuz Mesut Yılmaz 55 kilogramda dünya 5.si oldu.

Genç Bayanlar ve Genç Erkeklerde, 7 Altın, 7 Gümüş ve 6 Bronz olmak üzere Toplam 20 Madalya kazanarak takım halinde dünya 2. olduk.

Yılmaz ve Altuntaş, şampiyona dönüşü Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan’ı makamında ziyaret etti. Aslan, zorlu geçen müsabakalar sonunda dünya beşincisi olan Mesut Yılmaz ve antrenörünü tebrik ederek başarılarının devamı diledi.

Bayan Yavuz, Gümüş İşletmesini Ziyaret Etti

 • PDF

Bayan Yavuz, Gümüş İşletmesini Ziyaret Etti

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz'un eşi Şengül Yavuz, geçtiğimiz günlerde yapılan festivalde standını gezdiği ‘Gümüşhane Gümüşleri’ işletmesi sahibi Fatma Çubukçu Yılmaz'ı ziyaret ederek tasarımlarını ve çalışmalarını inceledi.

Kadınların ev ekonomisine özellikle el becerileri ve yaratıcılıkları ile katkıda bulunmalarının takdirle karşılanması gerektiğini ifade eden Bayan Yavuz, kadınların desteklendiklerinde çok güzel işlere imza atabileceklerini ve örnek olacaklarını söyledi.

Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı Yapılacak

 • PDF

Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı Yapılacak

Gümüşhane’de Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV)’nın öncülüğünde ‘Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı’ düzenlenecek.

Farklı kentlerde başarıyla uygulanan modellerin Gümüşhaneli özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine tanıtılacağı etkinlik 29 Eylül Pazartesi günü saat 13.00’da Özdenoğlu Konağında gerçekleştirilecek.

TÜSEV ve Türk Kadınlar Birliği Gümüşhane Şubesi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan çalıştayla ilgili bilgi veren TÜSEV Genel Sekreteri Tevfik Başak Ersen, TÜSEV’in Türkiye’de sivil toplumu geliştirme hedefinin bir parçası olarak; yeni sosyal değişim yöntemleri, modelleri ve yaklaşımlarını araştırarak, etkili olanlarını yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi. 

Ersen, 29 Eylül Pazartesi günü Özdenoğlu Konağı’nda saat 13.00’te düzenleyecekleri toplantıya katılım sağlayacak Gümüşhaneli sivil toplum, kamu ve özel sektör kuruluşlarından temsilcilere başarıyla uygulanan toplumsal gelişim modellerini tanıtacaklarını belirterek, “Panelin ardından bu modellerin Gümüşhane’de uygulanabilirliği üzerine fikir alışverişinde bulunacağımız bir çalıştay düzenleyeceğiz. Gümüşhane’ye özel başarılı bir model bulmak için ilk adımları atmayı arzu ediyoruz” diye konuştu. 

Etkinliğin açılış konuşmalarını Türk Kadınlar Birliği Gümüşhane Şubesi Başkanı Aynur Çubukçu ve TÜSEV Sosyal Yatırım Programı Direktörü Sevda Kılıçalp yapacak.  Çalıştay kapsamında gerçekleştirilecek panelde ise Toplum Gönülleri Vakfı (TOG) Gençbank Programı Koordinatörü Can Ercebe, “Gençlerin toplumsal yaşama katılımı nasıl sağlanır?” konusunu masaya yatıracak. Bolu Bağışçılar Vakfı Genel Sekreteri Öznur Akkaya ”Boluluların kendi kaynaklarını kullanarak şehirde çözüm üretme süreçleri nasıl işliyor?” başlıklı bir konuşma yaparak, başarıyla uygulanmış bir modeli ortaya koyarken, Hüsnü Özyeğin Vakfı Kırsal Kalkınma Projeleri Koordinatörü Murat Bayramoğlu, “Başarılı bir kırsal kalkınma programı oluşturmanın temel unsurları nelerdir?” sorusuna yanıt arayacak.  Panelin ardından yapılacak yuvarlak masa çalışmalarında ise gençlik, yerel bağışçılık ve kırsal kalkınma alanlarına özel çalışma grupları oluşturulması planlanıyor. 
    
TÜSEV Hakkında
Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV), 1993 yılında aralarında Türkiye’nin önde gelen vakıf ve derneklerinin bulunduğu 23 sivil toplum kuruluşu tarafından üçüncü sektörün yasal, mali ve işlevsel altyapısını geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Bugün vakfın 100’ü aşkın mütevellisi, TÜSEV çatısı altında işbirliği yapmaktadır.

GÜSİAD Burs Başvuruları Başladı

 • PDF

GÜSİAD Burs Başvuruları Başladı

Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (GÜSİAD) 2014-2015 dönemi için burs başvuruları 25 Eylül-25 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılacak.

GÜSİAD Genel Başkan Prof.Dr. Kenan Aydın, Esenyurt’taki projelerine rağmen bu dönemde de imkânlar ölçüsünde burs sağlama çabası içerisinde olduklarını belirterek, GÜSİAD Yönetim Kurulu olarak 2014-2015 dönemi için bursların 750 TL olmasına, burs sağlanacak öğrenci sayısının yaklaşık 300 olmasına karar verildiğini söyledi.

Burs ödemelerinde öğrencilerin başarı durumlarının esas alınacağını kaydeden Aydın, “Buna göre ara sınıflarda (2.3.4 veya 5) okuyan öğrencilerimizin başarılı sayılabilmeleri için notlarının en az 3.00/4.00 veya 75/100 seviyesinde olması gerekmektedir. Bu başarıya sahip öğrencilerimizin GÜSİAD web sayfasından derneğimize başvuruda bulunmalarına karar verdik.” dedi.

Burs verilmesi planlanan öğrencilerden babası vefat etmiş olanlara hangi sınıfta okuduğuna bakılmaksızın burs verileceğini dile getiren Aydın, geçen yıl toplam 317 öğrenciye burs sağladıklarını, 18 öğrencinin ise burslarının ödenemediğini hatırlatarak, bu öğrencilerden öğrenime devam edenlerin sadece öğrenci belgesi göndermeleri halinde burslarının öncelikle olarak ödeneceğini söyledi.

Kenan Aydın, Muammer Beyaz, Tahsin Söğüt, Yaşar Topçuoğlu ve Süleyman Aydın’dan oluşan burs komisyonunun yapılacak başvuruları titizlikle değerlendirerek yaklaşık 300 öğrencimize burs sağlamaya çalışacağını ifade eden Aydın, “Yukarıda belirlenen ilkeler ışığında; durumları GÜSİAD Burs Yönetmeliği’ne uyan öğrencilerin, soruları elektronik ortamda (www.gusiad.org.tr) okunaklı ve eksiksiz cevaplayarak istenen belgeleri GÜSİAD-Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği’ne posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir. Yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını temenni eder, tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.”

Pirahmet Kavşağında Kaza: 4 Yaralı

 • PDF

Pirahmet Kavşağında Kaza: 4 Yaralı

Gümüşhane’nin sayılı kaza kara noktalarından birisi olan Pirahmet kavşağında otomobille kamyonun çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre bugün akşam saatlerinde Erzincan’dan Giresun’a giden Cumhur Meydan yönetimindeki 28 AN 188 plakalı otomobil, karşı yönden gelen ve plakası belirlenemeyen bir kamyonla Erzincan yol ayrımında bulunan Pirahmet kavşağında çarpıştı. 

Kazada otomobilde bulunan Adnan Güner (55), Sevgi Güner (57), Münire Meydan (81) ve Ahmet Meydan (40) yaralanırken, her iki araç sürücüsü de kazadan yara almadan kurtuldu.

112 Acil Servis Ambulansları ile Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Yüce Yeşil Yol Çalışmalarını Yerinde İnceledi

 • PDF

Yüce Yeşil Yol Çalışmalarını Yerinde İnceledi

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, Turizm Master Planı çerçevesindeki Yeşil Yol Projesi için gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.  

DOKAP Bölgesindeki 8 ilin, İl Özel İdareleri'ne aktarmış olduğu bütçe ile ivme kazanan projenin yol yapım çalışmaları tüm hızıyla sürüdüğünü belirten DOKAP İdaresi Başkanı Ekrem Yüce bu çalışmaları yerinde incelediğini söyledi. 

Bu kapsamda yapımına devam eden Gümüşhane Kürtün Örümcek Ormanı hattı ve Kazıkbeli Yaylası DOKAP Yeşil Yol güzergahı etüt çalışmalarını takip eden Ekrem Yüce’ye Kürtün Kaymakamı Enver Özderin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan ve Genel Sekreter Yardımcısı Selahattin Kocaman eşlik etti. 

Çalışmalar hakkında bilgi veren DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, çalışmaların olumsuz hava şartlarına rağmen tüm hızıyla devam ettiğini belirterek Yeşil Yol Projesi'nin bölge turizmi için son derece önemli olduğunu ve bu projeyle yaylalara olan ilginin artacağını dile getirdi.

İtalya'da İlkleri Gerçekleştiren Gümüşhaneli

 • PDF

İtalya'da İlkleri Gerçekleştiren Gümüşhaneli

Gümüşhaneli Ressam Canan Aydoğan, İtalya’nın Capranica ve eski Roma şehri olan Surfi’de sergi açan ilk Türk ressam oldu.

Torul ilçesine bağlı Zigana köyünden olan Ressam Aydoğan, geçmişten günümüze İstanbul’un gizemlerini anlatan resimleri, özel İstanbul besteleriyle birlikte Vatikan’da açılacak sergide buluştu. Aydoğan, “İstanbul & Istanbul” isimli sergisinde günümüz yaşamında tutunmaya çalışan gizemlerini sanatseverlerle paylaşıyor.

Vatikan'da açılacak olan  sergi iki ayrı mekanda gerçekleştirilecek. Bir tarafta İstanbul’u anlatan yağlıboya tablolar, diğer tarafta ise Mevlana ve dervişlerin yer aldığı yağlıboya resimler ile bütünleşecek.

Cancelleria Sarayı Sergi salonunda ve Eski Roma şehri olan Sutri’de gerçekleştirilecek etkinlik, iki ayrı sergiden oluşuyor. 11 Eylül 2014 tarihinde Vatikan’da yapılacak ilk serginin ardından 13 Eylül 2014 tarihinde “ Ben V İstanbul” adıyla Sutrinin Kültür Müzesi'nde  farklı bir sergi açılacak. İki ayrı sergi salonunda farklı  eserler 20 gün boyunca sergilenecek.

RESİM, MÜZİK, DANS VE FİLM İSTANBUL İÇİN BULUŞUYOR”

Resim, dans, müzik ve filmlerin ruhundan İstanbul’u anlatan Vatikan sergisi için hazırlanan bu projeye özel  bestelenen  İstanbul Müzikleri Gitarist “Erkin Çavuş ve Reentko Dirks tarafından çalınacak ayrıca  İstanbul’u anlatan dans koreografisi ile Önder Çevik sergi açılışında gösterisini sunacak. Aynı zamanda Yönetmen Murad Zaloğlu’nun hazırlamış olduğu İstanbul’un tarih yolculuğunu anlatan  film de sergi boyunca gösterimde olacak. Kentin en eski sokaklarını anlatan tablolardan başlayan yolculuk, aynı sokağın bugünkü yaşamında devam edecek. 

İstanbul’un tüm kültürel ve mistik derinliklerini yansıtmak için hazırlanan proje T.C. Vatikan Büyükelçiliği himayelerinde gerçekleştirilecek.  Ayrıca, Vatikan Büyükelçisi tarafından, yabancı misyon şefleri, kardinaller, yabancı basın, Türk basın mensupları, Türk ve yabancı  kültür kuruluşlarından oluşan bir davet verilecek.

SURFİ’DE SERGİ AÇAN İLK TÜRK RESSAM

Ressam Canan Aydoğan 2 yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi’nin davetiyle Roma’da muhteşem bir sergi gerçekleştirdi. Aynı zamanda İtalya'nın birçok şehrinden sergi teklifi alan Aydoğan’ın, Capranica'da gerçekleştirdiği sergide İstanbul ve Mevlevi tabloları İtalyan ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Aynı zamanda Capranica'da sergi açan ilk Türk ressam olarak İtalyan basını tarafından takip edildi. Yeni sergiyle de Eski Roma şehri olan Surfi'de de İlk sergi açan Türk ressam olacak. 

1.      Sergi  11-30 Eylül Vatikan - İSTANBUL&İSTANBUL
2.      Sergi 13- 30 eylül sutri /Viterbo/İtalya – BEN V  İSTANBUL

CANAN AYDOĞAN KİMDİR?
 
Daha önce Alman Der Spiegel dergisinde hakkında, "Canan’ın resimlerinin bıraktığı etki, çağdaş Türkiye’nin değişik yüzlerinin olağan üstü bir anlatımı gibi" yorumu yapılan Canan Aydoğan, Çalışmalarında cesur ve kendi dünyasının renklerini kullanan sanatçının resimleri empresyonizmi simgelemektedir. Eserlerinde düşünsel gelişimi yansıtma eğiliminde olan sanatçı, dışavurumcu fırça darbeleriyle insanları, kenti, gizli yüzleri, iç dünya gerçekliğini yansıtmaktadır. Portrelerin betimleyici değil temsili işlevini öne çıkaran bir anlatıma dönüştüren Aydoğan’ın eserlerindeki kimliksiz yüzler sanatçı duyarlılığının dağınık halinin kadına yansıtılan ve tanımsız bırakılan portreleridir. Belirgin bir şekle bürünmeyen portreler, dengelerin kırıldığı noktada beklenti ve düşe dönmektedir. Sanatı her alanda yaşam çizgisi  haline getiren  sanatçı  kendi atölyesinde  çalışmalarına devam etmektedir. AKBANK SANAT Merkezi’nde Organizasyon Yöneticisi olarak görevini sürdüren Aydoğan’ın resim çalışmalarındaki sezgisel ve özgür ruhu, sanatın her alanında (Müzik, Dans, Tiyatro, Film gibi)gerçekleştirdiği  projelere de yansıyor.
 
Karma ve  grup  olmak üzere birçok sergiye katılan sanatçı daha sonra yapmış olduğu sergilerde özel projelere yer verdi.  Bunların içinde,
 
1999 Akbank Bebek Sanat Galerisi Kişisel Resim Sergisi
2001 Akbank- Cinnah Sanat Galerisi Kişisel Resim Sergisi
2004 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Kişisel Resim Sergisi
2007 İstanbul Özel Saint Benoit Fransız Lisesi Sanat Galerisi (Kişisel Sergi)
2007-2011 -  Özel Proje Sergileri  (Yurtiçi-Yurtdışı)
2011 Cadde Bostan Kültür Merkezi (Kişisel Sergi)
2012 Cemal Reşit Rey Sergi Salonu (Kişisel Sergi)  yer almaktadır.
2012 İtalya Konsolosluğu Kültür Ateşeliği Roma (Kişisel Sergi)
2012 İtalya – Capranica Chiea San Francesco (Kişisel Sergi) yer almaktadır
2013 Cemal Reşit Rey Sergi Salonu (Kişisel Sergi)  yer almaktadır.

Kaynak:  gumushane.gen.tr