• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Sat11282015

Last update10:51:04 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Vali Nayir, üyelik formunu imzaladı

 • PDF

Vali Nayir, üyelik formunu imzaladı

Bilecik Valisi hemşerimiz Ahmet Hamdi Nayir, Eskişehir'deki Gümüşhaneliler Derneğinin üyesi oldu.

Eskişehir'deki Gümüşhaneliler Derneği yönetim kurulu üyeleri Bilecik Valisi Hemşerimiz Ahmet Hamdi Nayir'i makamında ziyaret etti.

Ziyarete Dernek Başkanı Uğur Yücel, Başkan Yardımcıları Ali Özçelik ve Hüseyin Turhan, Genel Sekreter Osman Nebioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Yakup Yayla, Mustafa Darcan, Dr.A.Kadir Akkuş, Muzaffer Atalay, Süleyman Arduç ve  Doc.Dr. Cihan Darcan katıldı.

Hemşerilerini makamında kabul eden Vali Nayir, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Eskişehir'deki hemşerilerinin dernek kurarak bir çatı altında birlikte olmalarından memnun olduğunu sözlerine ekledi. Vali Nayir “Sivil toplum kuruluşlarının ülkemize her zaman faydası ve katkısı vardır. Halis bir niyetle kurulan Eskişehirdeki Gümüşhaneliler Derneği Eskişehir ilimizde sosyal ve kültürel hayata katkı sağlayacaktır. Birlikten kuvvet doğar. Dışlamanın getirisi olmaz. Önemli olan sahiplenmektir. İnsanlarımızı kucaklamamız gerekir. Herkesin ayrı bir görüşü ve siyasi tarafı olabilir, ama cenazelerde ve düğünlerde bir araya geliyoruz. Asıl kıymetli olan Allah’ın yarattığı varlıktır. Burada birlik ve beraberlik esastır. Eskişehir'de böyle bir derneğin kurulmasından dolayı sizleri tebrik ediyorum ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum” dedi.   

Ziyarette Eskişehir'de ki Gümüşhaneliler Derneği'nin kuruluş amacı ve planladıkları faaliyetleri hakkında Vali Nayir'e bilgiler veren başkan Uğur Yücel şunları söyledi: “Sayın Valim, bizleri kabul ettiğinizden dolayı bütün üyelerimiz adına sizlere şükranlarımızı sunuyoruz. Bir hemşeriniz olarak sizlerin varlığı ile her zaman onur duyuyoruz. Sizlerden aldığımız güç ve destekle 29 Eylülde kuruluş dilekçesini veren derneğimizin resmi açılışını 29 Kasım'da yapmayı planlıyoruz. Zati alinizin de katılımıyla bir açılış yapmayı düşünüyoruz. Üye kayıtlarımız devam ediyor. Bu vesile ile sizleri de bir hemşerimiz olarak üye yapmak istiyoruz”

Ziyarette söz alan Dernek Başkan Yardımcısı Hüseyin Turhan ise uzun süredir böyle bir derneğin Eskişehir'de kurulmasının ihtiyaç olduğunu, yıllardır resmi olmasa bile fiilen bir dernekleri varmış gibi faaliyetlerde bulunduklarını, bundan böyle dernek çatısı altında çok daha geniş kapsamlı sosyal ve kültürel faaliyetleri hep birlikte yapabileceklerini belirtti.

Ziyaretin sonunda dernek üyelik formunu kendi el yazısıyla dolduran ve imzalayan Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir Eskişehir'deki Gümüşhaneliler Derneğinin resmi üyesi oldu.

Öğretim Görevlilerine Organ Bağışı Semineri

 • PDF

Öğretim Görevlilerine Organ Bağışı Semineri

Gümüşhane’de 3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı haftası nedeniyle Gümüşhane Üniversitesi öğretim görevlilerine seminer verildi.

Gümüşhane Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Yavuz Çakıroğlu tarafından gerçekleştirilen seminere Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulunda görevli yaklaşık 40 öğretim görevlisi katıldı.

Sağlık Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Sedat Bostan, her hafta periyodik olarak düzenledikleri “Bilimsel Seminer Saati’nin bu haftaki konusunun3-9 Kasım Organ ve Doku Bağışı haftası dolayısıyla Organ ve Doku Bağışı olduğunu belirterek seminerin çok yararlı olduğuna vurgu yaptı.

Seminerin sonunda Çakıroğlu’na teşekkür eden BOSTAN kendisine teşekkür belgesi takdim etti.

Ayrıca çıkışta kurulan stantta 6 öğretim görevlisi organ bağışında bulundu.

‘Kılıçdaroğlu’na güvenimiz tamdır’

 • PDF

‘Kılıçdaroğlu'na güvenimiz tamdır'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gümüşhane İl Başkanı Eda Akagün Çubukçu, CHP’de son günlerde bazı çevreler tarafından kurultay toplama girişimlerini eleştirerek, zaten Şubat ayında kurultayın yapılacağını söyledi.

Yaptığı açıklamada yaklaşan il ve ilçe seçimlerinin ardından muhtemelen Şubat ayında CHP kurultayının yapılacağını kaydeden Çubukçu, böyle girişimlerin gereksiz olduğu kanaatinde olduklarını belirtti.

Gümüşhane il ve ilçe örgütleri olarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na güvenlerinin tam olduğunu ve onun vereceği tüm mücadelelerde yanında olduklarını beyan eden Çubukçu, “Zor ve eşit olmayan şartlar altında yapılan seçimlerde ve çalışmalarda ortaya konan çabaya herkesten saygı ve destek bekliyoruz. Bizimde enerjimizin bu hedef doğrultusunda harcanacağının bilinmesini kamuoyunu duyuruyorum” dedi.

Büyük Önder Atatürk vefatının 77.yılında Gümüşhane’de anıldı

 • PDF

Büyük Önder Atatürk vefatının 77.yılında Gümüşhane'de anıldı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 77.yılında Gümüşhane’de düzenlenen bir dizi programla anıldı.

İlk olarak Hükümet Konağı önünde saat 09.00’da Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına sunulmasıyla başlayan programda saatler 09.05’i gösterdiğinde 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 

Vali Yücel Yavuz’un anıt şeref defterine günün anlam ve önemiyle ilgili yazdığı mesajın okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Anma programının ikinci bölümü ise Gümüşhane Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Resim sergisinin açılması ve gezilmesiyle başlayan programın açılış konuşmasını yapan Gümüşhane Lisesi edebiyat öğretmeni Yılmaz Bakır, milletlerin büyük evlatlarıyla soluk aldığını ve her milletin tarih sayfalarında böyle yiğitlere rastlandığını belirterek, Atatürk’ün büyük Türk milletinin bütün dünyanın üzerine çullandığı bir anda ortaya çıkarak milletinin ölüm fermanını parçaladığını ve onun tekrar öz yurdunun bağrında nefes alabilen genç bir ülke olmasını sağladığını söyledi.

Bakır, Mustafa Kemal adının gönüllerde dalgalanan bir bayrak, Gazi unvanının damarlara vuran nabız, Atatürk isminin ise bir daha batmayacak olan bir güneş olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Şiir yarışmasında birinci olan Öykü Turhan ve Kompozisyon yarışmasında birinci olan Zeliha Fatma Aykın’ın eserlerini seslendirmelerinin ardından konuşan Jandarma Üsteğmen Nurettin Yaşar ise Atatürk’ün hayatı hakkında bilgi aktardı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün büyük bir komutan olmasında doğuştan bazı yeteneklere sahip olmasının yanında askerlik hayatının çeşitli cephelerde geçmesinin de büyük rolü olduğunu belirten Yaşar, 20'nci yüzyılın önderlerinden Atatürk'ün çok yönlü bir lider olduğuna vurgu yaptı.

Askerlerine "Size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum" diyebilen başka bir komutan olmadığının altını çizen, Atatürk'ün klasik askeri harekatın yen büyük ustası olduğunu belirten Yaşar, "Ölme emrini tereddütsüz yerine getirebilen Mehmetçik'ten başka bir asker, Türk Milletinden başka bir millet te bulunamaz" dedi. 

10 Kasım nedeniyle düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından Gümüşhane Lisesi tarafından hazırlanan “Atatürk Belgeseli’nin” sahneye konulmasıyla program sona erdi. 

Anma programlarına Vali Yücel Yavuz, Garnizon Komutanı Albay Cezayir Danışan, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. İhsan Günaydın, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, kamu kurum müdürleri, siyasi partilerin temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

10 Kasım mesajları

 • PDF

10 Kasım mesajları

Gümüşhane'de Atatürk'ün vefatının 77.yıldönümü nedeniyle yayımlanan anma mesajları.

VALİ YÜCEL YAVUZ

“Cumhuriyetimizin kurucusu büyük asker ve devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 77. yılında rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.

Aziz Milletimizin, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde verdiği var olma ve yeniden yükselme mücadelesinin muhteşem destanı olan Kurtuluş Savaşı’yla ortaya koyduğu ebediyete kadar hür ve bağımsız yaşama iradesi, Cumhuriyet’in ilanıyla pekişmiş ve perçinlenmiştir. 

Büyük Atatürk, eşsiz dehası ve ileri görüşlülüğüyle, imkânsızlıklar içinde kurulan Cumhuriyeti yüceltmenin ve sonsuza kadar yaşatmanın yolunun çağdaş uygarlık yolu olduğunu göstermiş, kendi hür iradesiyle kurduğu çağdaş ve milli devletin yegâne ve gerçek sahibi olan Türk Milleti de, bu anlayış çerçevesinde çağdaş ve demokratik açılımları mümkün kılacak dinamik bir yapıya kavuşmuştur. 

Bugün, çağdaş, demokratik, laik karakteri ve küresel iktisadi yapıya entegre olmuş dinamik ve güçlü ekonomisiyle bölgesinde ve dünyada saygın bir ülke konumunda bulunan Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve düşünceleri ışığında, uygarlık yarışında aynı azim ve kararlılıkla yoluna devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bir kez daha şükran ve rahmetle anıyorum.”

BELEDİYE BAŞKANI ERCAN ÇİMEN

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 77’nci yıldönümü nedeniyle mesaj yayınladı. 

Başkan Çimen, Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 77’nci yıldönümünde saygı ve rahmetle yad ettiklerini belirterek mesajında, "Gazi Mustafa Kemal, saygın bir lider ve komutan olarak, ecdat yadigarı vatan topraklarının savunulmasında, milletimizin istiklale kavuşma mücadelesinde önderlik yapmıştır. Cumhuriyetimizi bu toprakların tüm renklerini kaynaştırarak inşa eden Gazi Mustafa Kemal, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başarmış, Türkiye’nin bağımsızlığı ülküsünü benimsemiştir. Atatürk ayrıca, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleriyle başarılı bir komutan, gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti'nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamış büyük bir devlet adamıdır. Büyük Önder'in aramızdan ayrılışının 77'nci yıl dönümünde kurduğu ve bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti'ni korumak, kollamak, gözetmek ve yeni nesillere aktararak yaşatmak hepimizin ortak sorumluluğu olacaktır. Türk milleti, Atatürk'ü her zaman gönlünde yaşatacak, ilke ve devrimleri ülkemizin geleceğine yön vermeye devam edecektir. Bu düşüncelerle, vefatının 77’nci yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i ve tüm silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi tekrar saygı ve şükranla anıyorum" dedi.

İL EMNİYET MÜDÜRÜ ORHAN KAR

“Zor şartlar altında çıktığı yolda yaptığı işler ve bıraktığı eserlerle Türk Milletine ışık tutan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışından tam 77 yıl geçti. Ülkenin içinde bulunduğu zor dönemlerde azim ve kararlılığını kaybetmeden verdiği mücadele sayesinde Türkiye Cumhuriyetini kuran büyük devlet adamı Atatürk, mazlum devletler için de ilham kaynağı olmuştur. O’nun bizlere bir çok alanda miras bıraktığı eserleri gelecek kuşaklara aktarmak adına yaşatacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kahraman silah arkadaşlarını, gazilerimizi ve tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.”

AK PARTİ İL BAŞKANI AV. CELALETTİN KÖSE

"Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü 77. ölüm yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum.
 
Aziz Milletimizin, Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı zaferle sonuçlandıran Atatürk, millet iradesine dayalı Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak, yepyeni bir çığır açmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük ideali, temellerini attığı Türkiye Cumhuriyetini muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmaktır. Milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, milli birlik ve beraberlik içerisinde ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkartarak yaşatma azim ve kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir.
 
Türkiye Cumhuriyeti gibi onurlu bir mirası bizlere bırakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, çalışma ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet, şükran ve saygıyla anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum" 

CHP İL BAŞKANI EDA AKAGÜN ÇUBUKÇU


"Büyük önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk yaşamı boyunca vatan sevgisi içerisinde büyük mücadeleler vererek ve bir çok başarıya imza atarak başta Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere bizlere sayısız miras bırakmıştır. Yaşadığımız bu zor günlerde bile onun ilke ve devrimleri ışığında hareket etmek, bu bilinçle bize bıraktığı değerleri korumak ve yaşatmak bizim en büyük sorumluluklarımızdan biridir. Ulu önderimizi ve aziz hatıralarını ilelebet yaşatmak adına aynı yolda, uygarlık meşalesi altında yolumuza devam edeceğiz. Şu unutulmamalıdır ki bugün bu ülkede esaret altında olmadan rahat bir şekilde yaşayabiliyorsak, bu özgürlüğümüzü Ata’mıza ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Başta büyük önderimiz olmak üzere ülkemizin özgürlüğü ve kurtuluşu için mücadele eden tüm atalarımızın kemiklerinin sızlamaması ve bu değerlerin korunması konusunda tüm Türk halkının her yönüyle birlik ve beraberlik içerisinde, birbirine kenetlenmiş bireyler olması gerekmektedir. Vatanına ve kendine bırakılan değerlere gönülden bağlı olan bu büyük halk bu güce sahiptir ve gerektiğinde bu gücünü göstereceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Bizler ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Atatürk’ü anlamak istemeyenlerin ve onun izinden gitmeye çekinenlerin hedeflerine ulaşamayacağının bilinmesini istiyoruz. Her zaman bu bilinçle hareket edecek ve Türkiye Cumhuriyeti üzerinde, bu vatanın bütünlüğü ile ilgili kötü düşüncelere sahip olan kişilere fırsat vermeyeceğiz. Bu duygu ve düşünceler ile Mustafa Kemal Atatürk'ün ve bizlere bıraktığı büyük mirasların yılmaz bekçileri olduğumuzu bir kez daha belirterek, ebediyete intikalinin 77. yıl dönümünde, büyük önderimizi ve onun kahraman silah arkadaşlarını şükran, gurur ve özlemle anıyoruz."

MHP İL BAŞKANI ALİ ATEŞ

“Atatürk, yeteneklerini ve dehâsını yalnızca milleti için kullanmış, komutan, inkılâpçı, lider ve devlet adamı olarak kendisini büyük Türk milletinin bekasına adamış; askerî ve siyasî hamleleri ile Türkiye Cumhuriyeti'ne şekil veren temel düşünce ve görüşlerin mimarı olmuştur.

Toplumsal çatışmaları, fikir ayrılıklarını, ümitsizlikleri, kırgınlıkları, kaygı ve çekingenlikleri ortadan kaldıran bir çekici ve uzlaştırıcı liderlik dehası göstermiş, Türk milletine unutulmuş milli değerlerini yeniden hatırlatmış ve kazandırmıştır.

Millet ve devletimize yönelik tehditlerin arttığı günümüzde, Atatürk’ü daha iyi anlamak ve O’nun milletimizi yükselten yol haritasını yeniden önümüze koymak zorunda kalacağımız günlerin yaklaştığı anlaşılmaktadır.

Bir siyasi ve tarihi abide olan Nutuk’ta, "temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. İstiklâlinden yoksun bir millet, medenî insanlık dünyası karşısında uşak olmak mevkiinden kurtulamaz" sözleri ile büyük Türk milletine bağımsızlık yönünü tek seçenek olarak işaret etmiştir.

O’nun İstiklal Savaşına başlarken “hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır ve o satıh bütün vatandır”sözleri, vatan ve milletin sevgisi ile bugün ekonomik ve kültürel bir mücadele vermeyi arzulayan birbirinden kopuk ve habersiz çabaların sonuç veremeyeceğinin bir öngörüsü niteliğindedir.

Türk milletini, bir milli doğruluş ve milli duruş etrafında birleştirerek, Cumhuriyetimizin 100.yıldönümünü kutlayacağımız 2023 yılında “lider ülke Türkiye” vizyonu etrafında, ortak ülkülerle Türk milliyetçiliği rehberliğinde yola çıkmak başarı için yegâne seçeneğimizdir. Ancak böylesi bir yüksek hedef, Atatürk’ün emanetinin ve mirasının layıkıyla taşındığını işaret edebilir.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Gümüş Şehrin Altın Sarısı Renkleri

 • PDF

Gümüş Şehrin Altın Sarısı Renkleri

Tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan ve adını barındırdığı madenlerden alan Gümüşhane, dağlık coğrafyasının güzelliklerini yılın 4 mevsiminde de cömertçe sergiliyor.

Doğu Karadeniz Bölgesinde yer alan Gümüşhane’de dağlık coğrafik yapısı ve 850 metreden 3 bin 331 metreye kadar olan yükseltisi nedeniyle özellikle sonbahar mevsiminde yaklaşık 2 ay boyunca doğanın sarı tonları görülebiliyor.

Rakıma bağlı farklı sararma ve kızıl renklerin en güzel hallerinin göründüğü Gümüşhane’de sonbahar mevsimi fotoğrafçılar için birbirinden farklı görüntüler ortaya çıkarıyor.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Mustafa Canlı Teşekkür Mesajı Yayımladı

 • PDF

Milliyetçi Hareket Partisi 25.dönem Gümüşhane Milletvekili Mustafa Canlı, 1 Kasım seçimlerinin ardından teşekkür mesajı yayımladı.

Facebook hesabından yayımladığı mesajında şunları söyledi. Saygıdeğer dostlar; Seçim sonuçlarının öncelikle ülkemize milletimize hayırlı Olmasını ve oluşan TBMM’nin ülkemiz için güzel hizmetler yapmasını Yüce Mevla’mdan dilerim.
Seçimlerde desteklerini bizlerden esirgemeyen MHP’nin her kademesinde bulunan il, ilçe, belde, kadın, mensuplarına, ülkü ocaklarına, sivil toplum örgütlerine, sandık görevlilerine, katkı koyan gönül dostlarına, gönlü bizimle olan herkese ve Gümüşhane Halkı'na şükranlarımı sunarım. Kısa bir sürede de olsa, Milletvekili olarak Gümüşhane’mize hizmet etmek şahsım adına bir şeref nişanesidir. Yüreğimiz her zaman GÜMÜŞHANE ve TÜRKİYE sevdasıyla atmaya devam edecektir. Sevgi ve saygılarımla... Mustafa CANLI