• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Tue05262015

Last update04:02:23 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

6. Gümüşhane Tanıtım Günleri Başladı

 • PDF

6. Gümüşhane Tanıtım Günleri Başladı

Gümüşhane Valiliği'nin destek ve himayelerinde İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) tarafından, bu yıl 6.’sı düzenlenen “Gümüşhane Tanıtım Günleri” etkinliklerinin açılışı gerçekleştirildi.

Feshane Uluslararası Fuar, Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Adalet Eski Bakanı Oltan Sungurlu, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Gümüşhane Milletvekilli Feramuz Üstün, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Vali Yardımcısı Şenol Turan, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, çok sayıda milletvekili ve milletvekili adayı, siyasi parti temsilcileri, Memur-Sen Onursal Başkanı Ahmet Gündoğdu, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, İSTAÇ Genel Müdürü Osman Akgül, İstanbul GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt, GÜSİAD Genel Başkanı Kenan Aydın, GÜSEV Başkanı Vahit Olgun ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sunuculuğunu ünlü tiyatro sanatçısı Gaffur Uzuner’in yaptığı açılış töreninde, İstanbul GÜDEF Başkanı Tahsin Söğüt, Gümüşhane Milletvekilli Feramuz Üstün, Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ve Adalet Eski Bakanı Oltan Sungurlu’nun selamlama konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, İstanbul’da bulunan Gümüşhaneli hemşehrilerimizin oluşturdukları Gümüşhane Dernekler Federasyonu'nun organize etmiş olduğu tanıtım etkinliği için bir araya geldiklerini hatırlatarak, “Sivil toplum kuruluşlarının bu tür konularda öncülük etmeleri hususunda kamuoyunda oluşan beklenti doğrultusunda, Gümüşhaneli derneklerimizin bir araya gelerek yaptığı bu çalışmaya biz de Gümüşhane Valiliği, Kaymakamlıklarımız ve belediyeler olarak destek verdik. Bugün biz de, Gümüşhane’den bir nevi misafir olarak geldik buraya. Ayrı ayrı bütün ilçelerimizin stantları, Valiliğimizin de kabul salonu var.” dedi.

Bugün Feshane’de, Gümüşhane’deki ve Gümüşhaneli olup İstanbul’da rızkını temin eden Gümüşhaneli hemşehrilerimizin, özellikle gıda sektöründeki yapmış oldukları çalışmaları sergiledikleri, yöresel ürünlerimizin ve folklorik değerlerimizin tanıtıldığı çok güzel bir etkinlik planlandığını kaydeden Vali Yavuz, “Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi Hazretleri Gümüşhane doğumludur. Ahmet Ziyaüddin Hazretleri’nin vermiş olduğu mesajlarda sevgi, saygı ve hoşgörü vardır. Bu düstur doğrultusunda Gümüşhane insanı her zaman vatanına, milletine, bayrağına, ezanına saygılı, her yerde ve her alanda başarılı olma gayreti içerisinde olan, çok mutena ve müstesna insanlardan oluşan bir hemşehri kitlesidir. İşte onun da en güzel tezahürü bu tür etkinliklerde ortaya konulmaktadır. Niyetler halistir, amaçlar çok güzel belirlenmiştir. Bu manada, emeği geçen bütün sivil toplum kuruluşlarımıza, Gümüşhane Dernekler Federasyonumuza, mahsusen Başkanımız Tahsin Söğüt Beyefendi ve yönetim kurulu üyelerine, teşrifleriyle başta Sayın Bakanımız Fikri Işık Beyefendiye, Oltan Sungurlu Bakanımıza ve diğer çok değerli misafirlerimize, Gümüşhaneli olmayıp da Gümüşhane’ye benim gibi hayranlık duyan diğer değerli misafirlerimize hoş geldiniz diyorum. Dört gün boyunca sürecek olan etkinliklerimiz de azami derecede istifade edileceğini ümit ediyorum, hepinize selam ve saygılarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Yavuz’un ardından bir konuşma yapan Gümüşhaneli hemşehrimiz Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 6. Gümüşhane Tanıtım Günleri’nin, Gümüşhanemizin tanıtımına en güzel şekilde hizmet etmesini ve Gümüşhane’yi tanımayan diğer vilayetlerdeki insanlarımızın da Gümüşhane’yi en güzel şekilde tanımasına yardımcı olmasını dilediğini ifade ederek, “Gümüşhane öyle bir şehir ki, insanları vatanı için milleti için, bayrağı için, ezanı için ve tüm değerleri için gözünü kırpmadan canını verir. Onun için de şehit oğlu şehitlerin diyarıdır Gümüşhane.” dedi.

13 kilometre uzunluğunda çift tüplü Zigana Tüneli’nin yakın bir zamanda ihale edileceğini ve 3-4 sene sonra uçakla Trabzon Havaalanı’na inen hemşehrilerimizin 45 dakika içerisinde Gümüşhane’ye ulaşabileceğinin dile getiren Fikri Işık, böylece Gümüşhane’nin İstanbul’a ve dünyaya daha yakınlaşacağını söyledi. Gümüşhane’yi ilgilendiren bir başka önemli projenin de hızlı tren projesi olduğunu kaydederek, projelerin hazırlık aşamasının devam ettiğini ve önümüzdeki süreçte bu ihalenin de yapılacağını belirten Fikri Işık, Salyazı Havaalanı’nın faaliyete geçirilmesiyle ilgili olarak da teknik çalışmaların başlatıldığını söyledi. Özellikle Gümüşhane’de doğmuş ve bugün belirli bir ölçeğe ulaşmış olan işadamlarına Gümüşhane’ye yatırım yapmaları çağrısında bulunan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, kendilerine her türlü desteği vereceklerini ve kolaylık sağlayacaklarını dile getirdi.

Açılış konuşmalarından sonra gerçekleştirilen plaket takdim töreninin ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, açılış kurdelesini Adalet Eski Bakanı Oltan Sungurlu, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz ve diğer davetliler ile birlikte kesti.

Açılışın ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz’un eşliğinde Gümüşhane'nin yöresel ürünlerinin sergilendiği stantları ziyaret etti. 

Canlı, Seçim Çalışmalarını Aralıksız Sürdürüyor

 • PDF

Canlı, seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane Milletvekili adayı Mustafa Canlı, seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak genel seçimler öncesinde seçim çalışmaları için Gümüşhane’nin  Kelkit  İlçesi’ne giden Mustafa Canlı , burada vatandaşların sevgi gösterisiyle karşılandı. MHP’nin Kelkit Seçim ve İrtibat Bürosu’nda bir süre partililerle görüşen Canlı, daha sonra esnafı ziyaret etti. ‘Bizimle Yürü Kelkit ’ sloganıyla yola çıkan MHP Gümüşhane Milletvekili adayı Mustafa Canlı , Kelkit esnafıyla bir araya gelerek esnafın sorun ve sıkıntılarını dinledi.

Esnafa MHP’nin seçim politikasını ve Gümüşhane  ile ilgili projelerini anlatan Canlı , 7 Haziran seçimleri öncesinde Kelkitlilerden  partisine destek istedi.

MHP Milletvekili adayı Mustafa Canlı , seçim çalışmalarına gödüller ve ,kılıçcı derneklerini ziyarete bulundular .ilçeye bağlı, Eskikadı, Firengi ve Kılıçtaşı köylerinde devam etti. Canlı , burada da köylülerle buluştu.

Gümüşhane’de Akaryakıt ve LPG istasyonları denetlendi

 • PDF

Gümüşhane'de Akaryakıt ve LPG istasyonları denetlendi

Gümüşhane Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Bakanlık koordinasyonunda Gümüşhane’de faaliyet gösteren akaryakıt ve LPG istasyonlarının denetimini yaptı.

Yapılan denetimlerde, istasyonların Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan lisans alıp almadıkları, pompaların miktar yönünden doğru çalışıp çalışmadığı ve 2 yıllık damga sürelerinin geçip geçmediği kontrol edildi.

Gümüşhane’de 29 adet akaryakıt ve 27 adet LPG istasyonu denetlenirken, denetlenen işyerlerinden alınan benzin ve motorin numuneleri Ulusal Marker Cihazı ile standartlara uygun olup olmadığı test edildi.

Yapılan denetimler neticesinde hiçbir eksiklik ve aykırılığa rastlanılmazken,  tüketicilerin mağdur olmaması için Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından gerekli kontrol ve denetimlere devam edileceği vurgulandı.

Gümüşhane’de Ahilik Haftası Kutlamaları

 • PDF

Gümüşhane’de 8.Ahilik Haftası kapsamında kutlama programı düzenlendi. Programda yılın ahisi seçilen terzi Niyazi Karagül’e şet kuşatma töreni yapıldı.

İki bölümde icra edilen ve ilki Valilik Toplantı salonunda gerçekleştirilen etkinlikte sinevizyon gösterileri, yılın ahisi seçilen terzi Niyazi Karagül’e şet kuşatma töreni ve yarışmalarda dereye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programa Vali Yücel Yavuz, Milletvekilleri Doç.Dr. Kemalettin Aydın, Feramuz Üstün, Garnizon Komutanı Albay Erdal Eren, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Vali Yardımcısı Şenol Turan, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Ticaret İl Müdürü Mürsel Yaşar, Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Rıfat Çilenk, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkan Vekili Feridun Sancar, AK Parti İl Başkanı Hakkı Gündüz, kamu kurum müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve esnaflar katıldı.

Törende konuşan Vali Yavuz, geçtiğimiz yıl Ahilik Haftasının Eylül ayında kutlandığını hatırlatarak, bu yıl yapılan düzenleme ile Mayıs ayında düzenlenmesinin öngörüldüğünü hatırlatarak, bu tür etkinliklerin esnaf ve sanatkarların sorunlarının ve çözüm yollarının tartışmaya imkan tanımak üzere iyi bir fırsat olacağını söyledi.

"BİZİM GÖNLÜMÜZDE BÜTÜN ESNAF VE SANATKARIMIZ YILIN AHİSİDİR"

Ahiliğin üzere kardeşlik, cömertlik ve yardımseverlik demek olduğunun altını çizen Vali Yavuz, “Bizim gönlümüzde bütün sanatkar ve esnaflarımız yılın ahisidir. Çünkü onlar kendisine tevdi edilen görevi en iyi şekilde yapmanın gayreti içerisindedirler. Bu tür etkinliklerin toplum, millet, ülke, devlet olarak içinde yaşadığımız coğrafyanın ve hayatımızı idame ettirdiğimiz sosyal yaşamın hep en iyi şekilde olması ve hep güzelliklere doğru gitmemiz yönünde üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmamız gerektiğinin bir defa daha farkında olmamıza vesile olmasını diliyorum.” dedi.

"GÜMÜŞHANE'YE HİZMET EDERKEN HEP AHİLİK ŞİARIYLA HAREKET EDECEĞİZ"

Belediye Başkanı Ercan Çimen ise konuşmasında kendisinin de ahilik teşkilatının bir üyesi olduğunu, bir esnaf çocuğu olduğunu hatırlatarak, “Gümüşhane’ye hizmet ederken hep ahiliğin şiarıyla hareket edeceğiz. Doğruluktan, adaletten, cömertlikten, dürüstlükten ödün vermeyeceğiz.” diye konuştu. 

Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Rıfat Çilenk ahilik prensiplerinin günümüze kadar güncelliğini yitirmeden geldiğini, Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkan Vekili Feridun Sancar ise ahilik ve ahilik teşkilatıyla ilgili bilgi verirken, Ticaret İl Müdürü Mürsel Yaşar ise ahiliğin tüm zaman ve mekanlara hitap eden, çağlar üstü bir değerler sistemi olduğunu söyledi. Yaşar, ahilik sisteminin kıymetinin toplumların modernleşmesinin artmasıyla birlikte daha iyi anlaşılmaya başlandığını da sözlerine ekledi.

40 YILLIK TERZİ NİYAZİ KARAGÜL YILIN AHİSİ SEÇİLDİ

Törende daha sonra yılın ahisi seçilen ve 40 yıldan fazla bir süredir kent merkezinde terzilik yapan Niyazi Karagül’e şet kuşatma töreni gerçekleştirildi. Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Rıfat Çilenk ve Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkan Vekili Feridun Sancar, Karagül’e kaftan ve sarığını giydirirken Vali Yücel Yavuz da plaket takdim etti.

Ahilik haftası nedeniyle düzenlenen “Ahilik Kültürü” konulu şiir yarışmasında birinci olan İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Sinem Doğan, ikinci olan Arzular ortaokulu öğrencisi Esmanur Şenel, üçüncü olan Arzular Ortaokulu öğrencisi Sinem Şenel, resim yarışmasında birinci olan İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Hazal İkra Yücel, ikinci olan Arzular Ortaokulu öğrencisi Gaffar Bayrak,  kompozisyon yarışmasında birinci olan Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Filiz Kır, ikinci olan aynı okuldan Neslihan Akçara, üçüncü olan Gümüşhane Lisesi öğrencilerinden Aleyna Ilgaz’a ödülleri protokol üyeleri tarafından verilirken şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan eserler sahipleri tarafından törende okundu.

Çalışma ve İş Kurumu Gümüşhane İl Müdürlüğü tarafından çeşitli kategorilerde dereceye giren işverenlere ödüllerin verilmesiyle Valilik toplantı salonunda ki program sona erdi.

BİN KİŞİYE AHİLİK PİLAVI İKRAM EDİLDİ

Programın ikinci bölümü ise Zafer Meydanında gerçekleştirildi. Gümüşhane Belediye Mehteran ekibinin marşları eşliğinde Vali Yavuz, Milletvekilleri Aydın ve Üstün, Belediye Başkanı Çimen ile yılın ahisi Karagül, birlikte vatandaşlar için hazırlanan bin kişilik ahilik pilavı ikramını gerçekleştirdi. Etkinlik halk oyunları ekiplerinin gösterisiyle son buldu. 

Öte yandan Gümüşhane'de Ahilik Haftası nedeniyle yayımlanan kutlama mesajları şu şekilde:

VALİ YÜCEL YAVUZ

“Milletimizin yüzyıllardır sahip olduğu birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunun en somut örneklerinden birisi de Ahilik Teşkilatı’dır.

Temelleri 13. yüzyılda “Elini, sofranı, kapını açık; gözünü, dilini, belini bağlı tut.” diyen gönül adamı Ahi Evran-ı Veli tarafından esnaf ve sanatkârlar birliği olarak atılan Ahilik Teşkilatı, Anadolu’da ekonomik ve ticari faaliyetlerin yürütülmesinde iyi ahlak, doğruluk, kardeşlik ve yardımseverlik gibi toplumsal değerleri esas alan, saygı ve sevgi çerçevesinde haksız rekabeti ortadan kaldırarak sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlayan bir oluşumdur. Ticaret ve ekonomi alanında esnaf ve sanatkârımıza olduğu kadar sosyal ve kültürel alanda da tüm halkımıza yol gösterici olan Ahilik Teşkilatı ve değerlerinin, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin milli ve manevi değerlerini muhafaza etmeye ve gelecek nesillere aktarmaya devam edeceğine yürekten inanıyorum.

11-17 Mayıs tarihleri arasında kutlamakta olduğumuz 28. Ahilik Haftası münasebetiyle Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran-ı Veli'yi rahmet ve minnetle yâd ederken, bu haftanın Ahilik kültür ve değerlerinin yeniden hatırlanarak tazelenmesine vesile olmasını temenni ediyor, esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün vatandaşlarımızın Ahilik Haftası'nı kutluyorum.”

MİLLETVEKİLİ FERAMUZ ÜSTÜN

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün ahilik haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Üstün mesajında, sevgi, hoşgörü, çalışkanlık, yardımseverlik, dürüstlük ve tok gözlülük anlayışıyla, esnaf ve sanatkârlar arasında kurulmuş olan ahilik müessesesinin bu önemli değerlerin yaşatılmasında ve yaygınlaştırılmasında büyük bir önem arz ettiğini belirtti.

Ahilik kültürünün günümüzün meslek birliklerine, sendikaları ve esnaf odalarına da öncülük ettiğini vurgulayan Üstün, şunları kaydetti: 

"Ahi kurumunun yönetimindeki fertler; çalışma, bilgi, akıl, ahlak gibi kavramların bilinci içerisinde toplumsal hayatın kuvvetlenmesinde önemli rol üstlenmişler. Ahiliğin gücünü ve etkisini günümüze kadar sürdürmüşlerdir. Sivil toplum örgütlerinin ve kurumlarının oluşmasında toplumun kültürel değerleri önemli yer tutar. Örgütlerin kuruluşunda ve işleyişinde kültürel değerlerin etkisi göz ardı edilemez.

Ahiliğin sosyal, ekonomik ve kültürel hayatımızda önemli bir yeri ve önemi var. Ahilik sözde değil, özde bir olabilmektir. Hepimiz böyle bir birlikteliği inşa etmenin gayretinde olmalıyız.

Türk geleneği olan bu kurum ırk, din ve sınıf ayrımı yapmadan bu coğrafyada yaşayan herkese elini ve gönlünü açar. 

Tüm bu güzellikleri yaşatma adına bugün de özünde aynı meziyetleri taşıyan esnaf ve sanatkârlarımız eli ile varlığını sürdüren bu kültürümüzü daha da ileriye taşımalıyız. Millet olarak Ahi Evran muhabbetiyle birbirimizi kucaklamalı, sanayide ve ticarette de doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden dünya milletleriyle yarışmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle esnaf ve sanatkârlarımız başta olmak üzere bütün halkımızın Ahilik Kültür Haftası'nı kutluyorum.”

AK PARTİ İL BAŞKANI HAKKI GÜNDÜZ

AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Hakkı Gündüz Ahilik Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. 

Ahilik geleneğinin toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırdığını dile getiren Gündüz mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Ticari kültürümüzde çok önemli bir yer tutan Ahilik, toplumda yaşayan fertleri birbirine yaklaştırarak aralarındaki dayanışmayı sağlar. Ticari işletmelerimiz Türk ekonomisinin bel kemiği ve kalkınmamızın çekirdeğidir. Yüzyıllar önce bu topraklarda kendi öz kültürümüzle kurulan Ahilik sistemini anlamak, anlatmak ve hep beraber yaşamak; tüm esnaf, sanatkâr ve işadamlarımızın ortak amacı olmalıdır. 

Yaşadığımız bu dönemde her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan birliği ve dayanışmayı yüzyıllar önce atalarımız, nasıl hayat felsefesi haline getirmişse bizler de her zaman birlik ve beraberlik içerisinde, yardımlaşma ve dayanışma duygularını ön planda tutan bir toplum olmayı başarabilmeliyiz. Medeniyetimizin dünyaya armağan ettiği bu sistem, yeniden toplumumuzun hayat felsefesine katkı sağlamalıdır. 

Bu duygu ve düşüncelerle; başta tüm esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm halkımızın Ahilik Haftasını tebrik ediyor, bu topraklarda her zaman var olan birlik, beraberlik ve dayanışma duygularının devamını diliyorum.” 

Lider geliyor

 • PDF

Lider geliyor

MHP Lideri Dr. Devlet Bahçeli Gümüşhane’ye geliyor. Genel Merkez’den edinilen bilgiye göre MHP lideri Dr. Devlet Bahçeli 29 Mayıs Cuma günü Atatürk Caddesinde Gümüşhanelilere seslenecek. İl Başkanlığı resmi programın henüz kendilerine ulaşmadığını belirtirken gereken hazırlıkların sürdürüldüğünü kaydetti.

Haber kaynağı: http://www.gundogumu.com

En güzel bozkurt

 • PDF

En güzel bozkurt

Onun kullanacağı bir oy'u yok ama kocaman bir yüreği var. MHP Gümüşhane Milletvekili Adayı Mustafa Canlı Şiran ve köylerinde çalışmalarını sürdürüyor. Seçim günü yaklaşırken temposunu artıran adaylar köy, ilçe ve il genelinde de vatandaşla buluşmaya her eli sıkmaya gayret ediyorlar. 

Ziyaretler sırasında zaman zaman ilginç fotoğraflarda objektiflere yansıyor. İşte o enstantanelerden bir tanesi. MHP Adayı Mustafa Canlı Gümüşhane Şiran temasları sırasında bu sevimli kız çocuğunu önce sevdi, daha sonra bozkurt işareti yaptırdı.

450 kişi daha işsiz mi kalacak?

 • PDF

450 kişi daha işsiz mi kalacak?

Gümüşhane'nin merkeze bağlı Karamustafa köyünde faaliyet gösteren Yıldız Bakır Madencilik'e ait işletmenin kapatılacağı iddia edildi.

Yaklaşık 5 yıldır faaliyetlerine devam eden madende çalışan 450 kişi, mevcut atık barajının 1 aylık kapasitesinin kalması nedeniyle işsiz kalabilecekleri endişesi taşımaya başladı. Bir dönem düzensiz maaş ve kötü iş koşullarıyla boğuşan işçiler, tam işler yoluna girdiği dönemde bu kez de işsiz kalma korkusuyla başbaşa kaldı.

Mevcut atık havuzunun dolmak üzere olduğu madende, yeni atık havuzu için gerekli dosyanın Başbakanlık'a ulaştığı ve burada beklediği ifade edildi. İşçiler, faaliyetlerini durduran Koza Altın Madeninde işsiz kalan yaklaşık 600 kişinin ardından Yıldız Bakır Madencilik işletmesinin de kapatılmasıyla birlikte 450 kişinin daha işsiz kalabileceğini belirterek, sürecin hızlandırılması ve evlerine götürecekleri ekmekten olmamak için yetkililerden yardım talebinde bulundu

Canlı:İlk Hedefimiz 2-0 Yapmak

 • PDF

Canlı, basın toplantısı düzenledi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane Milletvekili adayı ve Gümüşhane eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı, düzenlediği basın toplantısında milletin kendilerine karşı büyük bir teveccühü olduğunu söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane Milletvekili adayı ve Gümüşhane eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı, düzenlediği basın toplantısında milletin kendilerine karşı büyük bir teveccühü olduğunu söyledi.

Beraberinde MHP İl Başkanı Ali Ateş ve eşi Müzeyyen Canlı ile Tarihi Özdenoğlu Konağında düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin karşısına geçen Canlı, toplumun en büyük yaralarından birisinin baskı olduğunu savunarak, toplumu bu yaradan kurtarmak gerektiğine vurgu yaptı.

"İLK HEDEFİMİZ 2-0 YAPMAK"

AK Parti’de artık heyecan kalmadığını, görüntü ve söylemlerin değiştiğini iddia eden Canlı, birinci parti olmanın hayal olmadığını ve bunu başaracaklarını söyledi. Canlı, baskılara rağmen halkın kendilerine sıcak davrandığını belirterek, “İlk hedefimiz tabiî ki 1. parti olmak 2-0 yapmak. İkinci hedefimiz ise 1-1.” dedi.

“İNSANLARIN BÜYÜK TEVECCÜHÜ İLE KARŞILAŞIYORUZ”

Gittiği her ilçede, köyde, mahallede insanların kendisini tanıdığını ve büyük teveccüh gösterdiklerini ifade eden Canlı, “İyi çalışılmış bir seçim beyannamesi hazırlandı. Toplumsal onarım ve huzurlu gelecek adında seçim beyannamemiz hazırlandı. Taşeronlaşma bizim toplumumuzun yüz karası. İşten çıkarılma algısı bireyin dünyasını karartıyor. Toplumuz baskı altında. Siyasi düşüncelerini ortaya koyamıyor. Birey düşüncesini baskı altında kalmadan ifade edebilmeli. Herkes kendi düşüncesine rahatlıkla ortaya koyabilmeli. Toplum ancak bu şekilde gelişebilir.” ifadelerini kullandı. 

“İKTİDAR PARTİSİNİN SİYASİ ETKİNLİKLERİNE MÜDÜRLER KATILIYOR”

İktidar partisinin ilçelerde güç gösterileri düzenlediğini ve bu etkinliklere ilçe müdürleri ve okul müdürlerinin de katıldığını dile getiren Canlı, “Böyle bir şey olamaz.  Buradan Sayın Valimi göreve davet ediyorum. Bizim arazide yaşadığımız en büyük sıkıntının bu olduğunu belirtmek istiyorum. Dün bir muhtar arkadaşımla konuşurken düşüncesini bizden yana olmakla beraber ‘kimse duymasın’ diyor. Bana şunu söyleyebilir: ‘Sizi beğenmiyorum diyebilirsin, sizin partinizi sevmiyorum. Dolayısıyla oy vermeyeceğim’ diyebilirsin. Ama ben size oy verirsem bana hizmet gelmez mantığı olacak iş mi? Yarın ben sana oy vermedin diye hizmet getirmezsem bu benim için yüz karasıdır. Dolayısıyla toplumu bu yaradan kurtarmak lazım.” diye konuştu.

“KARALAMA YAPMADAN KENDİ DÜŞÜNCELERİMİZİ VE YAPACAKLARIMIZI PAYLAŞIYORUZ”

Seçim sürecinde karalama kampanyalarından ziyade kendi düşüncelerini ve yapacaklarını toplumla paylaştıklarını ifade eden Canlı, toplumun değişik kesimleriyle görüşmenin ve aldıkları pozitif enerjinin etkisi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu süreçte geçmiş tecrübelerden de faydalanıyoruz. Geçmişteki Milletvekillerinin tutum ve davranışlarının toplumdaki karşılığı nedir, hangisi karşılık buluyor gibi bu tür tespitlerimiz de oluyor. Dolayısıyla bunlardan da ders alarak çalışmalarımızı yürütüyoruz.”

“GÖNÜL ADAMI OLMAK GEREK”

İnsanların gönüllerine giren gönül adamı olmak gerektiğine vurgu yapan Canlı, sözlerini şöyle sonlandırdı: “İnsanların gönlüne girmediğin sürece yapmış olduğun işlerin hiçbir faydası yok. Toplumun hassas olduğu hem milli hem manevi değerlerinin mecliste iyi savunulması gerekir. Toplumun Milletvekilinden beklediği ona her an ulaşabilmesidir. Gümüşhane’mizin en büyük sorunu işsizlik. Toplumun bizden beklediği en büyük sıkıntı iş. Bu nedenle Devlet girişimcinin önünü açmalı, teşvik sistemi geliştirilmeli. Bu yüzden eğer Milletvekili olursak Gümüşhane’ye yapabileceğimiz en güzel hizmetlerden bir tanesi istihdam yaratacak projelerin altyapısını ve girişimcileri bu tarafa çekecek yatırımları yapmak. İşçinin alın terinin ve emeğinin savunucusu kamu çalışanlarının hak hukuk takipçisi. Kamu çalışanları şuna bakmalı. İşini düzgün yapıyorsa bunun bir teminatı olmalı. Bunun da takipçisi olacağımı belirtmek isterim. Her şeyden önce toplumda görmüş olduğumuz desteğin devamını sağlamak için şunu hissettim. Çok çalışmanı gerekiyor. Toplumun her sıkıntısında yanında olmanız gerekiyor. Eğer rahatınıza düşkünseniz bu göreve talip olmamanız gerekiyor. Bu görev rahatına düşkün olanın görevi değil. Bu görev özveri, çalışma istiyor. Hiçbir zaman eleştiriden kaçmadık. Eleşriden faydalanmayı amaç edindik. Çünkü eleştiri kültürü insanları daha güzel ve daha doğru şeyler yapmasına vesile oluyor. Akıllı bir yönetici gelen her eleştiriden faydalanması lazım.”

“SANDIKLARIMIZA BU DÖNEM SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Canlı’nın partisinin genel politikayla ilgili söylemleri ve partisinin seçim beyannamesini aktarmasının ardından söz alan MHP İl Başkanı Ali Ateş de 7 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde sandık güvenliği konusunda teşkilat olarak çalışma yaptıklarını belirterek, “Görevliler eğitiliyor, bilinçlendiriliyor. Partimiz asil ve yedek olmak üzere bütün sandıklarda görevlendirme yapmıştır. Sandıklarımıza bu dönem sahip çıkacağız.” dedi.

“PARTİMİZE KARŞI BÜYÜK BİR TEVECCÜH VAR”

Göreve geldiği 18 Ocak 2015 tarihinden bugüne Gümüşhane’de MHP’yi başarıya ulaştıracak ve birinci parti yapacak çalışmaların içerisinde girdiklerini belirten Ateş, “7 Haziran’da bu yaptığımız çalışmaların neticesini alacağımıza ve Gümüşhane’de MHP’yi birinci parti yapacağımıza canı gönülden inanıyorum. Bugüne kadar yaptığımız ilçe çalışmaları, belde çalışmaları ve köy çalışmalarında halkımızın adaylarımıza ve MHP’ye karşı müthiş bir teveccühünün olduğunu gördük. Bunu sandığa yansıtırsak başarıyı yakalamamak elde değil. 7 Haziran’da MHP’yi birinci parti yapacağız. Bu başarıyı yakalamamızda insanlarımızın bizim adaylarımıza ve partimize karşı duyarsız kalmamaları bunu sağlayacaktır.” diye konuştu.