• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Sat04182015

Last update04:24:49 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

İşte HDP'nin adayları

 • PDF

İşte HDP'nin adayları

7 Haziran’da yapılacak olan Genel Seçimlerde Halkların Demokratik Partisi (HDP) sürpriz yaparak Gümüşhane'den aday gösterdi.

Salı günü saat 17.00 itibarı ile Yüksek Seçim Kuruluna teslim edilen listeye göre HDP'nin Gümüşhane'de tek adayla seçime girecek. HDP'nin adayının ise Hayati Günal olduğu öğrenildi.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) belirlediği takvime göre 15 Nisan’da Milletvekili geçici aday listeleri radyo, televizyon ve Resmi Gazete'de yayınlanacak. Geçici aday listelerine karşı il seçim kurullarına ve YSK'ya yapılacak itirazlar başlayacak ve incelenecek. Geçici aday listelerine karşı ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü olan 16 Nisan’ın ardından 24 Nisan’da siyasi partiler seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar, radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

Işık: Çare MHP’dir

 • PDF

Işık: Çare MHP’dir

Gümüşhane aday adayı Işık, Gümüşhane'de partisine büyük bir dönüşün yaşandığını söyledi

MHP Gümüşhane Milletvekili Aday Adayı Dt. Çetin Işık, vatandaşın partilerine olan sevgisinin, ilgisinin devam ettiğini, MHP’nin giderek büyüdüğünü söyledi.

Işık, aday adaylık seçim sürecinin son günlerinde  gelişmeleri değerlendirirken, ‘Gittiğimiz her yerde büyük ilgi görüyoruz, Gümüşhane gerçekten MHP’ye büyük özlem duyuyor ve çare MHP’dir diyor. Şimdi yapacağımız tek şey daha çok çalışmak ve Gümüşhane’yi MHP iktidarıyla layık olan yere getirmektir’ dedi.

Karaca Mağarası Yeni Sezona Hazırlanıyor

 • PDF

Karaca Mağarası Yeni Sezona Hazırlanıyor

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyü sınırları içerisinde bulunan ve dünyanın sayılı damlataşı mağaralarından olan Karaca Mağarasında, 15 Nisan’da başlayacak olan sezon öncesinde çalışmalara hız verildi.

Geçmiş yıllarda bölgeyi ziyaret eden turist ve ilgililerin geri dönüşleri sonucunda yolun Gümüşhane-Trabzon karayolu ayrımından mağaraya kadar olan bölümlerinde genişletme ve tamir çalışmaları başlatılırken, Mağara içerisinde de yürüyüş bandı, aydınlatma ve elektronik sistemlerde bakım yapılıyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, şehrin en büyük turizm değerlerinden olan Karaca Mağarasını 15 Kasım’da turizme kapattıklarını, 15 Nisan’da da yeniden açacaklarını belirterek, o tarihe kadar başlattıkları çalışmaları tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Karaca Mağarasına geçtiğimiz yıl 61 bin 920 kişinin ziyaret ettiğini dile getiren Akdoğan, kurum olarak mağaranın sürdürülebilir bir şekilde işletilmesi için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Kış mevsiminin ardından iş makinelerinin yol boyunca genişletme çalışması yaptığını, bu çalışmalar tamamlandıktan sonra asfalt yama gerektiren bölgelerin yapılacağını ifade eden Akdoğan, geçtiğimiz yıllarda yolun tehlikeli bölümlerine otokorkuluk sistemi yaptıkları sözlerine ekledi.

Üreticilere patates, kuru fasulye ve yem bitkileri tohumu dağıtıldı

 • PDF

Üreticilere patates, kuru fasulye ve yem bitkileri tohumu dağıtıldı

Gümüşhane’de Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi kaynaklarıyla aldığı patates, kuru fasulye ve yem bitkileri tohumlarını üreticilere dağıttı.
 
Kurum bahçesinde düzenlenen törenle üreticilere dağıtılan sertifikalı patates tohumluğunun yüzde 60’nın Özel İdare, yüzde 40’nın üretici, yem bitkileri ve kuru fasulye tohumunda ise yüzde 100 Özel İdare katkısı bulunuyor.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane’nin bakir topraklara sahip ve sulama kaynakları açısından zengin bir il olmasına rağmen yüzde 40 oranında işlenmeyen tarım alanı mevcut olduğunu söyledi.
 
PATATES TOHUMLARI İLE DEKARDAKİ VERİM 5 KAT ARTACAK
 
Kurum olarak proje ekibiyle birlikte tarımsal faaliyetlerin nasıl artırılacağı yönünde yaptıkları çalışmaların ardından bu hedefe yönelik 8 proje oluşturduklarını kaydeden Birşen, “Patates yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması projesi çok önemli. İlimizde daha çok yerli çeşitler kullanılıyordu. Dekardaki verimleri 1-2 ton civarındaydı. Ama bizim vereceğimiz bu patates tohumlarında bölgemize uygun çeşitleri seçtik ve dekara 5 ton patates elde edilecek.” dedi. 
 
YÜZDE 100 HİBE İLE YEM BİTKİSİ TOHUMU
 
Hayvancılık bakımından da Gümüşhane’nin iyi durumda olduğunu, 67 bin 600 büyükbaş, 33 bin küçükbaş hayvan bulunduğunu dile getiren Birşen, “Biz çiftçilerimize bu hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılaması için yem bitkisi tohumu sağladık. Bunu da yüzde 100 hibeli yaptık. Çoruh Havzası dediğimiz Merkez ilçe, Kürtün ve Torul’da 2 ton yonca tohumu, 6,5 ton korunga tohumu çiftçilerimize dağıtılacak. Biz bunları yüzde 100 hibe şeklinde dağıtacağız. Sizde inşallah bu tohumları toprakla buluşturup su ve gübre ile besleyeceksiniz.” diye konuştu.
 
“GÖÇ NEDENİYLE BOŞALAN TARIM ARAZİLERİNİ ÜRETİME KATMAK İSTİYORUZ”
 
Gümüşhane’nin tarımsal hasılasının bu projelerle artmasının hedeflendiğini kaydeden Birşen, şöyle konuştu: “İlimizin üretime ihtiyacı var. İlimizde birçok tarım alanı kullanılmıyor. Büyükşehirlere göç nedeniyle arazilerimiz boş. İnşallah bu alanları değerlendirerek üretime katkı sağlayacağız diye düşünüyorum.Yine ilimiz için kuru fasulye çok önemli. Gerçekten biz bunun farkında değiliz ama diğer illerde Gümüşhane fasulyesi yok satıyor. Biz istedik ki bu üretim artsın ve ticaret konu olsun, markalaşsın. Tohumluğu da kendi bölgemizden seçtik. Diğer illerden getirtmedik.”
 
“SİZ ÜRETTİKÇE BİZİM SİZE DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK”
 
Birşen, proje kapsamında üreticilere verilen tohumların ekilmesinin ardından teknik personelin sürekli üreticiyi ziyaret edeceğini, ürünleri takip edeceğini belirterek, “Bu tohumları toprakla buluşturun. Hasadına biz size geleceğiz, kayıt altına almaya geleceğiz. Desteklerimiz bundan sonra artarak devam edecek. Siz ürettikçe bizim size desteğimiz devam edecek.” dedi.

Canlı, Dernek Ziyaretlerine Devam Ediyor

 • PDF

Canlı, Dernek Ziyaretlerine Devam Ediyor

Milliyetçi Hareket Partisi Gümüşhane Milletvekili  Aday Adayı Mustafa Canlı, İstanbul’da faaliyet gösteren bazı Gümüşhane’li dernekleri ziyaret etti.

Ziyaret ettiği tüm derneklerde yoğun ilgi ve sıcak bir yaklaşımla karşılanan Canlı, Pirahmet, Erdemler, Söğütağıl, Kılıçören, Kadiköy Kelkitliler Dernekleri, Köse Merkez ve Köyleri Dernekleri, Köse ve Köyleri Gençleri ( Şirinevler – KÖKGENÇ )derneği, Salyazı,
Yaylım, Kelkit Kaş Köy Dernekleri (Yeşilpınar), Arzular Beldesi, Kelkit Babakonağı, Şiran Kırıntı Köyü Dernekleri, Beykoz Günyüzü - Üçtaş derneği, Beykoz, Ümraniye Dernekleri, Öbektaş, Ümraniye Kınalıtaş Köyü Dernekleri ve Üsküdar Gümüşhaneliler derneklerine gerçekleştirdiği ziyaretlerde Gümüşhane’lilerle buluştu.

Gurbetteki derneklerle her zaman bir arada olduklarını ve irtibatlarını hiçbir zaman kesmediklerini dile getiren Milliyetçi Hareket Partisi Gümüşhane Milletvekili  Aday Adayı Mustafa Canlı “ Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi İstanbul’da da Gümüşhane’mizi temsil eden birçok derneğimiz var. Ziyaret ettiğim tüm derneklerde çok açık görülüyor ki gurbetteki tüm hemşehrilerimiz birlik ve beraberlik içinde  kenetlenmiş durumda. Hemşehrilerimiz arasındaki bu birlikteliliği ve dayanışmayı görmek beni fazlası ile mutlu etti. Üç dönemlik Belediye Başkanlığım sürecinde şartlar el verdiği süreçte her zaman ve her yerde gurbetteki hemşehrilerimizle bir araya gelmeye özen gösterdim. Hemşehrilerimizle her zaman imkanlarım dahilinde sahip olduğum her şeyi paylaşmaya çalıştım. Uygun olduğum her zaman, davet edildiğim her yere hiç düşünmeden kalkıp gerektiğinde yurt dışına gittim. Her anlarında yanlarında oldum. Düğün ve cenazelerin haricinde sosyal etkinlilerine hiç düşünmeden ve üşenmeden gittim. Acılı ve neşeli günlerinde hep yanlarında oldum. Hemşehrilerimde sağ olsunlar gittiğim her yerde beni bugün ki gibi çok sıcak ve içten karşıladılar. Keşke imkanlar el verse de ülke genelindeki bütün derneklerimizi ziyaret edip, hemşehrilerimizle hasbıhal edebilsem. İnşallah önümüzdeki süreçte gitmediğim dernek, kucaklaşmadığım bir Gümüşhane’li olmayacak. Bu vesileyle tüm hemşehrilerimize şahsıma gösterdikleri yakın ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum ” dedi.

Ziyaret ettiği derneklerde, Aday Adaylığı içinde bazı açıklamalarda bulunan Canlı “ Ülkemize, milletimize ve Gümüşhane’mize hizmet etme şerefine ulaşabilmek için ve bu sorumluluğu kendimde hissettiğim için aday adayı oldum. Rabbim bu makamı bize nasip eder, partimizde bu görevi bize layık görürse dün olduğu gibi bugünde bu birlikteliğimiz ve dayanışmamız aynı şekilde devam edecektir. Biz makama değil, hizmete talibiz. Gerek kamudan gelen tecrübemiz, gerekse üç dönem görev yaptığım Belediye Başkanlığım süresinde edindiğim tecrübe ile Gümüşhane’mize hemşehrilerimize en iyi şekilde hizmet uğraşı vermek için elimden geleni fazlasıyla yapacağım. Dün olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kalbimiz ve kapımız her zaman hemşehrilerimize açık olacaktır. Gümüşhane’mize ve hemşehrilerimize en iyi şekilde hizmet için çıktığım bu yolda inşallah sonuç hayırlı olur” diye konuştu.

Canlı, dernek başkanlarına, dernek yöneticilerine  ve tüm Gümüşhane’lilere kendisine gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti. Canlı, daha sonra İstanbul’un değişik yerlerinde bazı hasta ve taziye ziyaretleri gerçekleştirdi.

Yolsuzluk, yoksulluk almış başını gidiyor

 • PDF

Yolsuzluk, yoksulluk almış başını gidiyor

MHP aday adayı Dt. Çetin Işık, aday adaylık süreciyle ilgili olarak seçim çalışmalarına durmaksızın devam ediyor

MHP'li Işık, ilçe ilçe dolaşarak seçim çalışmalarını bütün hızıyla sürdürüyor... Işık, gittiği tüm ilçelerde vatandaşlarla birebir görüşerek onlarla bir araya gelerek ve sıkıntılarını da dinleyerek yapacaklarını ifade ediyor..Gittiği her ilçede vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılanan Işık, tek tek tokalaşarak, sohbetlerde bulunarak, gönülleri fethetmeye devam ediyor

Halktan büyük destek ve sevgi seli gören Işık, “İlçelerimizde vatandaşlarımızla bir araya geldik, esnafla sohbet ettik. Her elini sıktığımız vatandaşımız artık bu kötüye gidişten sıkılmış durumda. MHP'ye karşı büyük bir teveccühü olan vatandaşımız 7 Haziran seçimlerinde bizim yanımızda olacaklarını söylüyor. MHP’de çok büyük bir hareketlenme var. Bunu sandığa yansıtarak çok başarılı bir sonuç alacağımıza inanıyorum. Çünkü gittiğimiz her yerde insanlarımızın gözünde bu ışığı görüyoruz. Türk milletini, Milliyetçi Hareket’in tek başına iktidarında, aydınlık ve umutların yeşerdiği pırıl pırıl bir geleceğe bizlerle birlikte yürümeye çağırıyoruz. Bizler biliyoruz ki; kurtuluş MHP’nin iktidarıdır” ifadelerini kullandı.

AKP’ye oy veren seçmende bir bıkkınlık ve kaçış olduğunu savunan Işık, “Türkiye ve MHP açısından son derece önemli bir seçime giriyoruz. Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğini, kimsesizlerin kimsesi olacağını iddia eden AKP’nin ülkeyi ve halkımızı getirdiği nokta ortada. Yoksulluk ve yolsuzluk almış başını gidiyor. Halk büyük bir baskı altında. Özgürlükler kısıtlanıyor, insan hakları ve demokrasi askıya alınmak isteniyor. Adalet, hak, hukuk denilen kavramların içi boşaltıldı. Bu gidişe dur demek için var gücümüzle mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

Gümüşhaneli Altın Adamlar Ödüllerini Aldı

 • PDF

Gümüşhaneli Altın Adamlar Ödüllerini Aldı

Gümüşhane’de 48 yıldır yayın yapan Kuşakkaya Gazetesi’nin bu yıl ilkini gerçekleştirdiği ‘Gümüşhaneli Yılın Altın Adamları’ ödül töreni Ankara’da yapıldı.

Türkiye’nin dört bir tarafından siyasetten bürokrasiye, spordan sanata birçok Gümüşhanelinin katıldığı program Ankara Sheraton Otelinde gerçekleştirildi. Programa Adalet ve Milli Savunma eski Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu, Devlet eski Bakanı Baki Tuğ, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, MHP Ankara Milletvekili Prof.Dr. Özcan Yeniçeri, 22.dönem milletvekilleri Sabri Varan, Temel Yılmaz, 23.dönem milletvekilleri Prof.Dr. Yahya Doğan, Recai Birgün, CHP İl Başkanı Atilla Sait Özdamar, SP İl Başkanı Akın Demir, eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı ve çok sayıda davetli katıldı.

İnternet üzerinden yapılan ve 21 bin 322 oy kullanılarak gerçekleştirilen ankette 27 kategoride ödül alanlar, onur ödülleri ve Kuşakkaya Gazetesi özel ödüllerinin sahiplerine takdim edildiği program, çok sayıda Gümüşhanelinin bir araya gelip tanışma, konuşma ve dertleşmelerine de fırsat tanıdı.

“GÜMÜŞHANE TÜRKİYE’NİN HER TARAFINDA ÇOK ÖNEMLİ DEĞERLER YETİŞTİRDİ”

Adalet ve Milli Savunma eski Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu, programda yaptığı konuşmada etkinliğe katılamayan ve çok daha değerli Gümüşhanelilerin var olduğuna dikkati çekerek, Gümüşhane’nin Türkiye’nin her tarafından çok önemli değerler yetiştirdiğine dikkati çekti.

“TÜM GÜMÜŞHANELİLER ÖDÜLE LAYIKTIR”

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün de davete icabet eden herkese teşekkür ederek, “Tüm Gümüşhaneliler ödüle layıktır. Siyasi ayrım gözetmeden bütün Gümüşhanelilerin ortak özelliği vatan sevgisidir. Her anlamda Gümüşhaneyi ve Gümüşhaneliyi temsil edenlerin sorumluluğunun büyük olduğunu biliyoruz.” dedi.

“BUGÜNE KADAR HEP GÜMÜŞHANELİ SORUMLULUĞUYLA HAREKET ETTİK”

Programa katılan ve ankette Yılın Spor Adamı seçilen, Teknik direktör ve eski milli futbolcu Ertuğrul Sağlam ise yaptığı konuşmada Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Zigana köyünden olduğunu hatırlatarak, “Bugüne kadar gerek sporculuğumuzda, gerekse antrenörlük hayatımızda hep üzerimizde Gümüşhaneli olmanın sorumluluğunu hissedip, davranış ve söylemlerimizi buna göre hep tesis ettik. Allah’a şükürler olsun ki şehrimizi bugüne kadar başarıyla temsil ettik. Bundan sonraki dönemde yine aynı şekilde devam etmek, Gümüşhane insanının ne kadar dürüst, çalışkan, onurlu, yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan insan olduğunu gösterebilmek için bundan sonra daha fazla çalışacağım.” diye konuştu.

“BÜTÜN GÜMÜŞHANELİLER ZATEN ALTIN ADAM”

Programda konuşan Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Kuşakkaya Gazetesi imtiyaz sahibi Sezai Köprülü de her Gümüşhanelinin milli, ahlaki ve insanı duygularıyla zaten altın adam olduğunun altını çizerek, bu tür etkinliklerin marifet iltifata tabidir ilkesi gereğince anlamlı ve gerekli olduğunu söyledi.

Köprülü, “Burada bulunan ya da bulunmayan bütün hemşehrilerimiz kendi uğraş alanlarında ödüllerin en büyüğünü, taşıdıkları Gümüşhaneli kimliğiyle hak ediyor.” dedi.

Programa katılan şairlerin okuduğu şiirler, Gümüşhaneli sanatçılar Mahmut Polat ve Onur Akgül’ün söylediği türkülerle renk kattığı program hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Biz Gönüllere Talibiz

 • PDF

Biz Gönüllere Talibiz

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane Milletvekili aday adayı Çetin Işık, 7 Haziran’da partisinin iktidara geleceğini söyledi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane Milletvekili aday adayı Çetin Işık, 7 Haziran’da partisinin iktidara geleceğini söyledi.

Çalışmalarına ara vermeden devam eden Işık, MHP’nin 7 Haziran’da iktidar olacağını öne sürerek, ‘Cenab-ı Allah’ın izniyle Milliyetçi Hareket Partisi iktidara hazırlanıyor. Biz, yıkılan gönülleri, unutulan kimsesizleri, garip kalmış gönülleri yeniden yapmaya geleceğiz’ dedi.

MHP Milletvekili aday adayı Işık konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bilindiği üzere ülkede 12 yıldır her şeyi talan etmiş, yakıp yıkmış son günlerde de artık çuvala sığmayacak kadar büyük yolsuzluklarla debeleşen bir hükümet var. Türkiye bu nedenle huzursuzdur, gelinen süreçte insanlarımız ayrıştırılmış, ötekileştirilmiş ve birbirine kötü gözle bakar hale gelmiştir. AKP hükümetlerinde bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı görevleri yapmış olan Bülent Arınç’ın söylemiyle toplumun % 50’si AKP iktidarından nefret eder hale gelmiştir. İnsanlarımızın hükümet eliyle birbirinden uzaklaştırılması, ötekileştirilmesi ve toplumsal barışın bozulması çok üzücüdür ve bizim kabul edeceğimiz bir durum değildir. Peki, bu duruma nasıl gelinmiştir? İktidar Partisi Milletimize hizmet getirme noktasında devletin imkânlarını kullanırken herkese eşit olmalı, işi ehline hakkı hak edene vermelidir. Ancak ne yazık ki 12 yıldır bu düstura uyulmamıştır. AKP devletin gücünü kullanarak kendisine oy vermeyenlerin hakkını gasp etmiş, işi ehline değil yandaş olana vermiştir.’ Dedi

Bizimle yürü Türkiye MHP 7 Haziran’da İktidar Olacak

Açıklamalarına ‘Bizimle Yürü Türkiye MHP 7 haziran’da iktidar olacak şeklinde devam eden Işık şöyle konuştu:

‘İnsanlarımız uzun yıllar emek sarf ederek geldikleri makamlardan sırf dünya görüşlerinden dolayı hukuksuz bir şekilde alınmış hakları gasp edilmiştir. Bırakın farklı görüşten olanları bitaraf (tarafsız) olanlar dahi bertaraf edilmiş, topluma kin ve nefret tohumları ekilmiştir. Cenab-ı Allah’ın izniyle Milliyetçi Hareket Partisi 7 Haziran seçimlerinde iktidar olacak Yıkılan gönüller yeniden yapılacaktır. Bizim iktidarımızda insanlar dünya görüşlerine göre kategorize edilmeyecek, fişlenmeyecek, haksızlığa uğramayacaktır. İşi ehline verin ayet-i kerimesi doğrultusunda iş ehline verilecek, hak haklıya teslim edilecek, devlet insanlarımıza eşit mesafede duracaktır. Bozulan toplumsal barış İnşallah tekrar sağlanacak ve lider ülke Türkiye hedefimize son sürat koşulacaktır. 

Biz gönüllere talibiz, gönüller yapmaya geleceğiz inşallah. Beni Çetin Işık olarak tanıyanlar iyi bilirler ben Gümüşhaneli hemşerilerime hizmet etme noktasında insanları dünya görüşlerine göre hiçbir zaman ayırmadım. Cenab-ı Allah nasip eder milletvekili olursam da bu tutumu değiştirmeyecek, istisnasız tüm Gümüşhanelilerin ve Gümüşhane’de yaşayan herkesimin vekili olacağım. Dertleriyle dertlenecek, hüzünleriyle hüzünleneceğiz. Herkesi bağrımıza basacağız. Bu şehirde herkesin elini sıkacağız. Ayrışmak, birbirimizden kopmak gibi bir derdimiz yoktur. Gümüşhane’yi seven herkesin birbirlerini kucaklamaya sevmeye ve kenetlenmesine ihtiyacı vardır. İşte biz MHP iktidarında sadece Gümüşhane’de değil Türkiye’de de bin yıllık kardeşliğini gereği neyse onu yapacağız’ dedi.