• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Sat09052015

Last update03:39:59 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Canlı’dan 30 Ağustos Mesajı

 • PDF

Gümüşhane Milletvekili Sayın Mustafa CANLI 'nın Zafer Haftası Kutlama Mesajı‏

“26 Ağustos günü başlayan, 30 Ağustos’ta doruk noktasına ulaşan ve bu ulusal şahlanış haftasını bir kez daha gururla yaşıyoruz.

30 Ağustos 1922 Zaferi, tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olmasının yanında, yalnızca bizim değil; tüm mazlum ulusların, hatta tüm insanlığın, özgürlüğe, kurtuluşa, başı dik ve onuruyla yaşama kararlılığına yönelişinin ve bu doğrultuda atılmış tarihi bir adımın bayramıdır.

Türk Ulusu, 30 Ağustos Büyük Zaferi ile, insanlığa, insanca yaşamanın ancak özgür, bağımsız ve egemen bir ulus olmakla gerçekleşebileceğinin en güzel örneğini verirken, bu uğurda her türlü özveriye katlanmaya daima hazır olduğunu da göstermiştir.

Onurla, kıvançla yıl dönümünü kutladığımız bu zaferin kazanılmasında en önemli etken Türk Ulusu ’nun kendisine olan güveni ve inancıdır.

Bağımsızlığımızı ve bir devlet olmamızı sağlayan 30 Ağustos Zafer’ini bize armağan eden ulu Önder Atatürk’e, silah arkadaşlarına, Kahraman Ordumuza, şükranlarımı sunuyor, Türk milletinin bu büyük bayramını kutluyorum.”

Türkiye’nin en iyi okulu Gümüşhane’de

 • PDF

Türkiye'nin en iyi okulu Gümüşhane'de

Geçtiğimiz yıl Gümüşhaneli üniversite öğrencilerine 1 milyon TL’lik karşılıksız burs sağlayan GÜSEV’in Gümüşhane’ye kazandırdığı en büyük özel okul olan TURKUAZ KOLEJİ’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Mahmut Usta tesislerinde gazetecilere yönelik gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Gümüşhane Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı (GÜSEV) Başkanı Vahit Olgun, Vakıf Mütevelli Heyeti Üyesi Aydın Delibaş, Turkuaz Koleji koordinatörü Ümit Uncu, mimar Merve Kullukçu, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü ve gazeteciler katıldı.

Toplantıda konuşan GÜSEV Başkanı Vahit Olgun, Gümüşhane’nin en büyük özel okulu olan ‘Turkuaz Koleji’nin kuruluş amaçlarını ve hedeflerini aktardı.

GÜMÜŞHANE’NİN EN BÜYÜK ÖZEL OKULU 

Gümüşhane’de 4 ay önce GÜSEV olarak yaptıkları istişare toplantısında vakıf olarak hedeflerinin okul olduğunu beyan ettiklerini ve bunun da şehirde büyük bir heyecan oluşturduğunu hatırlatan Olgun, GÜSEV’in ilk, Gümüşhane’nin en büyük özel okulu Turkuaz Koleji’nin 26 Ağustos 2015 tarihi itibariyle tüm resmi işlemlerini tamamladığını ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın teşvik programına girdiğini söyledi.

OKULA GİTMEK İSTEYEN ÖĞRENCİYE DEVLETİN TEŞVİK DESTEĞİ VAR

Tekke köyünde bulunan atıl durumdaki Cumhuriyet Yatılı Bölge Okulunu kiraladıklarını hızlı bir şekilde çalışmalara başlayarak okulu yeni eğitim-öğretim yılına hazır hale getirdiklerini ifade eden Olgun, okulun eski ve yeni halini sunu eşliğinde katılımcılara aktardı.

En iyisini yapmak için 15 yılını kolejlerde geçiren Gümüşhaneli hemşehrimiz Ümit Uncu’yu koordinatör olarak atadıklarını dile getiren Olgun, okulun Türkiye’nin en iyisi olması için uğraş verdiklerini belirterek, başlangıçtan bugüne kadar desteklerini esirgemeyen GÜSEV Mütevelli Heyeti Başkanı Osman Akgül nezdinde GÜSEV’in tüm kademesindeki herkese teşekkür etti.

“SADECE EĞİTİMDE BAŞARILI DEĞİL, ERDEMLİ, AHLAKLI NESİL YETİŞTİRMEK İSTİYORUZ”

Sadece eğitimde başarılı olmak değil, erdemli, ahlaklı, ülkesi ve milletini dert edinen, Türkiye’yi dünyanın en modern ülkesi yapabilecek nesiller yetiştirmek istediklerini, iyi niyetle de bu yola çıktıklarını ifade eden Olgun, ticari bir amaç gütmediklerini, Gümüşhane’nin çocuklarını ana kucağından alıp, üniversite ocağına göndermek istediklerini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN EN İYİ OKULUNU KURDUK”

Türkiye’nin en iyi okulunu kurduklarını ifade eden Olgun, “Okulumuzda içerisinde bakkal, fırın, berber, manav, muhtar, otel bulunan “Bizim Mahalle” isimli bir bölümümüz var. Yoğunlaştırılmış yabancı dil uygulamalarını öğrencilerimiz bu alanda yapacak. Aldığı dil eğitiminin pratiğini burada da yapacak. Kişisel gelişime katkı sağlayan ahşap, seramik, kil ve değerler eğitimi atölyelerimizde var. Buralarda öğrencilerimiz yemek ahlakından adabı muaşeret kurallarına kadar maneviyatı ön planda tutan değerler atölyemiz de var. 110 kişilik konferans salonu, ana sınıflarına özel bahçeler var. 3 öğün yemek vereceğiz. Günde 11 saati okulda geçirecek öğrencilerimiz. 8 saat ders, 2 saat etüt, 1 saat kişisel gelişim, sosyal aktivite ve kulüp programları ile geçirecek” diye konuştu.

“GÜSEV BURSLARI ARTARAK DEVAM EDECEK”

Bir gazetecinin “GÜSEV bursları devam edecek mi?” sorusunu da cevaplandıran Olgun, bursların aynı şekilde devam edeceğini, hatta bu yıl biraz daha artırmayı düşündüklerini söyledi.

“EŞDEĞER OKULLARIN FİYATLARI 20-25 BİN TL ARASINDA”

Okulun fiyatlarının 7-9 bin TL arasında olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından teşvik desteği de sağlanacağını ifade eden Olgun, ülke genelindeki eşdeğer okullarda fiyatların 20-25 bin TL arasında olduğunu hatırlattı.

Olgun son olarak okulun açılması sürecinde kendilerine destek olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı hemşehrimiz Fikri Işık’a, Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz’a, Gümüşhane İl Milli Eğitim Müdürlüğü camiasına ve Milli Eğitim Bakanlığına teşekkür etti.

ÇEVRE İLLERDEN OKULA TALEP VAR

Okulun duyulmasının ardından çevre illerden de talep aldıklarını, Gümüşhane’nin ilçelerinden öğrencilerinin bulunduğunu ifade eden Olgun, bir soru üzerine Turkuaz Kolejinin İlkokul Müdürünün Muharrem Aşkın, Ortaokul-Lise müdürünün de Mehrali Soydaş olduğunu aktardı.

Okulun koordinatörü Ümit Uncu ise yaptığı konuşmada günümüz çocuğunun iyi ve doğru tanınması gerektiğini artık bilgiye çok kolay ulaşabilen bir neslin var olduğunu söyledi.

“BU OKUL NİTELİKLİ İNSAN YETİŞTİRECEK, AHLAKLA KUŞATACAK, ERDEMLE YAPACAK”

Günümüzde en zor şeyin nitelikli, iyi yetişmiş insan bulmak olduğunu dile getiren Uncu, “Bu okul nitelikli insan yetiştirecek, ahlakla kuşatacak, erdemle yapacak. Hayatı okulun içine taşımaya gayret edeceğiz. Hayata dair pratikleri uygulayacak. Öğrencilerimizi tüketen değil, üreten insanlar yapacağız. 

“EĞİTİMDE GÜMÜŞHANE’NİN LOKOMOTİFİ OLACAĞIZ”

Keyifli ve verimli bir okul oluşturmaya çalıştıklarını kaydeden Uncu, zilsiz okulda saati bilen, sorumluluğu bilen, zamanını yönetebilen bir ekip yetiştireceklerini, uzun soluklu, gelenekleri oluşmaya başlayan bir kurum, örnek bir okul olacaklarını ve eğitimde Gümüşhane’nin lokomotifi olacaklarını söyledi.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

Yeşildere konağı turizme kazandırıldı

 • PDF

Yeşildere konağı turizme kazandırıldı

Gümüşhane'nin merkeze bağlı Yeşildere köyünde bulunan tarihi konak İl Özel İdaresi tarafından DOKA desteğiyle restore edilerek turizme kazandırıldı ve 3 yıllığına işletmeciye kiralandı.

İl Özel İdaresi tarafından hazırlanan ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından desteklenen proje kapsamında restore edilen ve Rumlar döneminde Hükümet Konağı, Cumhuriyet döneminde de ilkokul olarak kullanılan tarihi konak, çalışmaların tamamlanmasının ardından İl Encümeni tarafından kiraya verildi.

Bin 743 metrekare arsa üzerinde 645 metrekare kapalı alana sahip 3 katlı, 10 oda kapasiteli tesisin restorasyon çalışmalarının yaklaşık 500 bin liraya mal olduğunu belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, restorasyon çalışmalarının ardından mülkiyeti İl Özel İdaresi’ne ait olan konağın şehrin turizmine kazandırılması için çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Konağın bulunduğu alanın çok güzel bir coğrafyasının olduğunu, çevresinde de tarihi yapılar bulunduğunu kaydeden Akdoğan, “Konak konumu itibariyle İmera Manastırına, Cami Boğazı Yaylası’na ve Çakırgöl’e yakınlığı ile dikkat çekiyor. Tesis son dönemde özellikle Arap Turistler için alternatif konaklama merkezlerinden birisi olabilecek bir noktada” dedi.

Şehir merkezine 7 kilometre mesafede bulunması ve eşsiz manzarası ile konağın doğa ile iç içe alternatif konaklama tesisi, otantik konuk evi, butik otel şeklinde hizmet vereceğini belirten İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, 2.derece taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli konağın 3 yıllığına İl Encümeni tarafından kiralandığını söyledi. Akdoğan, ihalenin ardından tesisin biran önce faaliyete geçmesi için çalışmaların devam ettiğini kaydetti.

Özel İdare olarak şehir merkezinde 3 adet tarihi konağı turizmin hizmetine sunduklarını, bir konağın restorasyon çalışmalarını tamamlamak üzere olduklarını, Süleymaniye Mahallesindeki eski okul binasını restore ettiklerini ve aynı bölgede yeni çalışmalarda bulunduklarını dile getiren Akdoğan, “Özel İdare olarak bu tür konakları il turizmine kazandırmak istiyoruz. İlimizin kalkınmasının en önemli unsurlarından birisi olan turizm konusunda Sayın Valimizin talimatları, İl Genel Meclisimizin de destekleriyle bu konudaki çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

YEŞİLDERE KONAĞI

Rumlar tarafından 1914 yılında inşa edilerek 1920 yılına kadar Hükümet Konağı olarak kullanılan tarihi konak, Rumların 1920'deki nüfus mübadelesi ile Gümüşhane'den ayrılmasının ardından bir süre kullanılmadı. 1939'dan 1988 yılına kadar ilköğretim okulu olarak hizmet veren bina, bir süre bölgedeki nüfusun ve öğrenci sayısının azalması yüzünden okul olarak hizmet veremeyerek kaderine terk edildi. Konak bu süreçte defineciler tarafından tahrip edildi. 

Gümüştaş Madencilik kan verdi

 • PDF

Gümüştaş Madencilik kan verdi

Gümüştaş Madencilik maden zenginleştirme tesisi ve maden işletmesinde çalışan işçiler Kızılay’a kan bağışında bulundu.

Gümüşhane Kızılay Kan Bağışı Merkezi tarafından gerçekleştirilen organizasyon İşletme Müdürü İsmail Bozali ve İdari İşler Müdürü Korhan Çubukçu’nun koordinasyonu ve desteğiyle gerçekleştirildi.

Madenin İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanları Erdem Enön ve Bağdagül Turan Yücel’in vardiya çıkışı işçileri yönlendirmesiyle gerçekleştirilen etkinlikte 27 ünite kan bağışı alındı.

Gümüştaş Madencilik gibi ağır işlerin yapıldığı bir işletmede 27 ünite kan alınabilmesinin oldukça güzel olduğunu belirten Gümüşhane Kızılay Kan Bağışı Merkezi Sorumlu Doktoru Gülseren Oğuzhan Çıtlak, “18-65 yaş arası sağlıklı her birey kan bağışında bulunabilir. Bağışlanan her kan ayrıştırılarak 3 kişinin hayatını kurtarıyor. Gümüştaş maden işletmesinde kan bağışında bulunarak hiç tanımadıkları insanlara yardımcı olan tüm çalışanlara hastalarımız adına teşekkür ediyorum. Ayrıca Kızılay olarak kan bağışı toplama ekibimize her türlü desteği veren Gümüştaş madencilik idari personeline de destek ve katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

Gümüştaş Madencilik kan verdi

 • PDF

Gümüştaş Madencilik kan verdi

Gümüştaş Madencilik maden zenginleştirme tesisi ve maden işletmesinde çalışan işçiler Kızılay’a kan bağışında bulundu.

Gümüşhane Kızılay Kan Bağışı Merkezi tarafından gerçekleştirilen organizasyon İşletme Müdürü İsmail Bozali ve İdari İşler Müdürü Korhan Çubukçu’nun koordinasyonu ve desteğiyle gerçekleştirildi.

Madenin İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanları Erdem Enön ve Bağdagül Turan Yücel’in vardiya çıkışı işçileri yönlendirmesiyle gerçekleştirilen etkinlikte 27 ünite kan bağışı alındı.

Gümüştaş Madencilik gibi ağır işlerin yapıldığı bir işletmede 27 ünite kan alınabilmesinin oldukça güzel olduğunu belirten Gümüşhane Kızılay Kan Bağışı Merkezi Sorumlu Doktoru Gülseren Oğuzhan Çıtlak, “18-65 yaş arası sağlıklı her birey kan bağışında bulunabilir. Bağışlanan her kan ayrıştırılarak 3 kişinin hayatını kurtarıyor. Gümüştaş maden işletmesinde kan bağışında bulunarak hiç tanımadıkları insanlara yardımcı olan tüm çalışanlara hastalarımız adına teşekkür ediyorum. Ayrıca Kızılay olarak kan bağışı toplama ekibimize her türlü desteği veren Gümüştaş madencilik idari personeline de destek ve katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi.

Zigana'ya ilk kazma vuruldu

 • PDF

Zigana'ya ilk kazma vuruldu

Gümüşhane’ye hayat verecek olan tünele başlandı, sıra demiryolunda.

Tarihi İpek Yolu güzergahında Doğu Karadeniz ve Kafkasları, Ortadoğu’ya ve İran’a bağlayan Trabzon- Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Zigana Tüneli’nin yapımına başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Ekim 2014 tarihinde yaptığı Gümüşhane mitinginde müjdesini verdiği 12,9 km uzunluğundaki çift tüplü Zigana Tüneli’nin ihalesini kazanan Cengiz İnşaat, Karayolları’yla yapılan sözleşmeden sonra tünel çalışmalarına başladı. 

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi yapıldıktan sonra yapımına başlanan Zigana Tüneli, 500 milyar liraya mal olacak olup 3 yıl içerisinde bitirilmesi hedefleniyor. Bitirildiğinde Türkiye’nin en uzun ikinci tüneli olacak yeni Zigana Tüneli’nin giriş ve çıkışındaki kavşak ve viyadüklere ek olarak iki adet tahliye dönüşü ve kaçış tüneli de yapılacak. 

Gümüşhane’nin Torul ilçesine bağlı Köstere köyünün girişinden başlanacak olan tünelin güzergahı da belli oldu. Köstere köyü girişindeki çeşmeden yaklaşık 500 metre aşağıdaki virajdan direk yolun karşısından bin 250 metre rakımdan girecek olan tünel, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Başar köyünden yine aynı rakımdan çıkacak. 

Yaklaşık 500 milyara mal olacak tünelin 3 buçuk yıl içerisinde bitirilmesi planlanırken resmi temel atma töreninin de kısa bir süre içerisinde yapılacağı öğrenildi.

Haber Kaynağı: Gümüşkoza Gazetesi

Vali Yavuz Dölek Köyünde İncelemelerde Bulundu

 • PDF

Vali Yavuz Dölek Köyünde İncelemelerde Bulundu

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz, merkeze bağlı Dölek köyünü ziyaret ederek, köyde incelemelerde bulundu ve köyde geleneksel yöntemlerle uzun yıllardan beri kadınlar tarafından yapılan ‘gudu’yu inceledi.

Beraberinde Vali Yardımcısı İsmail Özkan, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan’la birlikte Dölek köyünü ziyaret eden Vali Yavuz, burada köy muhtarı İlhan Çolak ve köylüler tarafından karşılandı.

Köyün eksikleri konusunda muhtar Çolak’tan bilgi alan Vali Yavuz, köyde ki eksikleri bizzat kendisi yerinde tespit etti. Köy sakinleriyle de sohbet ederek talep ve sorunlarını dinleyen Vali Yavuz, eksikliklerin giderilmesi için ilgili birimlere talimat verdi.

Daha sonra bölgede uzun yıllardan beri kadınlar tarafından yapılan ve ‘gudu’ adı verilen toprak güveç üretimini inceleyen Vali Yavuz, gudu yapan son ustalardan olan Menşure Arı ve Köy Muhtarı İlhan Çolak’tan, geleneksel yöntemle güveç yapımı ve güveçlerin özellikleri hakkında bilgi aldı.

Vali Yavuz, bu geleneğin yeniden canlandırılıp, tanıtımının yapılması ve sistemli bir şekilde turizm sektörüyle bütünleştirilerek yöre halkına ekonomik katkı sağlar hale getirilebilmesi için neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundu.

'Yeni yönetmelik, Anadolu Basını için bir devrimdir'

 • PDF

'Yeni yönetmelik, Anadolu Basını için bir devrimdir'

Gümüşhane Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezai Köprülü, 25 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yeni Basın Kartı Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerin Anadolu basını için çok kıymetli olduğunu söyledi.

Eski Basın Kartı Yönetmeliğinin yürürlükten kaldırıldığını ve yeni yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini ifade eden Köprülü, “Yeni yönetmelik, Anadolu Basını için bir devrimdir” dedi. 

Yeni Yönetmeliğin Anadolu Basınına önemli kazanımlar sağladığını belirten Köprülü, “Bekleme sürelerinin kısalmasının yanında Basın-İş Kanunu kapsamında 5 yıl çalıştığını belgelendiren meslektaşlarımıza bekleme süresine tabi tutulmadan basın kartı verilecek olması, hakların iadesidir. Ayrıca, basın yayın kuruluşlarının engelli kontenjanlarında çalışan meslektaşlarımızdan bir kişinin de bekleme süresine tabi tutulmadan basın kartı verilecek olması da fazlasıyla önemsenmesi gereken bir değişikliktir. Bu önemli değişikliklerin getirdiği kazanımlar hepimizi ziyadesiyle mutlu etmiştir ancak asıl devrim niteliğindeki karar, Basın Kartları Komisyonu’nda Anadolu’da çalışan meslektaşlarımızın ve yayın hayatını devam ettiren gazetelerin temsilcilerinin de yer almış olmasıdır.  Anadolu’daki 1.200 gazeteyi Basın İlan Kurumunda temsil eden ve seçimle göreve gelmiş bulunan 3 temsilcimizin bu komisyonda da görev yapacak olmaları Anadolu Basını için gerçek bir devrimdir" ifadelerini kullandı. 

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Şefket Erzen ve Mustafa Arslan’ın yeni yönetmeliğin oluşmasında yadsınamaz katkı sağladıklarını belirten Köprülü, “Online başvuru, online mesleki çalışma gönderimi, gazete ve dergi örneklerinin PDF formatında online olarak gönderilmesi ve e-Komisyon oluşturulması gibi yeniliklerin hukuki zemininin sağlanması ve tüm yeniklerin camiamıza hayırlı olmasını temenni eder, yeni yönetmeliğin oluşmasındaki özverili çalışmalarından ötürü başta Genel Başkanımız Sayın Nuri Kolaylı, Şefket Erzen ve Mustafa Arslan olmak üzere emeği geçen herkese Gümüşhaneli meslektaşlarım adına teşekkürlerimi sunarım" açıklamalarında bulundu.