• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Thu07242014

Last update10:06:23 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Kelebek Gözlemcisi Yalçın'dan Vali Yavuz'a Ziyaret

 • PDF

Kelebek Gözlemcisi Yalçın'dan Vali Yavuz'a Ziyaret

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, Gümüşhane’nin 213 kelebek türü ile Türkiye’nin en zengin ili olduğunu tespit eden öğretmen ve kelebek gözlemcisi Vehbi Yalçın’ı makamında kabul etti.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Emel Mazlum’un da hazır bulunduğu ziyarette Vali Yavuz, Yalçın’dan kelebekler ve yaptığı çalışmalarla ilgili çeşitli bilgiler aldı. 


Yalçın’ın yaptığı çalışmalar sonucunda Gümüşhane’nin 213 kelebek türü ile Türkiye’nin en fazla kelebek çeşitliliğine sahip ili olmasının gurur verici olduğunu belirten Vali Yavuz, Yalçın’a çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

"KELEBEK GÖZLEMCİLİĞİ ÖZEL İHTİSAS GEREKTİRİYOR"

Yalçın’ın öğretmen olmasının da etkisiyle boş durmadığını, sürekli üretmek için yeni arayışlar içerisinde olduğunu belirten Vali Yavuz, kelebek gözlemciliğinin zor ve meşakkatli bir iş olmasının yanında özel ihtisas gerektiren bir iş olduğunu kaydetti.

Gümüşhane’nin var olan zengin kelebek çeşitliliğinin yanında bu kadar çeşit varlığının nedenlerinin de uzmanlar tarafından araştırılması ve mutlak suretle korunması gerektiğini belirten Vali Yavuz, var olan bu zenginliğin ülke ve dünya gündemine taşınması gerektiğini söyledi.

"GÜMÜŞHANE'NİN BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK TESPİTİ YAPILACAK"

Vali Yavuz, Doğa Koruma ve Milli Parklar Gümüşhane Şube Müdürlüğü tarafından Gümüşhane’nin biyolojik çeşitlilik tespiti ihalesinin de en kısa zamanda yapılacağını sözlerine ekledi.

"DÜNYADAKİ 12 ÜLKEDEN DAHA FAZLA KELEBEK TÜRÜ GÜMÜŞHANE'DE VAR"

Gümüşhane’de 7 yıldan beri kelebek gözlemciliği yapan Vehbi Yalçın ise ellerindeki son bilimsel verilere göre Türkiye’de kelebek çeşitliliği açısından en zengin ilin 213 bilinen tür ile Gümüşhane olduğunu, Gümüşhane’nin ayrıca bu sayı ile dünyadaki 12 ülkeden daha fazla kelebek türüne sahip olduğunu söyledi.

Yalçın, fotoğraf çekerken başladığı bu çalışmayla Gümüşhane’de ki tür sayısının bilinenden çok daha fazla olduğunu söyledi. Okumayı ve araştırmayı çok sevdiğini dile getiren Yalçın, bugüne kadar kelebeklerle ilgili profesörler başta olmak üzere çok sayıda bilim adamı ve araştırmacıyı Gümüşhane’de ağırladığını belirterek, “Bu çalışma hobiyi geçerek hastalık seviyesine döndü artık. Bu konuyla ilgili yapılabilecek bir şey varsa şehrime, bölgeme ve ülkeme hizmet adına her türlü katkıyı sağlarım.” ifadelerini kullandı.

Gümüş'ün Hedefi İlk 5

 • PDF

Gümüş'ün Hedefi İlk 5

Spor Toto 2.lig, Kırmızı grupta mücadele eden temsilcimiz Gümüşhanespor Futbol Şube Sorumlusu Fazıl Ceylan, hedeflerine ve kalitelerine yakışır transferler yapacaklarını söyledi. 

İç transferi yüzde 90 tamamladıklarını belirten Ceylan, “Takımda kalmasını istediğimiz oyuncularla yeniden anlaştık. Hepsi kaliteli oyunculardı. Bu kaliteli oyuncuları tutmayı başarmakla da çok iyi bir iş başardığımızı düşünüyoruz. Geçtiğimiz sezon olduğu gibi yeni sezonda da takıma büyük güç katacaklardır. İç transferin ardından şimdi dış transferde çalışmalarımıza hız vereceğiz” dedi.

HEDEF İLK 5

Teknik heyetin kendilerine verdiği rapor doğrultusunda dış transferde çalışmalarını büyük bir titizlik içerisinde sürdüreceklerini belirten Ceylan, “Gereken tüm takviyeleri yapacağız. Kimse merak etmesin. Bunun için kaç oyuncu gerekiyorsa alacağız” dedi. Yeni sezonda hedeflerinin ilk 5 olduğunu da kaydeden Ceylan, sözlerini şöyle noktaladı: “İnşallah bu hedefimize ulaşacağız. Bunun için yönetim olarak üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Taraftarlarımız bize inanıp güvenmeye devam etsinler.” diye konuştu.

Gümüşhane'de Trafik Kazası: 1 Yaralı

 • PDF

Gümüşhane'de Trafik Kazası: 1 Yaralı

Gümüşhane’de bugün akşam saatlerinde meydana gelen trafik kazasında otomobiliyle 50 metrelik şarampole yuvarlanan 1 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre merkeze bağlı Şephane köyünde inşaat ustalığı yapan Kenan Gündüz (50), buradaki işinin tamamladıktan sonra 29 AH 127 plakalı otomobili ile kendi köyü olan Sarıçiçek köyüne gitmek için yola çıktı.

Saat 18.00 sıralarında yola çıkan Gündüz, köyün 300 metre yukarısında Kostan dağı eteklerindeki Molloğa mevkiinde bir anlık dalgınlık sonucu aracının kontrolünü kaybedince yaklaşık 50 metrelik şarampole yuvarlandı.

Aracıyla birlikte dereye yuvarlanan Gündüz’ün kaza yaptığı fark eden Şephane köylüleri muhtar Mustafa Gürbüz’le birlikte aracından çıkardıkları Gündüz’ü yaptıkları salla yaklaşık 200 metre boyunca taşıyarak karayoluna çıkardı.

112 Acil Servis ekipleri tarafından Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan Gündüz’ün sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Milletvekili Üstün Almanya Temasları Sonrasında Türkiye'ye Döndü

 • PDF

Milletvekili Üstün Almanya Temasları Sonrasında Türkiye'ye Döndü

AK Parti Genel Merkezi tarafından Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları için görevlendirilen Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün yurda döndü. 

Milletvekili Üstün dönüş sonrası yaptığı açıklama üç gün boyunca Almanya’nın birçok bölgesinde hemşehri ve vatandaşlarla bir araya geldiklerini belirterek, “Esnaf ziyareti, ev ziyareti, STK ziyareti, camii ziyaretleri, iftar programları, sahur programları, hasta ve yaşlı ziyaretleri ve yapılan diğer organizasyonlar ile gurbetçi kardeşlerimizle birlikte olduk. Vatandaşlarımıza Cumhurbaşkanı adayımız ve Başbakanımız Sayın R. Tayyip Erdoğan’ın ülkemize kazandırdığı önemli hizmetleri, 12 yıldır yapılan bu büyük yatırımların baş mimarını anlatarak Cumhurbaşkanı adayımıza destek istedik.” dedi. 

“YURTİÇİ, YURTDIŞI GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞACAĞIZ”

10 Ağustos’ta tarihin yeniden yazılacağını, ilk defa Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçileceğini kaydeden Milletvekili Üstün, “Bu seçimde vekiller, temsilciler, atanmışlar, seçilmişler değil bizzat halkın iradesi tecelli edecek. 12 yıl boyunca Ak Parti olarak halkımızla sandıkta buluşmaktan hiçbir zaman çekinmedik. Millete rağmen hiçbir zaman zafer kazanma şansı yoktur. Milletimiz Recep Tayyip Erdoğan’ı kendisi için bir fırsat görüyorken, bu sevdadan vazgeçmesi veya Cumhurbaşkanı yetkilerinin nasıl kullanılacağı umurunda olmamıştır. İşte bu yüzden bu seçim çok çok önemli. Başbakanımız Anayasa’nın verdiği bütün haklarını kullanan ilk Cumhurbaşkanı olacak. Millet cumhurbaşkanından ziyade başkan seçiyor. Bizler de bunun için yurtiçi yurtdışı, gece gündüz demeden bütün gücümüzle çalışacağız.” diye konuştu.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) tarafından karşılanan Üstün, dernek yöneticileri birlikte gezilerine devam etti. UETD yetkilileri ile bölge bölge esnaf ve ev ziyaretlerini gerçekleştirerek vatandaşlarla bir araya gelen Milletvekili Üstün, sıkıntıları ve talepleri olan vatandaşları da dinleyerek sorunlarının çözümü noktasında temasa geçtiklerini belirterek, “Gurbette ki vatandaşlarımızla mübarek Ramazan-ı Şerif ayında kucaklaşmanın, iftar sofrasında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadım. Vatanımızdan uzak yerlerde, böyle manevi günleri yaşamak zor olsa da, Dünyanın her yerinde bizler birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece o maneviyatı yaşayabileceğimizi anlıyoruz. Bende Almanya’da bunu gördüm. Ramazan ayı burada ki gibi heyecanlı ve istifadeli bir ay olarak geçiyor.” ifadelerini kullandı. 

“TÜRKİYE’DE ALMANCI ALMANYA’DA YABANCI OLMAZDIK”

Milletvekili Üstün, Almanya’nın geçmiş yıllarına ağlarken, zararın neresinden dönülürse kardır dediğini belirterek, “50 yıl önce böyle, kararlı, dirayetli, halkın derdini bilip, halkın istediği gibi yöneten bir lider Türkiye’ye gelmiş olsaydı, biz Türkiye’de Almancı Almanya’da yabancı olmazdık diyorlar, dolayısı ile yurt dışında yaşayan insanlarımız bizim değer verdiğimize bizden daha çok değer verdiğini hissediyoruz. Bu anlamda Almanya ziyareti bizim için hem amaç doğrultusunda güzel bir çalışma sahası, hemde iyice motive olduğumuz ilham ortamı oldu.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZA TAM DESTEK”

Üç gün boyunca vatandaşlarla gittikleri her yerde Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için destek istediklerini dile getiren Milletvekili Üstün, “Bizleri en iyi şekilde misafir eden vatandaşlarımızdan Cumhurbaşkanı Adayımız ve Başbakanımız için tam destek sözü aldık. Almanya tamam İnşallah.” şeklinde konuştu.

İşsizlikte Rekor Artış

 • PDF

İşsizlikte Rekor Artış

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde açıkladığı "İl Bazında Temel İşgücü Göstergeleri 2013" verilerine göre Gümüşhane’de bir önceki yıla göre işsizlik oranı yüzde 24 artarken, işgücüne katılım yüzde 7, istihdam ise yüzde 8 azaldı.

Kurumun açıkladığı 2013 yılı verilerine göre işsizlik oranı 7,2 çıkan Gümüşhane'de bu oran 2012 yılında 5,8 idi. 2011 yılında 6,1 olan bu orana göre Gümüşhane’de işsizlik bir önceki yıla göre yüzde 24, 2011 yılına göre yüzde 18 arttı.

Yine aynı verilere göre Gümüşhane'de işgücüne katılım oranında da ciddi bir düşüş yaşandı. Bir önceki yıla göre yüzde 7 azalan işgücüne katılım oranı, 2011 yılına göre ise yüzde 12 oranında azaldı.

İstihdam oranında da büyük bir düşüş yaşayan Gümüşhane'de 2013 yılı verisi 46,3 olarak gerçekleşmişti. Bir önceki yıla göre istihdamda yüzde 8'lik bir düşüş yaşanan Gümüşhane’de, 2011 yılına göre ise yüzde 13'lük bir düşüş yaşandı.

Bölgede Durum Ne?

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan illere bakıldığında ise işsizlik oranında en fazla artış yüzde 29 ile Bayburt'ta yaşanırken, Gümüşhane yüzde 24, Rize yüzde 16, Artvin yüzde 13, Ordu yüzde 9, Trabzon ve Giresun yüzde 7 olarak gerçekleşti.

İşgücüne katılma oranında ise en fazla düşüş yüzde 11 ile Artvin'de gerçekleşirken, Rize'de yüzde 10, Giresun ve Trabzon'da yüzde 8, Gümüşhane'de yüzde 7, Ordu'da yüzde 6, Bayburt'ta yüzde 1 oranında düşüş yaşandı.

İstihdam oranlarına bakıldığında ise en fazla düşüş yüzde 12 ile Artvin'de yaşanırken, Rize'de yüzde 12, Giresun'da yüzde 9, Gümüşhane ve Trabzon'da yüzde 8, Ordu'da yüzde 7, Bayburt'ta yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Son üç yılın verilerinin değerlendirildiği tabloya göre bölgede yer alan illerin tamamında işsizlikte artış, işgücüne katılım ve istihdam oranlarında da düşüş yaşandığı gözlendi. Bölgede verileri değerlendirilen 7 ilin işsizlik oranında ortalama yüzde 14'lük bir artış, işgücüne katılım ve istihdam oranlarında ise ortalama yüzde 8'lik bir düşüş yaşandığı anlaşıldı.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

Gümüşhane’de Sürüye Kurt Daldı: 17 Koyun Telef Oldu

 • PDF

Gümüşhane’de Sürüye Kurt Daldı: 17 Koyun Telef Oldu

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Demirören köyünde koyun sürüsüne akşam saatlerine kurt saldırdı. Saldırı sonucunda 10 koyun telef olurken, 7 koyun kayboldu.

Alınan bilgiye göre köyde çobanlık yapan Kadir Bayram’a ait koyun sürüsüne köyün Hava Hatun Bölgesi’nin Lanetleme Mevkiinde kurt saldırdı. 

Yaklaşık 20 yıldır bölgede çobanlık yapan Kadir Bayram, meydana gelen olayda 10 koyununun telef olduğunu, 7 koyunun ise kaybolduğunu belirterek, bugüne kadar böyle bir olay yaşamadığını söyledi.

Şahsına ve Araklı Pervane Köyü’nden komşularına ait sürüye gerçekleştirilen saldırının ardından köylülerle birlikte telef olan 10 koyunun yanısıra 7 koyuna da bir türlü ulaşamadıklarını belirten Bayram, “Zararımız büyük, üzüntümüz çoktur. Demirören köylülerinin gösterdiği yardıma ve desteğe çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Vali Yavuz, Yayla Şenlikleri ve Festival Genelgesi Yayınladı

 • PDF

Vali Yavuz, Yayla Şenlikleri ve Festival Genelgesi Yayınladı

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, şehrin çeşitli yörelerinde, Temmuz-Ağustos aylarında düzenlenecek olan yayla şenlikleri ve festivallerde halkın sağlığını ve güvenliğini sağlamak amacıyla bir dizi tedbirin alınmasını öngören şenlik ve festival genelgesi yayınladı.

Genelge şu düzenlemeleri içeriyor; 

1.    Düzenlenecek etkinlikler için bir tertip komitesi oluşturulacak, etkinliklerden tertip komiteleri sorumlu olacak, hassas yerlerde ilgili güvenlik biriminin görüşü alındıktan sonra etkinlikler ertelenebilecek. Tertip komitelerince, merkezde yapılacak etkinlikler Valiliğe (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü), ilçelerde ise ilgili Kaymakamlığa en az 15 gün öncesinden yazılı bildirilecek. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanacak olan etkinliklerin genel takvimi, sivil toplum kuruluşlarına ve seyahat acentelerine duyurulacak.

2.    Kırsal alandaki etkinlikler hava kararmadan sona erdirilecek, etkinliklerin yapıldığı alanlar ve bu alanlara giriş çıkışlar tertip komiteleri tarafından gözetim altında bulundurulacak, güvenlik birimlerinin uyarı ve düzenlemelerine titizlikle uyulacak, yasa dışı bir olay meydana geldiğinde ilgili makamlara derhal bilgi verilecek, tertip komitelerince şenliklerde görevlendirilenlere, görevli olduklarını gösterecek şekilde yaka kartı, kolluk, yelek gibi çeşitli işaretler takılacak. Hiçbir şekilde, kuru sıkı silah dahil ateşli silah ve patlayıcı madde kullanılmayacak. 

3.    Çöp bidonları, güvenlik birimlerinin de görüşü alınarak güvenliği tehdit etmeyecek şekilde uygun noktalara yerleştirilecek. Göl ve akarsulardaki etkinliklerde can yeleği ve cankurtaran bulundurulacak, yapılacak yarışma ve etkinliklere yüzme bilmeyenlerin katılımı engellenecek. Göllerde bulunan balık üretim tesislerine zarar verilmeyecek şekilde düzenleme yapılacak. Diğer spor dallarında yapılacak yarışmaların da usulüne uygun ve insan sağlığını etkilemeyecek biçimde düzenlenmesi ve katılımcıların sağlık kontrollerinin yaptırılması sağlanacak. 

4.    Tertip komitelerince etkinlik alanında gerekli sağlık ekibi bulundurulacak. İlimiz Kırım Kongo kanamalı ateşi hastalığı konusunda hassas bir bölge olduğundan etkinlik alanları ilaçlanacak, etkinliklere gelen vatandaşlarımız Halk Sağlığı Müdürlüğü ve tertip komitelerince uyarılacak. Çevre sağlığını etkilemeyecek şekilde seyyar tuvaletlerin kurulması, tuvaletlerin su ihtiyacının karşılanması ve temizliği tertip komitelerinin sorumluluğunda olacak. Etkinlik alanındaki (otopark, tuvalet v.b.) ortak ihtiyaç alanlarına katılımcıların rahatlıkla ulaşabilmesi için yönlendirme levhaları konulacak. Orman yangınlarına karşı duyarlılık gösterilerek her türlü tedbir alınacak. Ormana yakın alanlarda ve orman içlerinde Orman İşletme Müdürlüğü’nün bilgisi dışında hiçbir şekilde etkinlik yapılmayacak. Etkinlikler süresince ve sona erdikten sonra çevre temizliğine özen gösterilerek her türlü atık madde gerektiğinde belediyelerden de destek alınarak tertip komitesi tarafından temizletilecek. 

5.    Etkinlikler münasebetiyle çadır ve benzeri hizmetlerle ilgili geçici barınma yerleri doğaya ve çevreye zarar vermeyecek yerlere kurulacak. Etkinlik alanında kurulan ses cihazları mevzuatta belirlenen oranların üzerinde gürültü kirliliğine yol açmayacak, çevre ve insan sağlığını etkilemeyecek şekilde ayarlanacak ve bu konu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından denetlenecek. 


6.    Etkinliklerde hayvanların kullanılması durumunda İl Hayvanları Koruma Kurulu’ndan uygun görüş kararı alınacak. Etkinlik alanlarında satılan her türlü gıda maddelerinin 5996 sayılı Kanun’a uygun olmasına özen gösterilecek, bu konuda belediyeler ve gıda, tarım ve hayvancılık müdürlüklerince gerekli denetimler yapılacak. 

7.    Bu genelgeye aykırı hareket edenler hakkında ilgili mevzuata göre adli işlem yapılmakla birlikte, gerektiğinde 5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve diğer kanunlara göre de idari para cezası ve yaptırım uygulanacak.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

Engelliler İl Spor Merkezi Açılacak

 • PDF

Engelliler İl Spor Merkezi Açılacak

Gümüşhane Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan, 81 ilde engelli vatandaşlara yönelik Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Görme Engelliler Spor Federasyonu, İşitme Engelliler Spor Federasyonu ve Özel Sporcular Spor Federasyonu işbirliği ile Engelliler İl Spor Merkezleri açılacağını söyledi.

5-18 yaş arası engelli çocuk ve gençlerin başvurusu İl Spor Merkezleri faaliyet içerisinde değerlendirileceğini, 18 yaşın üstündeki engelli vatandaşların başvurusunun ise Gençlik Hizmetleri Spor İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından “Engelsiz Spor Merkezi” adı altında değerlendirileceğini kaydeden Aslan, “Spor Merkezlerine başvurular Spor Genel Müdürlüğü ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlükleri’nin ( www.engelsizspor.gsb.gov.tr ) sayfasına yapılacaktır. İlimizde faaliyette bulunmak istediğiniz spor branşını yukarıda linki belirtilen sayfadan seçebileceksiniz. Engellilere özel olarak hazırlanan bu sayfada, ilk olarak, spor yapılmak istenen ili seçmek gerekiyor. Ardından, açılan sayfada, hangi branşta spor yapmak istediğinizi, belirlediğiniz branş ikonuna tıklayarak seçip, açılacak kayıt sayfasında yer alan size ait bilgileri, eksiksiz olarak doldurmanız gerekiyor. Refakatçi talebiniz varsa, refakatçi onay kutusunu seçip, gerekli bilgileri girdikten sonra kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz. Tüm bilgileriniz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüze iletilecek ve gerekli incelemeler sonucunda İl Müdürlüğümüzde çalışan personelimiz, en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir. İl Müdürlüğümüz antrenörleri proje kapsamında açılan eğitim kurslarına katılmış olup ayrıca engellilerin tamamı çalıştırıcı ve kurum personellerince evlerinde ziyaret edilerek proje hakkında bilgilendirileceklerdir.” dedi.