• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Mon01262015

Last update06:41:30 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Gümüş’te parola zafer

 • PDF

Gümüş'te parola zafer

Spor Toto 2.lig, kırmızı grupta mücadele eden temsilcimiz Gümüşhanespor, ligin ikinci devresinin ilk müsabakasında bu hafta sonu sahasında konuk edeceği Nazilli Belediyespor karşılaşmasına kilitlendi.

Teknik direktör Gürses Kılıç, Nazilli Belediyespor’un güçlü bir takım olduğunu belirterek, var olan imkanlarla en iyi sonucu almaya çalışacaklarını söyledi.

Karşılaşmanın hazırlıklarını hız kesmeden sürdürdüklerini, maç öncesinde sakat ve cezalı oyuncularının olmadığını belirten Kılıç, Nazilli Belediyespor’u devirip ikinci yarıya güzel bir başlangıç yapmak istediklerini ve şuan sadece Nazilli Belediyespor ile oynayacakları 90 dakikaya motive olduklarını söyledi.

Nazilli Belediyespor karşılaşmasının kendileri için çok önemli olduğunu ifade eden Kılıç, “En azından yönümüzü tayin edecek bir karşılaşma olacak. Nazilli Belediyespor hemen üzerimizde olan bir takım. En azından onları geçmek istiyoruz. Bunun yanında Nazilli Belediyespor güçlü bir takım. İlk yarıda aldığı sonuçlarla da bunu gösterdi. Aynı zamanda takviyeler yapmış bir takım. Artık var olan imkânlarla en iyi sonucu almaya çalışacağız.” dedi.

Kulüp Başkanı İdris Çimen ise bu mücadeleden galibiyetle ayrılmayı amaçladıklarını belirterek, bu karşılaşmadan alacakları galibiyetin zirve yarışında büyük bir avantaj elde etmelerini sağlayacağını söyledi.

Lig’de Play-Off’a kalma mücadelesi verdiklerini dile getiren Çimen, “Umarım taraftarımız önünde oynayacağımız bu maçta Nazilli Belediyespor’u yenebiliriz. Oyuncularımız sahadan 3 puanla ayrılma adına ne gerekiyorsa sahada yapacaktır. Onlara güveniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vali Yavuz, Gazeteciler Gününde Gazetecilerle Buluştu

 • PDF

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz Gazetecilerle Buluştu

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle il genelinde görev yapan gazetecilere yemek verdi. Vali Yavuz, yaklaşık 3,5 saat süren toplantıda önemli mesajlar verdi.

Polisevinde düzenlenen ve il merkezi ile ilçelerde görev yapan gazete sahipleri, ulusal haber ajansı temsilcileri, köşe yazarları ve internet sitesi sahipleri ile Vali Yardımcısı Şenol Turan ve İl Emniyet Müdürü Orhan Kar’la bir araya gelen Vali Yavuz, geçtiğimiz hafta yapılan kongrede Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı bayrağını Sezai Köprülü’ye devreden Yusuf Sadık’a belge takdim etti.

“GAZETECİLER MESAİ ARKADAŞIMIZ”

Konuşmasında basının vazgeçilmez bir unsur olduğunun altını çizen Vali Yavuz, gazetecilere “mesai arkadaşlarımızsınız” diye hitap ederek, birçok konudan gazeteciler sayesinde haberdar olduklarını söyledi.

ESKİ VE YENİ CEMİYET BAŞKANINA TEŞEKKÜR

Eski Cemiyet Başkanı Yusuf Sadık’ın şehrin akil insanlarından birisi olduğunu ve 2 yıl boyunca başarılı çalışmalar yaptığını kaydeden Vali Yavuz, Sadık’a teşekkür ederek gönüllerde taht kurmuş bir insan olarak onun bilgi ve tecrübelerinden faydalanılacağını belirtti.

Yeni Başkan Köprülü ve yönetimine de başarı dileklerinde bulunan Vali Yavuz, Gümüşhane basınıyla ilgili güzelliklerden başka denilebilecek bir söz olmadığının altını çizdi.

GÜMÜŞHANE İÇİN 3,5 SAATLİK BEYİN FIRTINASI 

Programın ikinci bölümünde göreve başladığı yaklaşık 7 aylık Gümüşhane Valiliği dönemindeki izlenimleri ve projelerini de gazetecilerle paylaşılarak tartışma ortamı oluşturan Vali Yavuz, yaklaşık 3,5 saat süren toplantının büyük bir bölümünü bu görüş alışverişine ayırdı.

“DAĞLARA MAHKUM OLMAYACAĞIZ, ONLARI REHBER EDİP TEPELERİNDEN DÜNYAYA BAKACAĞIZ”

Gümüşhane’nin coğrafi zorlukları olan bir bölge olmasına rağmen bu zorlukları avantaja çevireceklerini belirten Vali Yavuz, dağlara mahkum olmayacaklarını, dağları rehber edip, dağların tepesinden dünyaya bakacaklarını söyledi.

“GÜMÜŞHANE OLMASI GEREKEN YERİN 30-40 YIL GERİSİNDE, ARTIK ATAĞA GEÇMELİYİZ”

Gümüşhane’nin olması gereken yerin 30-40 yıl gerisinde olduğunu ve bunu tersine çevirmek, gecikmişliği giderip atağa geçmek için il dışındaki 650-700 bin Gümüşhanelinin gücünün şehre kanalize edilmesi gerektiğini dile getiren Vali Yavuz, bu konuda gazetecilerden destek istedi.

“ARTIK MAZERETİMİZ KALMADI”

Gümüşhaneyle ilgili bugüne kadar hep yazılıp çizildiğini fakat icraat olmadığını belirten Vali Yavuz, “artık mazeretimiz kalmadı” tespitinde bulunarak harekete geçilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“BİR MUCİZE, SİHİRLİ BİR DEĞNEK BEKLEYE BEKLEYE BİR HAL OLDUK”


İnsan kaynağı, beyin gücü, tabii ve kültürel değerleri, doğal değerleri bulunan Gümüşhane’nin bir mucize, sihirli bir değnek bekleye bekleye bir hal olduğunu belirten Vali Yavuz, Gümüşhane insanı olarak bu işin sahiplenilmesi gerektiğini ve Gümüşhane insanının elini taşın altına koyması gerektiğini dile getirerek, “Hasan Basri Güzeloğlu valimizin yaptıklarını, Veysel Dalmaz valimizin başlattıklarını da devam ettireceğiz. Ortaya bir şey koymamız gerek.” dedi. 

RESTORASYONA MÜSAİT 27 KONAK VAR

Gümüşhane turizmi için konaklama tesislerini artırmaktan, gelenlere para harcatmaktan başka çare olmadığına değinen Vali Yavuz, il genelinde 385 yatak kapasitesi olmasına karşın il merkezinde restorasyona müsait 27 konak olduğunu, Süleymaniye Mahallesinde de 7 konak olduğunu belirterek, gelen turisti en az 1-2 gün şehirde konaklatılması gerektiğini söyledi.

GÜMÜŞ OTEL SATILACAK

Kent merkezinde mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan Gümüş Oteli turizme yönelik olmak üzere satmaya karar verdiklerini ifade eden Vali Yavuz, bu bağlamda 50-60 milyon TL değerinde menkul ve gayrimenkulü tespit ettiklerini belirtti.

“BÜTÜN BUNLAR BİRAZ CESARETLE BAŞARILIR”

Gümüşhane’nin bir cazibe merkezine dönüştürülmesi gerektiğini, bunun da biraz cesaretle başarılabileceğini kaydeden Vali Yavuz, kendisini ziyaret eden Gümüşhaneli gurbetçi işadamlarına “şehre otel yapın, ahşaptan Gümüşhane konağı yapın” telkinlerinde bulunduğunu ifade etti.

“TURİZM, ORGANİK TARIM VE HAYVANCILIKTAN BAŞKA ÇAREMİZ YOK”

Turizm’in yanında organik tarım ve organik hayvancılık için üretici birliklerini harekete geçirme çalışması başlattıklarını belirten Vali Yavuz, Gümüşhane’nin turizm ve organik tarım-hayvancılıktan başka çaresi olmadığını, aksi halde şehirdeki gençlerin liseye başlamadan şehirden gideceklerini ve bir daha geri gelmeyeceklerini vurguladı.

“ŞEHİR TEKKE VE MESCİTLİ KÖYÜNE YAYILMALI”

Büyük hedefler için şehrin sıkıştığı yerden Tekke köyü ile Mescitli köyü arasına yayılması gerektiğini ifade eden Vali Yavuz, bu ülkeye 650-700 bin vatan evladı yetiştiren Gümüşhane’nin aynı zamanda Türkiye demek olduğunu belirterek dağlara mahkum olmayacaklarını, dağları rehber edip, dağların tepesinden dünyaya bakacaklarını söyledi.

“GEMİLERİ YAKTIM, GELEN GELİR”

Vali Yavuz, “ben gemileri yaktım, gelen gelir” diyerek turizm ve organik tarım-hayvancılık konusunda ki kararlığını ifade ederek, “Gümüşhane insanı üzerine düşeni yapacak potansiyelde. Şehir kimliği ve kültürü oluşacak. Kişilerle, olaylarla uğraşmayalım, fikirlerle uğraşalım.” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

10 Ocak Gazeteciler Günü

 • PDF

10 Ocak Gazeteciler Günü

Gümüşhane'de 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle yayımlanan mesajlar..

VALİ YÜCEL YAVUZ

“Mesai mefhumu gözetmeksizin, kamuoyunu her zaman doğru ve hızlı bir şekilde bilgilendirme görevini yerine getirmeye çalışan gazetecilerimiz, olayları tarafsız bir şekilde halka aktararak, vatandaşlarımızın en doğal hakları olan, zamanında, doğru ve eksiksiz bilgiyi sağlamaktadırlar. Aynı zamanda gazetecilerimiz, toplumdan gelen istekleri yansıtarak, kamuoyu duyarlılığının artmasını sağlayan, düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili temsilcileri konumundadırlar. 

Gümüşhane’mizdeki gelişmeler konusunda halkımızı bilgilendiren, vatandaşlarımızla devlet arasında iletişimi sağlayan, ilimizin kültürel, sosyal, turizm ve ekonomik gelişiminde etkin bir rol üstlenen yerel  basınımız da, özveriyle yerine getirdikleri görevlerini, bundan sonra da aynı duyarlılıkla devam ettirerek, ülkemizle birlikte şehrimizin de kalkınmasına ve demokrasi kültürünün yerleşmesine katkı sağlayacaktır.

Zorlu çalışma şartlarına rağmen,  görevlerini tarafsız ve objektif bir şekilde yerine getiren ulusal ve yerel basınımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

MİLLETVEKİLİ DOÇ.DR.KEMALETTİN AYDIN

“Değerli basın mensubu arkadaşlarımız, kamuoyunun doğru bilgi alma hakkına hizmet etmek için gece gündüz,   yaz kış demeden ve hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan yasama, yürütme ve yargının yanında dördüncü kuvvet olarak son derece şerefli bir mesleği icra etmektedirler. Her günlerini vatandaşlarımızın olup bitenlerden haberdar olması için yoğun çalışmalarla geçiren basın mensubunun kıymetli ve cefakar çalışanları memleketimize ve ülkemize yapmış olduğunuz katkılar nedeniyle tebriklerimi sunuyorum.

Özgür basının adeta karşılıksız çalışan kıymetli gazetecileri halkımızın bilinçlenmesi, vatandaşlarımızın  yerel ve ulusal gündemden haber alması için yorulmadan çalışmaktadır. Bu bağlamda bizlere de düşen görev ise kendilerine her koşulda destek olmak, değerli medya mensubu arkadaşlarımızın yanlarında olmaktır.  
      
Sizlerin çalışmalarını yakinen ve bizzat takip ediyorum. Bu önemli gün başta olmak üzere tüm günlerinizi sağlık, mutluluk ve başarı dolu geçirmenizi temenni ediyor ve bu vesile ile görev başında hayatını kaybeden gazetecilerimizi rahmet ile anıyor, çalışma hayatlarına devam eden gazetecilerimizi saygı ile anıyorum."

MİLLETVEKİLİ FERAMUZ ÜSTÜN

“Günün her saatinde haber peşinde koşan, zor şartlar altında çalışıp, sorumluluk duygusu içinde toplumu aydınlatan, halkın talep ve beklentilerini yansıtarak önemli bir kamu görevini yerine getiren, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeleri ve beklentileri gündeme taşıyarak katkı sağlayan değerli basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum. Görevlerinde Başarılar diliyorum.

Bu vesileyle ebediyete intikal eden basın çalışanlarını rahmetle anıyor, Saygılarımı sunuyorum.”

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

“Basın, gelişmiş demokrasilerde halkın fikirlerini ve milletin iradesinin serbestçe ifade etmesini sağlar. Medya çok sesli ve serbest bir surette vazifelerini yerine getirdiğinde demokratik ve şeffaf sistemler işlerlik kazanır. Kamuoyunun olaylar karşısında doğru ve tarafsız şekilde bilgilendirilmesi, halkın sıkıntıları ve taleplerinin yetkili makamlara ulaştırılması noktasında gazeteciler kamunun önemli bir görevini de yerine getirir. Gazetecilik görevi; tarafsız, ilkeli, tavrını halktan ve haktan yana koymanın yanı sıra prensiplerinden ödün vermemekten geçer. Görevini siyasi, ideolojik ve kişisel çıkarları için kullanmayan basın mensupları, toplumsal ve demokratik gelişimimize büyük katkı sağlayacak sorumluluk sahipleridir. 10 Ocak 1961'den beri kutlanan Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, zor şartlarda özveri ile çalışan fedakar gazetecilerimize başarılar dilerim.”

GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANI SEZAİ KÖPRÜLÜ

“Toplumun vicdanı olan gazeteciler, aynı zamanda her bir vatandaşın gözü ve kulağıdır. Basın tüm toplumun haberdar olması açısından demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisidir ve her basın çalışanı bu anlamda çok önemli bir görev yerine getirmektedir. 

Güçlü demokratik bir toplum için gazetecilerin rahatça görevlerini yapmaları, çalışmalarını sürdürmeleri bir gerekliliktir. Basın tüm toplumun haberdar olması açısından demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından birisidir ve her basın çalışanı bu anlamda çok önemli bir görev yerine getirmektedir. 

Açık bir toplumun oluşumuna önemli katkılar sunan basın mensupları aynı zamanda herkesin kendi düşüncesini kolayca ve rahatça belirtmesine, her fikrin açıkça toplumda yer bulmasına, insan hakları ve daha birçok önemli konuda toplumun bilinçlenmesine vesile olmaktadır. Çağdaş ve açık bir toplumun tüm kuralları ve kurumlarıyla işlerlik kazanmasında basının yeri yadsınamaz bir gerçektir. 

Dünyadaki gelişmelerden insanları haberdar edebilmek adına görevlerini yerine getirirken canını bile feda etmekten çekinmeyen basın mensubu her bir arkadaşımızın, güçlü demokratik bir toplum için çabalarını sürdüren bu konuda emek veren tüm basın çalışanlarının 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyorum.”

Mazman’dan basın toplantısı

 • PDF

Mazman'dan basın toplantısı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gümüşhane İl Başkanı Orhan Mazman ve eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı, düzenledikleri ortak basın toplantısında iktidarı ve Belediye’yi eleştiri yağmuruna tuttu.

Gümüşhane'deki siyasi barışı, hemşehricilik anlayışını ve kardeşliği bozmak istemediklerini belirten İl Başkanı Mazman, yoğun kış şartlarının yanı sıra kent insanının, esnafın, serbest meslek erbabının sıkıntılarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Gümüşhane Belediyesinde bazı işçilerin kara kışta işten çıkarıldığını belirten Mazman, "Gümüşhane Belediyesindeki işçilerin ister geçici ister daimi olsun işlerinden çıkarılmalarını şiddetle kınıyorum. Parti olarak ister belediyeden çıkarılan isterse maden şirketlerinden çıkarılan tüm işçilerin haklarını arayacağız. Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen'e bir çağrı yapmak istiyorum. Diyorum ki, bir insanın namusu ekmeği onuru çok önemlidir, insanların onuruyla, ekmeğiyle ve namusuyla oynayanlar gün gelir ki bunun bedelini öderler.” dedi.

Gümüşhane eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı ise Başkan Çimen’in sağ gösterip sol vurmak isteğini belirterek, “İşçi arkadaşlarımızın hepsi 10 gün sonra tekrar iş başı yaparlarsa sorun yok olabilir. 10 günlük bir mola vermiş olabilirler. Gümüşkoza gazetesinde bugün bir demeci var. Bizi Şark Kurnazlığıyla suçluyor. Şark kurnazlığı ifadesini Sayın Belediye Başkanı Ercan Çimen’in kendi vermiş olduğu demecin içerisinde aramak mümkün. Eski çalışan arkadaşlarımızı çıkarmanın anlamı yok. Ben bunları almayacağım başkasını alacağım. Bu Şark Kurnazlığının daniskasıdır. İşten eleman çıkaracağına kendi dönemlerinde işe aldıkları müdürleri işe getirsinler. İşe gelmeyen elemanları için gerekeni yapmayanlar işe gelip işini layıkıyla yapan insanların ekmeğiyle oynamasınlar. Kimsenin ekmeğiyle oynamak kimseye fayda sağlamaz. Siyasi gücü elinde bulunanlara dokunamayan yönetim, bu zor kış şartlarında garip gureba, fakir fukaranın ekmeğiyle oynamasın.” diye konuştu.

Vali Yavuz’dan Meclis’te önemli mesajlar

 • PDF

Vali Yavuz'dan Meclis'te önemli mesajlar

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, hem seçilmiş, hem de atanmışlar olarak kendilerine verilen görevleri ve sorumlulukları zorlayarak ‘en iyisini nasıl yapalım, insanımıza daha iyi nasıl hizmet edelim’ anlayışı içerisinde çok güzel bir ahenkle çalışmaları sürdürdüklerini söyledi.

Gümüşhane İl Genel Meclisi’nin devam eden Ocak ayı toplantılarına yatırımcı kamu kurum müdürleriyle birlikte katılan Vali Yavuz, İl Genel Meclisi Şerif Bayraktar başkanlığında yapılan toplantıda meclis üyelerine seslendi.

“GÜMÜŞHANE’DE ÇOK İYİ BİR ENERJİ BİRİKİMİ VAR”

Gümüşhane’de 6 ay önce göreve başladığını hatırlatan Vali Yavuz, Gümüşhane’nin şu anda bulunduğu yerden çok daha fazlasını hak ettiğinin altını çizerek, muazzam bir potansiyeli olan Gümüşhane’de çok iyi bir enerji birikimi olduğunu belirtti ve bunun çok sistemli ve mantıklı şekilde hayata geçirilmesi halinde geçmişi telafi edecek işlere imza atmanın mümkün olduğunu söyledi.

“2015 YILINDA YENİ YÖNETİM ANLAYIŞINA UYGUN YENİ BİR VİZYON, MİSYON VE MANTALİTEYLE HAREKET ETMEK ZORUNDAYIZ”

İl Genel Meclisinin çok önemli bir görev ifa etmekle yükümlü olduğunu dile getiren Vali Yavuz, 2015 yılında yeni yönetim anlayışına uygun olarak yeni bir vizyon, misyon ve mantaliteyle ülke ve dünyayı iyi okumak zorunda olduklarını, bu paralelde 
Gümüşhane’ye neler kazandırılabileceğini, Gümüşhane genelinde nelerin hayata geçirilebileceğinin arayışı içerisinde olacaklarını belirtti.

“BİR ŞEYE KARIŞMAYALIM MANTIĞIYLA HAREKET EDİLİRSE GECİKMİŞLİK DEVAM EDER”

Rutine ve sıradanlığa, ‘böyle gelmiş böyle gider’, ‘bir şeye karışmayalım’ mantığıyla hareket edilirse gecikmişliğin devam edeceğine vurgu yapan Vali Yavuz, “Böyle olursa her yıl bir çentik daha atar, bu manada seyretmeye devam ederiz.  Bunu hepimiz teşhis ve tespit etmiş durumdayız. İş ve işlemlerde artık mazeret üretmek yok. İş yapan yapar, yapmayan kusura bakmasın bu memlekete haksızlık etmekle ve haksızlık etmek durumuna devam etmekle bu iş yürümez deyip, onun da gereğini yaparız. Tüm kesimler için böyle, olması gereken de bu.” dedi.

İl Özel İdaresinin kanundan ve yöresel ihtiyaçlardan kaynaklanan iş ve işlemlerin zaten yıllardan beri yapıldığını belirten Yavuz, artık sıradışılık, ezberbozma, rutinin dışına çıkma, kabuğu kırma anlamında işler yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

TURİZM, TURİZM, TURİZM…

Gümüşhane ekonomisine, ilçelerin tamamına, halihazırdaki ekonomik girdiyi artıracak şekilde plan ve proje yapılmazsa hiçbir netice alınamayacağını kaydeden Yavuz, Gümüşhane’nin çıkış yollarından birisinin tarihten beri gelen kültürel ve doğal güzelliklerin tanıtım ve pazarlaması olduğunu söyledi.

Gümüşhane’de Safranbolu benzeri bir hareketi başlatıp, çok kısa zamanda ziyaret edilen bir yer haline getirmek durumunda olduklarını belirten Vali Yavuz, “Bunu yaparsak şayet, tahminine göre hane başına bin lira giren Gümüşhane’de , bu bin lirayı iki bin üç bin yapmak mümkün. Böyle olduğu müddetçe bu ilde bir gencimizin, çocuğumuzun ihtiyacı olan sosyal eksikliği gideremeyiz. Çünkü para dönmeyince, arzı sağlayacak bir ekonomik sirkülasyon oluşturamadıktan sona bunu ne kadar konuşursanız konuşun netice almak mümkün değil. Peki bunu kim yapacak? Beklenen özel sektörün yapmasıdır. Yapsaydı bugüne kadar yapar mıydı? Bunu ayrıca konuşacağız. Ama biz en azından İl Özel İdaresi olarak genel meclisimizin de alacağı kararlar çerçevesinde buna bir başlangıç yapmak zorundayız. Bacasız sanayi dediğimiz turizmi ve üniversite öğrenci profili ve portfoyüyle entegre ettiğmiz zaman burada ekonomik çark çok hızlı bir şekilde dönmeye başlayacaktır.” dedi.

“GÜMÜŞ ÇARŞISI PASAJI ŞART”

Gümüşhane’de mutlak suretle bir gümüş çarşısı pasajı oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Vali Yavuz, “Gelen turistler o pasaja gelecek gümüş ürünleri alacak çünkü adı Gümüşhane. Gümüş şu anda üretmiyoruz ama gelen tarih var. Gümüş sektöründe Peypazarı gibi Mardin gibi müthiş bir pazar oluşturulabilir.  Bu da vatandaşlarmızın ekonomik anlamda birebir katkı sağlamalarına neden olur. Bunlar için daha aktif dinamik ses getirici hızlı bir çalışma temposu 2015 yılında olmalıdır.” diye konuştu.

DOKA’DAN PROFESYONEL HEYET GELİYOR

Turizmin Gümüşhane için öncelikli olduğunu dile getiren Vali Yavuz, önümüzdeki hafta Karaca Mağarası, Süleymaniye Mahallesi gibi temel turizm değerleriyle ilgili çalışmalar yapmak üzere DOKA’dan profesyonel bir heyetin Gümüşhane’ye geleceğini söyledi.

“BÜYÜK BİR ENERJİ BİRİKİMİNİN ÜZERİNDEYİZ, BUNU HAREKETE GEÇİRECEĞİZ”

Heyete”Önümüze öyle bir tablo koyacaksınız ki Karaca Mağarası’na gelen bir daha gelecek” diyeceklerini belirten Vali Yavuz, şunları söyledi: “60’ı çıkaracağız 300 bine. Buna ilişkin olarak ne yapmamız gerekiyor bize bir yol haritası çizeceksiniz. Özel idare olarak gerekirse, kamulaştırma yapılacaksa yapacağız, otopark, tuvalet ne ihtiyaç varsa yapacağız. Orada Arapça, İngilizce bilen turistin portföyüne göre dil bilen hizmet alımı yoluyla gençler çalıştırılacaksa onları da çalıştıracağız. Süleymaniye Mahallesi, temel başlangıç noktamızdır. Orası bu memleketi ikiye üçe beşe katlayacak potansiyele sahip. Üç din bir arada yaşadıysa, Bartholomeos oraya gelip ziyaret ettiyse orada müthiş bir potansiyel var. Büyük bir enerji birikiminin üzerindeyiz. Bunu harekete geçireceğiz. Bunu da il genel meclisi yapacak.  Sürdürülebilir sistemli bir çalışma temposuna da gireceğiz. Hedefe yönelik, kısa zamanda sonuç alıcı kararlar ve faaliyetler dönemine gireceğiz. 

Gümüşhane insanının çok daha konforlu, çok daha müreffeh bir yaşam ortamı istediğini ve bunu da hak ettiğini kaydeden Vali Yavuz, “Bunu verebilecek olan da bizi. Bu da ancak çarkın dönmesiyle olur. Bu çark da  ancak para girişiyle olur. Herşey paramıdır evet bazen öyledir. Eğer vatandaşım zenginleşirse , esnafım mal çevirebilirse, satabileceği kişi sayısını artırabilirsen fiyatlar aşağı iner.” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyetinde, Köprülü Dönemi

 • PDF

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyetinde, Köprülü Dönemi

Gümüşhane’de 6 yıl önce kurulan Gazeteciler Cemiyeti derneğinin olağanüstü genel kurul toplantısı yapıldı. Kongrede Kuşakkaya Gazetesi sahibi Sezai Köprülü başkanlığa seçildi.

Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapılan toplantıya Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, GTSO Başkanı İsmail Akçay, Cemiyet Başkanı Yusuf Sadık, sivil toplum örgütü temsilcileri ve cemiyete üye 33 kişi katıldı.

Dernek Başkanı Yusuf Sadık’ın faaliyet raporu ve denetim kurulu raporlarını okuması ve ibrasının ardından kürsüye gelen Belediye Başkanı Çimen, 2006 yılında kurulan dernekte bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür etti. 

Cemiyetin yer sorunuyla ilgili geçici olarak Belediye Başkanlığı binasındaki bir bölümün kullanılabileceğini kaydeden Çimen, “Gazeteciler şehrimizin aynalarıdır. Bu noktada kişisel haklarıma dokunmamak kaydıyla bizi de eleştirebilirsiniz. Seçimlerin ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Divan Başkanlığını Akın Üstün’ün yaptığı kongrede daha sonra seçimlere gidildi. İki ayrı listenin yarıştığı seçimlerde 39 üyenin bulunduğu dernekte, 33 kişi oy kullandı. Sandıkların açılmasının ardından üç oyun geçersiz sayıldığı seçimde 24 oyu alan Sezai Köprülü başkan seçildi.
 
Seçimin ardından mevcut başkan Yusuf Sadık’a bugüne kadar yaptığı çalışmalar ve emeği için teşekkür eden Köprülü, seçimlerin yarış şeklinde değil, bayrak değişimi şeklinde gerçekleştiğinin altını çizdi. Köprülü, birlik ve beraberlik mesajları vererek Sadık’tan aldıkları bayrağı daha da yukarıya çıkarmak için ellerinden gelen tüm gayreti göstereceklerini sözlerine ekledi.

Köprülü’nün yönetim kurulunda Temel Tunç, Muhammet Çelik, Figen Tok, Recep Ergin, denetleme kurulunda da İbrahim Özdemir, Ramazan Poyraz ve Ertuğrul Demir yer alıyor.

Gümüşhane’de faciadan dönüldü

 • PDF

Gümüşhane'de Faciadan Dönüldü

Freni boşalan tüp yüklü kamyonet başka araç ve yayalara çarparak köprüden aşağı uçtu.

Gümüşhane’de freni boşalan tüp yüklü kamyonet pazar yerinde iki araç ve bir yayaya çarparak köprüden aşağı uçtu, olayda 2 kişi yaralandı.

Bugün saat 15.45 sıralarında meydana gelen olayda Halil Yıldırım yönetimindeki 29 AN 984 plakalı kamyonet, yüksek mahallelerde tüp dağıtımı yaptıktan sonra Kıbrıs Çarşısı rampasından geri döndüğü sırada freni boşaldı.

Kontrolden çıkan araç hızla yokuştan aşağıya doğru yol almaya başladı. Bu sırada ilk olarak karşı istikametten gelen 29 AF 114 plakalı başka bir kamyonete çarpan araç daha sonra park halindeki 29 AE 484 plakalı kamyonete de çarptıktan sonra yoldan geçen Hamza Özdamar adlı vatandaşa da çarptı. 

Son anda sürücü Yıldırım’ın araçtan atladığı araç, köprü korkuluklarını da yıkarak yaklaşık 15 metre yüksekliğindeki köprüden aşağıya uçtu.

Kazada sürücü Yıldırım ile yaya Özdamar yaralı olarak 112 Acil Servis Ambulansları tarafından Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

Kazanın ardından etrafa saçılan boş ve dolu tüpler vatandaşların yardımıyla toplanırken, tüplerin patlama ihtimaline karşı geniş güvenlik tedbirleri alındı.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Gümüşhane’de Mekke’nin Fethinin 1384.Yılı Kutlandı

 • PDF

Gümüşhane'de Mekke'nin Fethinin 1384.yılı Kutlandı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Gümüşhane Şubesi, Mekke’nin fethinin 1384.yılını düzenlediği programla kutladı.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen ve salonun dolu olmaması nedeniyle onlarca kişinin ayakta izlemek zorunda kaldığı programa Belediye Başkanı Ercan Çimen, İl Müftüsü Ercan Aksu, Torul Belediye Başkanı Nidai Köroğlu, eski Belediye Başkanı Mustafa Canlı, Saadet Partisi (SP) İl Başkanı Akın Demir, AGD yöneticileri ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan AGD Gümüşhane Şube Başkanı Naci Şenel, şehirlerin anası Mekke’nin fethini özellikle genç nesle her yıl tekrar tekrar hatırlatmanın önemine inandıklarını belirterek, “Her yeni güne yaralanan yada öldürülen masum insanlara dair haberlerle uyandığımız bu dünyada yeni neslin fetih kavramının inancımızdaki yerini bilmeleri gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Şenel’in konuşmasının ardından AGD Lise komisyonu üyesi Yasin Zengin “Mekke’nin Fethi” adlı şiiri seslendirirken, sık sık Kur’an-ı Kerim okunan programda ortaokul komisyonu üyesi gençler Habeşistan kralı ile ilgili canlandırma, AGD Kır Çiçekleri kreşi öğrencileri ise ezgi seslendirdi.

İl Müftüsü Ercan Aksu, programda yaptığı selamlama konuşmasında İslam dünyasında akan kanın durması temennisinde bulunarak, salonu hınca hınç dolduran vatandaşlara “Bu gece kutlamalara katılmak, televizyon izlemek varken Allah’ın kelamının okunduğu, Peygambere salavatlar getirilen bu program tercih ettiğinizden dolayı hepinizi tebrik ediyorum” diye seslendi.

“UNUTTUĞUMUZ DEĞERLERİMİZ VAR”

Noel’e ait olan figür ve sembollerin Müslümanlar tarafından kullanılmasının doğru olmadığına dikkati çeken Müftü Aksu, farkında olmadan bazı değerlerin unutulduğunu belirterek, “Bizim Mevlana’mız, Yunus Emre’miz, Hacı Bektaşı Veli’miz var. Bir yılı daha geride bıraktık. Hesaba çekilmeden önce kendimizi hesaba çekmemiz lazım. Bu geceyi de öyle değerlendirmemiz lazım.” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı Yaşar Ergincan ise Mekke’nin fethi konusunu işledi. Mekke’nin fethinin işgal olmadığının altını çizen Ergincan, bu konunun kitaplarda farklı ifade edildiğini belirterek, Mekke’nin Müslümanlar için öneminden bahsetti ve fethin özelliklerini anlattı.

SİYER-İ NEBİ YARIŞMASINDA DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER BELLİ OLDU

Törende daha sonra Anadolu Gençlik Derneği (AGD) genel merkezi tarafından 81 ilde yapılan “Siyer-i Nebi” yarışmasında İl derecesi yapan lise öğrencilerine ödülleri verildi. 

İlk kez Mekke’nin Fethi programında açıklanan sonuçlara göre yarışmada Gümüşhane İl Birinciliğini Kelkit İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatmanur Mutlu elde ederken, ikinciliği Merkez Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Şahmesut Dinçer, üçüncülüğü Fatih Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Hacı Bilal Çarıkçı, dördüncülüğü Ali Fuat Kadirbeyoğlu Anadolu Lisesi öğrencisi Merve Topuz ve beşinciliği Şiran Şehit Teğmen Tuna Kara Anadolu Lisesi öğrencisi Erkehan Ergin elde etti.

Birinciye umre, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın, dördüncüye tablet bilgisayar ve beşinciye saat olarak belirlenen hediyeleri ise protokol üyeleri öğrencilere takdim etti.

Kaynak: gumushane.gen.tr