• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Fri09192014

Last update05:20:52 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Gümüşhane'de Festival Coşkusu 21.Yaşında

 • PDF

Gümüşhane Valiliği ve Belediye Başkanlığı tarafından bu yıl 21.si düzenlenen Uluslararası Kuşburnu, Pestil, Kültür ve Turizm Festivali renkli görüntülerle başladı. 

Toplam üç gün sürecek olan festival Hükümet Konağı önündeki Atatürk anıtına Vali Yücel Yavuz ve Belediye Başkanı Ercan Çimen’in şenlik çelengini sunmasıyla başladı.

Daha sonra gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile protokol üyeleri ve il içinden ve il dışından gelen davetliler Zafer Meydanından festivalin yapılacağı Atatürk Caddesine yürüdü. Sanat sokağı ve sergilerin açılışının gerçekleştirilmesinin ardından Belediye Başkanlığı önünde kurulan stantta festivalin açılış konuşmaları gerçekleştirildi.

Programda konuşan Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Gümüşhane denilince akla kuşburnu, pestil ve ismiyle müsemma Gümüşhanelilerin geldiğini belirterek, etkinliğin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Milletvekili Doç.Dr. Kemalettin Aydın da konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekim ayı ortalarında Gümüşhane’ye teşekkür ziyaretinde bulunacağını belirterek, etkinlikle ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı.  

Milletvekili Feramuz Üstün ise şehrin tanıtımına katkı sağlayan festivalin hayırlı olması dileklerinde bulunarak, dünyanın neresinde olursa olsun pestil ve köme denilince akla Gümüşhane’nin geldiğini belirterek Gümüşhanelilerin gerek yerel seçimlerde gerek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde gösterdiği tavra teşekkür etti.

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen de konuşmasında ilklerin yer aldığı festivali şehrin tanıtımına kazandıracaklarını belirterek, sadece müzik ve eğlence değil daha farklı etkinliklerin üç gün boyunca sunulacağını, yeni bir festival anlayışının hayata geçirileceğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Gümüşhane Hanede Dans topluluğu, Gümüşhane Belediyesi mehteran takımı, Giresun, Elazığ, Kıbrıs ve Trabzon’dan gelen halk oyunları ekipleri ile Gümüşhane Belediyesi tarafından yeni kurulan Gümüş Dans topluluğunun halk oyunları gösterileri sunuldu.

Kaynakgumushane.gen.tr

Gümüşhane'de 133 Kök Kenevir ve 980 Gram Kubar Esrar Yakalandı

 • PDF

Gümüşhane'de 133 Kök Kenevir ve 980 Gram Kubar Esrar Yakalandı

Gümüşhane’de İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, merkeze bağlı bir köyde yaptıkları operasyonda 133 kök kenevir bitkisi ve 980 gram kubar esrar yakaladı.

Alınan bilgiye göre yapılan operasyonda ayrıca kenevir ekiminde kullanılan 1 tırmık, 1 kazma, 4 kova ve 100 metre uzunluğunda hortum ele geçirilirken, olayla ilgili F.M.A, Ü.S ve O.T gözaltına alındıktan sonra adli makamlara sevk edildi.

Operasyonda ele geçirilen kenevir bitkileri imha edilirken olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Huzurun Kenti Gümüşhane'ye Hoşgeldiniz

 • PDF

Huzurun Kenti Gümüşhane'ye Hoşgeldiniz

Gümüşhane Emniyeti Üniversite Öğrencilerini Yalnız Bırakmadı

Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğü, ‘İlk Adımda Dost Eli’ projesiyle şehre gelen üniversite öğrencilerini ‘Huzurun Kenti Gümüşhane’ye Hoşgeldiniz’ sloganıyla karşılıyor.

Ülkenin geleceği olan üniversiteli gençlere farkındalık oluşturmak amacı ile bilgilendirme ve önleme faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilen proje kapsamında Gümüşhane Üniversitesi kampüs alanı ile şehirlerarası otogara stant kuruldu.

2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Gümüşhane Üniversitesi’nde öğrenim görme hakkı kazanan ve şehre çeşitli illerden gelen öğrencilere yönelik olarak gerçekleştirilen etkinlik kapsamında 1-5 Eylül tarihleri arasında öğrencileri karşılayarak tanışan, soru ve sorunlarını dinleyen Emniyet görevlileri, öğrencilere çeşitli tavsiyelerin yer aldığı broşürleri dağıttı.

Çorba Çeşmesi Hizmete Giriyor

 • PDF

Çorba Çeşmesi Hizmete Giriyor

Gümüşhane’de yaklaşan 21. Uluslararası Gümüşhane Kuşburnu-Pestil Kültür ve Turizm Festivali etkinlikleri kapsamında Belediye Başkanlığı tarafından şehre yeni bir hizmet daha sunulacak. 

Belediye Başkanı Ercan Çimen’in girişimleri sonucu İzmit Belediye Başkanı Gümüşhaneli hemşehrimiz Nevzat Doğan tarafından gönderilen Çorba Çeşmesi, Belediye Başkanlığı hizmet binası bahçesine kuruldu.

FESTİVALDEN SONRA DA HİZMET VERECEK

Başkan Çimen, çorba çeşmesi ile vatandaşlara çorba ikramında bulunacaklarını belirterek, “Festivalde açılışını gerçekleştireceğimiz çorba çeşmesi ile vatandaşlarımıza çorba ve diğer sulu içecek ikramında bulunacağız. Bu çorba çeşmesi ile günde yaklaşık bin 500 vatandaşımız her sabah 05.00 ile 09.00 saatleri arasında ücretsiz olarak çorbalarını içebilecekler. Çorba çeşmesi festivalden sonra da halkımıza hizmet vermeye devam edecek. Bu güzel çeşmeyi şehrimize kazandıran İzmit Belediye Başkanı hemşehrimiz sayın Nevzat Doğan’a teşekkür ederim” diye konuştu.

Yurt Kantinleri Yabancılara Peşkeş mi Çekiliyor?

 • PDF

Yurt Kantinleri Yabancılara Peşkeş mi Çekiliyor?

Gümüşhane İktisadi ve Kültürel Kalkınma Derneği (GİKDER) Genel Başkanı Selim Nas, Gümüşhane’de ki Kredi Yurtlar Kurumuna ait kantinlerin geçtiğimiz haftalarda yapılan ihalelerinin kamuoyunda büyük tartışmalara neden olduğunu söyledi.

Yaptığı açıklamada kamuoyunun vicdanında derin yaraların açılmasına neden olan bu ihalelerin şeffaflıktan uzak bir şekilde yapıldığının görüntüsünün verilmesinin başlı başına bir skandal olduğunu öne süren Nas, “Bu şehirde binlerce genç işsiz gezerken, bu şehirde binlerce esnaf bulunurken dışardan gelen kişi yada kişilere en büyük yurdun ihalesinin verilmesi, daha farklı ifadeyle peşkeş çekilmesi bu memlekete ve bu memleketin insanına yapılmış en büyük ihanettir. Bu ihanete imza atanları halkımızın vicdanına havale ediyoruz. ” dedi. 

Kamuoyuna ve özellikle siyasi iradeye “Gümüşhaneli bir girişimci yakın çevremizdeki bir şehre gidip bir ilkokulun kantinini dahi alabilir mi?” sorusunu yönelten Nas, “Tabiî ki alamaz. Bir Gümüşhaneli Trabzon’da bir ilkokulun kantinini dahi alamazken nasıl oluyor da yurt kantinleri yabancı kişilere adeta ulufe dağıtılır gibi verilebiliyor. Siyaset kurumundan acil olarak bunun cevabını bekliyoruz. Kamuoyu olarak bu işin sonuna kadar takipçisi olacağımızı özellikle belirtmek istiyoruz. Ayrıca bu açıklamamızdan yola çıkarak kimse bizi mikro milliyetçilikle suçlama gafletine düşmesin bu şehirde yaşayan bir birey olarak bu şehrin haklarını savunmak bizim başlıca hakkımız ve sorumluluğumuzdur. Bu şehrin kaynaklarını, imkanlarını birilerine peşkeş çekenleri de önce halka sonrada hakka havale ediyoruz. Kredi Yurtlar Kurumunun kantinlerinin göz göre göre yabancılara peşkeş çekilmesini sindirmemiz mümkün değildir. Kantinleri yabancılara peşkeş çeken ve onlara referans olan siyasetçileri derhal istifaya davet ediyoruz. Yabancılara referans olup ihaleleri peşkeş çeken siyasetçiler merak ediyoruz hangi yüzle bu şehrin cadde ve sokaklarında dolaşacaklardır. Yabancılara referans olup bu kişilere ihale almalarına destek olan siyasetçileri bu millet yakında çok tanıyacaktır. Bu şehrin haklarını savunamayanların savunmakta aciz kalan siyasetçilerin oturdukları koltuklar onlar için bu saatten sonra halk nezdinde hiçbir meşruiyeti yoktur. Bu siyasetçiler maalesef tarihe başarısız olarak geçecektir bu başarısızlığın karşısında yapacakları tek şey gidip son samuray filmini izlemeleridir.” diye konuştu.

Öte yandan KYK Trabzon Bölge Müdürlüğü uhdesinde yapılan ihalede dosyaların ilgili firmalardan alındıktan sonra Genel Müdürlüğe gönderildiği ve tercih usülüyle ihalelerin gerçekleştirildiği öğrenildi.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Gümüşhane’de Şahin Avcıları Film Gibi Operasyonla Yakalandı

 • PDF

Gümüşhane'de Şahin Avcıları Film Gibi Operasyonla Yakalandı

Gümüşhane’de Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri uzun zamandır takip ettiği kaçak şahin avcılarını kıskıvrak yakaladı. Yaklaşık 7 bin lira para cezası verilen avcıların malzemelerine de el konuldu.

Alınan bilgiye göre, Köse ilçesine bağlı Salyazı köyü mevkiinde kaçak olarak ağ ve canlı mühre ile şahin avcılığının yapıldığını tespit eden Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz haftalarda 2 ekiple kaçak avcılara baskın yapmış, ancak kaçak avcıların Bayburt sınırına çok yakın olması ve çok organize olmaları nedeniyle Bayburt’a kaçmalarını engelleyememişti. 

Yapılan operasyonda kaçakçılarının plakasını tespit eden Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, önceki gün sabah erken saatlerde aracın yine aynı bölgeye geldiğini tespit edince 3 Gümüşhane Şube Müdürlüğü ekibi, 2 Köse Jandarma ekibi, Bayburt sınırına kaçması ihtimaline karşı da Bayburt Şube ve Jandarma ekipleriyle irtibata geçerek, kaçakçıların etrafını sardı. Bütün bunlara rağmen 45 dakika boyunca ekiplerden kaçan kaçakçılar, yapılan titiz çalışma sonucu yakalandı.

Şahısların kaçarken araziye attıkları güvercin ve kapan malzemeleriyle birlikte ele geçirilen araçta çok sayıda ağ, ip, dürbün, tel, şahin gözlüğü gibi şahin avında kullanılan malzemeye el konulurken, Şanlıurfa ve Hatay nüfusuna kayıtlı olduğu belirlenen 2 şahsa 3 bin 466 TL idari yaptırım cezası, 3 bin 500 TL de tazminat cezası uygulandı.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Gümüşhane'de 107 Kök Haşhaş Yakalandı

 • PDF

Gümüşhane'de 107 Kök Haşhaş Yakalandı

Gümüşhane İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler merkeze bağlı bir köyde 107 köy haşhaş ele geçirdi.  

Alınan bilgiye göre, istihbari çalışma yapan İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, merkeze bağlı bir köyde haşhaş bitkisi ekildiğini öğrenince bölgeye operasyon düzenledi.

Yapılan operasyonda köyde M.E ve G.E’ye ait evin bahçesinde inceleme yapan Jandarma ekipleri, 107 kök haşhaş bitkisi ele geçirdi.

Haşhaş bitkileri imha edilirken olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği öğrenildi.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

Festival Programı Belli Oldu

 • PDF

Festival Programı Belli Oldu

Gümüşhane'de bu yıl 21.si yapılacak olan Uluslararası Kuşburnu-Pestil, Kültür ve Turizm Festivali programı belli oldu.

Programa göre festival 12 Eylül Cuma günü saat 16.30'da festival çelenginin Atatürk Anıtına sunulması ile başlayacak.

Kortej yürüyüşünün ardından festivalin açılışı saat 17.15'te yapılacak. Sanat sokağı açılışının ardından açılış konuşmaları, halk oyunları ve mehteran gösterilerinin ardından saat 20.15'te aşıklar şöleni, 21.15'te İrfan Akgül konseri ve 22.00'da Baha konseri ile ilk gün programı sona erecek.

BÜTÜN PROGRAMLAR TRAFİĞE KAPATILACAK ATATÜRK CADDESİNDE 

Halk oyunları gösterileri, yarışmalar, animasyon gösterileri, konserlerle birlikte renkli görüntülere sahne olması beklenen festival programlarının tamamı Atatürk Caddesinde gerçekleşecekken, son gün yapılacak olan Onur Akgül ve final konseri Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilecek.

FUNDA ARAR, MURAT BOZ, KENAN DOĞULU ÜÇLÜSÜNDEN BİRİ FİNAL KONSERİNDE

Gümüşhane Valiliği ile Belediye Başkanlığının birlikte organize ettiği programın final konserinde sahne alacak sanatçısının ise Funda Arar, Murat Boz veya Kenan Doğulu üçlüsünden birisinin olması bekleniyor.

BAHA, FUAT SAKA GÜMÜŞHANE’YE GELİYOR

Üç gün sürecek olan festival boyunca İrfan Akgül, Aşıklar Şöleni, İnan Ayhan-İsmet Zengin, Kerim Yılmazer, Oğuzhan Meydan, Selahattin Tanış, Seçil Yavuz, Ersin Yılmaz,  Oytun Eleman, Selçuk Çelik, Alptekin, Onur Akgül gibi Gümüşhane'nin önde gelen sanatçıları ile Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından Baha, Fuat Saka ve sürpriz final sanatçısı sahne alacak.

İşte Festival Programı:

1.gün 
16:30 Festival Çelenginin sunulması 
17:00 Kortej yürüyüşü 
17:15 Festival açılışı 
17:45 Sanat sokağı açılışı 
18:15 Açılış Konuşmaları 
19:15 Halk Oyunları Gösterileri - Mehteran Gösterisi 
20:15 Aşıklar Şöleni 
21:15 İrfan Akgül Konseri 
22:00 Baha Konseri 

2.Gün 
14:00 Halk Oyunları Gösterileri (Cumhuriyet Caddesi) 
14:30 Halk Oyunları Gösterileri (Zafer Meydanı) 
15:00 Halk Oyunları Gösterileri (Konser alanı) 
15:30 Pestil - Pekmez yarışması (Fatih Parkı) 
16:00 Gençlik Merkezi Gösterileri 
17:00 İnan Ayhan - İsmet Zengin Konseri 
18:00 Kerim Yılmazer Konseri 
18:45 Oğuzhan Meydan Konseri 
19:30 Selahattin Tanış Konseri 
20:15 Seçil Yavuz Konseri 
21:00 Ersin Yılmaz Konseri 
22: 00 Fuat Saka Konseri 

3.Gün 
14:00 Halk Oyunları Gösterileri (Konser Alanı) 
14:30 Yemek Yarışması (Fatih Parkı) 
15:30 Mehteran Gösterisi 
16:15 Gümüşhane Belediyesi Sünnet Şöleni 
17:00 Animatör gösterileri 
18:15 Oytun Eleman Konseri 
19:00 Selçuk Çelik Konseri 
19:45 Alptekin konseri 
21:00 Onur Akgül Konseri (Atatürk Stadı) 
22:00 Final Konseri (Atatürk Stadı)