• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Sat10252014

Last update02:57:43 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Pirahmet Kavşağında Yine Kaza: 4 Yaralı

 • PDF

Pirahmet Kavşağında Yine Kaza: 4 Yaralı

Gümüşhane’nin sayılı kaza kara noktalarından birisi olan Pirahmet kavşağında dün akşam meydana gelen trafik kazasında Salı pazarında sergi açmak için Gümüşhane’ye gelen 4 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre dün gece yarısı Salı günleri kurulan halk pazarında sergi açmak için Gümüşhane’ye gelen Metin Kurt (33) yönetimindeki 61 TP 995 plakalı minibüs Pirahmet kavşağı girişinde henüz bilinmeyen bir nedenle kontrolden çıkarak yan yattı.

Kazada araçta bulunan İlker Polat (13), Nazan Kurt (21) ve Yeter Yavuz yaralı olarak 112 Acil Servis ambulansları ile Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alındılar.

Gümüşhane-Erzincan-Bayburt karayollarının kesiştiği ve sürekli ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının gerçekleşmesi nedeniyle sürücülerin korkulu rüyasına dönen Pirahmet kavşağında herhangi bir uyarıcı işaret bulunmadığı iddia edilirken, bölünmüş yol çalışmaları devam eden bölgede yıllardan beri yapılamayan kavşağa kamulaştırma sorunu nedeniyle bir türlü başlanamadığı öğrenildi.

Vatandaşlar özellikle yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle yolda artacak olan trafik nedeniyle üzücü kazaların, ölüm ve yaralanmaların yaşanmaması için en azından gerekli uyarıcı levha, ışık ve sinyalizasyon sistemi ile gerekli teknik ve fiziki önlemlerin alınmasını istedi.

Kaynak:  gumushane.gen.tr

Gümüşhane'de Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı Düzenlendi

 • PDF

Gümüşhane'de Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı Düzenlendi

Gümüşhane’de Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV)  ve Türk Kadınlar Birliği Gümüşhane Şubesi işbirliğiyle Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda farklı kentlerde başarıyla uygulanan modeller Gümüşhane’de ki STK temsilcilerine tanıtıldı.

Tarihi Özdenoğlu Konağı'nda gerçekleştiren ve sivil toplum kuruluşları, iş dünyası ile kamu kurum ve kuruluş temsilcilerinin bir araya getiren etkinlikte Gümüşhane için en faydalı olabilecek modellerin hayata geçmesi gençlik, yerel barışçılık ve kırsal kalkınma alanlarına özel çalışma grupları oluşturularak, kentin sorunlarına çözüm arandı.  

Etkinlikte konuşan TÜSEV Sosyal Yatırım Direktörü Sevda Kılıçalp, TÜSEV olarak bugüne kadar sivil toplumun gelişimi için birçok çalışma yürüttüklerini belirtti. Kılıçalp, "Yerel kalkınma, ekonomik büyüme kadar sosyal gelişim de demektir. Sosyal gelişim için çeşitli grupların güçlendirilmesi ve toplumsal yaşama katılımını sağlayacak farklı toplum temelli kalkınma projelerine ihtiyaç vardır.” dedi.

Hüsnü Özyeğin Vakfı Kırsal Kalkınma Projeleri Koordinatörü Murat Bayramoğlu ise, çalışmaların hak temelli, insan odaklı olması gerektiğini belirterek, “Kırsalın sorunlarının çeşitliliği, farklı sektörlerin işbirliği ile entegre çözümleri gerekli kılmaktadır. Sivil toplum, kamu ve özel sektör bu çerçevede işbirliği içinde olmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Toplum Gönülleri Vakfı Gençbank Programı Koordinatörü Can Ercebe de konuşmasında gençlerin toplumsal yaşama katılımının nasıl sağlanacağı konusunda bilgi aktardı. Ercebe, Gençbank programının hem gençlerin yaşadıkları çevreye fayda sağlayacak değerler üretmelerine olanak verdiğini hem de gençlerin projelerini hayata geçirirken pek çok alanda kişisel gelişimlerine destek olduğunu söyledi.

Ercebe, "GençBank programı kapsamında, gençler başrolde yer alırlar, projelerin uygulanmasından yerel aktörlerin seferber edilmesine kadar tüm süreçleri gençler kendileri kurgularlar" dedi.


Ankara Gümüşhane Tanıtım Günleri Şubat Ayında

 • PDF

Ankara Gümüşhane Tanıtım Günleri Şubat Ayında

Ankara Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) olağan yönetim kurulu toplantısı GÜDEF Yönetim Kurulu Üyesi ve Gölbaşı Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Gökhan Demir’in organizasyonunda Gölbaşı Şekerli Kahve Bistro’da yapıldı.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Ankara Gümüşhane Tanıtım Günlerinin ağırlıklı olarak görüşüldüğü toplantıda tanıtım günlerinin Şubat ayında yapılması oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Tanıtım Günleri’nin organizasyonu için Proje Koordinasyon Komisyonu oluşturularak çalışmalara başlanması kararının alındığı toplantıda konuşan GÜDEF Başkanı Hamdi Arslan, Ankara’da Şubat ayı içerisinde dört gün boyunca Gümüşhane rüzgarı estireceklerini belirterek, “İnşallah Şubat ayı içerisinde Kültür, Turizm, Sanat, Yeraltı ve Yerüstü zenginliklerimizi ülkemizin ve ilimizin her noktasından gelen hemşerilerimize ve misafirlerimize Ankara’da dört gün Gümüşhane rüzgarı estireceğiz.” dedi. Arslan, tanıtım günlerinin içeriği ile ilgili talep ve fikirler ile görüş alışverişinde bulunmak isteyenlerin gerek posta gerekse mail olarak beklediklerini söyledi.

BAYRAMLAŞMA 4.GÜN

Her bayram düzenledikleri bayramlaşma törenini Kurban Bayramında da dördüncü gün düzenlemek için karar aldıklarını dile getiren Arslan, “İnşallah bayramın manevi duygu ve havasını hemşerilerimizle birlikte olarak bu bayramda yaşayacağız. Ayrıca kısa bir süre yayın hayatına ara veren Federasyonumuzun yayın organı Gümüşhane Dergisi adı altında Gümüş Çizgi gazetemiz tekrardan ayda bir olmaz üzere Gümüşkent, Gurbette Sıla Özlemi ve Hanem konulu ekleriyle yayın hayatına girecek. Ayrıca federasyon binamızda saz kursu ve eğitim kursları düzenlenmeye başladık. Hemşerilerimizi mesleki anlamda geliştirecek seminerler düzenleyerek, konuyla ilgili uzmanlar ile Gerek gençlik kollarımız gerekse diğer üyelerimize ve bütün Gümüşhanelilerimize açık olan tüm hemşerilerimizi etkinliklerimize bekliyoruz.” dedi.

GENÇLİK KOLLARININ KAHVALTISI BAYRAMDAN SONRA

GÜDEF Gençlik Kolları Başkanı Enes Olgun ise Ankara’da Gümüşhaneli gençler olarak birliktelik sağlayarak, etkinliklere başladıklarını belirterek, her yıl iki defa düzenledikleri geleneksel GÜDEF gençlik kolları tanışma kahvaltısını bayramdan sonra üniversiteyi yeni kazanan ve eğitimine devam eden Gümüşhaneli öğrencilerle birlikte bu yıl da yapacaklarını dile getirdi.

“GÜMÜŞHANE’Yİ ANKARA’DA YAŞAYACAĞIZ”

Bu etkinlik ile Ankara’ya yeni gelen Gümüşhanelilerle tanışarak, Ankara’da yalnız olmadıklarını, her zaman çalacakları bir kapının olduğunu anlatacaklarını dile getiren Olgun, “Ayrıca kişisel gelişim kursları ve kariyer günleri seminerlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kültürel anlamda yapmış olduğumuz “Gümüşhane’yi Gümüşhane’de Tanıyoruz” konulu gezilerimizi bu yılda düzenleyeceğiz. Öte yandan geçen yıl düzenlediğimiz Ahmet Ziyaüddin Hazretlerini tanımak ve manevi havasını solumak için İstanbul’a düzenlediğimiz gezimizi bu yılda düzenleyerek o manevi atmosferi tekrar yaşayacağız. Üniversiteyi kazanarak Ankara’ya gelen tüm öğrenci arkadaşlarımızın yanında olarak, onlarla Gümüşhane’yi ve kültürel değerlerimizi Ankara’da yaşayacağız.” diye konuştu.

Toplantıda konuşan Gölbaşı Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Gökhan Demir ise tüm yönetim kurulu üyelerine Gölbaşı’nda sağlanan birliktelikten dolayı teşekkür etti.

Dünyanın Bileğini MESUT Büktü

 • PDF

Dünyanın Bileğini MESUT Büktü

Gümüşhaneli milli sporcu Mesut Yılmaz, 36.Dünya Bilek Güreşi şampiyonasında beşinci oldu.

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonun 2014 Faaliyet Programında yer alan 36. Dünya bilek güreşi şampiyonası 14-21 Eylül 2014 tarihleri arasında Litvanya’nın Vilnius Şehrinde yapıldı.

Gümüşhane’de 55 kilogramda Avrupa 3.sü sporcumuz Mesut Yılmaz ile Milli Takım Antrenörü Davut Altuntaş’ın katıldığı şampiyonada milli sporcumuz Mesut Yılmaz 55 kilogramda dünya 5.si oldu.

Genç Bayanlar ve Genç Erkeklerde, 7 Altın, 7 Gümüş ve 6 Bronz olmak üzere Toplam 20 Madalya kazanarak takım halinde dünya 2. olduk.

Yılmaz ve Altuntaş, şampiyona dönüşü Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İsrafil Aslan’ı makamında ziyaret etti. Aslan, zorlu geçen müsabakalar sonunda dünya beşincisi olan Mesut Yılmaz ve antrenörünü tebrik ederek başarılarının devamı diledi.

Bayan Yavuz, Gümüş İşletmesini Ziyaret Etti

 • PDF

Bayan Yavuz, Gümüş İşletmesini Ziyaret Etti

Gümüşhane Valisi Yücel Yavuz'un eşi Şengül Yavuz, geçtiğimiz günlerde yapılan festivalde standını gezdiği ‘Gümüşhane Gümüşleri’ işletmesi sahibi Fatma Çubukçu Yılmaz'ı ziyaret ederek tasarımlarını ve çalışmalarını inceledi.

Kadınların ev ekonomisine özellikle el becerileri ve yaratıcılıkları ile katkıda bulunmalarının takdirle karşılanması gerektiğini ifade eden Bayan Yavuz, kadınların desteklendiklerinde çok güzel işlere imza atabileceklerini ve örnek olacaklarını söyledi.

Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı Yapılacak

 • PDF

Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı Yapılacak

Gümüşhane’de Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV)’nın öncülüğünde ‘Yerel Katılımcılık ve Sosyal Sorumluluk Çalıştayı’ düzenlenecek.

Farklı kentlerde başarıyla uygulanan modellerin Gümüşhaneli özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine tanıtılacağı etkinlik 29 Eylül Pazartesi günü saat 13.00’da Özdenoğlu Konağında gerçekleştirilecek.

TÜSEV ve Türk Kadınlar Birliği Gümüşhane Şubesi işbirliğinde gerçekleştirilecek olan çalıştayla ilgili bilgi veren TÜSEV Genel Sekreteri Tevfik Başak Ersen, TÜSEV’in Türkiye’de sivil toplumu geliştirme hedefinin bir parçası olarak; yeni sosyal değişim yöntemleri, modelleri ve yaklaşımlarını araştırarak, etkili olanlarını yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi. 

Ersen, 29 Eylül Pazartesi günü Özdenoğlu Konağı’nda saat 13.00’te düzenleyecekleri toplantıya katılım sağlayacak Gümüşhaneli sivil toplum, kamu ve özel sektör kuruluşlarından temsilcilere başarıyla uygulanan toplumsal gelişim modellerini tanıtacaklarını belirterek, “Panelin ardından bu modellerin Gümüşhane’de uygulanabilirliği üzerine fikir alışverişinde bulunacağımız bir çalıştay düzenleyeceğiz. Gümüşhane’ye özel başarılı bir model bulmak için ilk adımları atmayı arzu ediyoruz” diye konuştu. 

Etkinliğin açılış konuşmalarını Türk Kadınlar Birliği Gümüşhane Şubesi Başkanı Aynur Çubukçu ve TÜSEV Sosyal Yatırım Programı Direktörü Sevda Kılıçalp yapacak.  Çalıştay kapsamında gerçekleştirilecek panelde ise Toplum Gönülleri Vakfı (TOG) Gençbank Programı Koordinatörü Can Ercebe, “Gençlerin toplumsal yaşama katılımı nasıl sağlanır?” konusunu masaya yatıracak. Bolu Bağışçılar Vakfı Genel Sekreteri Öznur Akkaya ”Boluluların kendi kaynaklarını kullanarak şehirde çözüm üretme süreçleri nasıl işliyor?” başlıklı bir konuşma yaparak, başarıyla uygulanmış bir modeli ortaya koyarken, Hüsnü Özyeğin Vakfı Kırsal Kalkınma Projeleri Koordinatörü Murat Bayramoğlu, “Başarılı bir kırsal kalkınma programı oluşturmanın temel unsurları nelerdir?” sorusuna yanıt arayacak.  Panelin ardından yapılacak yuvarlak masa çalışmalarında ise gençlik, yerel bağışçılık ve kırsal kalkınma alanlarına özel çalışma grupları oluşturulması planlanıyor. 
    
TÜSEV Hakkında
Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı (TÜSEV), 1993 yılında aralarında Türkiye’nin önde gelen vakıf ve derneklerinin bulunduğu 23 sivil toplum kuruluşu tarafından üçüncü sektörün yasal, mali ve işlevsel altyapısını geliştirmek amacıyla kurulmuştur. Bugün vakfın 100’ü aşkın mütevellisi, TÜSEV çatısı altında işbirliği yapmaktadır.

GÜSİAD Burs Başvuruları Başladı

 • PDF

GÜSİAD Burs Başvuruları Başladı

Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (GÜSİAD) 2014-2015 dönemi için burs başvuruları 25 Eylül-25 Ekim 2014 tarihleri arasında yapılacak.

GÜSİAD Genel Başkan Prof.Dr. Kenan Aydın, Esenyurt’taki projelerine rağmen bu dönemde de imkânlar ölçüsünde burs sağlama çabası içerisinde olduklarını belirterek, GÜSİAD Yönetim Kurulu olarak 2014-2015 dönemi için bursların 750 TL olmasına, burs sağlanacak öğrenci sayısının yaklaşık 300 olmasına karar verildiğini söyledi.

Burs ödemelerinde öğrencilerin başarı durumlarının esas alınacağını kaydeden Aydın, “Buna göre ara sınıflarda (2.3.4 veya 5) okuyan öğrencilerimizin başarılı sayılabilmeleri için notlarının en az 3.00/4.00 veya 75/100 seviyesinde olması gerekmektedir. Bu başarıya sahip öğrencilerimizin GÜSİAD web sayfasından derneğimize başvuruda bulunmalarına karar verdik.” dedi.

Burs verilmesi planlanan öğrencilerden babası vefat etmiş olanlara hangi sınıfta okuduğuna bakılmaksızın burs verileceğini dile getiren Aydın, geçen yıl toplam 317 öğrenciye burs sağladıklarını, 18 öğrencinin ise burslarının ödenemediğini hatırlatarak, bu öğrencilerden öğrenime devam edenlerin sadece öğrenci belgesi göndermeleri halinde burslarının öncelikle olarak ödeneceğini söyledi.

Kenan Aydın, Muammer Beyaz, Tahsin Söğüt, Yaşar Topçuoğlu ve Süleyman Aydın’dan oluşan burs komisyonunun yapılacak başvuruları titizlikle değerlendirerek yaklaşık 300 öğrencimize burs sağlamaya çalışacağını ifade eden Aydın, “Yukarıda belirlenen ilkeler ışığında; durumları GÜSİAD Burs Yönetmeliği’ne uyan öğrencilerin, soruları elektronik ortamda (www.gusiad.org.tr) okunaklı ve eksiksiz cevaplayarak istenen belgeleri GÜSİAD-Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği’ne posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir. Yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını temenni eder, tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.”

Pirahmet Kavşağında Kaza: 4 Yaralı

 • PDF

Pirahmet Kavşağında Kaza: 4 Yaralı

Gümüşhane’nin sayılı kaza kara noktalarından birisi olan Pirahmet kavşağında otomobille kamyonun çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre bugün akşam saatlerinde Erzincan’dan Giresun’a giden Cumhur Meydan yönetimindeki 28 AN 188 plakalı otomobil, karşı yönden gelen ve plakası belirlenemeyen bir kamyonla Erzincan yol ayrımında bulunan Pirahmet kavşağında çarpıştı. 

Kazada otomobilde bulunan Adnan Güner (55), Sevgi Güner (57), Münire Meydan (81) ve Ahmet Meydan (40) yaralanırken, her iki araç sürücüsü de kazadan yara almadan kurtuldu.

112 Acil Servis Ambulansları ile Gümüşhane Devlet Hastanesinde tedavi altına alınan yaralıların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Kaynak: gumushane.gen.tr