• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Wed04162014

Last update02:58:46 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Çiftçiler Dikkat: Kayıt İçin Son Gün 30 Mayıs

 • PDF

Çiftçiler Dikkat: Kayıt İçin Son Gün 30 Mayıs

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Irkın, 30 Mayıs tarihine kadar Çiftçi Kayıt Sistemini güncellemeyen üreticilerin tarımsal desteklerden yararlanamayacaklarını söyledi.

İl Müdürü Irkın, tarım bilgi sistemi içerisinde yer alan Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi (TÜKAS) ile tüm tarımsal işletmelerin üretim bilgileri kayıt altına alınarak işletme bilgilerinin tam ve güncel olması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.  

Belirtilen tarihe kadar müracaatta bulunmayan çiftçilerin arazi ve özlük bilgilerinin çiftçi kayıt sistemine kaydedilemeyeceğinden, üretimleri ile ilgili 2014 yılı üretim sezonu destekleme ödemesinden de yararlanamayacakları konusunda üreticileri uyaran Irkın, “Çiftçilerimizin gerek destekleme ödemeleri gerekse diğer konularda mağdur duruma düşmemeleri için mutlaka en geç, 30 Mayıs Cuma günü mesai bitimine kadar ilgili İl ve İlçe İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine şahsen veya noter kanalıyla “ÇKS Kayıt İşlemleri” için yetki verilmiş kişiler aracılığıyla müracaat etmeleri gerekmektedir" dedi.

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyetinden Kınama

 • PDF

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyetinden Kınama

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti, Bayburt AA Muhabiri Abdulkadir Nişancı’ya yapılan saldırıyı kınadı.

Cemiyet Başkanı Yusuf Sadık, yaptığı açıklamada MHP'nin İl Seçim Kurulu'na yaptığı bir itiraz üzerine yeniden oy sayımını haber yapmak üzere Bayburt Adliyesi'nde bulunan AA muhabiri Abdulkadir Nişancı’nın saldırıya uğramasını kınadıklarını söyledi.

Nişancı’nın zaman zaman Gümüşhane’de de görev yaptığını hatırlatan Sadık, “Bayburt AA Muhabiri meslektaşımız Abdulkadir Nişancı’nın 03.04.2014 günü görevini yaparken saldırıya uğradığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız. Basın, bilindiği üzere demokrasinin vazgeçilmez unsurları arasında yer almakta, basın mensupları da bu görevleri sebebiyle bir nevi kamu görevlisi olarak nitelendirilmektedir. Olay çevrede olduğu kadar basın mensupları arasında da esefle karşılanmıştır. Cemiyet olarak saldırı kimden gelirse gelsin kınadığımızı kamuoyunun bilgilerine sunarız.” dedi.

Polis Haftası Kutlamaları

 • PDF

Polis Haftası Kutlamaları

Türk Polis Teşkilatı'nın 169. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Gümüşhane Emniyet Müdürü Ahmet Can ve teşkilat mensubu polis heyeti, Vali Dr. Yusuf Mayda’yı makamında ziyaret ederek çiçek takdim etti.

Kuruluşu Osmanlı dönemine uzanan Polis Teşkilatı'nın 169. Kuruluş Yıldönümünü kutlayan Vali Dr. Yusuf Mayda, halkımızın huzur ve güvenliği için görevlerini fedakârca yürüten polis teşkilatının devletin en önemli kurumlarından biri olduğunu belirterek, “ Bu gün iftiharla söyleyebileceğimiz bir nokta ilimizin huzur ve güven şehri olmasıdır. Bunda hem vatandaşlarımızın devlete ve milletine olan bağlılığı hem de polis teşkilatımızın halkala iyi diyalog kuran, vatandaş odaklı başarılı bir ekip çalışması yürütmesi önemli bir faktördür. Tabi polislik mesleği diğer meslek dallarına göre daha zor şartlarda ifa edilen bir meslektir. Kendi özel hayatından fedakârlık etmeyi gerektiren bir meslektir. Bu sayededir ki vatandaşlarımız huzur içinde, can ve mal güvenliğinden emin olarak yaşamlarını sürdürmektedir. İnşallah şehrimizin bu huzur ve güven ortamını daim olur. Ben bu vesilesiyle görevi başındaki tüm emniyet mensuplarını kutluyor,  şehit olanlara Allah’tan rahmet, gazi olanlara sağlık ve mutluluk dilerim.” dedi

Stresspor Şampiyon Oldu

 • PDF

Stresspor Şampiyon Oldu

Gümüşhane’de 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle düzenlenen Halı Saha turnuvası sona erdi. Turnuvada Stresspor birinci oldu.

İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği arasında birlik ve beraberliği sağlamak, iş birliğini arttırmak ve spor yapma imkanı bulamayan insanların spor yapmasına olanak tanımak, obeziteye dikkat çekmek, fiziksel aktivite ve dengeli beslenmeyi özendirmek amacıyla düzenlenen Halı Saha Futbol Turnuvası sona erdi.

Kanka Halı Sahada yapılan turnuvada tek devreli lig usulüne göre oynanan müsabakalar sonucunda üçüncülük maçında Diyabetspor, Protezspor’u 8-5 yenerek turnuvanın üçüncüsü olurken, final maçında ise Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği çalışanlarından oluşan Sterspor, Tansiyonspor’u 2-1 yenerek turnuvanın şampiyonu oldu.

Final maçı sonrası yapılan plaket töreninde konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Emre Boşnak fiziksel aktivitenin önemine değinerek, bu tür organizasyonların birlikteliği arttırdığını, bu organizasyonun başlangıç olduğunu, bundan sonra daha kapsamlı organizasyonlar ile sosyalleşmenin ve ekip ruhunun artacağını dile getirerek, sağlık için spor yapmanın önemine değindi.

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Engin Pehlivan ise maçların çekişmeli geçtiğini belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Maçın özendirmeyi teşvik eden güzel bir organizasyon olduğunu dile getiren Dr.Pehlivan, sahaya çıkıp ter döken sağlık çalışanlarını tebrik etti.

Gümüşhane Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr.Aziz Ahmet Surel ise 14 Mart Tıp Bayramı için son etkinliğin Halı Saha Futbol Turnuvası olduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu tür sosyal etkinliklerin stres atmak için önemli bir fırsat olduğunu dile getiren Dr.Surel, turnuvaya katılan takımları tebrik etti.

Gümüşhane'nin Yıldızı Hentbol'de de Parlıyor

 • PDF

Gümüşhane'nin Yıldızı Hentbol'de de Parlıyor

Gümüşhane İl Emniyet Müdürlüğü adına faaliyetlerini yürüten Polis Gücü Gençlik ve Spor Kulübü’nün hentbol branşındaki iki sporcusu milli takıma seçildi.

Kulüp Başkanı Cengiz Açıkbaş, antrenör Polis Memuru Musa Kum ve U18 Milli Takımına seçilen Abdulbaki Çubukçu ile U15 Milli Takımına seçilen Köksal Çepe, İl Emniyet Müdürü Ahmet Can’ı etti.

İl Emniyet Müdürü Ahmet Can, 2011 yılından bu yana Gümüşhane’de her yaş kategorisinde sporcu yetiştirmeye ve sosyal yönden gençleri desteklemeye devam ettiklerini belirterek, olup çalışmaların karşılığını genç sporcuların yavaş yavaş vermeye başladığını söyledi.

Bu çalışmalarla gençleri, öğrencileri sokaklardaki her türlü tehlikelerden uzak tutmak, kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını sağlamak, bedenin zihnen ve ruhen gelişimleri, ailelerine, çevresine vatan ve millete faydalı birer birey olarak yetişmelerini hedeflediklerini dile getiren Can, Hentbol Federasyonunca U18 Milli Takımına seçilen Abdulbaki Çubukçu’nun 7-12 Nisan 2014 tarihinde Ankara’da yapılacak kampa çağrıldığını, yine U15 Milli Takıma seçilen Köksal Çepe’nin de Haziran ayında yapılacak kampa çağrıldığını belirterek sporculara başarı dileklerinde bulundu.

Antrenör Polis Memuru Musa Kum’un da misafir antrenör olarak kamplara davet edildiğini dile getiren Can, “İlimizde gençlere ve çocukları yönelik sosyal ve spor faaliyetlerine olan desteğimiz devam edecek olup sporcuları ve teknik kadroyu kutlar başarılarının devamını dilerim.” dedi.

Kulüp Başkanı Cengiz Açıkbaş ise kulübün amaçları doğrultusunda yola devam ettiklerini belirterek, Gümüşhane’de gençleri sporla tanıştırarak içlerinden yeteneklileri belirlediklerini ve ligde ve altyapıdaki takımlara dahil ettiklerini söyledi.

Sporcuların geleceklerini kurmaları ve üniversite hayatına atılmaları konusunda gerekli maddi ve manevi destekte bulunduklarını kaydeden Açıbaş, “Geçen yıl sporcularımızdan biri Karabük Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği kazanarak öğrenimine devam etmektedir. Bu sene ise yaklaşık 7 sporcumuzdan 4 tanesinin maddi durumları olmaması nedeniyle dershane masrafları kulübümüz tarafından karşılanmaktadır. Üniversite Beden Eğitimi Öğretmenliğine hazırlık aşaması süresince Kulübümüz antrenörü tarafından takip edilmektedir. Bu sporcularımızın hepsini Üniversitelere istedikleri bölümlere yerleşmeleri ve spor hayatında başarılı olmalarını hedeflemekteyiz.  Ayrıca Müdürlüğümüz tarafından yapılmış olan “ÇOGEP” projesi kapsamında sosyal ayağı olan Hentbol Eğitimi ilimizde 4 ortaokulda çalışmalarımız devam etmekte olup yaklaşık 60 öğrenciye hentbol eğitimi vermekteyiz. Bu okullara ve öğrencilere spor malzeme yardımı yapılacaktır.” dedi.

Kulüp antrenörü Musa Kum da 2011 yılında bu yana asli görevinin yanında gençleri spor faaliyetleri ile desteklediklerini belirterek, “Genç sporcularımıza geleceklerinde iş ve eğitim hayatların yanında güzel anılar olarak veya sporda başarılı olanların ise eğitim ve iş hayatlarının yanında spora devam etmelerini amaçlamaktayım. İlimizde ayrıca 2 yıldır Hentbol takımı ligde mücadele etmektedir.” diye konuştu.

Sporcular da kendilerine her konuda destek veren Emniyet Müdürü Can’a teşekkür ederek, eğitim ve spor alanında başarılarının devamı için söz verdi.

Yayla ve Mera Genelgesi Yayımlandı

 • PDF

Yayla ve Mera Genelgesi Yayımlandı

Gümüşhane’de mera ve yaylalarda otlatma mevsimi 10 Mayıs’ta başlayacak 10 Ekim’de sona erecek.

Gümüşhane Valiliğince, yayla ve meraların kullanımı ve korunması için gereken kurallarla ilgili genelge Vali Dr. Yusuf Mayda’nın imzasıyla yayımlandı. 

Yayımlanan genelgede, Gümüşhane'de mera ve yaylaklarda otlatma mevsiminin 10 Mayıs – 10 Ekim 2014 tarihleri arası olduğu, mera ve yaylalara bu tarihten önce çıkılamayacağı, bu tarihten sonra da kalınmayacağı belirtilerek, otlatma mevsiminde mera ve yaylaklara otlatma kapasitesinin üzerinde hayvan sokulmayacağı ifade edildi.

KELKİT MERALARI SADECE YERLİ ÜRETİCİYE KİRALANACAK

Genelgede Kelkit ilçesinin en büyük hayvan varlığına sahip olduğu için bu ilçe sınırları içerisinde bulunan mera/yaylak alanlarının ilçenin hayvan varlığının ihtiyacının karşılayamadığından il dışından gelecek hayvan sahiplerine kiralanmayacağı, sadece il içinden gelecek kiralama taleplerinin değerlendirileceği belirtildi.

Hayvan otlatmak için mera veya yaylağa giden ancak gittiği mera veya yaylağı kiraladığına dair belgesi bulunmayanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılacağının ifade edildiği genelgede, asgari otlatma bedelinin küçükbaş hayvan başına 5 TL, büyükbaş hayvan başına ise 25 TL olduğu ifade edildi. 

Mera Komisyonunca 4342 sayılı Mera Kanunu’na göre, henüz tahsis kararı alınmayan yerlerde, tahsis kararı alınıncaya kadar daha önce Toprak Komisyonlarınca alınan tahsis kararlarında kendisinin, babasının ve dedesinin adı geçen ve mera ve yaylağı somut olarak kadimden beri kullandığına dair belgeyi ibraz eden hayvan sahipleri ile mera ve yaylağın bulunduğu köy veya belediye sınırları içinde en az altı aydan beri ikamet eden hayvan sahipleri hariç herkesin kiralama yapmak zorunda olduğunun kaydedildiği genelgede, Gümüşhane’deki mera ve yaylakları kiralamak isteyen hayvan sahiplerinin otlatma mevsimi başlamadan önce, kiralamak istedikleri yeri, getirecekleri hayvan sayısını belirten dilekçe ve istenen belgelerle birlikte, Kaymakamlık Makamları kanalıyla veya doğrudan Gümüşhane İl Tarım Müdürlüğü’ne müracaata bulunabilecekleri belirtildi.

Genelgede ayrıca şu hususlara yer verildi:

Mera ve yaylaklar hiçbir şekilde belediye başkanları, köy muhtarları ve diğer şahıslar tarafından kiraya verilmeyecektir. İl Mera Komisyonu dışında kiralama yapıldığının tespiti halinde sorumluluk hakkında yasal işlem yapılacaktır. Hayvan sahiplerinin ilimize getirecekleri tüm hayvanlar, kulak küpeleri ile tanımlanmış olması zorunlu olup, geldikleri il ve ilçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden muhakkak suretle “Yurtiçi Hayvan Sevklerine Mahsus Veteriner Sağlık Raporu” alacaklardır. Hayvan sahiplerince hayvanların mera/yaylaklara nakilleri sırasında giriş yapabilecekleri yollar ve güzergâhlar üzerinde güvenlik güçlerinin uygun bulacağı yerlerde sürü kontrol noktaları tesis edilecek ve bu noktalarda girişine müsaade edilen hayvan sayıları ve götürecekleri yerlere ilişkin raporlar kontrol edilerek kayıt altına alınacaktır.

Belediye başkanları ve muhtarlar, mera/yaylakların sınır işaretlerinin korunmasından ve ayrıca tahsis amacına göre en iyi şekilde kullanılmasının sağlanmasından sorumlu olacak olup, mera/yaylak üzerine kalıcı yapı yapılması yasak olacaktır. Kiracılar içinde aynı hüküm geçerli olup, mera/yaylaklardan faydalanacak şahıslar, mera/yaylakları sürmek, ekmek, yol ve inşaat yapmak vb. şekillerde tahrip etmeyeceklerdir.

Arıcılık Genelgesi Yayımlandı

 • PDF

Arıcılık Genelgesi Yayımlandı

Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, gezgin ve sabit arıcılık yapan arıcılar için genelge yayımladı.

Arıcılık Genelgesi Yayımlandı


Gümüşhane Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, gezgin ve sabit arıcılık yapan arıcılar için genelge yayımladı.

Genelge kapsamında, arıcıların arı hareketlerinde kovanlarının plakalanmış olarak il içi ve il dışı nakillerde Bakanlık veri tabanından alınan işletme tescil belgesi bulunması zorunluluğu getirildiği belirtildi. 


Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Irkın, arıcıların arıları yerleştirilmelerinde İl Müdürlüğünün yetkili olduğunu belirterek, konaklanacak yerin adresinin İl müdürlüğüne bildirilmeden, konaklanan bölge için koloni kapasitesi üzerindeki yerleşim taleplerine izin verilemeyeceği gibi usule aykırı yerleşen arıcılara da gerekli cezaların uygulanacağını belirtti.

Irkın, gezgin arıcılar, arıcılık yaptığı çevreye zarar vermemesi için gerekli tedbirleri almakla yükümlü olduğu gibi arı konaklatan alanlarda otlayan hayvanların zarar görmemesi için tedbir alma zorunluluğunun hayvan sahiplerine ait olduğunu belirterek, “Arıcılar trafiğin yoğun olduğu bölgelerde yoldan 200 metre, stabilize ara yollarda ise yola 30 metre uzaklığa yerleştirilir. Gezgin arıcılık yapan arıcılar, arılarını çevreye rahatsızlık vermeyecek, meskûn mahal dışında bir yere flora durumu ve koloni sayısı göz önüne alınarak arılıklar arasındaki mesafe 1500 metre olacak şekilde yerleştirilir. Arıcılar kendisine kolayca ulaşılması için arı kovanlarının üstüne telefon numaralarını yazmak zorundadır. İl Müdürlüğü kontrolünde organik arıcılık yapılan Yitirmez köyü gezginci arıcılığa kapalı olup giriş ve çıkış yasaktır. Arıcılık yönetmeliğine uygun olmayan alanlarda konaklayan arıcılar arılarını kaldırmak istememesi durumunda, arılar güvenlik güçlerince kaldırılır, meydana gelen zarardan arıcı sorumludur. Tedbirlere riayet etmeyen arıcılar hakkında ilgili kanunlara göre işlem yapılacaktır.” dedi.

Yeni İl Genel Meclisi

 • PDF

İşte Yeni İl Genel Meclisi

Gümüşhane’de 30 Mart Pazar günü yapılan mahalli idareler seçimlerinin ardından seçilen İl Genel Meclisi üyeleri de belli oldu.

Toplam 14 üyeli Gümüşhane İl Genel Meclisinde yeni dönemde AK Partili 9 üye, MHP’li 5 üyenin olduğu öğrenilirken, MHP’nin Kelkit hariç tüm ilçelerde İl Genel Meclisi üyesi var.

Buna göre ilçeleri İl Genel Meclisinde temsil edecek üyeler şöyle:

Merkez İlçe:
Şerif Bayraktar (AK Parti)
Zülfikar Bal (AK Parti)
Mustafa Adil Gürses (MHP)

Kelkit:
Ahmet Güler (AK Parti)
Fikret Akan (AK Parti)
Mustafa Pala (AK Parti)

Köse:
Tuncay Taşdemir (AK Parti)
Mehmani Aygün (MHP)

Kürtün:
Hüseyin Güvendi (AK Parti)
İsmail Tozlu (MHP)

Şiran:
Erbil Taştan (MHP)

Hüsamettin Şahin (AK Parti)

Torul:
Hüseyin Bedir (AK Parti)
Hayati Topçu (MHP)

Kaynak: gumushane.gen.tr