• Anasayfa
 • Gümüşhane
 • Şiran
 • Kelkit
 • Torul
 • Kürtün
 • Köse
 • Video
 • Hakkımızda
 • Iletisim

Tue09022014

Last update08:51:17 AM GMT

Back Gümüşhane

Gümüşhane

Bakan Davutoğlu Gümüşhane’de

 • PDF

Bakan Davutoğlu Gümüşhane’de

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Gümüşhane hem yer altı kaynakları hem de insan cevheri açısından zengindir. Bu iki cevher bir araya geldiğinde başarılamayacak iş yoktur" dedi.

Bir dizi ziyarette bulunmak için geldiği Gümüşhane'de Valiliği ziyaret eden Bakan Davutoğlu, burada valilik şeref defterini imzaladı.

Bakan Davutoğlu’na şehrin genel durumu hakkında bilgi sunan Vali Yücel Yavuz, özellikle Trabzon-Gümüşhane arasında yeni yapılacak Zigana Tüneli'nin bölge için önemli olduğuna vurgu yaptı. Tünelin yapımı için ihale talimatının verildiğini kaydeden Vali Yavuz, daha sonra şehirde yapılan kamu yatırımlarıyla ilgili Davutoğlu'na brifing verdi.

Gümüşhanelilere Cumhurbaşkanı seçiminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Davutoğlu, kentin jeopolitik açıdan önemli bir konumda olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, Gümüşhane'nin maden kaynakları ve kültürel açıdan da önemli bir il olduğunu ifade ederek, "Gümüşhane hem yer altı kaynakları hem de insan cevheri açısından zengindir. Bu iki cevher bir araya geldiğinde başarılamayacak iş yoktur. Gümüşhane'yi kültürel merkez haline getirmeye kararlıyız. Bu nedenle kültürel faaliyetlerde Gümüşhane Üniversitesinin önemi büyük. Üniversiteler ülkenin dışa açılan pencereleridir" diye konuştu.

Bakan Davutoğlu'na konuşmasının ardından Vali Yavuz tarafından üzerinde eski gümüş ve altın paraların resminin bulunduğu bir tabak, Karaca Mağarası kabartmalı tablo ve yöreye özgü pestil ile köme hediye edildi.

Karamustafa'da Neler Oluyor?

 • PDF

Karamustafa'da Neler Oluyor?

TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilcisi Yusuf Oral, Karamustafa köyündeki maden firmasının ikinci atık barajı için yeni hazırladığı ÇED dosyasına göre 1 milyon ağacın kesileceğini öne sürerek skandal iddialarda bulundu.

Yaptığı açıklamada madenciliğin Gümüşhane için günü ve geleceği elden almaya aday en büyük sanayi sektörü olduğunu belirten Oral, bu sektörle birlikte Gümüşhanelilerin geçmişinin elinden aldığını savunarak, “Çünkü insanların belki de 10 kuşak atalarının yaşadığı köylerinden olmalarına, yine atalarının mezarlarının sökülüp poşetlerle taşınmasına şahit oldular.” dedi. 

“GÜMÜŞHANELİLER YAKINDA YAŞAYACAK KÖYLERİNİ BULAMAYACAK”

Günümüzü elimizden alan bu sektörün başta çalışanları olmak üzere tüm şehri sağlık yönünden tehdit etmekle beraber meydana getirdiği doğa tahribatı ile endemik türleri yok ederek yaban hayatını da ciddi manada tehlikeye soktuğunu kaydeden Oral, geleceğin en büyük tehdidi olan bu sektörün artan etkileri ile beraber kalıcı sağlık sorunlarına yol açacağı gibi vadide yaşayan insanların ve gurbetçilerin yaşayacak köylerinin olmayacağı günleri yakın bir tarihte göstereceğini söyledi.

Oral, TEMA Vakfı Gümüşhane temsilciliği olarak her seferinde dillendirdikleri ve çözümü için çaba gösterdikleri çevre sorunlarının insana, doğaya ve tarihe kastettiğini, madencilik faaliyetlerinin gün geçtikçe daha da tehlikeli boyutlara ulaştığını merkeze bağlı Karamustafa köyünde maden işleten firmanın ikinci atık barajı için hazırladığı ÇED dosyasından örneklerle verdi.

“ÇED RAPORU MASA BAŞI HAZIRLATILDI”

İlgili maden firmasının önümüzdeki günlerde Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) halkın katılım toplantısı düzenleyeceğini hatırlatan Oral, “Daha önceki tarihte yapılan toplantı vadi halkının tepkisi üzerine yapılamamıştı. Vadi halkı bu kimyasallarla, yapılan doğa tahribatları ile yaşayamayacağını haykırmıştı o günlerde. Yeraltı galerileri ile yok olan su kaynaklarından bahsetmiştiler, hatta planlanan atık barajının hemen dibinde bulunan, bir köyü besleyen içme suyu membasının bu zehirden etkileneceği söylenmiştiler ve toplantıya insanların gösterdiği tepki neticesinde son verilmiş idi. Peki insanlar bu kadar tepkili iken aynı atık barajı aynı yerde ufak tefek revizyonlarla birazcık küçültmek kaydı ila yapmayı planlamanın mantığı nedir. Bölgedeki insan yaşamını hiçe sayan maden şirketi hazırladığı daha doğrusu buradan verilen derme çatma bilgilerle başka bir ilde masa başında hazırlatılan ÇED Başvuru Dosyasında insana yer vermediği gibi eksiklikler ve boşluklarda doludur.” dedi.

“ÇED BÖYLE GEÇERSE 1 MİLYON AĞAÇ KESİLECEK”

Dosyaya göre Orman Müdürlüğünün yazısında “yapılacak olan atık barajının Anadolu diagonalı kompozisyonunu bozacağı ve bitki örtüsüne aşırı zarar vereceği gerekçesi ile proje kotunun daha alt seviyelere indirildikten sonra müdürlüğe başvurularak uygun olup olmadığı konusunda görüş belirteceği” söylenmiş olmasına rağmen dosyada yapılan kot değişiklikleri sonrası Orman Müdürlüğünden alınan bir belge yada olurun dosyada yer almadığını dile getiren Oral, “Atık barajının yapılması planlandığı bölgenin 843 bin 246 metrekaresi yani 843 dönümü orman arazisidir ve bu arazinin yaklaşık olarak 400 bin metrekaresi sık çam ormanlarından oluşmaktadır. Yaklaşık 1 milyon ağacın kesileceği, milyonlarca yılda oluşan orman örtüsü ve orman biyolojik yaşamanın son bulacağı göz ardı edilmektedir. Orman Bölge Müdürlüğünün ve Orman İl Müdürlüğünün konu hakkında hassas davranmalarını ve böyle bir katliamın yapılmasına kesinlikle engel olmalarını arzu etmekteyiz.” dedi.

ÜNİVERSİTEDEN RAPOR ALINMAMIŞ

Yine dosyaya göre hazırlanan ÇED Başvuru Dosyasında yerleşim yerlerinin etkilenip etkilenmeyeceği ile ilgili üniversite raporunun olması gerekmesine rağmen böyle bir raporun alınmadığını ve baraj yakınında da yerleşim yerleri bulunduğunu ifade eden Oral, “Yine ÇED Tanıtım Dosyasının 6. sayfasında faaliyet sahibi tarafından arıtma ünitesi için hazırlatılmış üniversite raporunun EK -8 de olduğu belirtilmekte fakat EK-8 de bahsedildiği gibi bir rapor veya belge bulunmamaktadır.  Bu mesnetsizlik bölgedeki insan yaşantısının ne kadar ciddiye alındığının bir başka göstergesidir. Benzer olarak 

1 MİLYON AĞAÇ HİÇE SAYILDI

ÇED Tanıtım Dosyasının 11. sayfasında yer seçimi ile ilgili maddelerin birisinde orman alanlarına uzaklığından bahsetmektedir. Fakat bu maddelerle çelişen 843.246 metrekare orman alanının, içinde bulundurduğu yaklaşık 1 milyon ağacın ve yok edilecek olan orman örtüsünün varlığı hiçe sayılmıştır.  Yine aynı sayfadaki bir diğer maddede ise su kaynaklarından bahsedilmekte fakat atık barajının hemen alt kotunda ve 400 metre mesafedeki Boyluca köyü içme suyu kaynağı dikkate alınmamıştır. 

ANIT AĞAÇLARDAN HABERLERİ BİLE YOK 

ÇED Tanıtım Dosyasının 12. sayfasında Kültürel ve tarihi faaliyete veya bulguya rastlanmadığı söylenmiş olup vadide yaşayan ve yüzyıllardır geleneklerini, göreneklerini ve kültürlerini yaşatmaya devam eden insanlar hiçe sayılmıştır. Tarihi değerin olmadığından bahseden dosya Hatun Oluğu Mevkiindeki Anıt Ağaçların varlığından haberdar bile değildir.” diye konuştu.

“GÜMÜŞHANE MADENCİLİĞE KURBAN EDİLMEYECEK KADAR DOĞAL VE TARİHİ GÜZELLİKLERLE DOLU BİR ŞEHİR” 

TEMA Vakfı Gümüşhane Temsilciliği olarak Gümüşhane’nin madenciliğe kurban edilmeyecek kadar doğal ve tarihi güzelliklerle dolu olduğuna inandıklarını ifade eden Oral, maden işletmeleri gibi geçici istihdam kaynaklarının doğal kaynakları tehdit boyutuna ulaştığının artık göz önünde bulundurulmasını temenni ettiklerini belirterek, “Yakın bir gelecekte insanların Gümüşhane kuşburnusunu, ne Gümüşhane elmasını, ne Gümüşhane pestil ve kömesini duyduklarında ilimizdeki siyanür havuzlarını düşünerek geri adım atacağı günleri yaşamamayı her ne kadar arzu etmesek de ne yazık ki ilimizin çevresel sorunları bizleri o noktaya doğru taşımaktadır.  Başta Gümüşhane sevdasını en iyi şekilde benliklerinde bulunduran siyasetçilerimiz olmak üzere tüm kurumlarımızı, STK temsilci ve üyelerini, Gümüşhane Halkımızı ve Gurbette memleket sevdası yaşayan hemşerilerimizi duyarlı olmaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: gumushane.gen.tr

Fatih Gümüşhanespor'da

 • PDF

Fatih Gümüşhanespor'da

Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grupta mücadele eden temsilcimiz Gümüşhanespor, transfer çalışmalarını sürdürüyor. Teknik direktör Gürses Kılıç’ın verdiği rapor doğrultusunda kadrosunu takviyeler yapan Kırmızı-Beyazlılar, son transfer bombasını Adanaspor’dan orta saha oyuncusu Fatih Baydemir’i renklerine katarak patlattı. 

Anlaşma sağlanan başarılı oyuncu Gümüşhanespor’un Kızılcahamam kampına katılarak takımla birlikte çalışmalara katılmaya başladı.

İKİ TAKVİYE DAHA

Fatih’i renklerine katarak gücüne güç katan Gümüşhanespor, yine kanat ve forvet mevkisine oyuncu katmak için de arayışlarını sürdürüyor. Transferi takıma iki takviye daha yaparak sonlandırmak isteyen Kırmızı-Beyazlılar, gündemdeki isimlerle görüşmelerini sürdürüyor. Biran önce eksikliği hissedilen mevkilere kaliteli isimler takviye etmek isteyen Gümüşhanespor’da yönetim, takımın yeni sezona her yönü ile hazır bir şekilde girmesini arzu ediyor.

Gümüşhane’nin gücünü görecekler

Kulüp Başkanı İdris Çimen, geçtiğimiz sezonun aksine yeni sezonda çok daha başarılı olacaklarına inandığını söyledi. Çimen, “Ligde başarılı bir sezon geçirme adına öncelikle elimizdeki başarılı oyuncu kadrosunu tutmayı başardık. Bu kadroyu da dış transferde kaliteli oyuncularla takviye ettik. Yine transferler çalışmalarımız bitmedi. Bu ligin üstünde oyuncular kadromuza katmak için transfer çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gümüşhanespor’un gücünü yeni sezonda herkes görecek” dedi.


Haber Kaynağı: Günebakış Gazetesi

SRC 5 Belgesi Duyurusu

 • PDF

SRC 5 Belgesi Duyurusu

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odasından SRC5 Belgesiyle ilgili önemli duyuru...


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden alınan yazıda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan alınan bir yazıya atfen; 24.10.2013 tarih ve 28801 sayılı Resmi Gazete' de yayınlanan Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmeliğe bağlı olarak 26.12.2013 tarihinde yayımlanan Tehlikeli Madde Taşımacılığında Yol Kenarı Denetimleri Genelgesi çerçevesinde 01.01.2014 tarihinden itibaren denetimler yapıldığı belirtilerek bu kapsamda, tehlikeli mal taşıyan araç sürücülerinin sahip olmak zorunda oldukları Tehlikeli Madde Sürücü Eğitimi Sertifikası (SRC5) kontrollerinin de yapıldığı bildirilmektedir.

Ayrıca, Nisan ayında yapılması gereken Mesleki Yeterlilik Sınavının yapılamaması sebebiyle eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sınava girmeyi bekleyen çok sayıda şoförün mağduriyetinin önlenmesi amacıyla Yönetmeliğin 23. maddesinde denetimle görevli kılınan kurum ve kuruluşlarca, tehlikeli madde taşıyan araçlara yönelik Yol Kenarı Denetim Genelgesi (2014/TMKTDGM-02) kapsamında yapılacak denetimlerde, mesleki yeterlilik kuruluşlarınca düzenlenen kurslara katılarak kurs tamamlama sınavlarında başarılı olan ve Eğitim Tamamlama Belgesine sahip şoförlerin bu belgeleri ibraz etmeleri halinde 31.12.2014 tarihine kadar SRC5 Belgesi muadili olarak kabul edilmesi hususunda denetimle görevli Kurumlara talimat verildiği belirtilmektedir. 

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
İsmail AKÇAY

Milletvekili Üstün'den Teşekkür

 • PDF

Milletvekili Üstün'den Teşekkür

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün, Cumhurbaşkanlığı Seçimi ile ilgili teşekkür metni yayınladı.

Başbakan Erdoğan’ın milletin büyük bir teveccühü ile bir ilki gerçekleştirerek halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı olduğunu kaydeden Milletvekili Üstün, “Güçlü Türkiye’nin oluşmasında ilklerin baş mimarı olan, 12 yıl boyunca engellere rağmen hizmet etmekten yorulmayıp, Türkiye’yi aydınlık yarınlara kavuşturmak için durmadan çalışan ve milletin içinden geldiğini hiçbir zaman unutmayan Genel Başkanımız, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, milletimizin büyük bir teveccühü ile 12. Cumhurbaşkanımız olarak seçilmiştir. Yine bir ilki gerçekleştirerek halk tarafından seçilen, halkın teveccühünü alarak seçilen ilk Cumhurbaşkanımız olmuştur. Cumhurbaşkanlığı’nın dünyada eziyet gören tüm Müslümanlara, Ülkemize ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 


“Hedefimiz Olan İlk Üç’e Girmenin Mutluluğunu Yaşıyoruz”

Bugün ayrı bir mutluluğu yaşadığının altını çizen Milletvekili Üstün, “Seçim çalışmalarımızı yaparken, köy şenliklerimizde, esnaf ziyaretlerimizde, hemşerilerimiz ile buluşmamızda tek bir şey istedik. Hedefimiz tüm illerimiz arasında ilk üçe girmekti. Çok şükür en yüksek oy oranıyla tüm iller içerisinde üçüncü sırayı aldık. Hedefimize ulaşmanın ayrı bir mutluluğunu ve sevincini yaşamaktayız Hedefimizde bizi yanıltmayan hemşerilerimizin hepsine teşekkür ediyorum.” diye konuştu. 

“Emeği Geçen Herkese Teşekkür Ediyorum”

Seçim sürecinin başlamasından itibaren gece gündüz demeksizin yorulmadan çalışan tüm teşkilat mensuplarına da teşekkür eden Milletvekili Üstün, şunları söyledi: “İl Başkanımıza ve İlçe Başkanlarımıza, Tüm Teşkilatlarımıza, İl Genel Meclis Başkanımıza ve İl Genel Meclis Üyelerimize, Tüm Belediye Başkanlarımıza, Belediyelerimizin Meclis Üyelerine, İl, İlçe ve Belde Kadın Kollarımıza, İl, İlçe ve Belde Gençlik Kollarımıza, Köy ve Mahalle temsilcilerimize, sandıkta görev alan müşahit ve görevli arkadaşlarımıza, seçimin huzurlu ve sorunsuz geçmesini sağlayan tüm güvenlik görevlilerine emek veren herkese ve tüm vatandaşlarımıza, hemşerilerimize teşekkür ediyorum. Doğru bir karar veren ülkemizin bütün vatandaşlarına da bu seçimlerin hayırlı olmasını Allah’tan niyaz ediyorum” 

“2023 Hedeflerine Emin Adımlarla Yürüyeceğiz”

Milletvekili Üstün, siyasetin her alanında görev almış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı tercih eden vatandaşların bu kararının Türkiye’yi aydınlık yarınlara daha erken kavuşturacağına inandığını belirterek, “2023 hedeflerimize emin adımlarla yürüyerek, inşallah dünyada sayılı devletler arasına giren bir ülke olacağız.  Bu anlamda bu seçimin sonucu ülkemiz için çok önemliydi. Çok şükür neticesini olumlu alarak hizmetlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Diş Nöbet Hizmeti Devlet Hastanesinde Yapılacak

 • PDF

Diş Nöbet Hizmeti Devlet Hastanesinde Yapılacak

Gümüşhane Devlet Hastanesinde yeni açılan diş polikliniğinde önümüzdeki Pazartesi gününden itibaren nöbet hizmeti başlatılıyor.

Gümüşhane Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nden yapılan duyuruda, kurumlarına bağlı olarak hizmet veren Şehit Ebe Kevser Ceylan Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde hafta içi 17. 00-24.00, hafta sonu 09.00-17.00 saatleri arası yürütülen nöbet hizmetlerin 11 Ağutos Pazartesi gününden itibaren Gümüşhane Devlet Hastanesi bünyesinde hizmete açılan diş polikliniğinde yürütüleceği ifade edildi.

Gümüşhane'de Cumhurbaşkanlığı Seçim Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

 • PDF

Gümüşhane'de Cumhurbaşkanlığı Seçim Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Gümüşhane’de Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi için seçim öncesi, seçim günü ve sonrası ile ilgili alınacak tedbirleri son kez değerlendirmek amacıyla Vali Yücel Yavuz başkanlığında toplantı yapıldı.

Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Meral Uçar, İl Jandarma Komutanı Erdal Eren, ilçe kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Orhan Kar, İl Sağlık Müdürü Emre Boşnak, Çoruh Edaş İl Müdürü Fatih Balta ve İl Telekom Müdürü Hüseyin Karasoy, İl Yazı İşleri Müdürü Mustafa Erdoğan ve  İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Engin Doğru  katıldı.

Vali Yavuz, seçimde vatandaşların huzur ve güven içerisinde oyunu kullanabilmesi ve vatandaşlık görevini yerine getirebilmesi için gerekli güven ortamının sağlanması ve kamu hizmetlerinde bir aksaklığa meydan verilmemesi amacıyla son bir değerlendirmede bulunduklarını ifade etti.

Gümüşhane'de 99 Bin Kişi Sandık Başına Gidecek

 • PDF

Gümüşhane'de 99 Bin Kişi Sandık Başına Gidecek

Gümüşhane'de, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kesinleşen seçmen listelerine göre 99 bin 309 seçmen, 552 sandıkta oy kullanacak.

İlçe Seçim Kurullarından alınan bilgilere göre, merkez ilçede 188 sandıkta 34 bin 376, Şiran'da 89 sandıkta 13 bin 571, Köse'de 23 sandıkta 5 bin 186, Kelkit'te 134 sandıkta 27 bin 608, Torul'da 61 sandıkta 9 bin 97 ve Kürtün ilçesinde 57 sandıkta 9 bin 471 olmak üzere 552 sandıkta 99 bin 309 seçmenin oy kullanacak.

Kürtün ve Köse ilçelerinde adliye teşkilatı olmaması nedeniyle Köse ilçesi için Kelkit'te, Kürtün ilçesi için de Torul ilçesinde ayrı seçim kurulları oluşturuldu.

Kaynak: gumushane.gen.tr